KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Çin

Çin Halk Cumhuriyeti, Çin Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetilen bir Asya ülkesidir. Ülkenin başkenti Pekin'dir ve resmi dil olarak Çince konuşulmaktadır.

Ülkenin kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunra Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batısında Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan yer almaktadır.

Çin'in yaklaşık 5000 yıla dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Ülkede öte yandan 6000 yıllık tarihi kalıntılar da bulunmuştur. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kâğıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti, son dönemlerde yaptığı hızlı ve başarılı atılımlarla dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri olmayı başarmıştır. Dünyadaki profili, genelde askeri olarak değil de ekonomik olarak bilinmektedir. Öte yandan tahminlere göre 2020'li yıllarda dünyanın en büyük ekonomisi Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait olacağı konuşulmaktadır.

Yaklaşık 1,5 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir ve dünya nüfusunun beşte biri Çin'de yaşamaktadır. Ülkede para birimi olarak Çin yuanı kullanılmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti, 2012 verilerine göre 57,7 milyonluk turist sayısıyla Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke konumunda yer almaktadır.

Ticaret olarak bakıldığında, Çin Halk Cumhuriyeti; dışarıya rafine edilmiş petrol ürünleri, yağlama maddeleri, kimyasal ürünler, alkollü içecekler, alkolsüz içecekler, bitkisel yağlar, hayvansal yağlar, elektrikli makineler, ulaşım ekipmanları, büro malzemeleri, canlı hayvanlar, su ürünleri, pirinç, çay, konserve meyve-sebze, ham ipek, kömür, pamuk ipliği, hazır giyim eşyası, ayakkabı, spor eşyası, hafif sanayi mamulleri, demir-çelik ürünleri, oyuncaklar, elektronik eşya, telekomünikasyon ekipmanları gibi ürünler satmaktadır. Aynı doğrultuda, ülke dışarıdan muhtelif gıda ürünleri, elektrikli makineler,motorlu taşıtlar, ham petrol, yağlama maddeleri, bitkisel yağlar, hayvansal yağlar, doğal kauçuk, kereste, kâğıt hamuru, pamuk, demir cevheri, gübre, plastik ürünler, çelik mamulleri, elektronik devreler ve kimyasallar satın almaktadır.

Çin Haberleri

 • Çin, Tayvan'ın hava sahasını ihlal etti

  Dünya, 28 Kasım 2021

  Çin, Tayvan'ın hava sahasını ihlal etti

  Çin Hava Kuvvetlerine ait 27 uçağın, Tayvan Hava Savunma Tanımlama Sahası'nı ihlal ettiği bildirildi

 • Çin yeniden alarmda! Üç kente yayıldı

  Sağlık, 26 Kasım 2021

  Çin yeniden alarmda! Üç kente yayıldı

  Çin, ekimde başlayan yurt içi kaynaklı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarını yeni kontrol altına almışken Yangzı Nehri deltasında üç kente yayılan yeni bir salgınla karşı karşıya kaldı

 • Çin'de son 42 yılın en düşük doğum oranı

  Dünya, 23 Kasım 2021

  Çin'de son 42 yılın en düşük doğum oranı

  Çin'de 2020'de doğum oranı son 42 yılın en düşük seviyesine geriledi.

  19 gündür kayıp tenisçi ortaya çıktı!

  Dünya, 21 Kasım 2021

  19 gündür kayıp tenisçi ortaya çıktı!

  Üst düzey Çinli yetkililer tarafından cinsel tacize uğradığını öne süren Çinli tenisçi Pıng Şuai'den 2 Kasım'dan bu yana haber alınamıyordu. Çinli tenisçinin güvende olmadığına ilişkin şüpheler artarken, Pekin'de bir gençlik turnuvasında görüntülendi.

  Çin ve Japonya arasında "donanma gemisi" krizi

  Dünya, 20 Kasım 2021

  Çin ve Japonya arasında "donanma gemisi" krizi

  Çin'e ait donanma gemisinin Japonya'nın güneyinde Japon ulusal kara suları yakınlarında seyrettiği bildirildi. Tokyo hükümetinin, Çin'e diplomatik kanallar vasıtasıyla gerekli tepkileri verdiği ifade edildi.

 • ABD basınından flaş BAE ve Çin iddiası

  Dünya, 19 Kasım 2021

  ABD basınından flaş BAE ve Çin iddiası

  ABD istihbarat birimlerinin, Çin'in Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) "gizlice", askeri olduğu sanılan bir tesis kurmaya çalıştığını öğrendiği ve bu durumun, ABD ile BAE arasında yoğun diplomasi trafiğine neden olduğu öne sürüldü.

 • İlk Kovid-19 hastası bulundu!

  Dünya, 19 Kasım 2021

  İlk Kovid-19 hastası bulundu!

  ABD'li doktor Michael Worobey, yaptığı inceleme sonucu dünyada tespit edilen ilk yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastasını bulduğunu açıkladı.

 • Japonya ve Çin Dışişleri Bakanlarından önemli görüşme

  Dünya, 19 Kasım 2021

  Japonya ve Çin Dışişleri Bakanlarından önemli görüşme

  Yeni göreve başlayan Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile telefonda görüştü

  ABD'den Çin'e: Petrol rezervlerini aç!

  Dünya, 17 Kasım 2021

  ABD'den Çin'e: Petrol rezervlerini aç!

  ABD Başkanı Joe Biden'ın, Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile dün yaptığı çevrim içi görüşmede, Washington'ın uluslararası petrol fiyatlarının aşağı çekilmesi için Çin'den stratejik petrol rezervlerini kullanıma açmasını istediği öne sürüldü.

  Çin'de koronavirüse karşı yeni önlemler!

  Dünya, 17 Kasım 2021

  Çin'de koronavirüse karşı yeni önlemler!

  Şubat 2022'de Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Çin'in başkenti Pekin'de koronavirüs vakalarının artışını engellemek için yeni tedbirler getiriliyor. Pekin uçuşlarına sınırlama getirilirken, tüm yolculardan negatif PCR testi isteneceği belirtildi.

 • ABD-Çin zirvesinden sonra ilk açıklama!

  Dünya, 16 Kasım 2021

  ABD-Çin zirvesinden sonra ilk açıklama!

  ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in sanal toplantısı sona erdi. Zirvenin ardından konuşan Xi, görüşmeyi açık, yapıcı ve önemli olarak değerlendirdi.

 • Küresel piyasalarda yoğun veri gündemi

  Para, 16 Kasım 2021

  Küresel piyasalarda yoğun veri gündemi

  Küresel pay piyasaları, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping çevrimiçi olarak ekonomik ve siyasi konuları tartışmak için bir araya gelmeleri ve toplantı öncesi her iki liderin yapıcı açıklamaları sonrası sakin seyrederken, bugün yoğun veri gündemi takip edilecek

 • Çin neden 'sıfır Covid' politikasında ısrarlı?

  BBC, 15 Kasım 2021

  Çin neden 'sıfır Covid' politikasında ısrarlı?

  Dünyanın her yerinde Covid dolayısıyla uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılırken, herkes yeni normale alışmaya başladı. Ancak koronavirüsün görüldüğü ilk ülke olan Çin, virüsün kökünün kazınması için sıkı bir politika uygulamaya devam ediyor. Pekin'den BBC Çin Muhabiri Stephen McDonell'in haberi.

  Çin'de 11 binin üzerinde üniversiteliye karantina!

  Dünya, 15 Kasım 2021

  Çin'de 11 binin üzerinde üniversiteliye karantina!

  Çin'de korkutan bir gelişme yaşandı. Ülkenin kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinin Dalian şehrinde bir üniversitede ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle 11 binden fazla öğrenciye karantina tedbiri uygulanıyor

  ABD - Çin zirvesi: Sanal zirvede liderler neler konuşacak?

  BBC, 15 Kasım 2021

  ABD - Çin zirvesi: Sanal zirvede liderler neler konuşacak?

  ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping bugün sanal bir zirvede bir araya gelecek. İki liderin 3. görüşmesi olacak zirvenin gündeminde zorlu konular var.

 • ABD Başkanı Biden ve Çin lideri Şi pazartesi görüşecek

  Dünya, 13 Kasım 2021

  ABD Başkanı Biden ve Çin lideri Şi pazartesi görüşecek

  Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in pazartesi günkü çevrim içi görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri tüm yönleriyle ele alacağını bildirdi.

 • Çin'den ABD'ye "güvenlik" çağrısı

  Dünya, 12 Kasım 2021

  Çin'den ABD'ye "güvenlik" çağrısı

  Çin'in Chicago ve Los Angeles başkonsoloslukları, Çinlilerin zarar gördüğü silahlı soygun olaylarının ardından ABD otoritelerine vatandaşlarının güvenliğini sağlama çağrısı yaptı.

 • Çin'den koronavirüs adımı!

  Sağlık, 10 Kasım 2021

  Çin'den koronavirüs adımı!

  Çin'de delta varyantının baskın olduğu çıkış noktası hakkında bilgi verene 100 bin Yuan para verilecek

  Çin ve Mısır işbirliği anlaşması imzaladı

  İş-Yaşam, 10 Kasım 2021

  Çin ve Mısır işbirliği anlaşması imzaladı

  Çin ve Mısır arasında ekonomik ve teknolojik işbirliği anlaşması imzalandı