KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Angela Merkel

Angela Dorothea Merkel, 17 Temmuz 1954 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde dünyaya gelmiştir. Angela Merkel, eğitim hayatını Templin'de, Leipzig Üniversitesi'nde ve Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde tamamladı.

Kuantim kimyası üzerine de tezini verdikten sonra doktora ünvanını kazanmıştır.

Siyasi hayatına başladıktan sonra 10 Nisan 2000'de Hristiyan Demokrat Birliği'nin federal başkanlığını yürütmüştür ve 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parti grubunun kadın başkanıydı.

22 Kasım 2005'te SPD ile bir koalisyon çıkmazda seçilmesinin ardından başbakan görevini üstlendi. Angele Merkel, 2009'te yeniden başbakan seçildi ve günümüzde de halen Almanya Başbakanlığı görevinde yer almaktadır.

Angela Merkel Haberleri

 • Merkel'in ikizi de emekli oluyor

  Dünya, 12 Kasım 2021

  Merkel'in ikizi de emekli oluyor

  Almanya Şansölyesi Merkel'e benzerliğiyle tanınan Ursula Wanecki, Merkel'in emekliye ayrılmasıyla kendisinin de emekli olacağını söyledi. Wanecki, Merkel ile tanışmayı çok istediğini söyleyerek, onunla Merkel'in çok sevdiği erikli kekin tarifi konusunda konuşmak istediğini söyledi.

 • Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Dünya, 10 Kasım 2021

  Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizini görüştü

 • Macron'dan Merkel'e onur nişanı

  Dünya, 04 Kasım 2021

  Macron'dan Merkel'e onur nişanı

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başbakan olarak son kez Fransa'yı ziyaret eden Almanya Şansölyesi Angela Merkel'e en üst düzey nişanı olan "Legion d’Honneur" onur nişanını verdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, nişan verdiği ve Merkel ile sarıldıkları o anları sosyal medya hesabından paylaştı

  Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmeye Scholz'u da davet etti

  BBC, 28 Ekim 2021

  Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmeye Scholz'u da davet etti

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya'da yapılacak G20 liderler zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Merkel, bu görüşmeye Almanya'nın müstakbel başbakanı Olaf Scholz'un da katılmasını planlıyor.

  Merkel'in ceketinin sırrı!

  Dünya, 25 Ekim 2021

  Merkel'in ceketinin sırrı!

  16 yıllık görevini bırakmaya hazırlanan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, siyasetinin yanı sıra bugüne kadar kendisiyle özdeşleşmiş ceketli tarzıyla da hafızalarda kalacak. Merkel sayısız cekete bundan sonra ne olacağını açıkladı.

 • Merkel yarın Türkiye'ye geliyor

  Dünya, 15 Ekim 2021

  Merkel yarın Türkiye'ye geliyor

  16 yıldır görevde olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, veda ziyaretleri kapsamında yarın Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler, Libya, Suriye ve Afganistan konuları ele alınacak.

 • Bild'den Merkel'e: Buzdan Şansölye

  Dünya, 15 Ekim 2021

  Bild'den Merkel'e: Buzdan Şansölye

  Alman Bild gazetesi, Almanya'da doğalgaz fiyatlarının rekor seviyelere ulaşması ve enflasyonun 28 yıl sonra ilk kez yüzde 4 olmasını eleştirdi. Haberde 16 yıllık iktidarının sonuna yaklaşan Merkel için "Buzdan Şansölye" ifadeleri kullanıldı.

 • Merkel'den Türkiye açıklaması

  Dünya, 12 Ekim 2021

  Merkel'den Türkiye açıklaması

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kudüs'teki ziyareti sırasında kendisine Türkiye ile ilgili yöneltilen soruya yanıt verdi. Merkel, Türkiye'nin Avrupa'ya yasa dışı göçle mücadelede AB için merkezi bir rol oynadığını söyledi

  Merkel'den İsrail'e veda ziyareti

  Dünya, 10 Ekim 2021

  Merkel'den İsrail'e veda ziyareti

  Görev süresi dolacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, veda ziyareti kapsamında İsrail'e geldi

  Merkel Türkiye'ye gelecek!

  Dünya, 08 Ekim 2021

  Merkel Türkiye'ye gelecek!

  Son dakika... Almanya Başbakanı Angela Merkel, 16 Ekim Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek.

 • Almanya'nın ilk kadın şansölyesi

  Dünya, 21 Eylül 2021

  Almanya'nın ilk kadın şansölyesi

  Almanya'nın ilk kadın başbakanı Angela Merkel, çalkantılı bir dünyada pragmatik liderliğiyle birçok kişi tarafından övüldü ve bazıları tarafından feminist bir simge olarak görüldü. Associated Press'te yer alan habere göre, Merkel'in 16 yıllık iktidarında cinsiyet eşitsizliğiyle mücadelede bazı fırsatların kaçırıldığı ifade ediliyor.

 • Merkel için hatıra oyuncağı

  Dünya, 20 Eylül 2021

  Merkel için hatıra oyuncağı

  Almanya'da bir oyuncak fabrikası yakın zamanda görevi bırakmaya hazırlanan Şansölye Angela Merkel için hatıra oyuncağı üretti.

 • Merkel: Bir devrin sonu

  Dünya, 18 Eylül 2021

  Merkel: Bir devrin sonu

  16 yıldır ülkesini ve çoğu kanıya göre Avrupa’yı yöneten, bir papazın kızı olarak doğan ve dünyanın en güçlü kadınına dönüşen, Almanya’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra doğan ilk ve en genç şansölyesi: Angela Dorothea Merkel. 16 yıl boyunca sayısız siyasi ve ekonomik krizden ayakta çıkan ve ülkesinin aynı zamanda ilk kadın şansölyesi olan Merkel; Hristiyan Demokrat Parti’nin başında dört seçim kazandı. İktidarı döneminde de facto lideri olduğu Avrupa Birliği’nin hem genişlemesini sağlayan hem de kayıplar yaşamasına engel olmaya çalışan Merkel, istikrarlı duruşuyla tüm küresel aktörler içinde öne çıktı. 2008 Mortgage Krizi, Yunanistan’ın iflası, Suriye İç Savaşı sonrasında Avrupa’ya mülteci akımı, Brexit ve Kovid-19 salgını gibi kritik konularda uluslararası sorumluluk alan Merkel, hem ülkesinin hem de dünyanın dönüşümünde önemli rol üstlendi. Hiçbir zaman Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemedi, ama her zaman Türkiye’nin öneminin bilincinde olarak diplomasi kanallarını açık tuttu. Ülkesinde ve dünyada efsaneleşen ‘mutti’ (anne) Merkel, 26 Eylül’deki Almanya Federal Seçimleri sonrasında görevi bırakıyor. Habertürk’ten Emin Arslan, Angela Merkel’in 16 yıllık iktidarını ve Türkiye politikasını inceledi.

  Merkel genel seçimde oyunu mektupla kullanacak

  Dünya, 17 Eylül 2021

  Merkel genel seçimde oyunu mektupla kullanacak

  Almanya Başbakanı Angela Merkel 26 Eylül'de gerçekleşecek genel seçimlerde oyunu mektupla kullanacak. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, " "Başbakan Merkel için bu sefer kameraların kurulmasına gerek kalmayacak. Çünkü Başbakan oyunu mektupla kullanmayı tercih ediyor." dedi

  Almanya'da şansölye yarışı

  Dünya, 17 Eylül 2021

  Almanya'da şansölye yarışı

  16 yıldır Almanya Başbakanı olarak görev yapan, "Dünyanın En Güçlü Kadınları" arasında gösterilen Angela Merkel, siyasi hayatına veda etmeye hazırlanıyor. Merkel'in koltuğuna oturma ihtimali olan Armin Laschet, Annalena Baerbock ve Olaf Scholz'un yarışı devam ediyor. Almanya'nın yeni şansölye adayları hakkında bilinmesi gerekenler... Merve Elmacı'nın haberi...

 • Almanya, Merkel sonrası döneme hazırlanıyor

  Dünya, 15 Eylül 2021

  Almanya, Merkel sonrası döneme hazırlanıyor

  Almanya'da 26 Eylül'de gerçekleşecek seçimlerle 16 yıllık Angela Merkel dönemi sona erecek. Seçimlerde Merkel'in koltuğu için Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşiller Eşbaşkanı Annalena Baerbock yarışacak.

 • Olası "Avrupa Başkanı" seçiminde tercih Merkel'den yana

  Dünya, 14 Eylül 2021

  Olası "Avrupa Başkanı" seçiminde tercih Merkel'den yana

  Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde vatandaşların çoğunluğu, bir "Avrupa Başkanı seçimi" yapılsa tercihlerinin yakında görevi bırakacak Almanya Başbakanı Angela Merkel olacağını söyledi.

 • Almanya Başbakanı Merkel'in siyasi mirası ne olacak?

  BBC, 13 Eylül 2021

  Almanya Başbakanı Merkel'in siyasi mirası ne olacak?

  26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerle iktidarda dördüncü ve son dönemini tamamlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel tarihe nasıl geçecek? Başarılı bir kriz yöneticisi mi, AB'nin geleceğine yön veren büyük bir devlet insanı mı? Merkel'i, artıları ve eksileriyle BBC Avrupa Editörü Katya Adler değerlendirdi.

  16 yıldan sonra gelen itiraf

  Dünya, 10 Eylül 2021

  16 yıldan sonra gelen itiraf

  Almanya 26 Eylül seçimlerine yaklaşırken 16 yıllık görev süresi yakında dolacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel çarşamba günü yapılan bir söyleşide sorulan soruya karşılık, “Aslında bu, topluma ve genel olarak hayata katılım anlamında kadın ve erkeğin eşit olmasıyla ilgili. Ve bu anlamda 'evet, ben bir feministim' diyebilirim" dedi.