KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, Arap Yarımadası'nda yer alan en büyük ülkedir. Suudi Arabistan'ın kuzeybatısında Ürdün, kuzey ve kuzeydoğusunda Irak, doğusunda Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğusunda Umman, güneyinde yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz yer almaktadır.

Suudi Arabistan'ın ekonomisi, 1936'ya kadar Mekke ve Medine'yi ziyarete gelen hacılarla ve hurma satımına bağlıydı. Ancak 1936'da petrol bulunduktan sonra, günümüze kadar uzanan süreçte ekonomisi petrole bağlı olmuştur.

Nüfusun büyük bölümünü yerli kabilelerin soyundan gelen Araplar oluşturmaktadır ve Basra Körfezi yakınlarında bir İranlı azınlık topluluğu yaşamaktadır. Nüfusun tamamı Arapça ve çeşitli lehçelerini konuşmaktadır.

Nüfusun yüzde 97'si Müslümandır ve çoğunluğu Selefi mezhebinden olan Sünnilerdir. Nüfusun büyük bölümü Riyad, Cidde, Mekke, Taif, Medine, Dhahran, Dammam, El Huber ve Hufuf gibi büyük kentlerde toplanmıştır. Kırsal kesimde, göçebe Bedevilerin sayısı, yerleşik tarımcılarınkinden yüksektir. Rubülhali ve Nüfud çölleri bütünüyle ıssızdır; öteki yörelerde de çoğunlukla nüfus yoğunlukları düşüktür. Batı kıyısında, Riyad çevresinde ve doğudaki petrol alanlarındaysa, biraz daha yüksektir.

Suudi Arabistan, 13 idari bölgeye ayrılmış ve bu 13 idari bölge de 118 ile ayrılmıştır.

Suudi Arabistan Haberleri

 • İran'dan Suudi Arabistan iddiası!

  Dünya, 08 Ağustos 2020

  İran'dan Suudi Arabistan iddiası!

  İran, nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullanılan "sarı pastanın" işlenmesi için gizli tesis kurduğu iddia edilen Suudi Arabistan'a, nükleer programını, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetimine açma çağrısında bulundu.

 • Pakistan Başbakanı Han: En kötü senaryo İran ve Suudi Arabistan'ın çatışması

  Dünya, 04 Ağustos 2020

  Pakistan Başbakanı Han: En kötü senaryo İran ve Suudi Arabistan'ın çatışması

  Pakistan Başbakanı Han, İran ve Suudi Arabistan arasındaki bir çatışmanın "bölge için en kötü senaryo" olduğunu belirtti.

 • Suudi Arabistan'da kaçak hac tutuklaması

  Dünya, 31 Temmuz 2020

  Suudi Arabistan'da kaçak hac tutuklaması

  Koronavirüs kapsamında hac ibadetine bu yıl izin vermeyen Suudi Arabistan'da polisler Arafat'a kaçak girmeye çalışan 25'in üzerinde kişiyi tutukladı.

  Kabe'nin örtüsü 'Kisve-i Şerif' değiştirildi

  Dünya, 30 Temmuz 2020

  Kabe'nin örtüsü 'Kisve-i Şerif' değiştirildi

  Kutsal topraklarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sınırlı sayıda kişiyle yapılacak hac ibadetlerinin başlamasıyla eş zamanlı olarak Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif) değiştirildi

  Suudi Arabistan ile Mısır arasında Libya görüşmesi

  Dünya, 27 Temmuz 2020

  Suudi Arabistan ile Mısır arasında Libya görüşmesi

  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, sürpriz şekilde gerçekleştirdiği Kahire ziyaretinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. Suudi Bakan, ülkesinin Libya'da ateşkes sağlanması ve siyasi çözümün etkin hale gelmesi konusunda istekli olduğunu ve Mısır'ın tutumuna destek verdiğini ifade etti.

 • Trump ve Bin Selman arasında telefon görüşmesi

  Dünya, 24 Temmuz 2020

  Trump ve Bin Selman arasında telefon görüşmesi

  ABD Başkanı Donald Trump ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman yaptıkları telefon görüşmesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını ve küresel ekonomilerin yeniden canlandırılmasını ele aldı

 • Hastaneye kaldırılan Kral Selman ameliyat oldu!

  Dünya, 23 Temmuz 2020

  Hastaneye kaldırılan Kral Selman ameliyat oldu!

  Geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılan Suudi Arabistan Kralı Selman'ın safra kesesindeki rahatsızlık sebebiyle bir operasyon geçirdiği açıklandı. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA, ameliyatın başarılı geçtiğini aktardı

 • Kral Selman hastaneye kaldırıldı!

  Dünya, 20 Temmuz 2020

  Kral Selman hastaneye kaldırıldı!

  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud'un, hastaneye kaldırıldığı duyuruldu. Kral Selman´ın safra kesesinde bir rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

  Irak Başbakanı ilk ziyaretini Suudi Arabistan'a yapacak

  Dünya, 19 Temmuz 2020

  Irak Başbakanı ilk ziyaretini Suudi Arabistan'a yapacak

  Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet es-Sahhaf, mayıs ayında göreve başlayan Başbakan Mustafa el-Kazımi'nin, ilk yurt dışı ziyaretinin Suudi Arabistan'a gerçekleştireceğini ifade etti.

  "Türkiye'deki Kaşıkçı cinayeti davası adalet için önemli"

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  "Türkiye'deki Kaşıkçı cinayeti davası adalet için önemli"

  Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin davanın adaletin sağlanması açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

 • İngiltere, Suudi Arabistan'a silah satışına devam edecek

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  İngiltere, Suudi Arabistan'a silah satışına devam edecek

  İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Suudi Arabistan'ın uluslararası insani hukuka uyma konusunda samimi olduğunu belirterek, Arabistan'a silah satışlarının devam edeceğini duyurdu

 • BM Kaşıkçı Raportöründen Türkiye açıklaması

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  BM Kaşıkçı Raportöründen Türkiye açıklaması

  Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Rapotörü Agnes Callamard, İstanbul Adliyesi'nde görülen ilk Kaşıkçı duruşmanın ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Callamard, Kaşıkçı davasında Türkiye'nin üstüne düşeni yaptığını, Türkiye'deki davanın Suudi Arabistan'daki davadan çok daha şeffaf ve adil olduğunu belirtti.

 • Cemal Kaşıkçı davası başladı!

  Gündem, 03 Temmuz 2020

  Cemal Kaşıkçı davası başladı!

  Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın evlilik belgesi almak için gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin 20 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

  Husilerden Suudi Arabistan'a tehdit

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  Husilerden Suudi Arabistan'a tehdit

  Yemen'de İran destekli Husiler, Suudi Arabistan'da kraliyete ait kurumları ve askeri noktaları vurmakla tehdit etti

  DSÖ: Vaka sayısı 10 milyona ulaşacak!

  Dünya, 24 Haziran 2020

  DSÖ: Vaka sayısı 10 milyona ulaşacak!

  DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Kovid-19 vaka sayısının gelecek hafta 10 milyona ulaşmasını beklediklerini belirtti.Suudi Arabistan'ın hac kararını da değerlendiren Ghebreyesus, "Bu karar hacı adaylarının güvenliğini korumak ve bulaşma riskini en aza indirmek için. DSÖ, bu kararı destekliyor." dedi.

 • Suudi Arabistan'dan flaş hac açıklaması!

  Dünya, 22 Haziran 2020

  Suudi Arabistan'dan flaş hac açıklaması!

  Son dakika... Suudi Arabistan, Kovid-19 nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Suudi Arabistan'ın hac kararına ilişkin, "2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacaktır." ifadesini kullandı.

 • "İngiltere yasağa rağmen Suudi Arabistan'a silah satıyor"

  Dünya, 21 Haziran 2020

  "İngiltere yasağa rağmen Suudi Arabistan'a silah satıyor"

  The Guardian'da yer alan haberde, İngiltere'de hükümetin Yüksek Mahkemenin geçen yıl aldığı Suudi Arabistan'a silah satışını durdurma kararına uygun davranmadığını öne sürüldü.

 • Mekke'de 3 ay sonra ilk namaz kılındı

  Dünya, 21 Haziran 2020

  Mekke'de 3 ay sonra ilk namaz kılındı

  Suudi Arabistan'da 23 Mart'tan bu yana yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı sona erdi. Mekke şehrinde 3 ay önce kapatılan camiler, sabah namazıyla yeniden ibadete açıldı.

  İki ülkeden Sisi'ye destek

  Dünya, 21 Haziran 2020

  İki ülkeden Sisi'ye destek

  Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden, (BAE) Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Libya konusundaki açıklamalarına destek geldi