YEREL HABERLER  / MANİSA HABERLERİ

Manisa’nın Demirci ilçesinde yapımı devam eden Durhasan Barajından 2022 yılı yaz döneminde tarlalara su verileceği bildirildi.
İklimi ve toprak yapısıyla son yıllarda özellikle meyvecilik alanındaki yatırımlarla dikkat çeken Manisa Demirci, Durhasan Barajına önümüzdeki yıl kavuşuyor. Baraj, hava şartları uygun olursa yeni yıla su tutmuş olarak girecek, 2022 yaz sulama sezonundan itibaren tarlalara can suyu vermeye başlayacak. Bölge üreticisine müjdeli haberi veren DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, “4 yıl önce aşırı yağışlar ve toprak yapısı nedeniyle Durhasan Barajının sağ sahilinde ciddi bir heyelan riski oluştu. Dolusavakta da deformasyon vardı. Barajın gövdesini tehlikeye atmamak adına sağ sahilde iyileştirme çalışmalarına başladık. Bu süreçte yaklaşık 150 bin metreküp gevşek malzeme kazısı yaptık ve heyelan riskini minimize ettik. Dolusavak inşaatını 2 ay içerisinde tamamlayıp, yeni yıla barajda su tutmuş olarak girmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Durhasan Barajı’nın sulama şebekesinin hazır olduğunu kaydeden Çınar, 2022 yaz sulama sezonundan itibaren barajdan tarlalara su vermeyi amaçladıklarını açıkladı. Çınar “Hedefimiz 2022 yaz sulama sezonunda Demirci’deki 1870 dekar araziye borulu basınçlı sistemle su verebilmek. Böylece bölgedeki sulama maliyetleri azalacak, dekar başına verim artacak. Ayrıca modern sulama sayesinde ürün çeşitliliği de çoğalacak Demircili üretici 2022 yazından itibaren yılda ortalama 4 milyon 550 bin lira (2021 yılı rakamlarıyla) daha fazla kazanacak” dedi.Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Manisa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Manisa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER