SIRADAKİ HABER

 

İnce, FOX TV'de yayınlanan "Liderler FOX'ta" programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı adaylığı sürecinden bahseden İnce, Kılıçdaroğlu'nun kendisini evine davet ettiğini, "Araştırdık, araştırmalar yaptık, çalıştık, kamuoyunu ve sokağı dinledik. Senin aday olmanın doğrusu olduğunu düşündük." dediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun, karşısına iki kez genel başkanlık için aday olmuş, rakip olmuş birini cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesiyle çok büyük bir centilmenlik gösterdiğini ifade eden İnce, 4 Mayıs’tan itibaren 14 miting yaptığını ve aralıksız çalıştığını belirtti. İnce bir daha asla Kılıçdaroğlu'na karşı aday olmayacağını da açıkladı.

Şeker fabrikalarını satın alanlarını uyaran İnce, bu düzenlemeyi iptal edeceğini vurguladı. TRT'deki yapıyı dağıtacağını belirterek, televizyonların önünde miting yapacağını ifade etti.

Türkiye'de hukukun güvenilirliğinin sorgulanır hale geldiği savunan İnce, şöyle konuştu:

"Türkiye’de şu anda anayasa, bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından rafa kaldırılmış bir durum var. Türkiye’de sınırlar çizilmiş falan değil, bir kişinin sınırları var, her şeyi o belirliyor. 2002'den beri Meclis'teyim, 22. dönem Parlamentosunda komisyonda çok tartışmalar yaptım. Çok geri adım attırdık. Bugün öyle bir durum yok, bugün Türkiye’de yargıyı, yasamayı, yürütmeyi tek başına kontrol eden bir kişi var."

Türkiye'de kuralların işlemediğini öne süren İnce, "Böyle bir durumda ekonomi alarm veriyor, döviz durdurulamıyor. Böyle bir durumda ben cumhurbaşkanı olacağım. Ben çok büyük bir zorlukla karşı karşıya olacağını biliyorum. Bunun farkındayım, bilincindeyim ama bu ürkütmüyor beni. Kuralları doğru koyarsak, bu işin içinden çıkabiliriz. Örneğin, şu anda bütçe yapma yetkisini veriyor mu cumhurbaşkanına? Evet. Yani 81 milyonun bütçesini tek başına karar verme hakkı var mı? Var. Bu millet bu hakkı referandumda bir kişiye verdi, ne yazık ki verdi. Ben bu yetkiyi kullanmayacağım. Ben bu yetkiyi Meclis'e devredeceğim. 600 kişi karar versin buna." ifadelerini kullandı.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK HARCAMALARI

Muharrem İnce, 2018’in ilk 4 ayında harcanan örtülü ödenek miktarının 747 milyon lira olduğunu belirterek, bunun milletvekillerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.

TBMM'nin en önemli görevinin bütçe yapmak olduğunu düşündüğünü dile getiren İnce, "Bu milletin, 81 milyonun parasına puluna sahip çıkmaktan, ona harcamaktan daha önemli bir görev olabilir mi? Bu görevini devretti Meclis. Bu görev bir kişide şu anda. Ben o görevi kullanmayacağım." dedi.

Cumhurbaşkanı adayı İnce, sistemin kişiler üzerine kurulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Bir düzen üzerine kurulmalı, denetlemeyi ve şeffaflığı, hesap verilebilirliği objektif kriterlere bağlamamız lazım. Bütün bunları yaparsanız kişi istese de tek adam olamaz. O yüzden kuralları peşin koymamız lazım." şeklinde konuştu.

 "SİYASETİ İLKE ÜZERİNDEN YAPTIM"

İnce, "HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasında sergilediği tavrın" hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Ben 16 yıl milletvekilliği, 4 yıl il başkanlığı yaptım. Siyaseti hep bir ilke üzerine yaptım. Yani dokunulmazlıklar konusunda, 'ben hayır dersem HDP ve Kürtlerle aynı noktaya düşerim.' şeklinde bakmam konuya. Ya da 'Kürtlere göz kırpayım. Yarın bunlar bana lazım olur.' Böyle bir siyaset anlayışım yok benim. Eğer bir doğru varsa, CHP doğru yaparsa desteklerim, yanlış yaparsa 'bu yanlış' derim. Siyaseti hep böyle yaptım ben. Partide pek çok konuda baş kaldırmışımdır. Dokunulmazlıklar konusu güdeme geldiğinde 'ya ben şimdi Kürtlerin gönlünü alayım. Yarın cumhurbaşkanı adayı olurum, onlar da bana oy verirler' diye bir hesabım yoktu. Böyle bir düşüncem yoktu. Çünkü, o zaman daha belli değildi bunların hiçbiri. İlkeyi doğru koyarsanız sonuçta kazanırsınız ve çözersiniz"

''DÜŞMAN DEĞİL RAKİBİZ''

Cumhurbaşkanı adayları olarak birbirleriyle yarıştıklarını, rakip olduklarını, düşman olmadıklarını, bu milleti barıştırmaya, uzlaştırmaya, sorunlarını çözmeye talip olduğunu belirtti.

Muharrem İnce, bir soru üzerine Kürt bir başkan yardımcısının olabileceğini dile getirerek, "Öyle büyük yetkiler verilmiş ki Anayasa'da, yardımcı sayısında sınır yok. Neden muhafazakar bir kişi benim yanımda başkan yardımcısı olmasın? Ben zaten muhafazakar bir ailenin, solcu bir çocuğuyum." dedi.

Ana dilde eğitimi siyasetçilerin ve gazetecilerin tartışmasını doğru bulmadığını vurgulayan İnce, bu konunun pedagogların, eğitimcilerin ve uzmanların işi olduğunu ifade etti.

"SEÇİLİRSEM OHAL'i KALDIRACAĞIM''

Muharrem İnce, seçilmesi halinde OHAL'i hemen kaldıracağını, çünkü bunun Türkiye'de hiç kimsenin işine yaramadığını söyledi.

Türkiye'ye yabancı yatırımcı gelirse ülkenin ekonomisinin ayağa kalkacağını, eğitime kaynak aktarılabileceğini belirten İnce, "Merkez Bankası Başkanı'nı, bir siyasi partinin genel merkezine çağırıp bilgi almak, ona talimat vermek Türkiye'yi küçük düşürmektir, iş adamlarını zora sokmaktır, doların, avronun yükselmesi demektir." değerlendirmesinde bulundu.

Seçilirse şeffaf, hesap verebilir bir cumhurbaşkanı olacağını, 24 Haziran akşamı hiçbir şey yapmasa doların kendiliğinden düşeceğini, çünkü güven geleceğini savunan İnce, şöyle devam etti:

"Siyasallaşmış bir din, siyasallaşmış bir eğitim, siyasallaşmış bir ordu ve siyasallaşmış bir ekonomi yönetimi. Ordu da öyle. Ne işi var Genelkurmay Başkanının aday olur veya olmaz Sayın Abdullah Gül'ün evinin bahçesine helikopter ile iniyor. Kimsin sen? Ne zannediyorsun kendini? Sök apoletlerini, giy kravatını, gel o zaman aday ol çık karşımıza. Düşünebiliyor musun Türkiye'nin durumunu? Her şey siyasallaşmış."

"Seçilirseniz, mevcut Genelkurmay Başkanı ile ilişkiniz ne düzeyde olacak?" sorusu üzerine İnce, "Geçici süreli tabii ki çalışırız. O yapıdaki insanlarla çalışmam mümkün değil." dedi.

Türkiye'de bu yapının değişmesi gerektiğini, ikinci tura Meral Akşener veya Temel Karamollaoğlu'nun kalması halinde yardımcı olacağını belirten İnce, "Bu yapı Türkiye'yi bataklığa sürüklüyor. Aynı desteği onlardan da beklerim tabii." ifadesini kullandı.

SANDIK GÜVENLİĞİ

Sandık güvenliği konusunda vatandaşların rahat olmasını isteyen İnce, "CHP'nin zayıf olduğu bölgelerde Saadet Partisi, İYİ Parti var. Onların zayıf olduğu bölgede Demokrat Parti var, CHP var. Sandık güvenliğinin sağlanacağından eminim. YSK'da bir yanlış olur mu derseniz? Hiç merak etmesin yurttaşlarımız. Ben her gittiğim yerde avukat arkadaşlarımıza çağrıda bulunuyorum, cübbelerinizi arabanızda gezdirin diyorum." diye konuştu.

''FETHULLAH GÜLEN'İN İADESİNİ İSTEYECEĞİM, VERMEZLERSE İNCİRLİK'İ KAPATACAĞIM''

İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ABD'den FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesini isteyeceğini, iade edilmemesi halinde İncirlik üssünü kapatacağını belirtti.

"Bir yandan siz gariban bir hizmetliyi açlığa mahkum edeceksiniz. 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ'cü diye kapattığınız okullara yardım edeceksiniz. Bunun belgesini açıklayacağım bir hafta içinde" diyen İnce, "'Devletten FETÖ'cüleri ayıklayacağım' demek bataklıkta sivri sinekleri tek tek yakalayıp öldürmektir. Doğrusu o değildir. Doğrusu liyakat sistemini kurmaktır. FETÖ gider başka bir tarikat, cemaat gelir onun yerine liyakat sistemini kurmazsanız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kendisinin cumhurbaşkanlığını, muhalefetin ise Parlamentoyu kazanması halinde ne yapacağı sorusuna verdiği "A, B, C planlarımız var" cümlesi hatırlatılınca İnce, Demirel nasıl 6 kez gittiyse, Özal nasıl gittiyse, Erdoğan'ın da öyle gideceğini söyledi.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(35)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2018-05-17 08:18:19 Atalarımız ne demiş iş bilenin reisle yola devam
    • Misafir 2018-05-17 09:21:07 reisin işi bildiği içinmi dolar euro aldı başını gidiyor. ekonomi çöküyor. Benzine lpg'ye zam üstüne zam geliyor. iktidar gücü elinde tuttuğundan şuanki ekonomik krizi gizliyor. artık tamam deme vakti.
    • Misafir 2018-06-13 13:15:50 Dolar bütün dünyada değerleniyor,abd dolarları geri çekiyor dünyadaki,sen muharrem geldiği zaman hiçbirşeye zam gelmeyeceğini garanti ediyor musun,Gelmiş geçmiş en iyi iktidar bu objektif olun,bırakın bu işleri.
  • Misafir 2018-05-17 08:11:59 İzledim. Çok güzel bir programdı. Keşke siz de kanalınıza tüm adayları ister hep birlikte ister sırayla çağırıp dobra dobra hepsine her şeyi sorabilseniz. Ne güzel olurdu.
    • Misafir 2018-05-17 09:43:16 ekonomi çok kötü, dolar 5 tl ye yaklaştı, benzin 6 tl yi geçti ama istanbul koztayağı-fsm köprü arası hala 45 dakika...yaz geldi şimdi haftanın 7 günü böyle...
  • Misafir 2018-05-17 07:59:49 Milletvekili maaşlarını düşürmeyi, erken emeklilik haklarının iptalini de söylemeli
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(35)