Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Son dakika: AK Parti'de 17'si büyükşehir 48 ilde belediye başkan adayları açıklanıyor! - Haberler

    31 Mart'ta Mahalli İdareler ve Yerel Yönetimler seçimlerine kısa bir süre kala AK Parti'de belediye başkan adayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı belediye başkan adayları arasında Ankara ve İzmir öne çıktı.

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda 17'si büyükşehir 48 ilin belediye başkan adayını açıkladı.

    Toplantı daha önce 15 Ocak olarak duyurulmuştu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da yaptığı açıklamada 14 Ocak Pazar gününe alındığını açıklamıştı. Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 9 askerin şehit olması nedeniyle toplantı ertelenmişti.

    İSTANBUL VE 25 İL BELLİ OLMUŞTU

    Yerel seçim süreci hazırlıklarını sürdüren AK Parti Genel Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı başta olmak üzere 26 belediye başkan adayını İstanbul’da düzenlenen aday tanıtım toplantısı ile ilan etmişti.

    REKLAM
     Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 ilin adayını açıkladı
    Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 ilin adayını açıkladı Haberi Görüntüle

    AK Parti'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile birlikte 26 ilin adayı belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı resmen Murat Kurum oldu. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbulumuz muradına kavuşacak" diyerek "El ele, omuz omuza vererek İstanbul'u son 5 yıllık fetret devrinden mutlaka çıkartacağız" ifadelerini kullanmıştı.

    17'Sİ BÜYÜKŞEHİR 48 İLİN ADAYI BELLİ OLDU

    31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde adaylar belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

    "7 Ocak'ta İstanbul'da 26 büyükşehir ve il belediye başkan adayımızı paylaştık. Bugün de büyükşehirlerimizin kalanlarını ve il belediye başkan adaylarımızı açıklıyoruz. Böylece Cumhur İttifakı'ndaki ortağımız MHP adaylarını destekleyeceğimiz 7 vilayetimiz dışındaki tüm büyükşehir ve il belediye başkan adayımızı ilan etmiş oluyoruz. İstanbul'dan başlayarak ilçe adaylarımızın tanımını da yapacağız.

    Hedefimiz AK Parti ve Cumhur İttifakı'nda olan belediyeleri tekrar kazanma yanında muhalefetin elindeki şehirleri gerçek belediyecilikle tanıştırmaktır. Milletimizin hep yanında olacak, kendini şehirlere adıyacak belediye başkan adaylarıyla seçimlere hazırlanıyoruz.

     Adaylar netleşti
    Adaylar netleşti Haberi Görüntüle

    SEÇİM BEYANNAMESİ 30 OCAK'TA

    30 Ocak'ta da seçim beyannamemizi milletimizin takdirine sunacağız. Niyetimiz 20 Şubat'a kalmadan adaylar konusundaki tüm hazırlıkları bitirerek tüm enerjimizi seçim kampanyamıza yöneltmektir.

    Bundan 30 yıl önce 1994'te İstanbul'da başladığımız belediyeler vasıtasıyla halkımıza hizmet yolculuğumuzu 2024'te zirveye çıkarmak istiyoruz. Belediyelerdeki başarılaryıla iktidara yürüyen bir parti olarak rüştümüzü ilk ispat ettiğimiz yeri güçlü tutmak zorundayız.

    Sandıkta bize verilen her oyun vebalini, yaptığımız görevlerde üzerimizde hissederek aşkla, kararlılıkla çalışarak farkımızı ortaya koyacağız.

    "YAMUĞU OLANIN YERİ AK PARTİ DEĞİL"

    Biz yüreğimizdeki muhabbetle, zihnimizdeki projelerle, alnımızdaki terle milletimizin kalbine girenlerden olduk. Her kim belediye başkanlığı, milletvekilliği dahil siyaset yoluyla gelinen makamlara bu gözle bakmıyorsa AK Parti onun için doğru bir kapı değildir. Milletimize karşı en küçük yamuğu olanın yeri AK Parti değildir.

    Kuruluş aşamasında adını Erdemliler Hareketi olarak belirleyen bir kadro olarak başka türlü bir siyaset anlayışını tasvip edemeyiz. Bugüne kadar milletimizin karşısına hep bu şekilde çıktık. Belediyelerde 30 yıldır, hükümete 21 yıldır bu şekilde çalıştık.

    Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerini Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarımızla bu şekilde kazandık. 31 Mart'ta Türkiye Yüzyılı'nın ilk mahalli idareler seçiminde belediyeleri yönetme sorumluluğunu üstleneceğiz.

    "BEDEL ÖDETMEYE ÇALIŞTILAR"

    Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bırakıp, Türkiye Yüzyılı'na adım attık. Bu tarihi süreçte ülke olarak yine zorlu sınamalardan geçiyoruz. Bir yanda 10 yılı aşkın süredir kaos çıkararak, darbe teşebbüsünde bulunarak, ekonomik tuzaklar kurarak ülkemize diz çöktürmek isteyenlerin tuzakları sürüyor. Gezi'yle sokakları karıştırarak hükümeti devirmek istediler, ülkemize bedel ödetmeye çalıştılar. FETÖ'nün darbe girişimiyle ülkeyi teslim almak istediler. PKK'yı kullanarak hendeklerle etrafını kazdıkları mahalleleri işgal etmek istediler. Bölgemizin başına musallat edilen DEAŞ projesini ülkemize yönlendirerek sınırlarımızı tacize kalkıştılar. Farklı isimler vererek destekledikleri bölücü örgüte sınırlarımız boyunca teröristan kurdurmak istediler. Bu projeyi bozduğumuzda bedel ödetmeye çalıştılar.

    Geçtiğimiz günlerde birliklerimize yapılan alçak saldırılar dahil hiçbir hadise bu tablodan bağımsız değildir. Siyasi, diplomatik, ekonomik, askeri her alanda ayağımıza takılan yeni çelmelerle karşılaşıyoruz. Bizi korkutacaklarını, sindireceklerini, yıldıracaklarını sanıyorlar. Bunlar ne Türk milletini ne onun bir evladı olarak bizi tanıyor.

    Bize asla geri adım attıramayacaklar. Bizi yolumuzdan kesinlikle döndüremeyecekler. Bizi ve ülkemizi hiçbir şartta teslim alamayacaklar. Türkiye'nin artık tehditlerle ve sinsi oyunlarla hizaya getirilecek bir ülke olmadığını onlar da öğrenecek. Bir asır önce olduğu gibi yine öğreteceğiz.

    "ÖZGÜR EFENDİ CHP'NİN TABUTUNA ÇİVİ ÇAKTI"

    Bir tarata emparyalistler bir yanda bunların piyonluğunu yapan beşinci kol unsurları var. Türkiye karşıtları siyasetten medyaya geniş bir yelpazede devşirdikleri bu beşinci kolu adeta parmaklarında oynatıyor. Kifayetsiz muhterislerle karşı karşıyayız. Ülkemizin ikinci büyük partisi hüviyetini taşıyan CHP mevcut yönetim altında maalesef emparyalistlerin koçbaşlığına soyunmuş durumda. CHP'nin bölücü terör örgütünden çıkamadığı için DEM'lilerle yaptığı işbirliği bunun son sahnesidir. Bunların işbirliği gizli saklı devam ediyordu. Artık bunu iyice faş ettiler.

    Birkaç ay öncesine kadar uğruna gözyaşı döktüğü Bay Kemal'e mayıs seçimlerindeki hezimetin faturasını yükleyen Özgür efendi iradesini ve ipini terör örgütü temsilcilerine teslim etti. Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu partinin tabutuna bölücülerle işbirliği yaparak bizzat Özgür efendi çaktı. Bu iki parti ülke ve milletin aleyhine ne varsa birlikte hareket ediyor, lehine ne varsa birlikte karşı çıkıyor.

    Son aylarda giderek sıklaşan 28 Şubatvari provokasyonlar da aynı oyunun parçadırı. Ülkenin bekasını, milletin geleceğini hiçe sayarak içinde yer aldıkları bu kirli senaryolar belki eski Türkiye'de işe yarıyordu ama buna karnımız tok. Bunun için diyoruz ki 31 Mart'ta Özgür efendiyi de vesayetten kurtarıp özgürleştireceğiz.

    Bizim 85 milyona sözümüz var. Tek millet diyerek herkesi kucaklayacak hiç kimsenin kendisini öteki hissetmesine izin vermeyeceğiz. Tek bayrak diyerek bağımsızlığımıza sarılacağız. Parlamentoda birisi Leyla Hanım'a bayrağımıza saldırdığına dair edepsizce ifadeler kullanıyor. AK Parti'nin hiçbir ferdi bayrağımıza 'kağıt parçası', 'paçavra' demez. O sizin cibiliyetinizde var.

    "SANDIKLARI PATLATARAK ÇIKACAĞIZ"

    Partimizin kuruluşundan bu yana yerel seçim, halkoylaması ve genel seçimle 17 defa sandıkta milletimizin terazisine çıktık. Yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın hesabını tek tek vermeye çalıştık. Biz asla milletimizi seçimden seçime hatırlayanlarla aynı safta yer almadık. Milletimizle birlikte olduk. Seçim dönemleri bizim için sadece milletimizle gönül bağımızı kuvvetlendirdiğimiz, ahdimizi yenilediğimiz özel dönemlerdir. Seçim kampanyası dönemlerinde kapı kapı dolaşarak vatandaşlarımızla ruberu iletişim kurduk. Yani belediye başkanlarımız, adaylar, belediye meclis üyelerimiz hep birlikte kapı kapı dolaşıp, sıkmadık el bırakmayacağız. 31 Mart'a kadar bu yola devam edeceğiz. Sandıkları patlatarak sandıklardan çıkacağız.

    Hiç kimseyi ayırmadan toplumumuzun tüm kesimlerini bağrımıza bastık. Siyaseti laf ebeliği olarak görenlerin karşısına icraatla, vizyonla çıktık. Şimdi 18'nci kez milletimizin huzuruna çıkmanın hazırlığı içindeyiz. 31 Mart seçimlerine AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak bu şekilde hazırlanıyoruz. Her işimizi milletimizle istişare içinde yürütüyoruz. Milletimiz neyi uygun gördüyle onu yapmanın derdindeyiz.

    Seçim sandıktan önce sahada kazanılır. Sahada kazanmanın yolu ise önce seçimi gönüllerde kazanmaktır. 17 seçimin hepsini böyle kazandık. Sandık sadece bizim gönüller yaptığımız fetihlerin tescili olduk. En fazla biz çalıştık, en çok biz emek verdik. Vatandaşa oy yoksa hizmet de yok diyen edepsizlerden olmadık. Kibri, böbürlenmeyi yanımıza yaklaştırmadık. Bize kibir yakışmaz. Biz tevazu ehliyiz.

    Şehirlerimize döndüğümüz andan itibaren 73 gün boyunca durmadan, dinlenmeden koşturacaksınız. Kimseyi ayırmayacak, kimseyi dışlamayacaksınız. CHP zihniyeti gibi değil, vatandaşın oyunu çantada keklik görmeyeceksiniz. Hiç kimse hiç kimseye tıpış tıpış oy vermek zorunda değildir. Partimizin adayları için nasıl gayret gösteriyorsak MHP adaylarını destekleyeceğimiz Manisa, Mersin, Bartın, Erzincan, Kars, Kırklareli, Osmaniye'de de aynı şevk ve azimle çalışacağız. Cumhur İttifakı'nda ayrım olmayacak.

    Adaylarımız herkesten daha fazla çalışmak, yorulmak, ter dökmek, emek vermekle mesul ve mükelleftir. Muhalefetin kale olarak gördüğü yerler dahil tüm belediyelerde zafer bizim olacaktır. Yeter ki biz işimizi hakkıyla yapalım. Gerisi Rabbimizin yardımıyla gelecektir."

    İŞTE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

    Adana - Fatih Mehmet Kocaispir

    Adıyaman - Ziya Polat

    Afyonkarahisar - Hüseyin Ceylan Uluçay

    Ağrı - Mehmet Salih Aydın

    Aksaray - Evren Dinçer

    Amasya - Mehmet Uyanık

    Antalya - Hakan Tütüncü

    Ardahan - Yunus Baydar

    Batman - Adil Sebati Ceylan

    Bayburt - Mete Memiş

    Bilecik - Mustafa Yaman

    Bolu - Muhammed Emin Demirkol

    Burdur - Mehmet Şimşek

    Çorum - Halil İbrahim Aşgın

    Diyarbakır - Mehmet Halis Bilden

    Gaziantep - Fatma Şahin

    Gümüşhane - Ercan Çimen

    Hakkari - İsmet Ölmez

    Hatay - Mehmet Öntürk

    Iğdır - Ülkü Öcal

    Kahramanmaraş - Fırat Görgel

    Karabük - Özkan Çetinkaya

    Karaman - Mevlüt Akgün

    Kayseri - Memduh Büyükkılıç

    Kırıkkale - Mehmet Saygılı

    Kırşehir - Osman Arslan

    Kilis - Reşit Polat

    Konya - Uğur İbrahim Altay

    Kütahya - Kamil Saraçoğlu

    Malatya - Sami Er

    Mardin - Abdullah Erin

    Muş - Feyat Asya

    Nevşehir - Mehmet Savran

    Niğde - Emrah Özdemir

    Sakarya - Yusuf Alemdar

    Siirt - Ekrem Olğaç

    Sivas - Hilmi Bilgin

    Şanlıurfa - Zeynel Abidin Beyazgül

    Şırnak - Mehmet Yarka

    Tekirdağ - Cüneyt Yüksel

    Trabzon - Ahmet Metin Genç

    Tunceli - Erkan Eroğlu

    Uşak - Mehmet Çakın

    Van - Abdulahat Arvas

    Yozgat - Celal Köse

    Zonguldak - Ömer Selim Alan

    İzmir - Hamza Dağ

    Ankara - Turgut Altınok

    26 İLDEKİ İSİMLER

    AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda ilan edilen 26 belediye başkan adayı ile özgeçmişleri şöyle:

    İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum

    Ankara'da 1976 yılında doğan Kurum, Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını da "Kentsel dönüşüm" alanında tamamladı.

    Çeşitli özel kuruluşlarda 1999-2005 yılları arasında çalışan Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.

    Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabinesinin ilk Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Kurum, evli ve 3 çocuk babası.

    2018-2023'te bakanlık görevini sürdüren Kurum, 14 Mayıs 2023'te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

    TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı görevini de yürüten Kurum ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin yaygınlaşması için de çalışmalar yaptı.

    Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş

    Aydın'ın Çine ilçesinde 1965'te dünyaya gelen Savaş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.

    26. Dönem Milletvekilliği sürecinde AK Parti MKYK üyeliği yapan Savaş, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürüttü.

    Evli olan ve iki çocuğu bulunan Savaş, 27. Dönem Milletvekilliği sürecinde TBMM Kamu İktisadi ve Teşebbüsleri Komisyonu Başkanlığı'na seçildi.

    Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yücel Yılmaz

    Yücel Yılmaz, 1975'te Almanya'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Yılmaz, Kanada ve İngiltere'de dil ve öğretmen gelişimi eğitimleri aldı.

    Karesi Kurucu Belediye Başkanlığının yanı sıra özel sektörde yöneticilik yapan Yılmaz, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

    İyi derecede İngilizce bilen Yılmaz, evli ve iki çocuk babası.

    Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş

    Bursa'da 1970 yılında doğan Aktaş, Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinden mezun olup yüksek lisansını Kamu Yönetimi alanında yaptı.

    Aktaş, 2002'de AK Parti Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasi hayatına başladıktan sonra 2004 yılındaki yerel seçimlerde İnegöl Belediye Başkanı seçildi.

    İngilizce ve Arapça bilen Aktaş, evli ve iki çocuk babası.

    Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Zolan

    Denizli'de 1964 yılında dünyaya gelen Zolan, akademik eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.

    28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Denizli Belediyesi Meclis Üyeliğine seçilen Zolan, 2004 ila 2011 yıllarında Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 16 Mart 2011'de Denizli Belediye Başkanlığı görevine seçilen Zolan, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimi'nde Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

    Evli olan Zolan'ın iki çocuğu bulunuyor.

    Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen

    Erzurum'da 1958'de doğan Sekmen, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdikten sonra Ankara'da bankacılık alanında ihtisasını tamamladı.

    1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanı seçilen Sekmen, 27 Mart 1994 ve 1999 yerel seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldu.

    22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili olarak görev yapan Sekmen, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimi'nde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

    İyi derecede Arapça ve İngilizce bilen Sekmen, evli ve dört çocuk babası.

    Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu

    Eskişehir'de 1975'te dünyaya gelen Hatipoğlu, Bilkent Üniversitesinde muhasebe ön lisans eğitimini tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitiren Hatipoğlu, 2006-2007 sezonunda Eskişehirspor Kulübünün başkanlığını üstlendi.

    28. dönemde TBMM'ye milletvekili olarak giren Hatipoğlu, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda görev aldı.

    İleri düzeyde İngilizce bilen Hatipoğlu, evli ve üç çocuk babası.

    Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın

    Kocaeli'nde 1969'da doğan Büyükakın, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Büyükakın, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını İstanbul Üniversitesinde tamamladı.

    2014 ve 2017 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini yürüten Büyükakın, Haziran 2017'de Bilecik Valisi olarak atandı. Büyükakın, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

    İyi derecede İngilizce bilen Büyükakın, evli ve üç çocuk babası.

    Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Ayaydın

    Mardin'de 1951'de dünyaya gelen Aydın Ağan Ayaydın, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun oldu.

    Marmara Üniversitesinde 1983 yılında ekonomi dalında yüksek lisans yapan Ayaydın, 1985'te ekonomi doktoru oldu. Ayaydın, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümünde 1986'da yardımcı doçent, 1988'de doçent ve 1993'te profesör unvanlarını aldı.

    TBMM'de 21. ve 24. dönemde milletvekilliği yapan Ayaydın'ın, ulusal gazetelerde köşe yazıları ile 12 bilimsel kitabı ve yüzlerce makalesi bulunuyor.

    Evli ve 3 çocuk babası olan Ayaydın, bir süre Beşiktaş Asbaşkanlığı ve Basın Sözcülüğü görevini de yürüttü.

    Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hilmi Güler

    Ordu'da 1949'da doğan Güler, ODTÜ Metalürji Mühendisliği Bölümünü bitirdi, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitede tamamladı.

    Güler, TUSAŞ'ta proje mühendisi ve grup başkanı, TÜBİTAK'ta Başkan Yardımcısı, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü, Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Başbakanlık Başmüşaviri, ERDEMİR ve İGDAŞ'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza olarak görev yaptı.

    AK Parti Kurucu Üyesi olan Güler, 22. Dönem Ordu Milletvekili seçildi. Güler, 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü.

    31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Güler, iyi düzeyde İngilizce biliyor. Evli olan Güler'in iki çocuğu bulunuyor.

    Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Halit Doğan

    Samsun'un Çarşamba ilçesinde 1978'de dünyaya gelen Doğan, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

    Çarşamba İmam-Hatip Lisesi Mezunları Derneğinde ve Çarşambaspor'da yöneticilik yapan Doğan, halen Ragbi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürütüyor.

    31 Mayıs 2014'te AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı olarak atanan Doğan, 5. ve 6. olağan kongrelerde yeniden AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı seçildi.

    Doğan, 31 Mart 2019'da yapılan Mahalli İdareler Seçimleri'nde Çarşamba Belediye Başkanı seçildi.

    Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe

    Artvin'de 1966'da doğan Kocatepe, lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladıktan sonra, Sosyal Bilimler Enstitüsünde Halk Eğitimi üzerine yüksek lisans yaparak "Bilim Uzmanı" unvanını aldı.

    2003-2009 yılları arasında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde Personel ve Eğitim Daire Başkanı olarak görev yapan Kocatepe, 25 Nisan 2009'da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı görevine atandı.

    Evli ve üç çocuk babası olan Kocatepe, İngilizce ve Arapça biliyor.

    Bingöl Belediye Başkan adayı Erdal Arıkan

    Bingöl'de 1970'de dünyaya gelen Arıkan, 1998'de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu.

    1998-2010 yılları arasında öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulunan Arıkan, 2010-2018 yılları arasında Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak görev yaptı. Arıkan, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Bingöl Belediye Başkanı seçildi.

    Erdal Arıkan, evli ve üç çocuk babası.

    Bitlis Belediye Başkan adayı Nesrullah Tanğlay

    Bitlis'te 1975'te dünyaya gelen Tanğlay, Bitlis Eren Üniversitesi Elektrik Bölümünden mezun oldu.

    AK Parti'nin kuruluşuyla siyasi hayatına başlayan Tanğlay, mahalle yönetimi, gençlik kolları, belediye meclis üyeliği, İl Yerel Yönetimler Başkanlığı, İl Sosyal İşler Başkanlığı ve Merkez İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

    8 Şubat 2015'te AK Parti İl Başkanlığı görevine atanan Tanğlay, 31 Mart 2019'da Mahalli İdareler Seçimi'nde Bitlis Belediye Başkanı seçildi.

    Çanakkale Belediye Başkan adayı Jülide İskenderoğlu

    Balıkesir'de 1974'de doğan İskenderoğlu, 18 Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknikerliği Bölümünden mezun oldu.

    2003'te AK Parti Çanakkale İl Kadın Kollarında görev alan İskenderoğlu, daha sonra sırasıyla AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Yerel Yönetimler Başkanı ile İl Yönetim Kurulu Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

    İyi derecede İngilizce bilen İskenderoğlu, 27. Dönem Çanakkale Milletvekili olarak seçildi. İskenderoğlu, evli ve bir çocuk annesi.

    Çankırı Belediye Başkan adayı Hüseyin Filiz

    Çankırı'da 1958'de doğan Filiz, Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Filiz, makine, imalat sanayisi ve petrol ürünleri alanında ticaret hayatını sürdürdü.

    AK Parti Ankara İl Yönetim Kurulu ve Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Üyeliği görevini yürüten Filiz, iyi derece İngilizce bilmekte olup, evli ve üç çocuk babası.

    Düzce Belediye Başkan adayı Faruk Özlü

    Düzce'de 1962 yılında dünyaya gelen Özlü, Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu, İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı.

    İspanya'da proje ve mühendislik, ABD'de de Harvard Üniversitesinde üst düzey yöneticilik eğitimi alan Özlü, 25. ve 26. dönem AK Parti Milletvekilli ve 65. dönem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev yaptı.

    İyi seviyede İngilizce bilen, evli ve iki çocuk babası olan Özlü, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Düzce Belediye Başkanı seçildi.

    Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba

    Edirne'de 1975 yılında dünyaya gelen İba, Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünden mezun oldu.

    İba, 2009-2014 yılları arasında AK Parti Belediye Meclis Üyeliği görevini ifa etti.

    AK Parti Edirne İl Başkanı olarak görevini sürdüren İba, evli ve iki çocuk annesi.

    Elazığ Belediye Başkan adayı Şahin Şerifoğulları

    Elazığ'da 1980'de doğan Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu, Ahmet Yesevi Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

    Akaryakıt istasyonları ile inşaat ve güneş enerjisi sektörü alanında faaliyet gösteren aile şirketinde yöneticilik yapan Şerifoğulları, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Kurul Üyeliği ve TÜGVA Elazığ İstişare Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

    Evli ve üç çocuk babası olan Şerifoğulları, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Elazığ Belediye Başkanı seçildi.

    Giresun Belediye Başkan adayı Aytekin Şenlikoğlu

    Giresun'da 1972'de dünyaya gelen Şenlikoğlu, Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde başladığı yükseköğretimine İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde devam etti.

    31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Giresun Belediye Başkanı seçilen Şenlikoğlu, evli ve dört çocuk babası.

    Isparta Belediye Başkan adayı Şükrü Başdeğirmen

    Isparta'da 1962'de dünyaya gelen Başdeğirmen, İşletme Fakültesi öğrenimi ve yüksek lisansını Süleyman Demirel Üniversitesinde yaptı.

    Başdeğirmen, belediye meclis üyeliği, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Avrupa İşletmeler Meclisi Üyeliği ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi.

    Başdeğirmen, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Isparta Belediye Başkanı seçildi.

    Kastamonu Belediye Başkan adayı Tahsin Babaş

    Kastamonu'da 1967'de dünyaya gelen Babaş, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu, Kastamonu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü yüksek lisans programını tamamladı.

    Kastamonu Belediyesinde 1989 yılında memuriyet hayatına başlayan Babaş, Kastamonu Belediyesi Su ve Kanalizasyon (KASKİ) Kurucu Müdürü olarak görevine devam etti.

    Fen İşleri ve KASKİ Müdürü olarak görev yaparken, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimi'nde Kastamonu Belediye Başkanı seçilen Babaş, evli ve bir çocuk babası.

    Rize Belediye Başkan adayı Rahmi Metin

    Rize'de 1969'da doğan Metin, Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden 1993 yılında mezun oldu, 2012-2014 yılları arasında Erciyes Üniversitesinde Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

    Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucu üyesi olarak görev alan Metin, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Rize Belediye Başkanı seçildi.

    Metin, evli ve dört çocuk babası.

    Sinop Belediye Başkan adayı Yakup Üçüncüoğlu

    Sinop'ta 1967'de dünyaya gelen Üçüncüoğlu, Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümünde eğitim gördü.

    Birçok spor federasyonunda üst kurul delegeliği görevini yürütmekte olan Üçüncüoğlu, Türk Kızılay Sinop Şubesi, Türk Hava Kurumu (THK) Sinop Şubesi gibi sivil toplum örgütlerinin yönetimlerinde bulundu.

    AK Parti Sinop İl Başkanlığı görevinde bulunan Üçüncüoğlu, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Sinop İl Genel Meclis Üyesi seçildi.

    Üçüncüoğlu, evli ve üç çocuk babası.

    Tokat Belediye Başkan adayı Eyüp Eroğlu

    Tokat'ta 1977'de dünyaya gelen Eroğlu, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

    Eroğlu, Tokat Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği, Kızılay Şube Yönetim Kurulu Üyeliği, Elden Ele Derneği Başkanlığı, TAHAD Yönetim Kurulu Üyeliği, Tokat Barosu CMK Komisyon Başkanlığı ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev yaptı.

    2010 yılında AK Parti Tokat İl Başkanı görevine getirilen Eroğlu, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimi'nde Tokat Belediye Başkanı seçildi.

    İngilizce bilen Eroğlu, evli ve üç çocuk babası.

    Yalova Belediye Başkan adayı Mustafa Tutuk

    Yalova'da 1973'te dünyaya gelen Tutuk, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden mezun olduktan sonra kamu yönetimi eğitimini tamamladı.

    Üç dönem AK Parti Yalova Merkez İlçe Başkanlığında çeşitli kademelerde görev alan Tutuk, iki dönem Halkla İlişkiler ve Mali İşler Başkanlığı görevini yaptı.

    31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminde AK Parti Meclis Üyesi seçilen Tutuk, 2023'te belediye meclisi seçimiyle Yalova Belediye Başkanı seçildi. Tutuk, evli ve üç çocuk babası.

    DEPREM FELAKETİNİ YAŞAYAN AK PARTİLİ 7 İLİN 4'ÜNDE YENİ ADAY

    AK Parti, deprem felaketini yaşayan AK Partili 7 şehrin 4'ünde yeni adaylarla seçimlere katılacak.

    Mevcut tabloda Kahramanmaraş'ta AK Partili Hayrettin Güngör, Adıyaman'da Süleyman Kılınç, Gaziantep'te Fatma Şahin, Malatya'da Selahattin Gürkan, Kilis'te Servet Ramazan, Elazığ'da Şahin Şerifoğulları ve Şanlıurfa'da Zeynel Abidin Beyazgül başkanlık görevini yürütüyor.

    Hatay ve Adana belediyeleri CHP, Osmaniye de MHP'in elinde bulunuyor. Diyarbakır'da da belediye kayyım yönetiminde bulunuyor.

    Bugün düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı ile deprem felaketini yaşayan ve AK Parti'de bulunan kentlerden Kahramanmaraş'ta Fırat Görgel, Malatya'da Sami Er, Kilis'te Reşit Polat ve Adıyaman'da Ziya Polat yeni aday olarak resmen duyuruldu.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa