KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Afganistan

Afganistan İslam Cumhuriyeti, Orta Asya'da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Her ne kadar Orta Asya'da yer alsa da, kültürel bağlardan dolayı Orta Doğu'da yer aldığı da kabul edilmektedir.

Doğusunda ve güneyinde Pakistan, batısında İran, kuzeyinde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğusunda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir. Farklı ülkelerden gelen ulusları da barındıran Afganistan'ın başkenti Kabil'dir.

Stratejik konumu ve ticarete uygun bir bölgede yer alması sebebiyle tarih boyunca Türkler, İranlılar, Yunanlar, Araplar, Moğollar, Britanyalılar ve Sovyetler gibi çeşitli ulusların saldırısına uğramıştır.

Afganistan halkının yüzde 99'u Müslümandır ve bu nüfusun yüzde 80'i Sünni, yüzde 19'u Şii Müslüman'dır.

Ülkenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kara ile çevrili bir ülkedir ve ağırlıklı olarak küçük çapta tekstil, sabun, mobilya, ayakkabı, gübre, çimento; el yapımı halılar; doğal gaz, yağ, kömür, bakır işletmeleri bulunmaktadır.

Öte yandan çok zengin bir bakır rezervine sahip olan Afganistan'da işgücünün dağılımında tarım %80, endüstri %10, hizmetler sektörü ise yine %10'luk bir paya sahiptir.

Afganistan Haberleri