KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vodafone

Telsim'in, sahibi Uzan Grubu’nun borçlarından dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 13 Şubat 2004 tarihinde el koymasıyla,  28 Aralık 2005 tarihinde yapılan açık arttırmaya 4,55 milyar dolar ile en çok teklifi veren İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone, Türkiye ayağının başlangıcını gerçekleştirmiş oldu.

Vodafone Türkiye gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri sayılmaktadır.

Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone Türkiye’nin 2006 yılından bu yana toplam yatırımları yaklaşık 14 milyar TL’ye ulaşmıştır.

2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dâhil etmiştir.

Vodafone Türkiye; mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetlerini müşterilerine sunmaktadır.

Vodafone Türkiye yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası, ekosisteminde bulunan 47.000 kişilik paydaş ailesiyle faaliyet göstermektedir.

Vodafone Haberleri

 • 5G teknoloji devrimini kaçırıyor muyuz?
 • 17 milyarlık servis gelirine ulaştı

  Teknoloji, 17 Mayıs 2022

  17 milyarlık servis gelirine ulaştı

  Vodafone Türkiye, Nisan 2021- Mart 2022 arası dönemi kapsayan mali yıl sonuçlarını açıkladı. Son bir yılda 2.6 milyar TL’lik yatırım yaptığını duyuran şirketin servis gelirleri yüzde 21.7’lik artışla 17.2 milyar TL’ye çıktı.

 • 'Meta' gider, 'Verse' kalır...

  Teknoloji, 10 Nisan 2022

  'Meta' gider, 'Verse' kalır...

  Metaverse 101: Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?... Türkiye’nin turizm rotaları ‘Star Wars’ temalı NFT’lere dönüştürüldü... Meta’dan VR sergi... Bu kez DeFi uygulamaları üzerinden saldırıyorlar... İşte Türkiye ve dünyadan NFT, metaverse ve blockchain odaklı teknolojilerle ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin yer aldığı "NFT, Metaverse ve Öteki Şeyler"de haftanın özeti...

  Mobilde azami ücretlere zam!

  Teknoloji, 01 Ekim 2021

  Mobilde azami ücretlere zam!

  Mobil iletişim operatörlerin servis ücretlerinin üst sınırında bu yıl üçüncü kez artışa gidildi. 30 Ocak ve 1 Nisan’da yapılan artışların ardından hazırlanan yeni tarife 1 Ekim 2021 itibariyle yürürlüğe girdi. Yapılan bu son artışla birlikte, cep telefonu ile konuşma başta olmak üzere, SMS, SIM kart değişikliği, numara değişikliği, hat devir, açma/kapama gibi servislerin ücretlerindeki son bir yıllık artış yüzde 21 ile yıllık yüzde 19.25 olan TÜFE'yi geçti. İşte cepte yeni ücret tarifesi... Necdet Çalışkan'ın haberi...

  KOBİ’lere dijital danışmanlık verecek

  Teknoloji, 23 Mart 2022

  KOBİ’lere dijital danışmanlık verecek

  Vodafone Business, KOBİ’leri günümüzün dijital ihtiyaçları hakkında bilgilendirme ve geleceğe hazırlama hedefiyle yeni dijital danışmanlık platformu V-Hub’ı kullanıma açtı. V-Hub platformu ile 1 yıl içerisinde 50 bin kişiye fayda sunulması hedefleniyor.

 • Efsane NFT olarak geri dönüyor!

  Teknoloji, 13 Mart 2022

  Efsane NFT olarak geri dönüyor!

  2000’lerin popüler paylaşım sitesi bu sefer NFT pazar yeri oluyor... Zeugma artık metaverse’te... Kadınların eşitlik mücadelesine GIF ve NFT ile destek... Meta-store için çalışmalara başlayan moda perakende markası... Türkiye'de kapılarını açan ilk bireysel sanatçı NFT sergisi... İşte Türkiye ve dünyadan NFT, metaverse ve blockchain odaklı teknolojilerle ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin yer aldığı "NFT, Metaverse ve Öteki Şeyler"de haftanın özeti...

 • Yılbaşı verilerini açıkladı

  Teknoloji, 04 Ocak 2022

  Yılbaşı verilerini açıkladı

  Vodafone, abonelerinin yeni yıla girerken 444 milyon dakika konuştuğunu, 43 milyon SMS gönderdiğini ve 18 milyon GB mobil internet kullandığını açıkladı. Şirket, Vodafone’luların yılbaşı tatili süresince mobil internet kullanımının da geçen yıla göre yüzde 24 arttığını duyurdu.

 • Her Şey Yanımda ile e-ticarete başladı

  Teknoloji, 26 Ekim 2021

  Her Şey Yanımda ile e-ticarete başladı

  Vodafone, Vodafone Yanımda üzerinden sunduğu hizmetlere bir yenisini ekledi. Online alışveriş platformu “Her Şey Yanımda”da müşterilere 10 ana kategori ve 100’den fazla alt kategoride 500 bini aşkın ürün sunan Vodafone, yeni hizmetiyle ilk bir yılda aylık 50 milyonun üzerinde tıklanmaya ve 1 milyonu aşkın siparişe ulaşmayı hedefliyor. Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “Her Şey Yanımda ile 3 yıl içinde en büyük 3 oyuncudan biri olmak istiyoruz” dedi.

  Köy okullarına teknoloji sınıfı

  Teknoloji, 30 Eylül 2021

  Köy okullarına teknoloji sınıfı

  Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından 5 yıl önce hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, kırsal bölgelerdeki öğrencilerin teknolojiye erişimini artırmak amacıyla 20 köy okulunda tam donanımlı teknoloji sınıfları açıldı. Ekim sonuna kadar toplam 30 okula ulaşması hedeflenen projede, bir yılda 60 öğretmenle çevre köyler dahil olmak üzere toplam 6 bin çocuğa kodlama başta olmak üzere çeşitli teknoloji eğitimleri verilecek.

 • Türkiye'deki 15 yılının etkisini analiz etti

  Teknoloji, 17 Eylül 2021

  Türkiye'deki 15 yılının etkisini analiz etti

  Türkiye’deki 15. yılını kutlayan Vodafone’un hazırladığı ekonomik etki analizine göre, şirketin son 15 yılda Türkiye ekonomisine sağladığı doğrudan, dolaylı ve tetiklenen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla katkısının reel değeri 334 milyar TL’ye ulaşırken, toplam yatırımının reel değeri ise 63 milyar TL olarak gerçekleşti.

 • ABD’li rakibini satın aldı

  Teknoloji, 13 Eylül 2021

  ABD’li rakibini satın aldı

  Teknoloji sağlayıcısı Arena, ABD’li teknoloji distribütörü Likewize’ın (önceki adıyla Brightstar’ın) Türkiye iştirakini satın alıyor. Arena, 2020’de 342 milyon dolarlık net satış yapan Brightstar Türkiye’nin hisselerinin tamamı için 35 milyon dolar ödeyecek.

 • Şampiyon oldular!

  Teknoloji, 06 Eylül 2021

  Şampiyon oldular!

  Milyonlarca espor tutkununun heyecanla beklediği 2021 Türkiye Büyük Finali, Volkswagen Arena’da iki takımın üst düzey rekabetine sahne oldu. Galatasaray Espor ile Nasr Esports arasında geçen finalde, Yılın En İyi League Of Legends takımı olan Galatasaray Espor kupaya uzanırken, en değerli oyuncu Galatasaray Espor’un orta koridor oyuncusu Onur Can Demirol (Bolulu) seçildi.

  "Yarını kodlayanlar" ile çevreye çözüm

  İş-Yaşam, 13 Ağustos 2021

  "Yarını kodlayanlar" ile çevreye çözüm

  Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen ve Türkiye’nin dört bir yanında 180 bini aşkın çocuğa ulaşan “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik eşzamanlı iki fikir maratonu düzenlendi. “Çevre İçin Akıllı Teknolojiler Fikir Maratonu” ortak adıyla online olarak gerçekleştirilen etkinliklerde, katılımcı takımlardan akıllı teknolojileri kullanarak iklim ve çevre sorunlarına çözüm bulmaları istendi. Fikir maratonunu Lise grubunda “Fişmatik” projesiyle TED-R Yeşil Gelecek takımı, Ortaokul grubunda ise “Yapay Çiy Ağacı” projesiyle Stenocora takımı kazandı.

  Mobil data kullanımı yüzde 40 arttı

  Teknoloji, 23 Temmuz 2021

  Mobil data kullanımı yüzde 40 arttı

  Vodafone Türkiye’nin servis gelirleri Nisan-Haziran 2021 döneminde yüzde 19.6 büyüme ile 3.9 milyar TL’ye, mobil veri kullanımı ise yüzde 40.3 artışla 742.2 petabyte'a yükseldiğini duyurdu.

 • 'Yeni bir altyapı sağlayıcısına ihtiyaç yok'

  Teknoloji, 18 Temmuz 2021

  'Yeni bir altyapı sağlayıcısına ihtiyaç yok'

  Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Engin Aksoy, "Fiberde ortak altyapıyı biraz geç konuşmaya başlamış olabiliriz. Sadece fiber altyapıda değil, mobilde de ortak paylaşım, ortak altyapıda neler yapılabilir konusu zamanında konuşulabilirdi, hala da konuşulabilir. Kulelerin ortak olması, altyapının bazı yerlerde gerekiyorsa ortak olması, bazı sistemlerin ortak kullanılması gibi sektörün önünü açacak hizmetin yaygınlaşmasını sağlayacak çözümler hayata geçirilebilir. Fiberde ortak altyapı kullanımı için kamuda somut bir niyet var. Bu kadar somut niyeti daha önce görmemiştik, yani bardağın yarısı dolu, yarısı boş diyebiliriz. Daha önce yarısı da dolu değildi. Şimdi somut adım bekliyoruz. 5G hizmetinin sağlıklı şekilde verilebilmesi için baz istasyonlarının fiberle birbirine bağlanması gerek, ya fiber izni verilmesi ya da fiber kiralamanın makul bir seviyeye getirilmesi gerek. Baz istasyonu bağlamak için Türk Telekom'dan da fiber kiralarız ancak maliyet fiyatının olması lazım. Burada acil bir düzenlemeye ihtiyacımız var. 5G için öncelikli gereken hazırlık bu. Türkiye'nin yeni bir mobil operatöre ya da sektörde yeni bir altyapı sağlayıcısına ihtiyacı yok" dedi

 • TT: Fiber altyapı rakamları abartılıyor
 • Aylık internet tüketimi 197 GB'yi geçti!

  Teknoloji, 03 Temmuz 2021

  Aylık internet tüketimi 197 GB'yi geçti!

  Pandemi ile artan talep, Türkiye’de kullanıcı başına aylık ortalama internet tüketimini 200 GB’ye çıkardı. 2021’in ilk çeyreğinde sabit genişbantta aylık ortalama kullanım 197.2 GB’ye çıkarken; 50 Mbps ve üzerindeki hızları kullananların oranı yüzde 5 düzeyinde kaldı.

  Taahhüt ve aşım ücretini kaldırdı

  Teknoloji, 02 Temmuz 2021

  Taahhüt ve aşım ücretini kaldırdı

  Vodafone, dijital yaşam tarzını benimseyen kullanıcılar için geliştirdiği yeni nesil mobil deneyimi Vodafone Simple’ı tanıttı. Taahhüt alınmayan ve aşım ücreti bulunmayan yeni deneyimi tanıtan  Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “2025 yılına kadar Türkiye'nin en hızlı büyüyen yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olmak istiyoruz” dedi.