KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vestel

Vestel, 1984 yılında Manisa'da kurulmuş, 1994 yılında Zorlu Holding bünyesine katılmıştır.

Beyaz eşya, elektronik ve bilgi teknolojileri sektörlerinde üretim ve pazarlama şirketlerine sahiptir.
Yaklaşık 16 bin çalışanı bulunan şirket, internet TV, internet terminal, Plazma TV, Replay TV, ip telefon gibi teknolojik ürünler de geliştirmektedir.

Vestel'in dünya üzerinde 8 Ar-Ge merkezi bulunmakta ve bu merkezlerden 152 ülkenin elektronik pazarına girmektedir.

Bir günde 76 bin ürün üretme kapasitesine sahip Vestel fabrikalarının, İki Buzdolabı fabrikası, Çamaşır ve bulaşık makineleri fabrikası bulunmakta ve bu fabrikalar oldukça geniş bir alanda yer almaktadır.

2006 yılında Finlux ve Luxor markalarını satın alarak üretim ve yurtdışı satışlarda pazar atağına geçmiştir.

Ar-Ge alanına önem veren Vestel'in, bu alanda çalışan 1200 e yakın çalışanı bulunmaktadır. 2007 yılında devlet desteği olarak Turquality programına alınmıştır.

2008 yılında Avrupa pazarında yer alan beyaz eşya markası Vestfrost'u bünyesine katmıştır.

Alman ekolünün hâkim olduğu ülkelerde yaygın olan Graetz markasının ardından, Telefunken’in de isim hakkını satın alarak İspanya, İtalya ve Portekiz pazarlarına üretim ve satış yapmak için anlaşma imzalamıştır. 2011 yılında ise beyaz eşyada Avrupalı dört büyük marka Elektra, Servis, New Pol ve Atlantic’i satın alarak üretimini bu markalar üzerinden de yoğunlaştırmaya başlamıştır.

Deloitte'un ''Tüketici Ürünleri Endüstrisinin Küresel Güçleri 2011'' raporunda, “Dünyanın en büyük 250 tüketici ürünü şirketi” arasında yerini almıştır.

Vestel fabrikalarında bir gün içerisinde 45.000 televizyon, 18.000 beyaz eşya üretilebiliyor.