Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya’nın casusluk faaliyetleri kabul edilemez | Dış Haberler

    NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın ittifak içindeki gizli faaliyetlerine ilişkin uyanık olunması gerektiğini belirterek, geçen hafta Almanya’da casusluk ve sabotaj suçlamasıyla, bugün de İngiltere’de Rusya adına casusluk yapmaktan 2 kişinin göz altına alındığını söyledi.

    NATO lideri: Rus personeli karargahtan kovduk
    Haberi Görüntüle

    Stoltenberg, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yapacağı görüşme öncesinde düzenlediği ortak basın toplantısında Almanya ve İngiltere’nin yanında durduklarını vurgulayarak, “Bu tür casusluk faaliyetleri kabul edilemez ve bunlar Ukrayna'yı desteklemeye devam etmemize engel olamayacaklar.” dedi.

    NATO Genel Sekreteri, ittifak üyelerine karşı bu tür düşmanca eylemlere verilecek karşılık konusunda yakın koordinasyon içinde olduklarını kaydetti.

    REKLAM

    Almanya’nın Ukrayna’ya üçüncü Patriot hava savunma sistemini sağlayacağını anımsatan Stoltenberg, bunun diğer ittifak üyeleri için bir örnek olduğunu belirtti.

    Almanya Başbakanı Scholz da sınırların güç kullanılarak değiştirilmeyeceğini, bu nedenle herkesin Ukrayna'yı gerektiği sürece destekleyeceği sinyalini vermesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

    Scholz, Avrupa’daki müttefiklerine Ukrayna’nın hava savunmasını desteklemek için başka neler yapabilecekleri konusunda stoklarına bakma çağrısında bulundu.

    Stoltenberg ile Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını belirten Scholz, zirvenin başarılı olacağını ve NATO’nun birlikteliğinin bu dönemde tekrar vurgulanacağını kaydetti.

    *Haberin görseli AA tarafından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa