KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

MHP

Milliyetçi Hareket Partisi, 9 Şubat 1969 tarihinde Alparslan Türkeş tarafından kurulmuştur. Partinin amblemi, dairesel kırmızı zemin üzerinde üç beyaz hilaldir.

1969 ve 1973 genel seçimlerinde başarı sağlayamayan Milliyetçi Hareket Partisi, 1965 seçimlerinde %2,2 oy aldı ve 11 milletvekili çıkardı, 1 senatörü vardı.

1969 seçimlerinde kurucu Alparslan Türkeş'in Adana'dan milletvekili seçilmesiyle birlikte 1973 yılına kadar Milliyetçi Hareket Partisi'ni, TBMM'de sadece Alparslan Türkeş temsil etti.

22 Temmuz 1977'de oy oranını %6,4'e kadar çıkaran Milliyetçi Hareket Partisi, meclite 16 milletvekiliyle bir grup oluşturarak senatoya bir üye soktu.

1997 yılında Alparslan Türkeş'in vefatının ardından yapılan genel başkanlık seçiminde Devlet Bahçeli partinin genel başkanı olmuştur ve günümüzde de halen görevini sürdürmektedir.

Mhp Haberleri

 • Bahçeli'den 10 büyükelçiye: Haddinizi bilin

  Gündem, 26 Ekim 2021

  Bahçeli'den 10 büyükelçiye: Haddinizi bilin

  MHP lideri Devlet Bahçeli, 10 büyükelçinin Osman Kavala için yaptığı çağrı sonrası başlayan tartışma için, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kendi çıkarları adına hiçbir dış misyon şefi nüfuzu altında tutamayacaktır. Herkes haddini bilsin, saygısızlığa tahammülümüz yoktur" dedi. Bahçeli, Osman Kavala içinse, "Bu Sorosçu'nun hükmü verilirse önce cezasını Türkiye'de çekmesi, sonra da vatandaşlıktan çıkarılarak 10 büyükelçiden birisinin ülkesine gönderilmesi zaruriyettir" ifadelerini kullandı

 • Bahçeli'den Suriye harekatı mesajı!

  Gündem, 19 Ekim 2021

  Bahçeli'den Suriye harekatı mesajı!

  MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki açıklamalarına tepki göstererek, "Osman Kavala Sorosçu'dur, Selahattin Demirtaş teröristtir" dedi. Bahçeli olası Suriye harekatı hakkında, "Aracı ülkeleri bir kenara bırakarak, terör örgütlerinden hesap sormak, hainleri etkisiz hale getirmek mukaddesi bir vazifedir. Canileri yuvalandıkları yerlerden söküp atmak milletin şan ve şerefinin ana hükmü olmalıdır" dedi.

 • Bahçeli'den ABD'ye sert sözler

  Gündem, 12 Ekim 2021

  Bahçeli'den ABD'ye sert sözler

  MHP lideri Devlet Bahçeli, isim vermeden ABD Başkanı Biden'ın Suriye'ye ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Bahçeli, "Bunların dost olması eşyanın tabiatına aykırıdır. Terörle mücadelemizin önüne kim bariyer dikiyorsa, kim hendek kazıyorsa işte onlar Türklüğün varlığına kuyu kazan, Anadolu'dan çıkarılmamızın düşünü kuranlardır. Alayına direnmek boynumuzun borcudur" dedi. MHP lideri, Millet İttifakı ve DEVA ile Gelecek Partisi'nin güçlendirilmiş parlamenter sistem toplantılarına ve ikili görüşmelerine de tepki gösterdi. Bahçeli, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yanıtlaması için bazı sorular yöneltti

  Bahçeli: ABD terör örgütüyle mi, Türkiye'yle mi müttefik

  Gündem, 10 Ekim 2021

  Bahçeli: ABD terör örgütüyle mi, Türkiye'yle mi müttefik

  MHP lideri Devlet Bahçeli, "Analar-Bacılar Kurultayı"nda yaptığı konuşmada, Diyarbakır Anneleri'nin evlatlarına seslenerek, "Bölücü örgüt PKK'dan bir an önce kurtulun, analarına koşun. Zalimlerin oyuncağı olmayın. Gelin düşmandan yakanızı kurtarın" dedi. Bahçeli, ABD'ye de seslenerek, "Biden artık bir karar vermelidir. ABD terör örgütleriyle mi Türkiye'yle mi müttefiktir?" ifadelerini kullandı

  MHP 2023 için sahaya iniyor

  Gündem, 07 Ekim 2021

  MHP 2023 için sahaya iniyor

  MHP lideri Devlet Bahçeli erken seçim ya da olası baskın seçime kapıları kapattı. Ancak MHP'de gerçekleştirilen 9 bölge toplantısının ardından bu kez il ziyaretleri başlayacak. Pandemi şartları da göz önünde bulundurularak MHP lideri Bahçeli de bazı illere bizzat gidecek.

 • Bahçeli: Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır

  Gündem, 05 Ekim 2021

  Bahçeli: Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kürt sorunu polemiği hakkında "Sözde Kürt sorununu tartışmak demek milletin tartışılması demektir, bu da devletin tartışılması demektir. Türkiye'de Kürt sorunu yoktur" dedi. MHP lideri Bahçeli, Soçi zirvesini değerlendirirken, "Sözde M4 karayolunun güvenliği için Suriye-Rusya ortaklığı tarafından kara operasyonu gündeme gelmiştir. Böylesi bir operasyon İdlib'dekilerin Türkiye'ye kaçması demektir ki buna olur vermemiz hayal ötesi beklentidir" dedi. ABD Temsilciler Meclisi'nin Ülkü Ocakları kararına tepki gösteren Bahçeli, "Bu kadar mı korkuyorlar bizden, bu kadar mı kabuslar görüyorlar ülkücülerin varlığından? Bu denli mi ürküyorlar?" dedi.

 • MHP'li Semih Yalçın'dan 2023 seçimleri mesajı

  Gündem, 04 Ekim 2021

  MHP'li Semih Yalçın'dan 2023 seçimleri mesajı

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, partisinin düzenlediği bölge istişare toplantılarının, MHP'nin 2023 ve sonrası için belirlediği stratejik hedeflere ulaşmak üzere emin adımlarla yürüdüğünü ve parti teşkilatlarının 2023'te gerçekleştirilecek seçimler için Genel Başkan Devlet Bahçeli liderliğinde şimdiden hazır ve nazır olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

 • Erdoğan'dan Bahçeli'ye başsağlığı telefonu

  Gündem, 03 Ekim 2021

  Erdoğan'dan Bahçeli'ye başsağlığı telefonu

  Bartın'da, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Ankara'daki toplantısına giden midibüs yoldan çıkarak devrildi. Kazada Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç ile il başkanlığında görevli Ahmet Sevilmiş hayatını kaybetti, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik'in de aralarında bulunduğu 19 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli'yi arayarak başsağlığı diledi

  Bahçeli'den 'gazilik' unvanı bekleyenlere mesaj

  Gündem, 19 Eylül 2021

  Bahçeli'den 'gazilik' unvanı bekleyenlere mesaj

  MHP lideri Devlet Bahçeli, "Gazi sayılmayan kahramanların mağduriyetlerinin telafisi amacıyla her çabayı göstereceğimizin tekraren güvencesini veriyor, parti olarak verdiğimiz kanun teklifinin arkasında olduğumuzu bilhassa paylaşıyorum" dedi

  "Faziletsiz bedenlerde Fatih şanının izi bulunamaz"

  Gündem, 11 Eylül 2021

  "Faziletsiz bedenlerde Fatih şanının izi bulunamaz"

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Siyasi çıkar uğruna fethimizi ve Fatihimizi sıradanlaştırma çabasında olanlar ecdadımızın hatıralarını sulandıran meczuplardır. Müfteri ve münafık diller ne söylerse söylesin, faziletsiz bedenlerde Fatih şanının izi bulunamaz" dedi.

 • Bahçeli'den seçim barajı açıklaması: Tescillendi

  Gündem, 01 Eylül 2021

  Bahçeli'den seçim barajı açıklaması: Tescillendi

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim barajı konusunda, "Cumhur İttifakı'nın kararı yüzde 7 olarak tescillendi" dedi.

 • MHP, 9 ilde bölge istişare toplantıları yapacak

  Gündem, 24 Ağustos 2021

  MHP, 9 ilde bölge istişare toplantıları yapacak

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Güçlü Siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023 - Siyasette Yeni Dönem: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Stratejik Hedefler" konseptiyle 9 ilde bölge istişare toplantılarının yapılacağını duyurdu.

 • Bahçeli'den Milli Mücadele mesajı

  Gündem, 23 Ağustos 2021

  Bahçeli'den Milli Mücadele mesajı

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100'üncü yıldönümü mesajında, Afganistan'dan kaçış görüntülerini hatırlatarak, "İnsanların dramatik ve yürek yaralayıcı tablosu karşısında Milli Mücadele’nin bir kez daha mütalaası, yeniden ele alınması kanaatimce mecburidir" dedi.

  Bahçeli: Üniversite baraj puanları düşürülsün

  Gündem, 09 Ağustos 2021

  Bahçeli: Üniversite baraj puanları düşürülsün

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Üniversite sınavı kaldırılmadan, üniversite kapılarına yığılan genç kuşağın özlemleri karşılanmadan hakkaniyetli ve huzurlu bir vicdana kuşkusuz sahip olamayız" dedi. Bahçeli taban puanlarının da düşürülmesini isteyerek "Salgın dönemi göz önüne alınarak TYT baraj puanın 140’a, AYT baraj puanın da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir" ifadelerini kullandı

  "Birlik, beraberlikle göğüsleyeceğiz"

  Gündem, 08 Ağustos 2021

  "Birlik, beraberlikle göğüsleyeceğiz"

  MHP lideri Devlet Bahçeli, son dönemde yaşanan orman yangınları ve trafik kazaları hakkında Twitter'dan açıklama yaptı. "Sabır ve sağduyuya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz" diyen MHP lideri, "Vaki felaketleri mukavemet ve mücadele dirayetimizle, birlik ve beraberlik direncimizle göğüsleyeceğiz

 • Bahçeli'den yardım taleplerine sert tepki

  Gündem, 03 Ağustos 2021

  Bahçeli'den yardım taleplerine sert tepki

  MHP lideri Devlet Bahçeli, "Orman yangınları münasebetiyle, maksadı menfur ve melun bir kısım sosyal medya hesaplarından yabancı ülkelere çağrı yapılarak yardım taleplerinin yoğun olarak gündeme taşınması Türkiye'yi aciz ve muhtaç bir ülke gösterme sinsiliğinin şifreli mesajı olarak değerlendirilmelidir. Orman yangınlarını üstlenen ve PKK'nın bir aparatı olan "Ateşin çocukları inisiyatifi" isimli iblis beslemelerine itiraz etmeyenlerin, ses çıkarmayanların; barışın, dostluğun, sevginin, kardeşliğin ve dayanışmanın şehri Konya'da kardeş kavgası çıkarmak için kuyruğa girmeleri Türkiye'ye ihanettir" dedi.

 • Bahçeli: Kıbrıs'ta iki ayrı devlet kabul edilmeli

  Gündem, 26 Temmuz 2021

  Bahçeli: Kıbrıs'ta iki ayrı devlet kabul edilmeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Dün de, bugün de, yarın da Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır. Tarihin akış istikametinin hilafına kürek çekmek boşuna bir emektir. Ankara’yla Kıbrıs’ın kaderi birdir. Anadolu coğrafyası nasıl vatanımızsa, Kıbrıs’ta öyledir. Vaki gerçek hiçbir baskı ve tahakküm karşısında değişmeyecektir. Güvence, Kıbrıs Türklüğünün geleceğine sahip çıkma azmi, eşsiz dirayeti, kabına sığmayan vatan sevgisi, siyasi iradesinin de milli niteliğidir."dedi.

 • Bahçeli: Çatlak arayan nal toplar

  Gündem, 13 Temmuz 2021

  Bahçeli: Çatlak arayan nal toplar

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı'na ilişkin olarak, "Akıllarınca ittifakımızda çatlak arayanlar, her konuyu çarpıtanlar nal toplamaya devam edecektir. Türk milletinin ruh kökünden doğan erdemli bir ittifakın çatlaması değil, mihrakları çatlatması doğaldır" dedi. İzmir'de CHP ve HDP'ye yönelik tepkisini gösteren Bahçeli, "Hani ittifak yoktu, hani birlikte değillerdi. CHP, HDP, İP ortaktır. Kimin cumhurbaşkanı adayı olacağı meselesi aralarında ihtilaf yaratmıştır. zillet ittifakına tavsiyem kimin aday olacağını öğrenmek istiyorlarsa ajanslarına sorsunlar Biden'a ulaşsınlar" ifadelerini kullandı

  Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na tebrik ve hediye

  Gündem, 11 Temmuz 2021

  Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na tebrik ve hediye

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı seçilişinin üçüncü yıl dönümü dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan'a çınar fidanı hediye etti.