KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Angela Merkel

Angela Dorothea Merkel, 17 Temmuz 1954 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde dünyaya gelmiştir. Angela Merkel, eğitim hayatını Templin'de, Leipzig Üniversitesi'nde ve Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde tamamladı.

Kuantim kimyası üzerine de tezini verdikten sonra doktora ünvanını kazanmıştır.

Siyasi hayatına başladıktan sonra 10 Nisan 2000'de Hristiyan Demokrat Birliği'nin federal başkanlığını yürütmüştür ve 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parti grubunun kadın başkanıydı.

22 Kasım 2005'te SPD ile bir koalisyon çıkmazda seçilmesinin ardından başbakan görevini üstlendi. Angele Merkel, 2009'te yeniden başbakan seçildi ve günümüzde de halen Almanya Başbakanlığı görevinde yer almaktadır.

Angela Merkel Haberleri

 • Almanya'da yeni kabinede bir ilk

  Dünya, 08 Aralık 2021

  Almanya'da yeni kabinede bir ilk

  Almanya tarihinde ilk kez kabinede 8 kadın ve 8 erkek bakan görev yapacak.

 • IKEA'dan Merkel'e veda: Nihayet evde

  Dünya, 08 Aralık 2021

  IKEA'dan Merkel'e veda: Nihayet evde

  Almanya Şansölyesi olarak 16 yıl görev yapan Angela Merkel dönemi bugün sona ererken, IKEA da Merkel'e veda etti. IKEA tarafından yapılan paylaşımda Merkel'in fotoğrafı kullanılarak "Nihayet evde" sözlerine yer verildi.

 • Almanya'nın yeni başbakanı Scholz seçildi!

  Dünya, 08 Aralık 2021

  Almanya'nın yeni başbakanı Scholz seçildi!

  Son dakika... Almanya Federal Meclisi'ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi. Oylamada başbakan seçilen Olaf Scholz, Meclis'te yemin etti. Böylelikle 16 yıllık Başbakan Angela Merkel dönemi sona erdi.

  Bir devrin sonu: Merkel 16 yıl sonra görevi bırakıyor

  Dünya, 07 Aralık 2021

  Bir devrin sonu: Merkel 16 yıl sonra görevi bırakıyor

  16 yıl önce Almanya'nın ilk kadın başbakanı olarak seçilen Angela Merkel, görevinin sonuna geldi. Associated Press'in derlediği haberde, "Almanya'nın ilk kadın başbakanı seçilir seçilmez tarih kitaplarında yer alacağı garantiydi." ifadeleri yer aldı

  Almanya'da yeni başbakanın oylanacağı tarih belli oldu

  Dünya, 03 Aralık 2021

  Almanya'da yeni başbakanın oylanacağı tarih belli oldu

  Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 16 yıllık görevine veda etmeye hazırlanıyor. Almanya'da parlamentonun 8 Aralık'ta yeni başbakanı seçmek için oylama yapması ve Sosyal Demokrat Scholz'u seçmesi bekleniyor

 • Merkel, 16 yıllık görevine canlı yayında veda edecek

  Dünya, 02 Aralık 2021

  Merkel, 16 yıllık görevine canlı yayında veda edecek

  Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bugün düzenlenecek bir törenle 16 yıllık görevine sembolik olarak veda edecek. Törende, Merkel'in seçtiği 3 şarkı askeri bando tarafından çalınacak.

 • Merkel'in ikizi de emekli oluyor

  Dünya, 12 Kasım 2021

  Merkel'in ikizi de emekli oluyor

  Almanya Şansölyesi Merkel'e benzerliğiyle tanınan Ursula Wanecki, Merkel'in emekliye ayrılmasıyla kendisinin de emekli olacağını söyledi. Wanecki, Merkel ile tanışmayı çok istediğini söyleyerek, onunla Merkel'in çok sevdiği erikli kekin tarifi konusunda konuşmak istediğini söyledi.

 • Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Dünya, 10 Kasım 2021

  Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizini görüştü

  Macron'dan Merkel'e onur nişanı

  Dünya, 04 Kasım 2021

  Macron'dan Merkel'e onur nişanı

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başbakan olarak son kez Fransa'yı ziyaret eden Almanya Şansölyesi Angela Merkel'e en üst düzey nişanı olan "Legion d’Honneur" onur nişanını verdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, nişan verdiği ve Merkel ile sarıldıkları o anları sosyal medya hesabından paylaştı

  Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmeye Scholz'u da davet etti

  BBC, 28 Ekim 2021

  Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmeye Scholz'u da davet etti

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya'da yapılacak G20 liderler zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Merkel, bu görüşmeye Almanya'nın müstakbel başbakanı Olaf Scholz'un da katılmasını planlıyor.

 • Merkel'in ceketinin sırrı!

  Dünya, 25 Ekim 2021

  Merkel'in ceketinin sırrı!

  16 yıllık görevini bırakmaya hazırlanan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, siyasetinin yanı sıra bugüne kadar kendisiyle özdeşleşmiş ceketli tarzıyla da hafızalarda kalacak. Merkel sayısız cekete bundan sonra ne olacağını açıkladı.

 • Merkel yarın Türkiye'ye geliyor

  Dünya, 15 Ekim 2021

  Merkel yarın Türkiye'ye geliyor

  16 yıldır görevde olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, veda ziyaretleri kapsamında yarın Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler, Libya, Suriye ve Afganistan konuları ele alınacak.

 • Bild'den Merkel'e: Buzdan Şansölye

  Dünya, 15 Ekim 2021

  Bild'den Merkel'e: Buzdan Şansölye

  Alman Bild gazetesi, Almanya'da doğalgaz fiyatlarının rekor seviyelere ulaşması ve enflasyonun 28 yıl sonra ilk kez yüzde 4 olmasını eleştirdi. Haberde 16 yıllık iktidarının sonuna yaklaşan Merkel için "Buzdan Şansölye" ifadeleri kullanıldı.

  Merkel'den Türkiye açıklaması

  Dünya, 12 Ekim 2021

  Merkel'den Türkiye açıklaması

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kudüs'teki ziyareti sırasında kendisine Türkiye ile ilgili yöneltilen soruya yanıt verdi. Merkel, Türkiye'nin Avrupa'ya yasa dışı göçle mücadelede AB için merkezi bir rol oynadığını söyledi

  Merkel'den İsrail'e veda ziyareti

  Dünya, 10 Ekim 2021

  Merkel'den İsrail'e veda ziyareti

  Görev süresi dolacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, veda ziyareti kapsamında İsrail'e geldi

 • Merkel Türkiye'ye gelecek!

  Dünya, 08 Ekim 2021

  Merkel Türkiye'ye gelecek!

  Son dakika... Almanya Başbakanı Angela Merkel, 16 Ekim Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek.

 • Almanya'nın ilk kadın şansölyesi

  Dünya, 21 Eylül 2021

  Almanya'nın ilk kadın şansölyesi

  Almanya'nın ilk kadın başbakanı Angela Merkel, çalkantılı bir dünyada pragmatik liderliğiyle birçok kişi tarafından övüldü ve bazıları tarafından feminist bir simge olarak görüldü. Associated Press'te yer alan habere göre, Merkel'in 16 yıllık iktidarında cinsiyet eşitsizliğiyle mücadelede bazı fırsatların kaçırıldığı ifade ediliyor.

 • Merkel için hatıra oyuncağı

  Dünya, 20 Eylül 2021

  Merkel için hatıra oyuncağı

  Almanya'da bir oyuncak fabrikası yakın zamanda görevi bırakmaya hazırlanan Şansölye Angela Merkel için hatıra oyuncağı üretti.

  Merkel: Bir devrin sonu

  Dünya, 18 Eylül 2021

  Merkel: Bir devrin sonu

  16 yıldır ülkesini ve çoğu kanıya göre Avrupa’yı yöneten, bir papazın kızı olarak doğan ve dünyanın en güçlü kadınına dönüşen, Almanya’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra doğan ilk ve en genç şansölyesi: Angela Dorothea Merkel. 16 yıl boyunca sayısız siyasi ve ekonomik krizden ayakta çıkan ve ülkesinin aynı zamanda ilk kadın şansölyesi olan Merkel; Hristiyan Demokrat Parti’nin başında dört seçim kazandı. İktidarı döneminde de facto lideri olduğu Avrupa Birliği’nin hem genişlemesini sağlayan hem de kayıplar yaşamasına engel olmaya çalışan Merkel, istikrarlı duruşuyla tüm küresel aktörler içinde öne çıktı. 2008 Mortgage Krizi, Yunanistan’ın iflası, Suriye İç Savaşı sonrasında Avrupa’ya mülteci akımı, Brexit ve Kovid-19 salgını gibi kritik konularda uluslararası sorumluluk alan Merkel, hem ülkesinin hem de dünyanın dönüşümünde önemli rol üstlendi. Hiçbir zaman Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemedi, ama her zaman Türkiye’nin öneminin bilincinde olarak diplomasi kanallarını açık tuttu. Ülkesinde ve dünyada efsaneleşen ‘mutti’ (anne) Merkel, 26 Eylül’deki Almanya Federal Seçimleri sonrasında görevi bırakıyor. Habertürk’ten Emin Arslan, Angela Merkel’in 16 yıllık iktidarını ve Türkiye politikasını inceledi.