KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Azerbaycan

Azerbaycan, Batı Asya ve Doğru Avrupa'nın kesişme noktası olan Kafkasya'da konumlanan bir Güney Kafkasya ülkesidir. Aynı zamanda yüzölçümü olarak Güney Kafkasya'nın en büyük ülkesidir.

Doğusunda Hazar Denizi, batısında Ermenistan, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan ve güneyinde İran bulunmaktadır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan Devleti'ne bağlıdır.

Azerbaycan, köklü tarihinden dolayı zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Azerbaycan 1918 yılında kurulsa da, 26 Nisan 1920 tarihinde Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiştir ve 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve Sovyetler Birliği toprağı olmuştur. Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla gerçekleşmiştir.

Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. Aynı zamanda Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un etkin bir üye ülkesidir. Günümüzde 158 ülkeyle diplomatik ilişkisi bulunmaktadır ve 38 uluslararası kuruluşa üyeliği vardır.

1992'den beri Birleşmiş Milletler'e üye olan bir ülkedir.  9 Mayıs 2006'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından İnsan Hakları Konseyi'nin üyeliğine seçilmiştir.

Azerbaycan, 1991'de bağımsız bir ülke olduktan sonra ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler yaşasa da verimli tarım arazileri, doğaz gaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin bir ülkedir ve bu kaynakları kullanarak kalkınmıştır.

Azerbaycan Haberleri

 • Uluslararası Adalet Divanı'ndan kritik Ermenistan kararı

  Dünya, 07 Aralık 2021

  Uluslararası Adalet Divanı'ndan kritik Ermenistan kararı

  Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı yargı organı Uluslararası Adalet Divanı, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki "ırk ayrımcılığı" davalarında geçici tedbir kararlarını açıkladı.

 • 10 Ermeni askeri iade edildi

  Dünya, 04 Aralık 2021

  10 Ermeni askeri iade edildi

  Azerbaycan Devlet Güvenlik Hizmeti yaptığı açıklamada 10 Ermeni askerinin Ermenistan'a iade edildiğini belirtti

 • Azerbaycan'dan helikopter kazası açıklaması

  Dünya, 30 Kasım 2021

  Azerbaycan'dan helikopter kazası açıklaması

  Azerbaycan Devlet Sınır Hizmetleri Başkanı Orgeneral Elçin Guliyev, Hızı bölgesinde askeri helikopterin kazaya uğramasında herhangi bir dış etkenin söz konusu olmadığını bildirdi.

  Azerbaycan'da askeri helikopter düştü: 14 ölü!

  Dünya, 30 Kasım 2021

  Azerbaycan'da askeri helikopter düştü: 14 ölü!

  Son dakika... Azerbaycan askeri helikopteri, tatbikat sırasında düştü. Kazada çoğunun rütbeli olduğu öğrenilen 14 askerin şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı ifade edildi.

  Türkiye'den Azerbaycan'a taziye mesajı

  Dünya, 30 Kasım 2021

  Türkiye'den Azerbaycan'a taziye mesajı

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Azerbaycan'da askeri uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Dışişleri ile Milli Savunma Bakanlığı da Azerbaycan'da askeri bir helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

 • Soçi'de Putin, Aliyev ve Paşinyan görüşmesi!

  Dünya, 26 Kasım 2021

  Soçi'de Putin, Aliyev ve Paşinyan görüşmesi!

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi'de görüştü. Putin ve Aliyev'in ikili görüşmesinin ardından, Paşinyan'ın da katılımıyla bugün Soçi'de üçlü zirve gerçekleştirilmesi planlanıyor. Görüşme öncesinde Azerbaycan 2 Ermeni askerini iade ettiğini duyurdu.

 • Azerbaycan ve İran arasında üst düzey görüşme

  Dünya, 22 Kasım 2021

  Azerbaycan ve İran arasında üst düzey görüşme

  Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile ekonomik ve bölgesel gelişmeleri ele aldı

 • Azerbaycan'da deprem!

  Dünya, 20 Kasım 2021

  Azerbaycan'da deprem!

  Azerbaycan'ın Şamahı bölgesinde 5,1 büyüklüğünde deprem oldu.

  Ermeni askerleri Azerbaycan mevzilerine ateş açtı!

  Dünya, 18 Kasım 2021

  Ermeni askerleri Azerbaycan mevzilerine ateş açtı!

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni askerlerinin sınırdaki Azerbaycan mevzilerine ateş açtığını duyurdu.

  Çavuşoğlu: Ermenistan'ın yaptığı terör saldırısıdır

  Dünya, 17 Kasım 2021

  Çavuşoğlu: Ermenistan'ın yaptığı terör saldırısıdır

  Son dakika... Ermenistan'ın Azerbaycan sınırındaki çatışmalarını terör saldırısı olarak değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Can Azerbaycan 28 yıldır Ermenistan'ın işgal ettiği toprakları aldı, Türk'ün gücü gösterdi. Can Azerbaycan yalnız değildir yalnız da olmayacaktır. Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız" dedi

 • Azerbaycan: 7 asker şehit oldu!

  Dünya, 17 Kasım 2021

  Azerbaycan: 7 asker şehit oldu!

  Son dakika... Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ile çatışmalarda 7 askerin şehit olduğunu, 10 askerin yaralandığını duyurdu.

 • ABD, Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarından kaygılı

  Dünya, 17 Kasım 2021

  ABD, Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarından kaygılı

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalardan kaygılı olduklarını dile getirdi. Öte yandan Ermenistan Savunma Bakanlığı, sınırda çıkan bir çatışmanın ardından Rusya'nın arabuluculuğu sonrası Ermenistan-Azerbaycan sınırında ateşkes ilan edildiğini açıkladı.

 • Ermenistan ateşkes ilan etti

  Dünya, 16 Kasım 2021

  Ermenistan ateşkes ilan etti

  Ermenistan Savunma Bakanlığı, sınırda çıkan bir çatışmanın ardından Rusya'nın arabuluculuğu sonrası Ermenistan-Azerbaycan sınırında ateşkes ilan edildiğini söyledi. Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, “İki lider, temasları sürdürme konusunda anlaştı.” ifadesi kullanıldı. Birleşmiş Milletler (BM), Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan gerginliğin ardından taraflara itidal ve diyalog çağrısında bulundu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Bakan Akar, Türkiye'nin Azerbaycan'a olan desteğini yinelendi.

  Azerbaycan ve AB arasında Ermenistan diplomasisi

  Dünya, 16 Kasım 2021

  Azerbaycan ve AB arasında Ermenistan diplomasisi

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Ermenistan sınırında yaşanan gerginliği ele aldı.

  Ermenistan, Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırdı!

  Dünya, 16 Kasım 2021

  Ermenistan, Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırdı!

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun provokasyonlarını sürdürdüğünü belirterek, Ermenistan askerlerinin Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırdığını duyurdu.

 • Azerbaycan tezkeresi Resmi Gazete'de

  Dünya, 13 Kasım 2021

  Azerbaycan tezkeresi Resmi Gazete'de

  Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin TBMM kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde elde ettiği başarı ve sahada oluşan yeni durum sonucu, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından 9 Kasım 2020'de imzalanan "Üçlü Bildiri"de, bölgedeki istikrarın korunması amacıyla öngörülen faaliyetlerin devam ettiği belirtildi.

 • TBMM'den Azerbaycan tezkeresine onay

  Dünya, 10 Kasım 2021

  TBMM'den Azerbaycan tezkeresine onay

  Son dakika haberi... Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 • Ermeni askerler Azerbaycan araçlarına ateş açtı

  Dünya, 09 Kasım 2021

  Ermeni askerler Azerbaycan araçlarına ateş açtı

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan askerlerinin, iki ülke sınırının Kelbecer istikametinde yol çalışması gerçekleştiren Azerbaycan ordusuna ait araçlara ateş açtığını duyurdu.

  Azerbaycan'dan Ermenistan'a uyarı

  Dünya, 09 Kasım 2021

  Azerbaycan'dan Ermenistan'a uyarı

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Savunma Bakanı'nın Karabağ'da Rus unsurlarının kontrolündeki bölgeye gitmesini "provokasyon" olarak nitelendirdi. Açıklamada benzer durumların tekrarı halinde gerekli tedbirlerin alınacağı uyarısında bulunuldu