KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Libya

Libya, Kuzey Afrika'da yer alan ve Akdeniz'in kıyısında bulunan bir ülkedir. Libya'nın doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad ve güneydoğusunda Sudan yer almaktadır.

Ülkenin eski adı Libya Sosyalist Halk Cumhuriyeti'dir; ancak 2011 yılında yaşanan "Arap Baharı" adlı halk ayaklanmasıyla ülkenin devrik lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülerek iktidardan düşürülmesinden sonra adı Libya olarak kullanılmıştır. 2013'ün Ocak ayından itibaren ise ülkenin adı Libya Devleti olarak kullanılmaktadır.

Libya nüfusu Araplaşmış Berberiler, Türkler, saf Arap ve çöl kabilelerinden oluşan Bedeviler ile Tuaregler'den oluşmaktadır. Öte yandan ülke çok sayıda Orta Afrika göçmeni barındırmaktadır ve çok sayıda Mısırlı göçmen Libya'da yaşamaktadır.

Libya'nın resmi dili Arapça'dır ve ülkenin yüzde 80'i Arapça konuşmaktadır.

Arap Baharı adı altındaki iç savaş

Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi'nin kararına dayanarak Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nin önderliğinde Libya’ya karşı 18 Mart 2011 akşamı havadan askeri operasyon başlattı. Operasyonun gerekçesi, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin halka baskı ve şiddet uygulaması ile Libya'nın BM kararlarına riayet etmemesi olarak açıklandı.

BM ve halk 22 Ağustos 2011'de Kaddafi'yi devirdi. Ayaklanmanın sonlarında Sirte yakınlarında Kaddafi'nin konvoyuna NATO destekli saldırı düzenlenmiş, bu saldırıdan yara almadan kurtulan Kaddafi, saklandığı bir geçitte isyancılar tarafından yakalanarak linç edilmiştir.

Libya Haberleri

 • Libya'dan BAE'ye suçlama!

  Dünya, 12 Temmuz 2020

  Libya'dan BAE'ye suçlama!

  Libya'da petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtımı ve ihracatında tek yetkili yapı olan Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ülke çapındaki petrol üretim ve ihracatını kesintiye uğratmasını kınadı. Halife Hafter güçlerine üretimin durdurulması yönündeki talimatın Birleşik Arap Emirlikleri'nden geldiği belirtildi

 • ABD, Hafter'in "petrol üretimi" açıklamalarından rahatsız

  Dünya, 12 Temmuz 2020

  ABD, Hafter'in "petrol üretimi" açıklamalarından rahatsız

  ABD'nin Trablus Büyükelçiliği, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter tarafından petrol üretiminin durdurulacağına yönelik açıklamalardan "rahatsız" olduklarını dile getirdi

 • Serrac, askeri bölge komutanlarıyla görüştü!

  Dünya, 12 Temmuz 2020

  Serrac, askeri bölge komutanlarıyla görüştü!

  Libya Başbakanı Fayiz-es Serrac'ın askeri bölge komutanlarıyla Sirte-Cufra bölgesinde devam eden operasyonları görüştüğü ifade edildi.

  Libya'da petrol üretimi resmi olarak yeniden başlıyor

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Libya'da petrol üretimi resmi olarak yeniden başlıyor

  Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülke genelinde mücbir sebep halinin kaldırılarak üretim ve ihracatın yeniden başlayacağını duyurdu.

  Cufra'da Hafter'e karşı 'işkence' protestosu

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Cufra'da Hafter'e karşı 'işkence' protestosu

  Libya'nın orta kesimlerindeki Cufra kentinin merkezi Hun'da halk, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler tarafından kaçırılan bir Libyalının işkenceyle öldürülmesine tepki göstererek protestolar düzenledi

 • Libya'dan Lavrov'a tepki!

  Dünya, 09 Temmuz 2020

  Libya'dan Lavrov'a tepki!

  Libya hükümeti, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "ateşkes istemedikleri" yönündeki açıklamalara tepki gösterdi. Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in müzakere masasını terk etmesini hatırlatarak tepki gösterdi.

 • Dışişleri Bakan Yardımcısı'ndan Hafter uyarısı

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Dışişleri Bakan Yardımcısı'ndan Hafter uyarısı

  Dışişleri Bakan Yardımıcı Sedat Önal, BM Güvenlik Konseyi'nin Libya oturumunda konuştu. Önal, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bazı ülkelerin gösterdiği desteğe ilişkin, "Bir saldırganı, tanınan bir hükümetle eşit şartlarda konumlandırmak yanlış ve verimsizdir. Bu ciddi hata düzeltilmelidir." uyarısında bulundu.

 • ABD'den "Hafter'e destek veren herkese karşıyız" açıklaması

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  ABD'den "Hafter'e destek veren herkese karşıyız" açıklaması

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Libya'daki tüm yabancı askeri müdahalelere karşı olduklarını belirterek, 'Libya'da Rus hükümetinin LNA (Hafter) güçlerine destek için savaşan vekalet savaşçıları (Wagner) dahil, hiçbir yabancı paralı askere ya da güce yer yok.'' dedi.

  "Libya'da savaş yeni bir boyuta taşındı"

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  "Libya'da savaş yeni bir boyuta taşındı"

  BM Genel Sekreteri Guterres, Libya'da artan askeri hareketliliğe dikkat çekerek, ''Libya'da savaş, eşi benzeri görülmemiş dış müdahale, sofistike silahlar ve yabancı paralı askerlerin dahil olmasıyla yeni bir boyuta taşındı.'' dedi.

  Lavrov: Hafter ateşkes imzalamaya hazır

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Lavrov: Hafter ateşkes imzalamaya hazır

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Libya'da çatışmaların durdurulması gerektiğini belirterek, "Türk meslektaşlarımızla, ateşkesin ilan edilmesini sağlayacak yaklaşımların uyumlaştırılmasıyla ilgili çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

 • Libya'dan yabancı uçakların saldırısına kınama!

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Libya'dan yabancı uçakların saldırısına kınama!

  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Vatiyye Hava Üssü'ne yönelik yabancı uçaklarla düzenlenen saldırıyı kınadı. Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş saldırıya ilişkin ”Saldırılar, Hafter’in yabancı taraflardan destek aldığını gösteriyor“ dedi.

 • Libya'dan 'Vatiyye saldırısı' açıklaması

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Libya'dan 'Vatiyye saldırısı' açıklaması

  Libya Savunma Bakanlığı, başkent Trablus'un batısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne düzenlenen hava saldırısında kullanılan uçakların "ileri teknoloji" olduğunu ve yabancı bir güç temin etmediği sürece ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in bunlara sahip olamayacağını belirtti

 • Çelik'ten "Libya" açıklaması

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Çelik'ten "Libya" açıklaması

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Libya konusunda Türkiye'yi en çok suçlayanlara bakın, etiketin altında 'katliam şebekesi' yazar. Utanç verici bir zulmü, şimdi Türkiye'yi suçlayarak örtbas edeceklerini sanıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

  Financial Times: Hafter Fransa için artık yük

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Financial Times: Hafter Fransa için artık yük

  Financial Times gazetesi, Libya'da, Hafter'in artık Fransa için yük haline geldiği, Paris'in Ankara'yı suçlamasının arkasındaki asıl sebebin de Hafter'e bel bağlamak suretiyle yaptığı hatanın üstünü örtme girişimi olduğunu yazdı.

  BAE'den utanmazca yalanlar

  Gündem, 06 Temmuz 2020

  BAE'den utanmazca yalanlar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Libya ziyaretinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait uçaklar Türkiye'nin kalıcı üslenme konusunda iradesinin olduğu Al Vatiyye üssünü vurdu. Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler'in de saldırıda hayatını kaybettiği yalanı önce Birleşik Arap Emirlikleri'nin yüzde 50 ortağı olduğu Sky News Arabia televizyon kanalında, daha sonra İngilizce Wikipedia'da yer aldı

 • Rusya Libya'ya savaşçı sevk etmeye devam ediyor!

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Rusya Libya'ya savaşçı sevk etmeye devam ediyor!

  Rusya, Suriye'nin doğusunda Beşşar Esed rejimi kontrolündeki bölgelerden, aralarında eski DEAŞ mensuplarının da bulunduğu 300 savaşçıyı para karşılığında, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'in saflarına gönderdi.

 • Libya Yüksek Devlet Konseyi, Vatiyye saldırısını kınadı

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Libya Yüksek Devlet Konseyi, Vatiyye saldırısını kınadı

  Libya Yüksek Devlet Konseyi, savaş suçlusu Halife Hafter'i destekleyen güçlere ait savaş uçakları tarafından Vatiyye Hava Üssü'nün haince bombalanmasını kınadığını duyurdu

 • Libya ve Uluslararı Af Örgütü'nden Hafter toplantısı

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Libya ve Uluslararı Af Örgütü'nden Hafter toplantısı

  Libya, Hafter'in suçlarının belgelendirmek için Uluslararı Af Örgütü'yle toplantı yaptı. Açıklamada suçların belgelenmesi için gerekli mekanizmalar hakkında uluslararası örgütlerle istişareler yapıldığı dile getirildi

  Libya Dışişleri Bakanı, Türk Büyükelçiyle görüştü

  Dünya, 05 Temmuz 2020

  Libya Dışişleri Bakanı, Türk Büyükelçiyle görüştü

  Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala'nın, Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen ile "Libya'daki son gelişmeleri ve Türkiye'den yapılan üst düzey ziyaretleri" görüştüğü ifade edildi