Ülke genelinde çalışmakta olan vatandaşların bir bölümü taşeron işçi konumunda çalışıyor. Farklı sektörlerde taşeron işçi olarak çalışan işçiler, hükümetten gelecek olan kadro müjdesini bekliyor. "Taşeron işçiye kadro verilecek mi?" diye soran milyonlarca vatandaş, yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. İşte taşerona kadro verilmesi konusuyla ilgili gelişmeler ve detaylar...

TAŞERONA KADRO SON DURUM

Farklı sektörlerde taşeron işçi pozisyonunda çalışan yüz binlerce işçi, kadrolu olabilmek için her gün haberleri takip ediyor ve taşerona kadro konusunda gelişmeleri izliyor. Yapılan son açıklamaların ardından kadrolu olarak çalışmak için yetkili mercilerden gelecek olan haberi bekleyen taşeron işçiler, merakla "taşerona kadro son durum" aramasını internet üzerinde yapıyor.

Taşeron işçilerine kadro verilip verilmeyeceği hakkında net bir bilgi veya net bir tarih henüz yok. Bu nedenle belirsizlik sebebiyle taşeron işçiler günden güne son durumu takip ediyor.

Geçtiğimiz günlerde taşeron işçilerine kadro verilmesiyle ilgili açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin, " AK Parti hükümetleri bugüne kadar hangi sözü verdiyse yaptı. Bu konuda hükümetimizin verdiği sözlerden birisidir, programımızda yer almaktadır. Bakanlar Kurulumuzda daha önce defalarca görüşüldü. Bazı konularda ilave çalışma yapılması talimatı verildi ve bu çalışmalarda son noktaya gelindi. İnşallah yeni yıla kadar veya en geç yeni yılın başında bu konuda atılması gereken adım atılacaktır." dedi.

BAKAN NACİ AĞBAL'DAN TAŞERONA KADRO KONUSUNDA AÇIKLAMA

Maliye Bakanı Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınması konusuyla ilgili, "Teknik çalışmalar hemen hemen tamam. Şimdi her alternatifin, farklı olabilecek alt detayların ortak bir çözüme dönüştürülmesiyle ilgili çalışmalar yapılacak. Taşeron konusunda Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı olarak çalışıyoruz. Burada önemli olan EKK ve Bakanlar Kurulunda nihai olarak verilecek kararlardır" dedi.

Maliye Bakanı Ağbal, Ocak-Eylül 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları, 2017 Yıl sonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Ağbal, torba yasa tasarısında Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Kurumlar Vergisinde yapılan düzenlemenin, ortaya çıkan açığı telafi etmeye yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Ağbal, geçen cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda maddeler görüşülürken alınan tedbirlerin bütçeye etkileri konusunda komisyon üyelerinden bilgi talebi geldiğini belirterek, Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülen kamu dengelerini sağlamak üzere torba yasayla uygulamaya konulacak düzenlemelerin mali etkileri konusunda, Plan ve Bütçe Komisyonunda etraflıca değerlendirmelerde bulunacağını ifade etti.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NDAN TAŞERON AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, "Türkiye bir sorunlar yumağı halinde. Dünya kadar derdimiz var. Ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Sözüm söz; bütün bu sorunlardan Türkiye'yi arındıracağız. Türkiye'yi dünyanın uygar ülkelerinden birisi haline getireceğiz. 15 yıldır övündükleri şey, yeni hapishaneler yapıyorlar.

Sözüm söz hapishane değil fabrikalar yapacağız. Bundan 3 veya 4 yıl önce ilk kez taşeron işçiliği dile getiren onlarla toplantı yapan bu kardeşinizdi. Onların derdi vardı, hakları yoktu, iş güvenceleri yoktu. Dedim ki madem ki sen emekten yanasın haktan hukuktan yanasın o zaman taşeron işçilerin tamamına sahip çıkacaksın dedim. Tamamına sahip çıktık.

Bu işin sağı solu yoktur ahlak , alın teri işidir. Bu iş insana değer verme işidir. Biz insana değer vereceğiz bütün değerlerimizin de arkasında duracağız" diye konuştu.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY: "15 SENEDİR HİÇ BU KADAR UMUTLU OLMADIM"

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, taşeron işçi sorununun yıl sonuna kadar çözüleceğinden umutlu olduğunu belirterek, "Ama işçilik işi yapanın işçi, memurluk işi yapanın memur olması gerekiyor. Bizim Türk-İş olarak talebimiz bu" dedi. 

Atalay, Demiryol - İş Sendikası Adana Şube Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Atalay, taşeron işçi sorunuyla ilgili olarak, "Taşeronun yıl sonuna kadar biteceğini kamuoyu biliyor. 1 milyona yakın ailesiyle birlikte 5 milyon civarında büyük bir kitle var. Bunların sıkıntıları devam ediyor. Bu sene bitmeden bu sıkıntıların çözüleceğiyle ilgili bütün devlet yetkilileri açıklamalar yapıyor. Bende bu konudan çok umutluyum. Yıl sonuna kadar taşeronun biteceği kanaatindeyim. Ama biterken işçilik işi yapanın işçi, memurluk işi yapanın memur olması gerekiyor. Bizim Türk-İş olarak talebimiz bu" diye konuştu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaları takip eden taşeron işçiler, taşerona kadro verilip verilmeyeceği konusunda gelecek olan net açıklamayı bekliyor. "Taşerona kadro son durum" şeklinde internet üzerinde arama yapan ve taşerona kadro müjdesini bekleyen yüz binlerce işçi, bekleyişini sürdürüyor.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN: "TAŞERON SİSTEMİNİ YENİ BİR ANLAYIŞLA DEĞİŞTİRİP DÖNÜŞTÜRMEMİZ GEREKİYOR"

Kamuda taşeron işçi uygulamasının devamının ortadan kalktığına dikkati çeken Arslan, "HAK-İŞ olarak biz, taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi olarak istihdam edilmesi talebimizi her fırsatta yenilemeye devam ettik. Kamunun en temel hizmetlerini yerine getiren taşeron şirketlerdeki çalışan arkadaşlarımızın en doğal hakkı kamuda kadrolu işçi olarak çalışabilmeleri.

Bu konuda da HAK-İŞ kararlılığını her seferinde ortaya koymuştur."dedi. Özel Sözleşmeli Personel (ÖSP) talebinin HAK-İŞ'in direnişiyle gerçekleşmediğini savunan Arslan, ÖSP benzeri bir çözümü asla kabul etmeyeceklerini, sürdürülemez hale gelen taşeron sisteminin yeni bir anlayışla değişip dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Hükümetin 2023 hedeflerinde yer alan işsizliğin yüzde 5'lere çekilmesi amacının gerçekleşmesini istediklerini dile getiren Arslan, işsizlikle mücadele konusunda atılacak adımları destekleyeceklerini kaydetti.

TAŞERON DÜZENLEMESİ İÇEREN TORBA TASARI, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NDA KABUL EDİLDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün kabul edilen Torba Tasarı kapsamında kamu kurumlarında çalıştırılacak taşeron personel sayısı ile idareler, hizmet türleri, işin yapıldığı yer gibi ücret düzeyini etkileyen unsurların biri, birkaçı veya tamamı dikkate alınarak ihale dökümanında belirlenecek ücret ve benzeri mali ödemelere ilişkin tavanların tespitinde Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü alınacak.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(110)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2017-11-22 23:51:38 Bende yemek hanede calısıyom bizede varmı tam 7 yıl oldu vermeslerse oy vermeyeceyim cokzor sartlarda calisiyoruz bizimde hakkimiz
  • Misafir 2017-11-02 13:09:57 Adaletli olun taşerona giren dayı yiyen KPSS 80 90 puanla dışarda ne yapılmaya çalışılıyor adam kayırmacılığın ne zaman YÖK olacak taşeronlar sınavla alınmalı
  • Misafir 2017-10-27 14:59:55 YILLARDIR AYNI TAKTİK VERMEZLER
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(110)