KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

CHP

Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulmuştur. 1924 yılında parti adının başına "Cumhuriyet" kelimesi eklenmiş, 1935'teki 4. Kurultay'da günümüzdeki "Cumhuriyet Halk Partisi" adını almıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda Türkiye İş Bankası'nın bir bölüm hisselerinin de sahibidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin sahip olduğu %28,1'lik hisse kazancı Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmaktadır.

1923'ten 1950'ye kadar iktidarda kalmış ve Türkiye'de en uzun süre iktidarda kalan siyasi parti olmuştur.

1923'ten günümüze kadar Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu partinin genel başkanlık görevini yapmıştır.

Parti simgesi kırmızı zemin üzerine, 6 adet Atatürk İlkeleri'ni temsil eden beyaz oklardan oluşan simgedir.

Partinin genel başkanlığını 2010'dan bu yana Kemal Kılıçdaroğlu yapmaktadır.

Chp Haberleri

 • CHP mitingine katılacak partiler belli oldu

  Gündem, 20 Mayıs 2022

  CHP mitingine katılacak partiler belli oldu

  CHP'nin İstanbul Maltepe'de yapacağı "Milletin Sesi" kısa bir süre kaldı. Mitinge, 6'lı masada yer alan partilerin tamamı katılacak. HDP de il eş başkanı düzeyinde mitinge destek verecek.

 • CHP'nin üye sayısı belli oldu!

  Gündem, 20 Mayıs 2022

  CHP'nin üye sayısı belli oldu!

  CHP'nin 5 Mayıs 2022 itibarıyla üye kütüğünde kayıtlı 1 milyon 337 bin asıl üye bulunurken, bunun 467 binini kadınlar oluşturdu.

 • Kılıçdaroğlu'ndan özeleştiri

  Gündem, 20 Mayıs 2022

  Kılıçdaroğlu'ndan özeleştiri

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bucak'ta istedikleri oyu alamadıklarını belirterek, "Ama bunun sorumlusu Bucaklı kardeşlerim değil, sorumlusu biziz. Eğer bir yerde hata varsa, hata bizde. Biz gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı, kahvenizi içmedik, derdinizi dinlemedik. Ankara'da oturduk, güzel laflar ettik." dedi.

  Kılıçdaroğlu'ndan gençlere: Birlikte başaracağız

  Gündem, 19 Mayıs 2022

  Kılıçdaroğlu'ndan gençlere: Birlikte başaracağız

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gençlere, "Bu ülkenin ufkunu açacak olan sizlersiniz. Bu ülkenin bağımsızlığı için en büyük mücadeleyi verenler sizlersiniz. Sizin azminize, sizin yüreğinize, sizin yol arkadaşlığınıza bu toplumun ihtiyacı var. Hep beraber mücadele edeceğiz." diye seslendi.

  CHP seçim güvenliği için özel ekip kuracak

  Gündem, 05 Nisan 2022

  CHP seçim güvenliği için özel ekip kuracak

  CHP, Haziran 2023 seçimlerine giderken seçim güvenliği konusunda tecrübe aktarımında bulunacak. İstanbul’da kurulacak ekipler Anadolu’da her ili-ilçeyi ziyaret edip 31 Mart İstanbul seçiminde edindikleri tecrübelerini aktaracak gerekirse sandık görevlilerine eğitim verecek.

 • Kılıçdaroğlu: Helalleşmeye ihtiyacımız var

  Gündem, 16 Nisan 2022

  Kılıçdaroğlu: Helalleşmeye ihtiyacımız var

  Sultanbeyli'de düzenlenen Yeni üye katılım töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizim de kusurlarımız oldu. Ama yeni bir sürecin başladığını hepiniz bilin lütfen. Bizim kavgaya ihtiyacımız yok. Helalleşmeye ve kucaklaşmaya ihtiyacımız var" dedi.

 • CHP'den 20 temel ürüne tavan fiyat desteği

  Gündem, 16 Nisan 2022

  CHP'den 20 temel ürüne tavan fiyat desteği

  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Şimdi 20 temel ihtiyaç malzemesine narh koymayı, tavan fiyat getirmeyi konuşuyorlarmış. Vatandaşın rahat etmesi için enflasyon altında ezilmemesi için atılacak her 'akıllıca' adımın yanında olacağız." dedi.

 • CHP'li Torun: Erdoğan, 20 milyar liralık 6 proje için imza atmadı

  Gündem, 01 Nisan 2022

  CHP'li Torun: Erdoğan, 20 milyar liralık 6 proje için imza atmadı

  CHP, 4 büyükşehir belediyesinin 6 projesinin finansmanı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını beklerken Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 1 yıldır imza beklenen bu projelerin toplam yatırım bedelinin 20 milyar lira olduğunu söyledi.

  CHP'den 6'lı masaya miting daveti

  Gündem, 18 Mayıs 2022

  CHP'den 6'lı masaya miting daveti

  CHP'nin İstanbul'daki "Milletin Sesi" mitingi 21 Mayıs Cumartesi günü Maltepe Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Mitinge kısa süre kala bugün CHP'den il başkan yardımcılığı düzeyindeki bir heyet, 6'lı masadaki diğer partileri ziyaret edip, mitinge davet edecek.

  “Kararı tanımıyoruz, Kaftancıoğlu il başkanımız”

  Gündem, 17 Mayıs 2022

  “Kararı tanımıyoruz, Kaftancıoğlu il başkanımız”

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mahkemenin Kaftancıoğlu kararını tanımadığını vurgulayarak, "Canan Kaftancıoğlu İstanbul İl Başkanımızdır, nokta" diye konuştu. SADAT'a ziyaretini anlatan CHP lideri, "Buradan benzer tüm yapılara mektupçu mafyalara, kendini derin devlet ilan etmiş müptezellere sesleniyorum; haddinizi bilin. Karşınızda Kuvva-i Milliyeciler, CHP vardır" dedi

 • Kılıçdaroğlu'ndan Atatürk Havalimanı'na millet bahçesi tepkisi

  Gündem, 17 Mayıs 2022

  Kılıçdaroğlu'ndan Atatürk Havalimanı'na millet bahçesi tepkisi

  CHP lideri Kemal Kılıçdaorğlu, Atatürk Havalimanı'nda yapılacak millet bahçesi için iş makinelerinin pist alanına girmesine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Bu işte bir damla mürekkebi olan herkes vatan hainidir. O makinelerin müteahhiti; sana ise özel ilgi göstereceğiz!" diye konuştu. Saat: 11.00'de partililerle Atatürk Havalimanı'na gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise yaptığı basın açıklamasında, "Burayı Katarlı ve Suudilere satmak istiyorlar. Bunlar diyor ki biz elbette orayı alabiliriz ama orada başka havalimanı olmamasını istiyorlar. Sözde millet bahçesi yapacağız diyerek burayı peşkeş çekip, 84 milyonu kandırıyorlar" dedi

 • Kılıçdaroğlu: 5 yılda Türkiye'nin kaderini değiştireceğiz

  Gündem, 31 Mart 2022

  Kılıçdaroğlu: 5 yılda Türkiye'nin kaderini değiştireceğiz

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz, Türkiye'ye sınıf atlatmak istiyoruz. 5 yılda Türkiye'nin kaderini değiştireceğiz. 5 yılda bu ülkede hangi partiden olursa olsun her vatandaş rahat nefes alacak. İyi ki ittifak kuruldu, iyi ki Türkiye'yi bunlar yönetiyorlar, iyi ki ülkeye huzur, barış geldi diyecekler" dedi

 • Kılıçdaroğlu'ndan 5 tavsiye

  Gündem, 29 Mart 2022

  Kılıçdaroğlu'ndan 5 tavsiye

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Hiçbir kurumun esamisi okunmuyor. Bütün yetkiler bir kişide toplanmış. O kişi Türkiye'yi sorunlar yumağı içine sürükledi. Nasıl çıkacağız? Çok iyi niyetlerle yapıyorum" diyerek 5 tavsiyesini sıraladı

  Kılıçdaroğlu: Milletimizin ırkçılığa kapılmayacağını biliyoruz

  Gündem, 16 Mayıs 2022

  Kılıçdaroğlu: Milletimizin ırkçılığa kapılmayacağını biliyoruz

  CHP Parti Meclisi'ne (PM) sunulan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) raporunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Milletimizin ırkçılığa kapılmadığını ve bundan sonra da kapılmayacağını biliyoruz. Düzensiz göç sorununu iki sene içinde çözeceğiz." ifadeleri yer aldı.

  Kılıçdaroğlu: Dış politikada iktidar-muhalefet yoktur

  Gündem, 14 Mayıs 2022

  Kılıçdaroğlu: Dış politikada iktidar-muhalefet yoktur

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dış politikanın milli olmak zorunda olduğunu belirterek, "Yani dış politikada iktidar-muhalefet yoktur. Dış politikada bütün bir millet olarak beraber olmak zorundayız ve biz desteğimizi o şekliyle verdik. O destek her zaman sürecektir." dedi.

 • Kılıçdaroğlu: Biz neden Suriyelilere bakmak zorundayız?

  Gündem, 19 Nisan 2022

  Kılıçdaroğlu: Biz neden Suriyelilere bakmak zorundayız?

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında sığınmacı tartışmalarına değindi. CHP lideri, "Dünyada hangi devlet böyle yönetilir? Biz neden 3,8 milyon Suriyeliye bakmak zorundayız?" dedi. Kılıçdaroğlu, emeklilerin bayram ikramiyelerine de zam yapılması gerektiğini savundu

 • Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na tepki

  Gündem, 11 Mayıs 2022

  Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na tepki

  AK Parti Sözcücü Ömer Çelik, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşmasındaki sözlerine tepki gösterdi. Çelik, "Emperyalistlerin maşası' diyor, aynen iade ediyor, şiddetle kınıyoruz. Birisi değer bir maşa arıyorsa Türkiye Cumhurbaşkanı ile empati kurmak yerine Esad rejimiyle kim empati kuruyorsa maşa odur" dedi

 • CHP'den seçim startı! 102 vekil sahada

  Gündem, 11 Mayıs 2022

  CHP'den seçim startı! 102 vekil sahada

  CHP'li 102 milletvekili 3-6 Haziran tarihleri arasında 51 ile gidecek. "Sorunu biliyoruz, çözeceğiz" temasıyla gerçekleştirilecek saha çalışmasında, hem halkın sorunlarını dinlenip çözüm yolları anlatılacak hem de 2023 seçimleri için nabız tutulacak.

  'Parmak boyası geri gelsin, baraj yüzde 3 olsun'

  Gündem, 23 Mart 2022

  'Parmak boyası geri gelsin, baraj yüzde 3 olsun'

  CHP, Cumhur İttifakı'nın hazırladığı Seçim Kanunu Teklifi komisyona gelmeden önce yapacağı önerileri belirledi. Teklife göre, seçim barajı yüzde 3'e indirilsin, parmak boyası uygulaması geri gelsin, Cumhurbaşkanı seçim yasaklarından muaf tutulmasın, ilçe ilçe seçim kurulu başkanlıklarına kıdemli hakim yerine birinci sınıfa ayrılmış hakimlerin getirilmesini öngören madde tekliften çıkarılsın.