KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz'de yer alan en büyük üçüncü adadır. De facto bağımsız bir devlettir fakat bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır.

Günümüzde birçok devlet, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanımamakla beraber aynı zamanda Türkiye'nin işgali altında olduğunu savunuyor.

1960'da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, Rum ve Türk toplumu her kurumda yeterli haklara sahipti ancak 30 Kasım 1963'te dönemin Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı III. Makarios, 13 maddelik anayasa değişikliği önerisini sundu. Sunulan anayasa değişikliğinde Kıbrıs Türk'ü olan Başkan Yardımcısının veto hakkının ortadan kaldırılması, Temsilciler Meclisi'nde ayrı çoğunluklar ilkesinin ortadan kaldırılarak kararların basit çoğunlukla alınması, ayrı belediyelerin ortadan kaldırılması gibi kararlar yer almaktaydı.

Dönemin ABD başkanı Kennedy, Kıbrıs Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Makarios'a anayasa değişikliğinden vazgeçmesinin önererek Türkiye'nin bu değişiklikleri kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs Türkleri'nin de kabul etmemesi üzerine Kıbrıs Rumları, 21 Aralık 1963'te Kıbrıs Türkleri'ne karşı ada çapında saldırılar düzenleyerek katliam başlattı. Bir süre olaylar durulsa da 1967'de Rum katliamı yeniden başladı ve 15 bin Yunan Ordusu mensubu asker, gayri resmi şekilde adaya konuşlandırıldı.

Konuyla ilgili herhangi bir çıkış olmayınca ve Yunanistan-Türkiye başbakanları arasındaki toplantıdan da sonuç çıkmayınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümete askeri müdahale yetkisi verdi.

Türk uçakları Kıbrıs Adası üzerinde uçmaya başladı, donanma ve çıkarma birlikleri harekete geçti. Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle Yunan birlikleri adadan çıkarıldı ve Türkiye de bunun üzerine harekatı durdurdu.

1964'ten beri Türkiye'de bulunan Rauf Denktaş, gizlice Kıbrıs'a gidince Yunan askerleri tarafından tutuklandı. Bunun üzerine Türkiye ve ABD'nin itiraz etmesiyle iade edildi.

1970'lerde Yunanistan'ı kontrol eden cunta yönetimi, II. Makarios'un tutumları nedeniyle memnun kalmadı ve 15 Temmuz 1974'te Kıbrıs Ulusal Muhafız Birliği'ne komutanının görevinden alınmasını ve ada kontrolünün Yunan subaylarının almasını istedi. Bu gelişmenin üzerine Yunan birlikleri Lefkoşa'daki Başkanlık Sarayı'nı basarak II. Makarios'u görevden aldı.

20 Temmuz 1974'te Türkiye, Kıbrıs'a karadan ve havadan harekat başlattı ve Türk birlikleri kısa bir süre içinde adanın büyük şehirlerinden olan Girne'yi ele geçirdi ve ardından Lefkoşa'ya ilerledi.

22 Temmuz'da taarruz sonucunda Türk birlikleri önce Girne'ye girdi, sonra da Lefkoşa'ya yöneldi. Geçici ateşkes ilan edilse de Rum birlikleri ateşkes kuralların uymadı ve 13 Ağustos'ta Türk birlikleri yeniden ilerlemeye başladı. 14 Ağustos'ta Lefkoşa, 15 Ağustos'ta ise Lefke ve Mağusa Türk askerleri tarafından ele geçirildi.

Ateşkesin ilan edilmesinin ardından 170.000 civarındaki Rum, kuzeydeki evlerinden göç ettirildi ve 50.000 Kıbrıslı Türk ve Türkiye'den gelen göçmenler, Rumlardan kalan evlere yerleştirildi.

Kıbrıs Harekatı'nın ardından 1976'da Kıbrıs Federe Devleti kuruldu, 15 Kasım 1983'te Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi oy birliği ile aldığı kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan etti. KKTC'nin kurulma ilanını Rauf Denktaş okudu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 18 Kasım'da almış olduğu kararla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık kararını kınadı.

Kıbrıs Haberleri

 • KKTC'den İsveç'e tepki

  Dünya, 22 Ocak 2023

  KKTC'den İsveç'e tepki

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve KKTC Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal, İsveç'te Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki gösterdi

 • KKTC'de Geçitkale Havaalanı'nın kullanımı askere devrediliyor

  Gündem, 17 Ocak 2023

  KKTC'de Geçitkale Havaalanı'nın kullanımı askere devrediliyor

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Geçitkale Havaalanı'nın tahsisi ve kullanım hakkı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına devrediliyor. KKTC Bakanlar Kurulu, Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığını yetkilendirdi

 • Sevgilisini öpücüklere boğdu

  Magazin, 03 Ocak 2023

  Sevgilisini öpücüklere boğdu

  Özcan Deniz, yeni yıla sevgilisi Samar Dadgar ile girdi. Kıbrıs'ta sahne alan Deniz, 2023'ü sevgilisini öpücüklere boğarak kutladı

  Kıbrıs açıklarında 4,2 büyüklüğünde deprem

  Dünya, 28 Aralık 2022

  Kıbrıs açıklarında 4,2 büyüklüğünde deprem

  Kıbrıs açıklarında 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Mersin ve Antalya'ya yaklaşık 140 kilometre mesafede olduğu belirtildi

  Oktay: Kıbrıs'ta silahlanma, kimsenin faydasına olmayacak

  Gündem, 10 Kasım 2022

  Oktay: Kıbrıs'ta silahlanma, kimsenin faydasına olmayacak

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs'ta ambargolar ve Ada'nın silahsızlandırılmasıyla ilgili var olan statünün tersine çevrilmesine dönük faaliyetler olduğuna dikkat çekerek, bölgede silahlanmanın kimsenin faydasına olmayacağını belirtti

 • Bakan Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs mesajı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  Bakan Çavuşoğlu'ndan Kıbrıs mesajı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"Kıbrıs Türkü'nü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız." dedi.

 • Tamamlayıcı sağlıkta yüzde 46 artış

  Sigorta, 29 Eylül 2022

  Tamamlayıcı sağlıkta yüzde 46 artış

  Acentelerinin motivasyonunu ön planda tutan ve yıl içerisinde acentelerine özel kampanyalar düzenlemeye devam eden Türk Nippon Sigorta 2022 yılının ikinci gezisinin rotasını Kıbrıs olarak belirledi. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünü hakkında da bilgilendirmeler yapan Pamukçu “Pandeminin başladığı 2020 Mart ayı itibari ile oluşan sigorta bilinci özellikle sağlık sigortası ürünlerinin tümünde talep artışını da beraberinde getirdi. 2021 yılı Haziran dönemi ve 2022 yılı Haziran dönemini kıyasladığımızda arasına baktığımızda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürününde yüzde 46 oranında bir artış görüyoruz"dedi.

 • 'Çalışmak benim için ibadet gibi'

  Müzik, 12 Eylül 2022

  'Çalışmak benim için ibadet gibi'

  Ebru Yaşar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde sevenleriyle buluştu. Yaşar, çalışmanın kendisi için ibadet gibi olduğunu söylerken hatıra ormanı projesini tamamlamak üzere olduklarını dile getirdi 

  Uydudan izlenen Lara Kıbrıs'ta!

  Yaşam, 07 Eylül 2022

  Uydudan izlenen Lara Kıbrıs'ta!

  Uydu takip cihazı takılarak bir ay önce Antalya'dan denize bırakılan Lara isimli caretta caretta, Kıbrıs'a vardı!

  Ziyarete yeniden açıldı

  Kültür-Sanat, 17 Ağustos 2022

  Ziyarete yeniden açıldı

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan Barbarlık Müzesi yeniden ziyarete açıldı

 • Hatay'dan Gazimağusa'ya da Deniz Otobüsü

  Gündem, 31 Temmuz 2022

  Hatay'dan Gazimağusa'ya da Deniz Otobüsü

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne kentine 19 Mayıs'ta ilk seferini yapan Hatay Deniz Otobüsü'nün (HADO) ikinci durağı Gazimağusa oldu. Sefer, 5 Ağustos'tan itibaren her cuma saat 11.00'de "Piyale Paşa" gemisi ile yapılacak. Dönüş yine aynı gün akşamı olacak. Yeni güzergahın bilet fiyatları da belli oldu.

 • 'Gel seni artist yapayım'

  Kültür-Sanat, 26 Haziran 2022

  'Gel seni artist yapayım'

  Turgut Özatay, hayranı olduğu Cahide Sonku'nun filmini izlemeye gittiği sinemada karşılaştığı Refik Kemal Arduman'ın "Gel seni artist yapayım" teklifiyle başladığı oyunculuk kariyerinde ortalama 36 güne bir film sığdırdı. 478 filmde rol alan Turgut Özatay, yüzlerce filmine rağmen hayatının son günlerinde geçimini katalog satarak sağladı

 • Kıbrıs açıklarında 4,6'lık deprem

  Gündem, 10 Haziran 2022

  Kıbrıs açıklarında 4,6'lık deprem

  Kıbrıs Adası'nın doğu açıklarında 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Hatay, Adana, Mersin ve Antalya'da da hissedildi

  KKTC'den Rum kesimine ret

  Dünya, 01 Haziran 2022

  KKTC'den Rum kesimine ret

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığınca, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin sözde Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) önerilerine cevaben, "Eğer Rum tarafı, iki taraf arasında güven yaratmak istiyorsa öncelikle samimiyetini kanıtlamalı" ifadesi kullanıldı

  Kıbrıs açıklarında 5,1'lik deprem!

  Gündem, 03 Şubat 2022

  Kıbrıs açıklarında 5,1'lik deprem!

  Son dakika haberi... Akdeniz'de Kıbrıs Adası açıklarında saat 00.03'te 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan TBT açıklaması

  Gündem, 10 Şubat 2022

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan TBT açıklaması

  Resmi Twitter hesabından, Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) ilişkin paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türk Mukavemet Teşkilatı, Kıbrıs Türk Halkı'nın destansı direnişinin abideleştiği yerdir" dedi

 • Guterres'ten Kıbrıs'ta diyalog çağrısı

  Dünya, 18 Ocak 2022

  Guterres'ten Kıbrıs'ta diyalog çağrısı

  Kıbrıs'ta taraflar arasında müzakere edilmiş bir çözüme güvenin azaldığını belirten Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres,"Müzakerelerin yokluğunda halkın umudunu canlı tutmak için diyalog ve yakınlaşmanın sürdürülmesi gerekiyor" dedi.

 • "Kıbrıs'ta federasyon defteri kapandı"

  Dünya, 25 Kasım 2021

  "Kıbrıs'ta federasyon defteri kapandı"

  Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs meselesinde federasyona dayalı çözüm modelini esas alan görüşmelerin 2017'de Crans Montana son bulduğunu ifade ederek, "Federasyon defteri Crans Montana'da kapanmıştır." dedi.

  BM Kıbrıs özel temsilciliğine Colin Stewart atandı

  Dünya, 05 Kasım 2021

  BM Kıbrıs özel temsilciliğine Colin Stewart atandı

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, Kıbrıs özel temsilciliğine Kanadalı diplomat Colin Stewart'ı atadı