KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Yunanistan

Yunanistan, Avrupa'da yer alan yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti ve en büyük şehri Atina'dır, ikinci en büyük şehri de Selanik'tir.

Bulunduğu konum itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika Asya kıtalarının kesiştiği yerdedir. Sınır komşuları arasında Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye yer almaktadır.

Ege ve Akdeniz üzerinde 227 tanesinde yaşama imkanı olan çok sayıda adaya sahiptir ve ülkenin yüzde sekseni dağlık araziden oluşmuştur. Ülkenin en yüksek dağı Olimpos Dağı'dır.

Tarih boyunca Yunanistan; demokrasi, olimpiyat oyunları ve spor, siyaset bilimi, matematik ve Batı edebiyatı konularında ön plana çıkan bir ülke olduğu için Batı'nın medeniyeti olarak kabul edilir.

Yunanlar, Milattan Önce sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular ve Antik dünyanın büyük bir kısmını fethetti. Ardından Yunan kültürü, Yunanlılar tarafından Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yayıldı.

15. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına giren Yunanistan, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da ulus devlet olarak bağımsızlığını ilan etti.

Günümüzde Yunanistan, yüksek gelirli ekonomiye sahiptir ve yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin 2001'den beri üyesi olan Yunanistan, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve pek çok uluslararası kuruluşa üyedir.

Yunanistan Haberleri

 • Dışişleri'nden Yunanistan'a Ayasofya yanıtı!

  Dünya, 30 Mayıs 2020

  Dışişleri'nden Yunanistan'a Ayasofya yanıtı!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın Ayasofya'da Kuran-ı Kerim okunmasına ilişkin yaptığı açıklamaya yanıt verdi

 • Yunanistan'dan Ayasofya açıklaması!

  Dünya, 29 Mayıs 2020

  Yunanistan'dan Ayasofya açıklaması!

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Ayasofya'da yapılacak fetih töreniyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Petsas, "Ayasofya dünya kültür mirasına ait bir müze olarak kabul ediliyor ve şu anda başka amaçlarla kullanılıyor" ifadelerini kullandı

 • Dışişleri'nden Yunanistan'a göçmen tepkisi!

  Dünya, 28 Mayıs 2020

  Dışişleri'nden Yunanistan'a göçmen tepkisi!

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın yaptığı açıklamaya tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunan Devleti önce kendi 'barbarlığından' kurtulmalıdır. Bunun için de sığınmacıların haklarına saygı göstermeli, onlara işkence ve kötü muamele yapmamalı ve geri itmemelidir" dedi.

  Yunanistan'da mültecilerden eylem: Kalacak yer istiyoruz

  Dünya, 27 Mayıs 2020

  Yunanistan'da mültecilerden eylem: Kalacak yer istiyoruz

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) uyguladığı mülteciler için konaklama yardımı içeren programın ay sonunda sona erecek olması nedeniyle evsiz kalma tehlikesiyle karşılaşan mülteciler, Yunanistan'ın başkenti Atina'da gösteri düzenledi.

  Yunan polisi salgına rağmen göçmen taktiklerine devam ediyor!

  Dünya, 21 Mayıs 2020

  Yunan polisi salgına rağmen göçmen taktiklerine devam ediyor!

  Yunan polisinin, Kovid-19 salgınını suistimallere kılıf olarak kullanarak sığınmacıları Türkiye'ye gitmeye zorladığı ve hukuksuz sınır dışı işlemleri yaptığı bildirildi.

 • Yunanistan'da 6 Haziran için anlaşıldı

  Futbol, 18 Mayıs 2020

  Yunanistan'da 6 Haziran için anlaşıldı

  Yunanistan Süper Ligi ekipleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle askıya alınan ligin 6 Haziran'da yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya vardı.

 • Yunanistan'da "boş sandalye" protestosu

  Dünya, 06 Mayıs 2020

  Yunanistan'da "boş sandalye" protestosu

  Yunanistan'ın başkenti Atina'da, yeni tip koronavirüs salgını önlemlerinden dolayı zor bir dönemden geçen restoran ve kafe sahipleri, ''boş sandalye'' protestosu düzenledi. Parlamento binasının önünde de eylem gerçekleştiren iş yeri sahipleri, mesleklerinin geleceği konusunda endişeli olduklarını dile getirdi.

 • Türk yolcu anlattı: İnsanları susturmaya çalıştılar!

  Gündem, 05 Mayıs 2020

  Türk yolcu anlattı: İnsanları susturmaya çalıştılar!

  Yunanistan'ın Pire limanındaki karantina sonrası Türkiye´ye dönen 'El Venizelos' adlı gemideki yolculardan Sinan Tunç, yaşadığı mutluluğu anlattı. Gemide yaşadığı zorlukları aktaran Tunç, "Gemide hastalığı izole etmeye değil, insanları izole etmeye çalıştılar. İnsanları susturmaya çalıştılar" dedi

  Alman Bakan Müller: Yunanistan'daki kamplarda durum utanç verici

  Dünya, 05 Mayıs 2020

  Alman Bakan Müller: Yunanistan'daki kamplarda durum utanç verici

  Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Müller, Yunanistan’daki sığınmacı kamplarındaki durumu "utanç verici" olarak nitelendirdi.

  Dışişleri'nden Yunanistan'ın iddiasına yalanlama!

  Dünya, 04 Mayıs 2020

  Dışişleri'nden Yunanistan'ın iddiasına yalanlama!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yunanistan Savunma Bakanı'nı taşıyan helikopterin Türk savaş uçaklarınca taciz edildiği iddiasının gerçekleri yansıtmadığı belirtildi

 • Komşuda "Omar" derbisi!

  Futbol, 30 Nisan 2020

  Komşuda "Omar" derbisi!

  Fenerbahçe ve Galatasaray bir transferde daha karşı karşıya gelmiş durumda... Komşu Yunanistan basınında yer alan habere göre ülkenin en önemli takımlarından Olympiakos'ta forma giyen ve sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan Norveçli sağ bek Omar Elabdellaoui için iki takım da girişimde bulunuyor. Oyuncunun Olympiakos ile sözleşme yenilemek için önümüzdeki 3 sene için toplamda 5-6 milyon euro maaş ve 1 milyon euro da imza parası istediği ifade edildi

 • Avrupa hayalleri drama dönüştü!

  Gündem, 30 Nisan 2020

  Avrupa hayalleri drama dönüştü!

  Avrupa hayaliyle Edirne'den sınırı geçince Yunan polisi tarafından yakalanan Afganistan uyruklu Şefika Nazari, eşi ve 5 çocuğu ile Türkiye'ye sınır dışı edilirken, 3 yaşındaki kızı Elif Naz ve 20 yaşındaki oğlu Ferit orada kaldı. 2 aydır çocuklarını göremeyen Şefika Nazari, "Beni çocuklarıma kavuştursunlar. Artık Türkiye'de kalacağım" dedi

 • Çavuşoğlu'ndan Yunan mevkidaşına tepki!

  Dünya, 27 Nisan 2020

  Çavuşoğlu'ndan Yunan mevkidaşına tepki!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cibuti'de mahsur kalan 3 Yunan denizcinin 25 Nisan'da Türkiye'nin Cibuti Büyükelçiliğinin yardımıyla Türk Hava Yollarına ait uçakla tahliye edilmesine rağmen, Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın bu destekten söz etmemesine tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Bari insani konuları siyasete alet etmeyin." sözleriyle tepkisini dile getirdi.

  Yunanistan'da karantinaya alınmışlardı! İşte ilk mesajları!

  Dünya, 08 Nisan 2020

  Yunanistan'da karantinaya alınmışlardı! İşte ilk mesajları!

  Yunanistan'ın Pire Limanı'nda 21 Mart'tan bu yana bekletilen Yunan bandıralı 'Elefterios Venizelos' yolcu gemisindeki koronavirüs testleri negatif çıtan 87 Türk, Atina´daki bir otele yerleştirildi. Testleri pozitif çıkan 65 Türk vatandaşın ise diğer yolcularla birlikte gemide karantina süresi devam ediyor. Gemiden cep telefonlarıyla video çeken Türk vatandaşları, 'Biz iyiyiz' mesajı verdi

  Miçotakis'ten Merkel ve Macron'a Türkiye mektubu

  Dünya, 04 Nisan 2020

  Miçotakis'ten Merkel ve Macron'a Türkiye mektubu

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Macron ve Merkel’e mektup göndererek, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yeni bir göçmen anlaşması imzalanmasını teklif etti. Ankara, Miçotakis'in mektubunu "son derece çarpık ve ahlaksız bir anlayışın ürünü" olarak niteledi.

 • Dışişleri'nden Miçotakis'in mektubuna tepki!

  Dünya, 03 Nisan 2020

  Dışişleri'nden Miçotakis'in mektubuna tepki!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a ve Almanya Başbakanı Merkel'e Türkiye ile ilgili gönderdiği mektupta mültecilerin sayısı üzerinden maddi destek etmesini, "ahlaksız bir anlayışın ürünü" olarak nitelendirdi.

 • Karantinadan 'levha' kılığında kaçtı

  Yaşam, 02 Nisan 2020

  Karantinadan 'levha' kılığında kaçtı

  Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı olan Yunanistan´da bir kişi polisten kaçmak için levha kılığına girdi. O anlar amatör kamera tarafından görüntülendi

 • Yunanistan'da Türk köyüne koronavirüs karantinası!

  Dünya, 26 Mart 2020

  Yunanistan'da Türk köyüne koronavirüs karantinası!

  Yunanistan'ın İskeçe kentinde bulunan Şahin Köyü'nün köyde görülen koronavirüs vakaları üzerine karantina alındığı duyuruldu

  Yunanistan, Türkiye ile olan sınırlarını kapattı!

  Dünya, 23 Mart 2020

  Yunanistan, Türkiye ile olan sınırlarını kapattı!

  Yunanistan yönetimi, gece yarısından itibaren Türkiye ve İngiltere'den gelen uçuşları durdurma kararı aldı