KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Afganistan

Afganistan İslam Cumhuriyeti, Orta Asya'da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Her ne kadar Orta Asya'da yer alsa da, kültürel bağlardan dolayı Orta Doğu'da yer aldığı da kabul edilmektedir.

Doğusunda ve güneyinde Pakistan, batısında İran, kuzeyinde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğusunda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir. Farklı ülkelerden gelen ulusları da barındıran Afganistan'ın başkenti Kabil'dir.

Stratejik konumu ve ticarete uygun bir bölgede yer alması sebebiyle tarih boyunca Türkler, İranlılar, Yunanlar, Araplar, Moğollar, Britanyalılar ve Sovyetler gibi çeşitli ulusların saldırısına uğramıştır.

Afganistan halkının yüzde 99'u Müslümandır ve bu nüfusun yüzde 80'i Sünni, yüzde 19'u Şii Müslüman'dır.

Ülkenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kara ile çevrili bir ülkedir ve ağırlıklı olarak küçük çapta tekstil, sabun, mobilya, ayakkabı, gübre, çimento; el yapımı halılar; doğal gaz, yağ, kömür, bakır işletmeleri bulunmaktadır.

Öte yandan çok zengin bir bakır rezervine sahip olan Afganistan'da işgücünün dağılımında tarım %80, endüstri %10, hizmetler sektörü ise yine %10'luk bir paya sahiptir.

Afganistan Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan mesajı!

  Dünya, 12 Ekim 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan mesajı!

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme, bu ülkeyi kendi kaderine terk etme lüksü yoktur. Afganistan'da diyalog kanallarını açık tutarak Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya yönlendirmeliyiz" dedi.

 • Borrell AB'yi Afganistan için harekete çağırdı

  Dünya, 11 Ekim 2021

  Borrell AB'yi Afganistan için harekete çağırdı

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan'daki durumun "çöküşün eşiğinde" olduğunu belirterek acil harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

 • Afgan kadınlardan protesto!

  Dünya, 10 Ekim 2021

  Afgan kadınlardan protesto!

  Afganistan'da bir grup kadın, Taliban'ın ülke yönetimini devralmasının ardından kısıtlanan eğitim ve çalışma haklarını geri almak için başkent Kabil'de protesto gerçekleştirdi.

  Afganistan'da camiye saldırı: Ölü ve yaralı sayısı 100'ü geçti!

  Dünya, 08 Ekim 2021

  Afganistan'da camiye saldırı: Ölü ve yaralı sayısı 100'ü geçti!

  Afganistan'da kanlı Cuma... Taliban Sözcüsü Mücahid, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde Şiilere ait bir camiye cuma namazı sırasında bombalı saldırı düzenlendiğini bildirdi. Bombalı saldırıda ölü ve yaralı sayısının 100'ü geçtiği ifade edildi.

  Afganistan’da pasaport dağıtımı yeniden başladı

  Dünya, 05 Ekim 2021

  Afganistan’da pasaport dağıtımı yeniden başladı

  Afganistan'da Taliban hükümetinin kontrolü ele geçirmesinin ardından durdurulan pasaport dağıtımı bugün itibarıyla yeniden başladı.

 • Kabil'deki saldırıya Türkiye'den kınama

  Dünya, 03 Ekim 2021

  Kabil'deki saldırıya Türkiye'den kınama

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir caminin girişinde bombalı saldırı düzenlendi. Taliban Sözcüsü, saldırıda çok sayıda sivilin öldüğünü açıkladı. Saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti. Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınadığı mesajında "Ülkede istikrarın ve güvenliğin bir an evvel tesis edilmesini temenni ediyoruz" ifadesini kullandı

 • Taliban'ın kontrolü sağlamasında Trump yönetiminin yaptığı anlaşma yatıyor

  BBC, 30 Eylül 2021

  Taliban'ın kontrolü sağlamasında Trump yönetiminin yaptığı anlaşma yatıyor

  ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Taliban'ın Afganistan yönetimini ele geçirme sürecinin, grup ile Trump yönetimi arasında yapılan anlaşmaya uzandığını söyledi.

 • Taliban, Afgan Kralı Zahir Şah dönemi anayasasını temel alacak

  Dünya, 29 Eylül 2021

  Taliban, Afgan Kralı Zahir Şah dönemi anayasasını temel alacak

  Afganistan'da Taliban yönetimi, geçici hükümetinde eski Kral Muhammed Zahir Şah dönemindeki anayasanın baz alınacağını açıkladı.

  Afganistan'da kadın hakimler haklarında hüküm verdikleri katillerin hedefinde

  BBC, 28 Eylül 2021

  Afganistan'da kadın hakimler haklarında hüküm verdikleri katillerin hedefinde

  Afganistan'da Taliban'ın serbest bıraktığı hükümlülerin peşine düştüğü altı eski kadın hakim, ülkede saklandıkları yerlerden BBC'ye konuşarak yaşadıklarını anlattı.

  Afganistan'da bankacılık sistemi çökmek üzere

  BBC, 28 Eylül 2021

  Afganistan'da bankacılık sistemi çökmek üzere

  BBC'ye konuşan Afganistan İslam Bankası CEO'su Syed Moosa Kaleem El Falahi, ülkede finans sektörünün "var oluş krizi" yaşadığını, tüketicilerin de panik halinde olduğunu ifade etti.

 • Kabil Üniversitesi rektöründen kadınlara yasak!

  Dünya, 28 Eylül 2021

  Kabil Üniversitesi rektöründen kadınlara yasak!

  Taliban yetkilileri kadınlara yönelik tutumlarının geçmişteki gibi olmayacağını söylese de eylemleri henüz bunu yansıtmıyor. Kabil Üniversitesi'nin yeni rektörü kadın öğrenci veya eğitmenlerin üniversiteye giremeyeceğini söyleyerek, "Size Kabil Üniversitesi rektörü olarak söz veriyorum. Herkese gerçek bir İslami ortam sağlanmadıkça, kadınların üniversiteye gitmesine, çalışmasına izin verilmeyecek. Önce İslam." dedi

 • Taliban'dan selfie yasağı!

  Dünya, 26 Eylül 2021

  Taliban'dan selfie yasağı!

  Sosyal medyada Taliban üyelerinin eğlenme görüntülerinin yayılmasının ardından Taliban geçici hükümetinin Savunma Bakanı Muhammed Yakup uyarıda bulundu. Yakup, Taliban üyelerini eğlenmemeleri, şık kıyafet ve ayakkabı giymemeleri ve selfie çekmemeleri konusunda uyardı.

 • Taliban, 4 kişinin cansız bedenini meydanda astı!

  Dünya, 26 Eylül 2021

  Taliban, 4 kişinin cansız bedenini meydanda astı!

  Taliban, Afganistan'ın batısındaki Herat vilayetinde, insan kaçırma suçlamasıyla öldürülen 4 kişinin cansız bedenini meydanda astı. Geçtiğimiz günlerde Taliban'ın Afganistan'ı geçmişte yönettiği dönemde gerçekleştirilen el kesme cezasının yeniden uygulanacağı duyurulmuştu.

  ABD'den Afganistan'a insani yardım sağlanması için izin

  Dünya, 24 Eylül 2021

  ABD'den Afganistan'a insani yardım sağlanması için izin

  ABD Hazine Bakanlığı, Afganistan halkına sürekli yardım akışının ve ülkedeki temel insani ihtiyaçların sağlanmasına yönelik diğer faaliyetlerin desteklenmesi için izin verdi.

  Taliban açıkladı: El kesme cezası geri geliyor!

  Dünya, 24 Eylül 2021

  Taliban açıkladı: El kesme cezası geri geliyor!

  Taliban'ın kurucularından Molla Nooruddin Turabi, geçmişte uygulanan el kesme cezasının halk önünde olmasa bile yeniden geri getirileceğini duyurdu

 • Çavuşoğlu, Pakistanlı mevkidaşı ile Afganistan'ı görüştü

  Dünya, 23 Eylül 2021

  Çavuşoğlu, Pakistanlı mevkidaşı ile Afganistan'ı görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile Afganistan'daki gelişmeleri görüştü.

 • Çavuşoğlu'ndan dünyaya Afganistan çağrısı

  Dünya, 23 Eylül 2021

  Çavuşoğlu'ndan dünyaya Afganistan çağrısı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan konulu G20 Dışişleri Bakanları toplantısında, "Uluslararası toplum Afganistan'la angajmanını sürdürmeli" mesajını verdi. Diğer yandan Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul Görüşmeleri çerçevesinde Arakan Müslümanlarının durumuna ilişkin düzenlenen çevrimiçi toplantıda konuşan Çavuşoğlu, "Rohinga Müslümanlarını kaderlerine asla terk etmeyeceğiz" ifadesini kullandı

 • ABD için çalışan Afganların bekleyişi sürüyor

  Dünya, 22 Eylül 2021

  ABD için çalışan Afganların bekleyişi sürüyor

  Afganistan'da askeri varlığı 31 Ağustos'ta tamamen sona eren yabancı güçler Afganistan'dan ayrılırken kendileri için çalışan binlerce Afgan'ı ülkelerine götürse de geride kalan binlerce kişinin hala tahliye bekleyişi sürüyor.

  Nagehan Alçı'nın Karzai röportajı dünya basınında

  Dünya, 22 Eylül 2021

  Nagehan Alçı'nın Karzai röportajı dünya basınında

  Habertürk yazarı Nagehan Alçı'nın, Afganistan eski Devlet Başkanı Hamid Karzai ile gerçekleştirdiği röportaja uluslararası basın da geniş yer verdi