Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Habertürk ekibi Mescid-i Aksa'da! İsrail-Hamas çatışması 7. gününde: İşte saat saat yaşananlar - Son dakika haberler
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" isimli kapsamlı saldırı başlatmasının ardından İsrail'in Gazze Şeridi'ne doğru başlattığı "Demir Kılıçlar" operasyonu sürüyor.

    Çatışmaların 7. gününde İsrail, BM'den 1.1 milyon Filistinlinin 24 saat içinde Gazze'den çıkarılmasını talep etti.

    Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 1537 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 612 kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail devlet televizyonu'na göre Gazze'den düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden İsraillilerin sayısı 1300'e ulaştı.

    Habertürk Güvenlik Politikaları Koordinatörü Çetiner Çetin ve kameraman Hakan Öztürk, Mescid-i Aksa'da son gelişmeleri aktardı.

    İşte anbean yaşananlar...

    REKLAM

    13.32 - İsrail güçleri namaza giden Filistinlileri engelliyor. İsrail polisi ara ara gaz ve plastik mermiyle müdahale ediyor. Yaşanan müdahale anı canlı yayına böyle yansıdı.

    12.56 - İsrail polisinin Cuma günü gergin bekleyişin hakim olduğu Mescid-i Aksa'ya gelenlere gaz bombasıyla müdahale ettiği o anlar kameralara böyle yansıdı.

    12.37 - Mescid-i Aksa'da İsrail polisi alana girmek isteyenlere gaz bombasıyla müdahale ediyor.

    12.17 - Mescid-i Aksa'ya girmek isteyenlerin kalabalığı artarken İsrail polisi de kontrlü artırıyor.

    İsrailli polis ve askerler alana gazetecilerin girmesini de engelledi.

    11.05 - Kudüs'te Cuma öncesi Mescid-i Aksa'da gergin bir bekleyiş hakim. İsrail polisinin sayısı ve kontrolleri bölgede daha sıklaşmış durumda.

    Yalnızca Kudüs kimliğine sahip olanların Mescid-i Aksa'ya girişine izin veriliyor.

    09.25 - BM Sözcüsü Stéphane Dujarric, İsrail'in Cuma günü 1.1 milyon insana ev sahipliği yapan kuzey Gazze'nin 24 saat içinde tahliyesinin talep edildiğini söyledi.

    İsrail'in tahliye talebi, kara operasyonuna hazırlık olarak yorumlandı.

    UZUN SÜRMÜŞ BİR GÜNÜN SONUNDA MESCİD-İ AKSA

    19-10: Sabah saatleri itibariyle Mescid-i Aksa'nın 7 kapısı ve 18 ayrı güzergâh dün geceden kapatılmıştı. Toplam 1711 asker tamamen Mescid-i Aksa'ya açılan kapıların kapanmasında görev aldı. İçerideki çarşı ve pazar bölümde de barikatlar kuruldu. Saat 11.58 Mescid-i Aksa'da Cuma namazı kılınacak. İnsanlar önce birer ikişer sonra akın akın gelmeye başladılar. 40 yaş üstü sadece içeri alındı. Gelen herkesten kimlik bilgiler alındı ve kayıtlar yapıldı. Bazıları içeri alınmadı. Alınanların Kudüs kimliğine sahip olması hem de burada oturanlar olması gerekiyordu. Burada Cuma, Cumartesi ve Pazar her üç gün de kutsal günler olarak sayılıyor. Yarın da ayrı bir gün olacak. Pazar günü hıristiyanlar için ayrı bir gün olacak. Mescid-i Aksa'nın bulunduğu yer aynı zamanda kilise ve havranın olduğu bir yer. Burası peygamberlerin evi. Buraya gelen insanların engellenmeye çalışması doğru değil. Buradaki görüntüler bir süre sonra çok da istemediğimiz görüntüler oldu. Kameraman arkadaşım Hakan Öztürk'le birlikte Aslanlı Kapı'da beklerken, birbiri ardına seri atış yapıldı. İsrailli askerler sivillerin bulunduğu alana ateş etmeye başladılar. Namazdan çıkan siviller vardı. İsrailli askerler kalabalığın içinde rastgele ateşe başladılar. Gün boyu burada caddeleri, sokakları gösterdik. Neredeyse 4 metrelik sokaklar. Yarından sonra da nelerle karşılaşabileceğimiz endişesini şimdiden yaşamaya başladım. Şimdi Gazze hattında 7 farklı noktada askeri hareketlilik var. Asıl önemlisi bugün İsrail'de sivillerin de askere alınma prosedürü var. Siviller 5 günlük eğitimin ardından askerliğe başlayabiliyor. Bugün 5. gün tamamlandı. Yaklaşık 40 bin kişi İsrail ordusuna dair oldu. Burada hareketli günler devam edecek. 90 yaşındaki insanın Cuma namazına gitmesine izin verilmediğini gördüm. Buna izin verilmedi. 7 Ekim'de yapılanları da eleştirdik, bugün yapılanları da eleştiriyorum. İnsanın inancına her koşulda saygı duymak zorundayız.

    MESCİD-İ AKSA PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR KAPALI TUTULACAK

    20.00 - Önümüzdeki saatlerde tablo daha da netleşecek. Bir taraftan Gazze'nin kuzeyinden İsrail devleti hızlı bir şekilde sivillerin çıkmasını istedi. Bu uzun zamandır üzerinde tartışılan mevzuydu. İsrail, Gazze'nin bir bölümünü parçalamak ya da insansızlaştırmak istiyor. Dün Netanyahu'nun açıklaması vardı. Genelde medya Netanyahu'nun Hamas'a yönelik açıklamalarında savaş gibi açıklamalarını dikkate aldılar. Orada dikkat çekici bir cümle vardı; Gazze'yi yeniden inşa edeceğiz... Bugün Hamas'tan gelen açıklamlar 10'un üzerinde rehinenin havadan yapılan saldırılarla hayatını kaybettiği yönündeydi. Buradaki her açıklama enformasyon yarışlarını gösteriyor. Burada hastaneler kapasitesini aşmış durumda. Ameliyatlar yapılamıyor. Refah kapısından yardımlar ne ölçüde geliyor, bunların hepsi kocaman bir soru işareti. Görünen o ki, İsrail bu operasyonlarla Gazze halkını tamamen Mısır sınırına yığın, Gazze'nin büyük bölümünü kontrol altına almak istiyor. Sahada ciddi hareketlilik başladı. Siyasi, askeri, lojistik anlamda desteği gerektiriyor bu hareketlilik. İsrail ordusu meskun mahalde operasyon yapabilecek mi? İçeride ne ile karşılaşacağı konusunda büyük bir soru işareti var. Hem MOSSAD hem iç istihbarat kurumu her fırsatta Gazze içinde tünellerin nereye çıktıklarını bildiklerini iddia ediyordu. Ama 7 Ekim'de ortaya çıkan tablo İsrail'in prestijini ciddi ölçüde sarstı. Asker içeri girince ne ile karşılaşacağından çok da emin değil. Bugün Mescid-i Aksa'da bu saat itibariyle girişler yasak. Kapılar kapalı. Biz de şansımızı zorladık, bir kapıdan girmeyi başardık. Kapıdaki güvenlik görevlisi İstanbul'a geldiği için Türk dizileri sevdiği için, özellikle Show TV'de bir dizi üzerine konuştuk. Yarın da girişler yasak, muhtemelen Pazartesi'ye kadar Mescid-i Aksa'yı kapalı tutacaklar. Biz de Mescid-i Aksa'ya giren ilk medya kuruluşu olduk.

     "Gazze hızla cehennem çukuru haline geliyor"
    "Gazze hızla cehennem çukuru haline geliyor" Haberi Görüntüle
     İsrail'in Ankara Büyükelçisi Habertürk'e konuştu
    İsrail'in Ankara Büyükelçisi Habertürk'e konuştu Haberi Görüntüle
     Gazze sınırında tank hareketliliği
    Gazze sınırında tank hareketliliği Haberi Görüntüle
    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa