KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

SpaceX

SpaceX (Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Hawthorne şehri merkezli bir uzay taşımacılığı şirketidir. Şirket, 2002 yılında PayPal'ın kurucularından ve aynı zamanda Tesla Motors şirketinin CEO'su olan Elon Musk tarafından kurulmuştur. Şirketin kuruluştaki hedefi Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürmektir.

Günümüze kadar Falcon 1 ve Falcon 9 adlı en baştan tekrar kullanılabilirlik için özel tasarlanan uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılan insansız Dragon adlı uzay aracını geliştirdi.

SpaceX'in yakın tarihte yaptığı başarılar şunlardır;

● 28 Eylül 2008'de, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sını yakıtlı roket: Falcon 1

● 9 Aralık 2010'da, bir uzay aracını fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde Dünya'ya getiren ilk özel şirket.

● 25 Mayıs 2012'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel şirket.

2012 rakamlarına göre şirkette en az 1800 kişi çalışmaktadır. 2015 yılının Şubat ayı itibariyle, SpaceX toplamda 15 adet Falcon 9 roketini 14 başarılı ve bir kısmi başarısızlıkla fırlatmış ve müşterileri için en az 30 ileri tarihli fırlatma planlamış durumdadır.

Spacex Haberleri

 • TÜRKSAT 5A kasımda fırlatılacak

  Teknoloji, 08 Eylül 2020

  TÜRKSAT 5A kasımda fırlatılacak

  TÜRKSAT 5A uydusu uzay yolcusu… Uydu, kasım ayının son haftasında uzaya fırlatılacak. Airbus Defence And Space (Airbus D&S) ile imzalanan sözleşme kapsamında Kasım 2017'de 5B ile birlikte yapımına başlanan 5A, SpaceX tarafından uzaya gönderilecek.

 • Sıra beynimize geldi!

  Teknoloji, 01 Eylül 2020

  Sıra beynimize geldi!

  Elon Musk’un Neuralink ile imzasını attığı ve insan beyniyle bilgisayarı birbirine bağlayarak tek potada birleştiren çip teknolojisinin bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük siber güvenlik risklerini doğurabileceğine dikkat çekildi. Beyin-bilgisayar arayüzlerinin insanların becerilerini veya anılarını silmek veya bozmak için de ele geçirilebileceğini belirten uzmanlar, “Bilgisayar hack’leme, yazılım hack’leme, otomobil hack’leme, tıbbi cihaz hack’leme derken sıra beynimize geliyor” uyarısı yapıyor.

 • Domuzun beynini bilgisayara bağladılar!

  Teknoloji, 29 Ağustos 2020

  Domuzun beynini bilgisayara bağladılar!

  ABD’li girişimci Elon Musk, bir çılgın projeye daha imzasını attı. Musk’ın sahibi olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, beyin-bilgisayar arayüzü tanıttı. Canlı yayında Neuralink’in geliştirdiği implantın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılarak, takip edildi. Musk, "Bu, insanların Tesla'sını çağırması, video oyunu oynaması veya omurilik felçli birinin tekrar yürümesini sağlayabilir" dedi.

  Milyon dolarlık Elon Musk vurgunu!

  Teknoloji, 09 Temmuz 2020

  Milyon dolarlık Elon Musk vurgunu!

  Kripto para dünyasında eşantiyon dolandırıcılığını yeni aracı  Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu Elon Musk oldu. Siber dolandırıcılar, Elon Musk’ın adı kullanılarak 2 milyon dolarlık bitcoin vurgunu yaptı. Peki ünlü kişilerin isimlerinin kullanıldığı bu kripto para eşantiyon dolandırıcılığı nedir? Bu tuzağa düşmemek için nelere dikkat edilmeli?

  Kapasiteyi 17 kat artıracak

  Teknoloji, 11 Haziran 2020

  Kapasiteyi 17 kat artıracak

  Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, "50 GB/s yüksek kapasiteye sahip 5B uydusu, şu anda uzayda olan 4B uydumuzun kapasitesini (3-3,5 GB/s) 17 kat artıracak. Bu uyduyu 2021 yılının ikinci çeyreği içerisinde atacağız" dedi. Şen, e-Devlet'te 2020'nin ilk aylarında 325 milyon işlem gerçekleştirilirken, salgın süresince ayda yaklaşık 500 milyon işlem yapıldığına da dikkat çekti.

 • Uzayda tokalaşmak serbest, dünyada yasak!

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Uzayda tokalaşmak serbest, dünyada yasak!

  ABD'li ünlü girişimci Elon Musk'un kurduğu SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlattığı NASA'nın Crew Dragon ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) ekiple buluştu. NASA’nın yayınladığı görüntülerde astronotların tokalaşması ve sarılma anları sosyal medyada gündem oldu.

 • İşte çığır açacak seferin merak edilen detayları!

  Dünya, 31 Mayıs 2020

  İşte çığır açacak seferin merak edilen detayları!

  Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi. İlk kez bir özel şirketin ilk insanlı uzay seferi ise tüm dünyada yankı yarattı. İki astronotu taşıyan Crew Dragon kapsülü ise Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kenetlendi. Bilim insanları da dev yolculuğa ilişkin merak edilen detayları anlattı. Yolculuğu değerlendiren Astronom Korhan Yelkenci, "ABD kendi astronotlarını yeniden uzaya gönderme kabiliyetini elde edecek. O nedenle bu uçuş oldukça fazla önemseniyor" dedi

 • NASA yıllar sonra hazırız demişti: Ertelendi!

  Dünya, 27 Mayıs 2020

  NASA yıllar sonra hazırız demişti: Ertelendi!

  NASA ve SpaceX firması yetkilileri işbirliğinde gerçekleşecek roket fırlatımının hava muhalefeti nedeniyle ertelendiği aktarıldı. Geçtiğimiz ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaklaşık 10 yıl aradan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot gönderilmesi için son kontrollerin yapıldığını ve fırlatmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

  SpaceX'in kargosu Uluslararası Uzay İstasyonu'nda

  Dünya, 08 Aralık 2019

  SpaceX'in kargosu Uluslararası Uzay İstasyonu'nda

  ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in, Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderdiği ve içinde normal farelerin iki katı kasa sahip "süper fareler"in bulunduğu kargo mekiği uzay istasyonuna ulaştı

  Test sırasında patladı

  Dünya, 21 Kasım 2019

  Test sırasında patladı

  Elon Musk'un kurucusu olduğu SpaceX firmasının geliştirdiği Starship Mk1 uzay aracı prototipi, Teksas'taki Boca Chica test sahasındaki basınç testi sırasında patladı.

 • 'Mars'a taşınmak için bir gemi gerekiyor'

  Dünya, 09 Kasım 2019

  'Mars'a taşınmak için bir gemi gerekiyor'

  Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Mars'ta kalıcı bir kent inşa etmek için bin Starship uzay gemisi ve 20 yıl gerektiği öngörüsünde bulundu.

 • Tüm dünyaya 40 kat hızlı internet için ilk adım

  Teknoloji, 13 Mayıs 2019

  Tüm dünyaya 40 kat hızlı internet için ilk adım

  Elon Musk Twitter hesabından tüm dünyaya yüksek hızlı internet sağlayacak Starlink projesinin detaylarını paylaştı. Çarşamba günü SpaceX'in Falcon 9 roketiyle alçak yörüngeye 60 adet küçük uydu yollanması planlanıyor. SpaceX proje tamamlandığında 12 bin uyduyla bütün dünyaya şu anki ortalama hızın 40 kat üzerinde internet hizmeti sunmayı hedefliyor. Sürecin hızlanması için daha fazla uydunun sığacağı yeni bir roket üzerinde çalışıyor.

 • Musk, 'pedofili' suçlamasında bulunmuştu!

  Dünya, 12 Mayıs 2019

  Musk, 'pedofili' suçlamasında bulunmuştu!

  ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuğun kurtarılmasına yardımcı olan İngiliz dalgıç Vernon Unsworth'a "pedofili" suçlamasından mahkemeye çıkacak

  Ay'a bu araçla götürecek

  Teknoloji, 10 Mayıs 2019

  Ay'a bu araçla götürecek

  Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, kurucusu olduğu uzay teknolojileri şirketi Blue Origin'in Ay'a yollayacağı Blue Moon isimli insansız uzay gemisini tanıttı. Bezos tanıtımda yaptığı açıklamada Ay'a insanlı ilk aracı ise 2024'te yollamayı hedeflediklerini belirterek "Ay’a geri dönme vakti. Bu sefer kalıcı olarak" dedi.

  SpaceX'in personel taşıyıcı mekiği Dünya'ya geri döndü

  Teknoloji, 08 Mart 2019

  SpaceX'in personel taşıyıcı mekiği Dünya'ya geri döndü

  Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dün ayrılan Crew Dragon mekiği, Atlantik Okyanusu'na indi

 • SpaceX'ten NASA'yı Rusya'dan kurtaracak dev adım!

  Dünya, 08 Mart 2019

  SpaceX'ten NASA'yı Rusya'dan kurtaracak dev adım!

  SpaceX'in dört NASA astronotunu uzaya taşımak için tasarladığı Dragon kapsülü, insansız deneme uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kısa bir süre kaldıktan sonra Dünya'ya başarılı bir şekilde döndü. 2011'den bu yana uzay mekiği bulunmayan NASA, astronotlarını uzay istasyonuna göndermek için Rusya'ya 80 milyon dolara varan ücretler ödüyordu

 • Twitter’ın retweet rekorunu kırdı

  Teknoloji, 07 Ocak 2019

  Twitter’ın retweet rekorunu kırdı

  Japon iş insanı Yusaku Maezawa, attığı bir tweet ile Twitter'ın rekorlarını alt üst etti. 100 kişiye 100 milyon yen (yaklaşık 5 milyon TL) vereceğini söyleyen Maezawa'nın bu tweet'i kısa sürede 4 milyon retweet sayısını aştı

 • SpaceX uzaya ilk askeri uydusunu gönderdi

  Teknoloji, 23 Aralık 2018

  SpaceX uzaya ilk askeri uydusunu gönderdi

  ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk kez askeri navigasyon uydusu taşıyan bir roket gönderdi

  İş dünyasında süper insanlar çağı başlıyor

  Teknoloji, 28 Kasım 2018

  İş dünyasında süper insanlar çağı başlıyor

  “Geleceğin İş Dünyası” analizine göre çalışma hayatına akıllı implantlar, DNA bazlı tedaviler, yüksek performanslı protezler ve bellek artırıcı bileşenler dahil olacak. Çalışanların yaşamsal belirtilerini izleyip, üretkenliği artıracak biyo güncellemeler hayatımıza girecek.