YEREL HABERLER  / İZMİR HABERLERİ

İZMİR (AA) - İzmir'de, "1-7 Aralık Crohn ve Ülseratif Kolit Farkındalık Haftası" kapsamında inflamatuvar bağırsak hastalığı tedavisi gören hastalar ile doktorları farkındalık oluşturmak amacıyla futbol maçı yaptı.

Ege Üniersitesi (EÜ) kampüsünde bulunan sahada Türk Gastroenteroloji Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen etkinlik öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulunan EÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Derneği İzmir Temsilcisi Doç. Dr. Nalan Gülşen Ünal, hastalığın kronik, sebebi bilinmeyen bir hastalık olduğunu, ülseratif kolit ve crohn olmak üzere iki türünün bulunduğunu ifade etti.

Hastalığın bağırsakta ağır iltihaplanma ve kanamaya sebep olduğunu belirten Ünal, "Hastalık kişilerde kanlı ve mukuslu ishal ile karın ağrısı şeklinde seyrediyor." dedi.

Bu hastalığın gözardı edildiğini düşünerek farkındalık oluşturmak amacıyla etkinliği düzenlediklerini ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

"Bu hastalık spor yapmaya engel değil. Ama hastalığın aktif dönemlerinde hasta açısından çok yorucu ve yıpratıcı oluyor. Tuvalet ihtiyacının arttığı dönemler oluyor. Daha ağır seyreden hastalarımızı hastaneye yatırıyoruz, tıbbi tedavilere cevap vermeyenlerde cerrahi yönetmeleri de kullanıyoruz. Hastalığın o dönemleri spor yapılması için uygun değil. Ancak onun haricinde hastaların tedavilerle iyilik hali sağlanan hastalarımızın spor yapmalarını engelleyen bir şey yok. Hastalık ağır formları ve komplikasyonları ile ölümcül sonuçlanabilir ancak güncel tedavilerle artık bu oran oldukça düşmüştür."

Ünal, hastalığı ortadan kaldıracak bir tedavinin olmadığını ancak uyguladıkları tedavilerle hastalığı ve hastalık bulgularını kontrol altında tutmayı, hastaların yaşam kalitesini arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Hastalardan Berk Özbent, 27 yaşında olduğunu 6 yıl önce yaşadığı sağlık sorunlarının ardından inflamatuvar bağırsak hastalığının türü olan ülseratif kolit teşhisi konduğunu söyledi.

Hastalığın aktif olduğu dönemlerde tuvalet ihtiyacının bir hayli arttığını dile getiren Özbent, "Tedavilerinizi aksatmadığınız sürece, olumlu yanıt alıyorsunuz. Normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz, spor yapabiliyorsunuz. Bu hastalığa sahip kişiler umutlarını kaybetmesin, yaşamlarına devam etsin." diye konuştu.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, hastalığın tedavisi için öğretim üyelerinin yoğun mesai harcadığını söyledi.

Farkındalık maçı ile bu hastalığa dikkat çekmek istediklerini belirten Budak, "Üniversite olarak nadir hastalıklar başta olmak üzere, birçok alanda hastalarımızı tedavi ediyoruz." dedi.

Hastalar, doktorlar ve masterlerdan oluşan karışık kadro takımlar maç yaptı.Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER