KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

ABD

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir anayasal cumhuriyettir.

Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfedilmesinin ardından Avrupalılar, çeşitli ülkelerden göçmenler alarak ABD'de koloniler kurdular ve kurulan 13 koloni Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

1756-1763 yılında İngiltere'nin Avusturya-Fransa-Rusya birleşimiyle yaptıkları Yedi Yıl Savaşları, İngiliz ekonomisini kritik bir seviyeye getirmişti ve bu krizi çözmek için İngiltere kolonilerden fazla vergi almaya ve çay ihracatına ek vergiler getirmeye başladı.

Vergilere karşı tepki duyan koloniler bağımsızlık savaşını başlattılar ve savaşın başlarında George Washington ve Thomas Jefferson tarafından yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi yayınlandı. Ardından 4 Temmuz günü ABD'nin bağımsızlık günü olarak kayıtlara geçti.

6 yıl boyunca devam eden savaşların sonunda George Washington'un emrindeki güçler, İngiltere'nin geri çekilmesini sağlamış ve 1783'te Paris Antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığı kabul edilmiştir.

Bağımsız 13 koloni de içişlerinde serbest eyaletlerin olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ni 1787'de kurdular. 1789 yılında da anayasanın onaylanması ile birlikte yeni bir ulus ve Amerikan kimliği doğdu.

ABD'nin resmi konuştuğu bir devlet dili yoktur. Ülke genelinde en çok Amerikan İngilizcesi konuşulmaktadır. 2015 yılındaki verilere göre 5 yaşın üzerindeki 230 milyon kişi sadece İngilizce konuşmaktadır.

ABD Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir ve günümüzde ABD başkanı Donald Trump'tır. ABD'nin başkenti Washington'tur.

Abd Haberleri

 • ABD'den İran Savunma Bakanlığına yaptırım kararı!

  Dünya, 21 Eylül 2020

  ABD'den İran Savunma Bakanlığına yaptırım kararı!

  Son dakika... ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a karşı yeni yaptırımlar açıkladı. Pompeo, ABD'nin İran Savunma Bakanlığına yaptırım kararı aldığını aktardı.

 • TikTok açıklamaları kafa karıştırdı

  Teknoloji, 21 Eylül 2020

  TikTok açıklamaları kafa karıştırdı

  Oracle ve Walmart, Tiktok'un ABD'deki faaliyetlerinin çoğunluğunun sahibinin Amerikalılar olacağını açıkladı. Buna karşılık uygulamanın sahibi Çinli ByteDance ise ABD'de yeni kurulacak TikTok Global şirketinin kendisinin bir iştiraki olacağını açıkladı. Konuya yakın kaynaklar ByteDance'in yüzde 41 hissesinin ABD'li yatırımcılara ait olduğunu, bu yüzden iki açıklamanın da doğru olabileceğine işaret ettiler

 • ABD’de WeChat yasağı mahkeme kararı ile engellendi

  Dünya, 20 Eylül 2020

  ABD’de WeChat yasağı mahkeme kararı ile engellendi

  ABD Ticaret Bakanlığının dünyaca ünlü mobil uygulama olan WeChat'in ABD’de indirilmesinin yasaklanacağını duyurmasının ardından mahkeme, yasağın durdurulması kararını verdi.

  Risin toksini: ABD Başkanı Trump'a gönderilen zehirli paket FBI tarafından ele geçirildi

  BBC, 20 Eylül 2020

  Risin toksini: ABD Başkanı Trump'a gönderilen zehirli paket FBI tarafından ele geçirildi

  ABD Başkanı Donald Trump'a gönderilen zehirli bir paketin Beyaz Saray'a ulaşamadan tespit edildiği açıklandı. ABD basınına FBI yetkilileri, paketin risin toksini içerdiğini belirtti.

  Ruhani: ABD, zorbalıkla muamele ederse bizden cevap alır!

  Dünya, 20 Eylül 2020

  Ruhani: ABD, zorbalıkla muamele ederse bizden cevap alır!

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin İran'a karşı hayata geçirdiği yeni yaptırımlara ilişkin değerlendirmede bulundu. ABD'nin İran'a yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yaptırımlarını geri getirmede başarısız olduğunu belirten Ruhani, "ABD, zorbalıkla muamele ederse bizden kesin bir cevap alır." dedi.

 • Davetsiz misafir ev sahibini böyle uyandırdı!

  Dünya, 20 Eylül 2020

  Davetsiz misafir ev sahibini böyle uyandırdı!

  ABD’de dikkat çeken bir görüntü ortaya çıktı. Saniye saniye kaydedilen anlarda, bahçe kapısından kırarak eve giren bir ayı, havuz kenarında uyuya kalan Matt Bete'yi uyandırdı

 • Yasak ertelendi

  Teknoloji, 20 Eylül 2020

  Yasak ertelendi

  ABD Ticaret Bakanlığı, "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasının indirilmesine yönelik yasağın bir hafta erteleneceğini duyurdu. Daha önce yasağın 20 Eylül'de devreye gireceği açıklanmıştı

 • Yargıç Ginsburg'un ölümü ABD'de seçim yarışını yeniden başlatabilir

  Dünya, 19 Eylül 2020

  Yargıç Ginsburg'un ölümü ABD'de seçim yarışını yeniden başlatabilir

  ABD Yüksek Mahkemesi yargıçlarından Ruth Bader Ginsburg, 87 yaşında pankreas kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Amerikan yargısındaki liberal kanadın sembol isimlerinden olan Ginsburg'un ölümü, ABD'de seçimlere 46 gün kala Başkan Trump'ın yeni bir yargıç ataması yapıp yapmayacağı yönünde tartışmaları da başlattı. Demokratlar, 2016'da Obama'nın yaptığı gibi Trump'ın da atama için seçimleri beklemesi gerektiğini savunurken, Cumhuriyetçiler atamanın hemen yapılarak Senato oylamasına sunulmasını istiyor. ABD Başkanı Trump'ın seçimi kaybetse bile yapacağı ömürlük atamayla Amerikan yargısında uzun yıllar kalacak bir iz bırakma fırsatını değerlendirip değerlendirmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak Ginsburg ölümü şu ana kadar oldukça sakin geçen başkanlık yarışını ateşleme ve Biden'ın önde götürdüğü seçim yarışında dengeleri değiştirme potansiyeli taşıyor. Barış Kaygusuz'un haberi...

  "Trump 1997'de beni taciz etti!" Taciz iddiasına yalanlama!

  Dünya, 19 Eylül 2020

  "Trump 1997'de beni taciz etti!" Taciz iddiasına yalanlama!

  ABD Başkanı Donald Trump hakkında İngiliz The Guardian gazetesinin ortaya attığı taciz iddiası tartışma yarattı. Haberde, 1997 yılında 24 yaşında olan eski model Amy Dorris'in, ABD Açık Tenis Turnuvası'nda VIP locasında Trump'ın cinsel tacizine uğradığı yer aldı. Trump'ın seçim ofisi haberin mesnetsiz ve kasıtlı yapıldığını belirterek iddiayı reddetti

  'ABD'nin Moskova Büyükelçisinin rezidansına girmeye çalışıldı'

  Dünya, 18 Eylül 2020

  'ABD'nin Moskova Büyükelçisinin rezidansına girmeye çalışıldı'

  Reuters'ın Rus basına dayandırdığı haberinde, ABD'nin Moskova Büyükelçisinin rezidansına bir kişinin araçla girmeye çalıştığı ifade edildi.

 • ABD'li seçmenler neleri tehdit olarak görüyor?

  Dünya, 18 Eylül 2020

  ABD'li seçmenler neleri tehdit olarak görüyor?

  ABD'de 3 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan Başkanlık seçimleri öncesinde, Demokrat ve Cumhuriyetçi seçmenlerin gelecek 10 yılda neleri tehdit olarak gördüğü araştırıldı. Chicago Konseyi tarafından yapılan araştırmada, Cumhuriyetçi seçmenler öncelikli tehdit olarak Çin'i görürken, Demokratların en çok Kovid-19 salgınını tehdit olarak gördüğü sonucuna varıldı.

 • Çin ekonomisinde önemli değişiklikler kapıda
 • ABD'den İran ve Hizbullah'a karşı yeni yaptırımlar

  Dünya, 17 Eylül 2020

  ABD'den İran ve Hizbullah'a karşı yeni yaptırımlar

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı 47 şirket ve şahsın yanı sıra, Lübnan'da Hizbullah ile bağlantılı 2 şirketin ve 1 örgüt yöneticisinin yaptırım listesine aldığını duyurdu.

  ABD jetleri Bulgaristan’ın hava sahasını koruyacak

  Dünya, 17 Eylül 2020

  ABD jetleri Bulgaristan’ın hava sahasını koruyacak

  Bulgaristan hükümeti, Hava Kuvvetlerinin krizde olduğu ülkenin hava sahasının korunmasına ABD jetlerin katılmasına izin verdi.

  ABD, Türkiye'de 5G'yi izliyor

  Teknoloji, 17 Eylül 2020

  ABD, Türkiye'de 5G'yi izliyor

  Türkiye, daha hızlı iletişim olanağı sunacağı belirtilen, bu yönüyle mobil alanda “devrim” olarak nitelendirilen 5G’ye geçiş için hazırlıklarını sürdürürken, ABD bu alanda yürütülen hazırlıkları ve çalışmaları çok yakından izliyor. ABD Büyükelçiliği Ticaret Ateşeliği çalışmalarla ilgili değişik kaynaklardan ve çevrelerden bilgi alıyor. Son olarak kısa süre önce Ankara’da, 5G konusunda “sektör” odaklı olarak bir görüşme daha oldu. Peki, 5G teknolojisinde küresel yarışın en ön sırasında yer alan Çinli Huawei’ye karşı tutumu bilinen ABD’nin gündeme getirdiği bir talep var mı? Kaynaklar, bu aşamada süreci izlemekle yetindiğini belirtti.

 • Rusya'da yakalanan ABD casusu işçi kampında ortaya çıktı!

  Dünya, 17 Eylül 2020

  Rusya'da yakalanan ABD casusu işçi kampında ortaya çıktı!

  ABD ile Rusya arasında casusluk krizine neden olan ve 2018 yılında Rusya´da üstünde gizli belge içeren USB ile yakalanan ABD eski deniz subayı Paul Whelan, çıkarıldığı mahkemece 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Erkek kardeşi David Whelan, yaptığı açıklamada Paul Whelan´ın bir `işçi kampında´ çalıştırıldığını söyledi.

 • Trump, aşı tarihini açıkladı

  Dünya, 17 Eylül 2020

  Trump, aşı tarihini açıkladı

  ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşının ekim ortasında ülke içinde dağıtıma hazır olacağını duyurdu. Trump, "2020 sonuna kadar 100 milyon doz aşının dağıtılmış olmasını planlıyoruz" dedi

 • Beyaz Saray'dan sürü bağışıklığı stratejisi açıklaması!

  Dünya, 16 Eylül 2020

  Beyaz Saray'dan sürü bağışıklığı stratejisi açıklaması!

  Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Virüs aşı olmasa bile gidecek, bir şekilde bir sürü psikolojisi oluşturulacak" ifadesine açıklık getirdi. McEnany, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede "sürü bağışıklığı" stratejisini hiçbir zaman benimsemediklerini açıkladı.

  ABD'deki yangında korkutan haber: Dumanı Avrupa'ya ulaşabilir!

  Dünya, 16 Eylül 2020

  ABD'deki yangında korkutan haber: Dumanı Avrupa'ya ulaşabilir!

  ABD'nin batı kıyılarında çıkan yangının dumanının, bu hafta sonuna doğru Avrupa'nın kuzeyine ulaşacağı tahmininde bulundu.