Galatasaray'ın eski başkanı Adnan Polat, açıklamalar yaptı. Başkanlık dönemiyle ilgili konuşan Polat, Galatasaray'ın içinde bulunduğu durumu değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. Adnan Polat'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biz 1996 yılında kulübü borçsuz bıraktık. 10 sene sonra borç 228 milyon Dolar olmuş. 2006-2008 arasında başkan Özhan Canaydın'dı ama bütün işleri bana bırakmıştı. Futbolcuların ve bize hizmet verenlerin büyük alacakları vardı. Elimiz ayağımız bağlıydı. Bu krizden stat yaparak ve şirketleşerek çıkabilirdik. 5 senelik süreçte 228 milyon Dolar borçtan 338 milyon Dolar borçla bıraktık. 100 milyon Dolar borcu artırdık ama neler yaptık? Stat yaptık. Riva arazisinin imar durumunu çıkardık ve ruhsat aldık. Bütün vergi borçlarını temizledik ve icraları kaldırdık. UEFA'daki sorunların hepsini çözdük." 

"50 bin kişilik bir stat şarttı, stat işiyle uğraştık. İkincisi şirket olmamız gerekiyordu. Galatasaray'ın 100'den fazla icra takibi vardı. Bankayla uğraşıyorduk. Galatasaray'ın birçok krizi vardı. Böyle bir durumdan ancak söylediğim şeylerle kurtulabilirdik. 1- Şirket birleşmesi, 2- Stadın yapılması... 100 milyon Dolar borcumuz arttı ama şirketi birleştirdik. Stadı yaptık. Riva arazimiz vardı, 3-5 milyon dolardı. Onun imar durumunu çıkardık. 250 bin metre karelik arazi için izin aldık. UEFA'daki bütün meseleleri çözdük. Devletle olan meseleleri sıfırladık. Bütün borçları ödedik. Ancak 100 milyon Dolar borçlandık. Yapmış olduğumuz şeyleri kullanmak nasip olmadı, 2011 yılındaki seçimde kongre kararı nedeniyle ayrıldık."

"Bana açıkça şunu söylediler, 'Ya seçime gidersin, ya da seni ibra etmeyiz.' Ben de dedim 'Ben böyle tehditlerle adım atmam' diye... Seçime girmedim. Mustafa Cengiz, son konuşmasında bizimle ilgili güzel bir açıklama yaptı. Birliktelik çağrısında bulundu. Herkes ayağa kalkarak alkışladı. Hakikaten kırılmıştım. Gönlümüzü kırmışlardı. Benimle beraber olan arkadaşlarımın büyük çoğunluğu olmadı. Galatasaray'la öyle ilişkilerini kestiler ki, Türk Telekom'daki 70 loca satış bekliyor. Bizim zamanımızda locaların satışlarında kuyruk vardı."

"GALATASARAY'IN BİR DEVRİME İHTİYACI VAR"

"Galatasaray'ın bir devrime ihtiyacı var. Bir kere idari devrime ihtiyacı var. Tüzüğünü 21. yüzyıl şartlarına uygun hale getirmesi lazım. Galatasaray'da büyük problem üye kurulumundaki eksiklikler. Galatasaray Kulübü'nde saygı vardı, sevgi vardı. Değişen eğitim sistemiyle birlikte Galatasaray Lisesi'ne çocuklar 15 yaşında geliyorlar. Yani takımını çoktan seçmiş oluyorlar. Ancak eskiden Galatasaraylılık ruhu çocuklara aşılanıyordu."

"GALATASARAY BAŞKAN ADAYI ÇIKARMAKTA ZORLANIYOR"

"Bugün Galatasaray başkan adayı çıkarmakta zorlanıyor. Arayış içerisinde... Galatasaray'da profesyonelce çalışacak insanları almak lazım. O onun kardeşi, o onun arkadaşı diye almamak lazım. Ben Türk Telekom Stadı'na 7 yıldır gitmiyorum. Ama ben Mustafa başkanın çağrısıyla stada gideceğim, gezeceğim. Şu zamana kadar stada çivinin çakılmadığını duyuyorum. Dolayısıyla işi erbabına vermek lazım. Galatasaray'ın birlik beraberliği olmadan kavga ve küslük olursa hiçbir yere varamayız. Galatasaray'ın idari reformunu bu devrimini yapması şart."

2010-2017 ARASINDAKİ MALİ DÖNEM: "TÜM HESAPLARI İNCELEDİM"

"Galatasaray'da 2010'dan 2017'ye kadar yayınlanan mali tablonun sadece neticelerini aldım. Galatasaray'ın bu tablolarına baktığımızda Galatasaray ne durumda:

2017 senesi sonu itibariyle toplam yükümlülükleri 2.5 milyar lira... Buna 2015 yılından itibaren yapılan futbolcuların sözleşmeleri dahil değil. Ondan sonra gelen başkan Galatasaray'ın 300 milyon Dolar'ı kayıp diyor."

"TÜRK SPORUNUN ŞİKEYE BULAŞMASI, İMAJI ZEDELEDİ"

"Türk sporunun şikeye bulaşması olayı Türk sporunun imajını ciddi şekilde zedeledi. Türk takımlarına sponsorlar ciddi şekilde mesafeli yaklaşmaya başladı. O yüzden bu borçları da kapatmak kolay değil. Riva ve Florya'dan gelecek para 1 milyar lira. Bu da 250 bin dolara geliyor. 525 milyonunu direk almışız. Geriye kalanı arazinin değerlendirilmesinden sonra alacak. Yani Galatasaray'ın eline 100 bin Euro gibi bir para geçecek. Bunların hiçbirisi de konuşulmayacak."

"Gönül kırgınlığını bir kenara bıraktık, Galatasaray'daki krizi nasıl ortadan kaldırırız diye düşünüyoruz."

"BİR KULÜP DÜŞÜNEMİYORUM Kİ ARAZİLERİNİ BİLABEDEL VERSİN"

"Ben bir kulüp düşünemiyorum ki arazilerini bu kadar bilabedel versin, bir kulüp düşünemiyorum ki adasını yıktırsın. Adamızı yıktık. Şu an o ada denizin ortasında utanç belgesi olarak duruyor. Kendi adamızı yıktık, yıktıranlar ortalıkta yok. Biz Kıbrıs'ta 20'ye yakın arazi almıştık. Var mı yok mu belli değil. Önümüzde gelecek olan seçimlerde başkanlara, eğer dinlerlerse bizi, deneyimlerimizi aktarırız."

ADAY OLACAK MI?

"Galatasaray, örf ve adetlerini kaybederek çok şeyi elinden gitti. Geçmişi ve tarihi bağları ayakta tutuyor. Galatasaray başkanlık makamı öyle bir yıpratıldı ki, Galatasaray başkanı bir şey dese başkası konuşmazdı. Bu dönemde başkan adayı olma gibi bir düşüncem yok. Şu dönem için başkan adayı olmak için müsait değilim. Galatasaray taraftarı olmasa, kulüp ayakta duramaz. Bütün taraftar dernekleri ve taraftar gruplarına teşekkür ediyorum. Birlik beraberlik için Galatasaray'ın şimdi de aklıyla mücadele etmesi lazım."

"Siz bu kulüpte 4 tane şampiyonluk yaşadınız' dediler. 'En çok gurur duyduğunuz netice hangisiydi?' diye sordular:

-2011'deki 8.'likten gurur duydum. Çünkü o sezon 18 takımın 12'si şikeye bulaşmıştı. 9 ay boyunca beni ve yönetimi dinleyen savcı bana bunu söyledi."

"ARDA DÖNMEK İÇİN ÇABALADI ANCAK GALATASARAY ONU ALMADI"

"Arda Turan olayında taraftar da, Arda da yanlış yapmadı. Arda, Galatasaray'a gelmek için çok çabaladı ama Galatasaray istemedi. Aziz Yıldırım bana Arda için 15 milyon Dolar teklif etmişti. Arda'ya da, bizde 25 senede alacağı parayı 5 sene içinde vereceklerdi. Arda kabul etmedi"

"Emre Belözoğlu, Türkiye'ye dönme kararı aldığında Galatasaray'a gelmek istedi ve bana geldi. Biz ona istediği parayı veremezdik. 'Başka takımlarla görüşebilir miyim?' dedi. 'Elbette' dedim ve Fenerbahçe ile anlaştı. Galatasaray taraftarı Ali Sami Yen'de başka takım formasıyla Arda'yı gördüğü için sindiremedi. Arda da, Emre de adam gibi adamdır."

"İNAN KIRAÇ VE ALP YALMAN HACCA GİTSİN"

Adnan Polat, "Kongre üyelerinin çatı aday çıkarmaya çalıştığı söyleniyor. Çatı aday olarak İnan Kıraç ve Alp Yalman'ın ismi geçiyor. Ne düşünüyorsunuz" şeklindeki soruya, "Artık bıraksınlar, yaşıtları gibi hacca gitsinler" diyerek cevap verdi.

Mecidiyeköy'de inşası süren Galatasaray Oteli'nin faaliyete geçememesiyle ilgili soruya Adnan Polat, "Orası otel olmaz. Yemin ediyorum, oturduğum yerden serçe parmağımla 10 kez bitirmiştim şimdiye kadar. Orası bir iş merkezi olmalıydı" yanıtını verdi.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(23)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2018-04-18 10:23:25 En basitinden GS başka firmaların ürettiği forma, maç ürünü vs. yi GS Storelarda satıyor ve yıllık 11 milyon TL. zarar ediyor.GS nin 3 de 1 i kadar taraftara sahip Beşiktaş ise kasaya 50-60 milyon TL. kar koyuyor.Yöneticilik farkı bu olsa gerek.
  • Misafir 2018-04-17 18:08:47 Bu sene şampiyonlar liginden iyi para gelecek düzeltiriz işi
  • Misafir 2018-04-17 15:25:29 üç büyük klüpler birleşmeli mali konularda boş yere her sene milyonlar boşa veriliyor futbolculara her sene biri şampiyon olsun 5 sene böyle devam etseler 5 senede hiç birinin borcu kalmaz benim anlamadığım bu kadar borçları nasıl dönderebiliyorlar
    • Misafir 2018-04-18 10:56:55 Zaten döndermiyorlar, dödürüyorlar.
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(23)