KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Yunanistan

Yunanistan, Avrupa'da yer alan yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti ve en büyük şehri Atina'dır, ikinci en büyük şehri de Selanik'tir.

Bulunduğu konum itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika Asya kıtalarının kesiştiği yerdedir. Sınır komşuları arasında Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye yer almaktadır.

Ege ve Akdeniz üzerinde 227 tanesinde yaşama imkanı olan çok sayıda adaya sahiptir ve ülkenin yüzde sekseni dağlık araziden oluşmuştur. Ülkenin en yüksek dağı Olimpos Dağı'dır.

Tarih boyunca Yunanistan; demokrasi, olimpiyat oyunları ve spor, siyaset bilimi, matematik ve Batı edebiyatı konularında ön plana çıkan bir ülke olduğu için Batı'nın medeniyeti olarak kabul edilir.

Yunanlar, Milattan Önce sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular ve Antik dünyanın büyük bir kısmını fethetti. Ardından Yunan kültürü, Yunanlılar tarafından Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yayıldı.

15. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına giren Yunanistan, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da ulus devlet olarak bağımsızlığını ilan etti.

Günümüzde Yunanistan, yüksek gelirli ekonomiye sahiptir ve yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin 2001'den beri üyesi olan Yunanistan, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve pek çok uluslararası kuruluşa üyedir.

Yunanistan Haberleri

 • Çavuşoğlu'ndan Yunan gazetesindeki çirkin manşete tepki!

  Dünya, 18 Eylül 2020

  Çavuşoğlu'ndan Yunan gazetesindeki çirkin manşete tepki!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan gazetesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili alçakça bir manşet attığını söyleyerek, Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık" dedi. Çavuşoğlu, "Bizim yayın organlarımızda bazı Yunan siyasetçilere eleştiri olur, bizi de eleştirirler, daha da ağır olur, üzülürüz ama olabilir. Ama hakaret küfür, basın özgürlüğü içinde değerlendirilmemelidir. Bunun Yunan Dışişleri'nin yaptığı açıklamayı olumlu buluyoruz." ifadelerini kullandı

 • Yunanistan Meriç sınırına dev haç dikti!

  Dünya, 18 Eylül 2020

  Yunanistan Meriç sınırına dev haç dikti!

  Atina yönetimi, Yunanistan ile Türkiye arasında sınır bölgesi köylerinden biri olan Yeni Bosna´ya (Nea Vissa) dev bir haç dikti.

 • NATO Karargahı'ndaki Türkiye-Yunanistan toplantısında neler konuşuldu?

  Dünya, 17 Eylül 2020

  NATO Karargahı'ndaki Türkiye-Yunanistan toplantısında neler konuşuldu?

  Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim devam ederken, Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri NATO Karargahı'nda dördüncü kez bir araya geldi. Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, NATO Karargahı'nda gerçekleştirilen toplantıların perde arkasını yazdı...

  NATO'da kritik Türkiye-Yunanistan toplantısı sona erdi!

  Dünya, 15 Eylül 2020

  NATO'da kritik Türkiye-Yunanistan toplantısı sona erdi!

  Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantının sona erdiğini, bir sonraki toplantının 17 Eylül'de planlandığını bildirdi.

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten flaş Türkiye açıklaması!

  Dünya, 15 Eylül 2020

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten flaş Türkiye açıklaması!

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'den somut adım görmeleri durumunda hemen ön görüşmelere başlamaya hazır olduklarını söyledi

 • Yunanistan'da zorunlu askerlik süresi uzuyor!

  Dünya, 15 Eylül 2020

  Yunanistan'da zorunlu askerlik süresi uzuyor!

  Doğu Akdeniz´de ve Ege´de Türkiye ile kriz yaşayan Yunanistan, askerlik süresini 9 aydan 12 aya çıkarmaya hazırlanıyor.

 • Yunanistan ile gaz sözleşmesi yenilenmeyecek

  Enerji, 15 Eylül 2020

  Yunanistan ile gaz sözleşmesi yenilenmeyecek

  Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’de enerji odaklı olarak yaşanan gerilim sonrasında gözler, iki ülkeyi zaman zaman fiyatla ilgili olarak karşı karşıya getiren ve çözümün uluslararası tahkimde bulunduğu doğal gaz ticaretine çevrildi. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Şah Deniz I anlaşması kapsamında yılda 6.6 milyar metreküp gaz ithalatı öngörüldü. Türkiye, bu gazın yıllık 750 milyon metreküplük bölümünü, 23 Aralık 2003 tarihinde imzalanan bir anlaşmayla Yunanistan’a satıyor. Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan gaz alım satım anlaşmasının süresi 2021 yılında sona eriyor. Türkiye, söz konusu anlaşmayı yenilemeyecek ve ithalat duracak. Peki, Yunanistan bu gazın yarattığı boşluğu nasıl dolduracak? Yunanistan’ın, Azerbaycan’ın milli petrol şirketi SOCAR ile masaya oturması ve gaz ithalatına ilişkin bir anlaşma yapması bekleniyor.

 • Yunanistan ve ABD'den Batı Trakya'da ortak tatbikat kararı!

  Dünya, 14 Eylül 2020

  Yunanistan ve ABD'den Batı Trakya'da ortak tatbikat kararı!

  Yunan basını flaş gelişme olarak duyurduğu haberinde "ABD'ye ait Abrams tankları ile Yunan ordusuna ait Leopard tanklarının Batı Trakya'da İskeçe Kayalar'da ortak tatbikat yapacağını açıkladı.

  Kalın'dan Yunanistan ve AB'ye çağrı

  Gündem, 14 Eylül 2020

  Kalın'dan Yunanistan ve AB'ye çağrı

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan ve Avrupa Birliği'ne Doğu Akdeniz çağrısı yaptı. Kalın, "Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Ama hiçkimseye de hakkını ve hukukunu yedirtmeme kararlılığındadır" ifadelerini kullandı

  Miçotakis'ten Oruç Reis ve diyalog mesajları

  Dünya, 13 Eylül 2020

  Miçotakis'ten Oruç Reis ve diyalog mesajları

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Oruç Reis'in Antalya'ya dönüşü olumlu bir adımdır. Umarım bu adımı başkaları da takip eder. Bu yönde adımlar atılırsa, Yunanistan Türkiye ile yeni bir keşif teması döngüsü başlatmaya hazır" dedi.

 • Yunan Cumhurbaşkanı'ndan dikkat çeken ziyaret!

  Dünya, 13 Eylül 2020

  Yunan Cumhurbaşkanı'ndan dikkat çeken ziyaret!

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Antalya'nın Kaş ilçesinin 2,1 kilometre güneyinde bulunan Meis adasını ziyaret etti. Ziyaretin, Meis'in İtalya'nın kontrolünden Yunanistan'a geçmesinin 77'nci yıl dönümünde gerçekleşmesi dikkat çekti.

 • Yunan askeri 8 yaşında çocuğu yaraladığı iddiası!

  Dünya, 13 Eylül 2020

  Yunan askeri 8 yaşında çocuğu yaraladığı iddiası!

  Yunanistan hudut birliklerinin, sınırı geçmek isteyen 8 yaşındaki Gazin Abdu'yu plastik mermiyle ayağından vurarak yaraladığı iddia edildi.

 • Yunanistan, Türk heyetiyle yapılan toplantıyı inkar etti!

  Dünya, 10 Eylül 2020

  Yunanistan, Türk heyetiyle yapılan toplantıyı inkar etti!

  Yunan resmi ajansı ANA'nın, Atina'daki diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, "Yunan heyetin Türk yetkililerle diyalog kurmadığı" iddia edildi.

  Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz açıklamaları!

  Dünya, 10 Eylül 2020

  Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz açıklamaları!

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AP Dış İlişkiler Komisyonu'nda Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de Avrupa Birliği'nin (AB) tek tarafın iddialarını savunan bir uluslararası mahkeme gibi davrandığına dikkati çekerek, "AB'nin Doğu Akdeniz'deki pozisyonu haksızdır ve uluslararası hukuka uygun değildir." dedi.

  Türk-Yunan heyetleri görüştü!

  Dünya, 10 Eylül 2020

  Türk-Yunan heyetleri görüştü!

  Son dakika... Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında "Ayrıştırma Usullerinin" ele alındığı NATO Karargahı'ndaki teknik toplantı tamamlandığı bildirildi.

 • Yunanistan'daki sığınmacı kampında iki günde üçüncü yangın!

  Dünya, 10 Eylül 2020

  Yunanistan'daki sığınmacı kampında iki günde üçüncü yangın!

  Yunan resmi ajansı ANA'nın haberine göre, ülkedeki en büyük sığınmacı kampı olan Moria'da dün çıkan yangınlardan sonra bugün de kampın 3 farklı noktasında tekrar yangın çıktığı belirtildi

 • Meis Adası'nda iki gazeteciye 'casusluk' gözaltısı!

  Dünya, 10 Eylül 2020

  Meis Adası'nda iki gazeteciye 'casusluk' gözaltısı!

  Yunanistan'ın Meis Adası'nda Alman Deutsche Welle (DW) televizyonuna çalışan iki gazeteci 'casusluk' suçlamasıyla gözaltına alındı

 • Almanya’da 'sığınmacılar ülkeye getirilsin' eylemi

  Dünya, 10 Eylül 2020

  Almanya’da 'sığınmacılar ülkeye getirilsin' eylemi

  Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan Moria sığınmacı kampında çıkan yangından sonra binlerce kişinin evsiz kalmasının ardından Almanya’nın farklı şehirlerinde düzenlenen eylemlerde sığınmacıların ülkeye getirilmesi istendi

  Dardanel'den Yunanistan hamlesi

  İş-Yaşam, 09 Eylül 2020

  Dardanel'den Yunanistan hamlesi

  Konserve balık üreticisi Dardanel Önentaş, bugünkü yönetim kurulu toplantısında, şirket ürünlerinin Yunanistan'da ve Avrupa pazarında satış ve dağıtımı için Yunanistan'da 500 bin euro sermayeli bir şirket kurma kararı aldığını açıkladı