KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • ABD savaş gemisi alev alev yandı!

  Dünya, 13 Temmuz 2020

  ABD savaş gemisi alev alev yandı!

  ABD Donanmasına ait "USS Bonhomme Richard" adlı savaş gemisinde büyük çaplı yangın çıktığı ve en az 21 kişinin yaralandığı belirtildi

 • ABD, Hafter'in "petrol üretimi" açıklamalarından rahatsız

  Dünya, 12 Temmuz 2020

  ABD, Hafter'in "petrol üretimi" açıklamalarından rahatsız

  ABD'nin Trablus Büyükelçiliği, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter tarafından petrol üretiminin durdurulacağına yönelik açıklamalardan "rahatsız" olduklarını dile getirdi

 • ABD'de 2 polis vurularak öldürüldü

  Dünya, 12 Temmuz 2020

  ABD'de 2 polis vurularak öldürüldü

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinin McAllen kentinde, 2 polis memuru müdahale sırasında vurularak öldürüldü

  MotoGP'de ABD ayağı iptal!

  Motor Sporları, 11 Temmuz 2020

  MotoGP'de ABD ayağı iptal!

  2020 MotoGP Dünya Şampiyonası'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen ABD ayağı, iptal edildi

  Trump'tan eski danışmanı için özel af!

  Dünya, 11 Temmuz 2020

  Trump'tan eski danışmanı için özel af!

  ABD Başkanı Trump, seçim kampanyası döneminde danışmanlığını yapan ve "Kongreye yalan söylemek" ile "adaleti engellemek" gibi suçlardan hapis cezasına çarptırılan Stone'a özel af uyguladı.

 • Kuzey Kore'den Trump-Kim görüşmesi açıklaması

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Kuzey Kore'den Trump-Kim görüşmesi açıklaması

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD Başkanı Donald Trump ile Kim Jong-un'un bu yıl içinde bir zirve yapmasını beklemediklerini belirtti. Kim, ABD'nin kendi tutumunda kararlı değişiklikler yapmadığı takdirde söz konusu zirveye bu yıl ve sonrasında ihtiyaç olmadığını vurguladı.

 • Biden'dan 700 milyar dolarlık vaat!

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Biden'dan 700 milyar dolarlık vaat!

  ABD'de Demokratların başkan adayı Joe Biden, Amerikan ürünlerinin devlet alımları için 400 milyar dolar, ABD içi teknolojik yatırımlar içinse 300 milyar dolar ayıracaklarını belirtti.

 • Onay verildi! ABD, Japonya'ya 105 adet F-35 satıyor

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Onay verildi! ABD, Japonya'ya 105 adet F-35 satıyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya'ya 23,11 milyar dolar değerinde 105 adet F-35 tipi 5'inci nesil savaş uçağının satışına onay verdi. Satış paketinde 63 konvansiyonel kalkış ve iniş yapabilen F-35A, 42 kısa mesafe kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B tipi savaş uçağı bulunuyor

  Beyaz Saray'da Kovid-19 endişesi!

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Beyaz Saray'da Kovid-19 endişesi!

  Beyaz Saray'da pazartesi günü ve dün düzenlenen basın toplantılarına katılan bir muhabirin koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. Söz konusu muhabirin kimliği saklı tutulurken, bu kişinin Beyaz Saray'da bulunduğu sürede maske taktığı ve hastalık belirtisi göstermediği aktarıldı.

  ABD'den Çin'e Uygur Türkleri yaptırımı!

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  ABD'den Çin'e Uygur Türkleri yaptırımı!

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskı politikalarına devam ettiğini vurgulayarak, bazı üst düzey Çinli yetkililere ABD'ye giriş yasağı getirdiklerini duyurdu.

 • ABD Yüksek Mahkemesi'nden Trump kararı

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  ABD Yüksek Mahkemesi'nden Trump kararı

  ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Trump'ın başkanlığından bu yana vergi kayıtlarını açıklamaması tartışmalarına yönelik talepleri değerlendirdi. Mahkeme, New York Bölge Mahkemesine, Trump'ın vergi kayıtlarına erişme yetkisi verirken, Kongrenin bu talebini reddederek alt mahkemeye yönlendirdi

 • Pompeo'dan Kuzey Kore açıklaması!

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Pompeo'dan Kuzey Kore açıklaması!

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore ile diyalog kurmak için çalışmalara devam ettiklerini ifade etti. Geçtiğimiz günlerde, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığının ABD işlerinden sorumlu daire başkanı Kwon Jong Gun, "ABD ile görüşme niyetimiz yok" demişti.

 • Çin Dışişleri Bakanı: Çin-ABD ilişkileri tarihin en ciddi sınamalarından geçiyor

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Çin Dışişleri Bakanı: Çin-ABD ilişkileri tarihin en ciddi sınamalarından geçiyor

  Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Çin- ABD ilişkilerinin, tesis edilmesinden bu yana en ciddi sınamalarla yüzleştiğini belirterek, Washington yönetiminin Çin'e karşı "daha tarafsız ve soğukkanlı" bir anlayış oluşturması gerektiğini söyledi.

  Ömer Çelik'ten ABD'ye Kıbrıs tepkisi!

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Ömer Çelik'ten ABD'ye Kıbrıs tepkisi!

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum yönetimini “Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim" (IMET) programına dahil etmesinin çözüme değil çözümsüzlüğe hizmet edeceğini söyledi

  KKTC'den ABD'nin Rum yönetimini askeri eğitim programına dahil etmesine tepki

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  KKTC'den ABD'nin Rum yönetimini askeri eğitim programına dahil etmesine tepki

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum yönetimini (GKRY) "Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim" (IMET) programına dahil etmesine tepki gösterdi.

 • Dışişleri'nden ABD'ye tepki!

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Dışişleri'nden ABD'ye tepki!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim" (IMET) programına dahil etmesine tepki gösterdi. Aksoy, "İki taraf arasındaki dengeyi gözetmeyen adımların Ada'da güven ortamının tesis edilmesine, ayrıca Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın sağlanmasına da yardımcı olmayacağı açıktır." dedi.

 • ABD'den "Hafter'e destek veren herkese karşıyız" açıklaması

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  ABD'den "Hafter'e destek veren herkese karşıyız" açıklaması

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Libya'daki tüm yabancı askeri müdahalelere karşı olduklarını belirterek, 'Libya'da Rus hükümetinin LNA (Hafter) güçlerine destek için savaşan vekalet savaşçıları (Wagner) dahil, hiçbir yabancı paralı askere ya da güce yer yok.'' dedi.

 • Almanya, ABD'nin asker çekme kararını eleştirdi

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Almanya, ABD'nin asker çekme kararını eleştirdi

  Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, ABD'yi ülkesindeki asker sayısını 25 bine düşürmek için 9 bin 400 askeri çekme kararından dolayı eleştirdi. Kramp-Karrenbauer, ülkesinin ABD için önemli bir üs olduğunu ifade etti.

  Çin'den ABD'nin DSÖ kararına tepki!

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Çin'den ABD'nin DSÖ kararına tepki!

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD'nin DSÖ'den resmen çekilme kararını küresel çabalara darbe olduğunu vurgulayarak, bu durumdan en büyük zararı ise uluslararası desteğe ihtiyaç duyan ülkelerin göreceğini ifade etti.