KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • Biden'dan ABD halkına 'hayat normale dönecek' sözü!

  Dünya, 26 Kasım 2020

  Biden'dan ABD halkına 'hayat normale dönecek' sözü!

  ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Amerikalılara Covid-19 salgınını yenecekleri ve hayatın normale döneceği sözünü verdi. 

 • Trump'tan o isme af!

  Dünya, 26 Kasım 2020

  Trump'tan o isme af!

  ABD Başkanı Donald Trump eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'i affetti.

 • Biden'dan kritik Trump açıklaması!

  Dünya, 25 Kasım 2020

  Biden'dan kritik Trump açıklaması!

  ABD başkanı seçilen Joe Biden, seçimi kaybeden mevcut başkan Donald Trump'ın başkanlık kararnamelerini iptal edeceğini ancak hakkında soruşturma açtırmayacağını söyledi.

  Trump'tan o iddialara yanıt: Enayi demedim!

  Dünya, 25 Kasım 2020

  Trump'tan o iddialara yanıt: Enayi demedim!

  ABD Başkanı Donald Trump, ölen ABD askerleri için 'kaybedenler' ve 'enayiler' dediği iddialarına, "Ölen asker kahramanlar hakkındaki "kaybedenler ve enayiler" ifadesinin tam bir uydurma ve yalan olduğu kanıtlandı" şeklinde cevap verdi.

  Çin'den Biden'a 'günler sonra' tebrik

  Dünya, 25 Kasım 2020

  Çin'den Biden'a 'günler sonra' tebrik

  Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden’ı 'günler sonra' tebrik etti. Böylelikle Çin, ABD’nin yeni başkanını resmen tanıyarak kutlamış oldu.

 • Helikopterle tespit edildi... Çölün ortasında gizemli blok!

  Yaşam, 25 Kasım 2020

  Helikopterle tespit edildi... Çölün ortasında gizemli blok!

  ABD’nin Utah eyaletinde çölün ortasında yere dikilmiş olarak bulunan gizemli blok eyalette merak uyandırdı. Bloğun gizemini çözmek isteyen yetkililer sosyal medya adreslerinden görüntü ve fotoğraf yayınlayarak halktan bilgi talep ediyor.

 • ABD 'Seçiciler Kurulu'nda ilk kez bir Türk!

  Dünya, 25 Kasım 2020

  ABD 'Seçiciler Kurulu'nda ilk kez bir Türk!

  ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan işkadını Derya Taşkın, ülkede resmi olarak başkanı seçen 538 seçiciler kurulu üyeliğine Demokrat Parti adına görevlendirilen ilk Türk kökenli Amerikalı oldu.

 • Biden'ın dışişleri bakanından ilk mesaj!

  Dünya, 24 Kasım 2020

  Biden'ın dışişleri bakanından ilk mesaj!

  ABD başkanlığına seçilen Demokrat Partili Joe Biden'ın dışişleri bakanlığına getireceği Antony Blinken'ın ilk mesajı 'uluslararası işbirliği' oldu

  ABD'de vaka sayılarına ilişkin korkutan tahmin

  Dünya, 25 Kasım 2020

  ABD'de vaka sayılarına ilişkin korkutan tahmin

  ABD'nin Missouri eyaletinde bulunan Washington Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 20 Ocak'a kadar ikiye katlanabileceği belirtildi

  Trump'tan Biden'ın ekibine onay!

  Dünya, 25 Kasım 2020

  Trump'tan Biden'ın ekibine onay!

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın ekibinin günlük istihbarat brifingi alması için onay verdiği bildirildi.

 • Almanya Dışişleri Bakanı'ndan dikkat çeken Biden yorumu

  Dünya, 24 Kasım 2020

  Almanya Dışişleri Bakanı'ndan dikkat çeken Biden yorumu

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD ile çeşitli konularda karşı karşıya kaldıkları zorlukların yükümlülüklerini yerine getiremediklerini söyleyerek, "Joe Biden'ın Beyaz Saray'a geri dönecek olması beni rahatlattı" dedi.

 • 231 yılda bir ilk

  Para, 24 Kasım 2020

  231 yılda bir ilk

  2014-2018 yılları arasında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığını yürüten Janet Yellen Hazine Bakanı olmaya hazırlanıyor. Atama gerçekleştiğinde Fed'in ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Yellen 231 yıllık ABD Hazine Bakanlığı'nda da dümene geçen ilk kadın olacak. Koronavirüs sebebiyle ABD tarihinin en zorlu dönemlerinden birinde ekonominin başına geçecek Yellen'in tercih edilmesi piyasalar tarafından memnuniyetle karşılandı. 74 yaşındaki tecrübeli ekonomistin önceliğinin geniş çaplı bir destek paketi olması bekleniyor

 • ABD'deki salgının gidişatıyla ilgili korkutan tahmin!

  Dünya, 24 Kasım 2020

  ABD'deki salgının gidişatıyla ilgili korkutan tahmin!

  Beyaz Saray Covid-19 Danışmanı Dr. Anthony Fauci dün yaptığı açıklamada, salgının yayılma hızı bu şekilde devam ederse ülkede Covid-19’a bağlı can kaybı sayısının yıl sonuna kadar 300 bini geçebileceği uyarısında bulundu.

  ABD, Filipinler'e füze ve bomba transferi yapacak

  Dünya, 24 Kasım 2020

  ABD, Filipinler'e füze ve bomba transferi yapacak

  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, ABD'nin Filipinler'e füze ve bomba transferi yapacağını duyurdu.

  ABD'li uzman: Türkler kazandı

  Dünya, 24 Kasım 2020

  ABD'li uzman: Türkler kazandı

  ABD'li uzmanı Jason Pack, Libya'daki savaşın havadaki boyutunun stratejik olarak tamamen yabancılar tarafından yürütüldüğünü ancak savaşı Türkiye'nin kazandığını söyledi.

 • ABD'den F-35'te nükleer bomba testi

  Dünya, 24 Kasım 2020

  ABD'den F-35'te nükleer bomba testi

  ABD'nin B61-12 tipi nükleer bombanın tam boy modelini ilk kez F-35A savaş uçağında test ettiği bildirildi

 • Tescil edildi: Michigan'da Biden kazandı

  Dünya, 24 Kasım 2020

  Tescil edildi: Michigan'da Biden kazandı

  ABD'de Başkanlık yarışındaki kritik eyaletlerden Michigan'daki seçimleri Demokrat Joe Biden'ın kazandığı tescil edildi.

 • Timsahla boğuştuğu anlar kamerada!

  Yaşam, 23 Kasım 2020

  Timsahla boğuştuğu anlar kamerada!

  ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan 74 taşındaki Richard Wilbanks, timsah tarafından göle çekilen yavru köpeğini büyük bir cesaretle kurtardı. Küçük köpeği Gunner için kendisini riske atan Wilbanks'in görüntüleri sosyal medyada ilgi gördü

  Biden'ın dışişleri bakanlığına danışmanı Antony Blinken'ı ataması bekleniyor

  BBC, 23 Kasım 2020

  Biden'ın dışişleri bakanlığına danışmanı Antony Blinken'ı ataması bekleniyor

  ABD'nin yeni başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk üyelerini salı günü açıklamaya hazırlanıyor. Bloomberg ve New York Times'ın haberine göre Biden, uzun süredir dış politika danışmanı olan Antony Blinken'ı dışişleri bakanı olarak atayacak.