KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

MEB

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin devlet eliyle yürütülmesi düşüncesi ilk kez II. Mahmut döneminde gündeme gelmiştir. Bu döneme kadar vakıflar tarafından yürütülmüş olan eğitim ve öğretim hizmetleri, 17 Mart 1857 tarihinde Maarif-i Umumiye Nezareti uhdesine verilmiştir. Böylelikle eğitim ve öğretim hizmetlerinden sorumlu bir nazır (bakan) meclis-i vükela içinde yer almıştır. Nezaretin kuruluşuyla okullar sıbyan, rüştiye ve mekâtib-i fünün-i mütenevvia olarak üç dereceye ayrılmıştır.

Eğitim sistemimize ilişkin ilk yasal düzenleme 1869 yılında çıkarılan Maarif-i Umumiye Nizamnamesidir (Genel Eğitim Tüzüğü). Bu tüzük ile eğitim hakkı, eğitim yönetimi, eğitim sisteminin belirlenmesi, eğitim ödenekleri, öğretmen yetiştirme ve istihdamı, taşra teşkilatı ve sınav sistemleri gibi hususlar düzenlenmiştir. Aynı zamanda merkez örgütünde ilmi ve idari olmak üzere iki daireden oluşan Meclis-i Kebir-i Maarif (Büyük Eğitim Meclisi) ile il düzeyinde Maarif Meclisleri kurulmuştur. 1872 yılında Büyük Eğitim Meclisi tek meclis haline getirilerek daireler öğretim basamaklarına göre düzenlenmiştir. Bu daireler; Mekatib-i Sıbyan (İlkokul), Mekatib-i Rüştiye (Ortaokul), Makatib-i Aliye (Yüksek Okul), Telif ve Tercüme ile Matbaalar (Yayın) daireleridir.

1911 tarihli Maarif-i Umumiye ve Teşkilatı Nizamnamesi (Eğitim Teşkilat Tüzüğü) ile bütünsel bir yapı oluşturulmuştur. II. Meşrutiyet Dönemi sonunda Maarif Nezareti merkez teşkilatı şu dairelerden oluşmaktadır:

Tedrisat-ı İptidaiye Dairesi (İlköğretim Dairesi)
Tedrisat-ı Taliye Dairesi (Orta Öğretim Dairesi)
Tedrisat-ı Aliye Dairesi (Yüksek Öğretim Dairesi)
Mekatib-i Hususiye Dairesi (Özel Okullar Dairesi)
Tahrirat Dairesi (Yazı İşleri Dairesi)
Muhasebat Dairesi (Saymanlık Dairesi)
Sicil İşleri Dairesi
İstatistik Dairesi
Levazım Dairesi (Ders Araçları Dairesi)
Evrak Dairesi

Kurtuluş Savaşı yıllarında, İstanbul’ da Osmanlı Hükümetinin Maarif Nezareti, Ankara’da ise TBMM Hükümetinin Maarif Vekâleti olmak üzere iki eğitim bakanlığı bulunmaktaydı.

23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasını müteakip, 2 Mayıs 1920 ve 3 sayılı Kanun’la kurulan ve on bir vekâletten oluşan İcra Vekilleri Heyeti’nde (Bakanlar Kurulu) Maarif Vekâleti de bulunmaktaydı.

1923 yılında İstanbul’da bulunan Maarif Nezareti kaldırılmış, Ankara’da bulunan Maarif Vekâleti teşkilatının İlk Tedrisat Müdürlüğü, Orta Tedrisat Müdürlüğü, Hars (Kültür) Müdürlüğü, Sicil ve İstatistik Müdürlüğü birimlerine Müsteşarlık, Yüksek Öğretim Dairesi, Teftiş Heyeti, Telif ve Tercüme Dairesi, Özel Kalem ve Evrak Dairesi birimleri eklenmiştir. Taşra teşkilatı da Maarif Müdürlükleri ve Maarif Memurlukları olarak düzenlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar aşağıda belirtilen isimler altında çalışmalarını sürdürmüştür.

1923-1935 yılları arasında “Maarif Vekâleti”
1935-1941 yılları arasında “Kültür Bakanlığı”
1941-1946 yılları arasında “Maarif Vekilliği”
1946-1950 yılları arasında “Millî Eğitim Bakanlığı”
1950-1960 yılları arasında “Maarif Vekâleti”
1960-1983 yılları arasında “Millî Eğitim Bakanlığı”
1983-1989 yılları arasında “Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı”
1989 yılından günümüze kadar da “Millî Eğitim Bakanlığı”

adıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığının teşkilat yapısı çeşitli yasal düzenlemelerle değişikliklere uğramış olup günümüzdeki yapısı 14.9.2011 tarihinde yürürlüğe giren 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile belirlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı No:98 Bakanlıklar/ANKARA

Tel: 0312 4132680 - 0312 4132681 - 0312 4131838

Meb Haberleri

 • Bakan Selçuk'tan 'Öğretmenler Günü' mesajı

  Gündem, 23 Kasım 2020

  Bakan Selçuk'tan 'Öğretmenler Günü' mesajı

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin eğitimin sadece bir unsuru değil eğitimin ana karakteri olduklarını vurgulayarak, "Bu süreçte toplum nezdindeki öneminiz ve değeriniz bir kez daha idrak edildi, itibarlı yeriniz güç kazandı." değerlendirmesinde bulundu.

 • MEB paylaştı! Tatilden sonra ilk program

  Gündem, 22 Kasım 2020

  MEB paylaştı! Tatilden sonra ilk program

  Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile ara tatil sonrası yeniden başlayan uzaktan eğitimin ilk hafta programını yayınladı.

 • Okullar ne zaman açılacak?

  Gündem, 22 Kasım 2020

  Okullar ne zaman açılacak?

  Okullar ne zaman açılacak? Korona virüsle mücadelede getirilen yeni tedbirler kapsamında ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitime geçildi. Uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte ise gözler okulların açılacağı ve yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihe çevrildi. Peki, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak? İşte, merak edilen detaylar...

  Bakan Selçuk'tan sınav ve kreş açıklaması!

  Gündem, 20 Kasım 2020

  Bakan Selçuk'tan sınav ve kreş açıklaması!

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "4 Ocak'ta okullar açıldığında hangi sınavların yapılacağını belirledik. Şu ana kadar yapılmış olan sınavlar geçerli sayılacak" açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "(Okul öncesi eğitim) Haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati süreyle aralıksız yüz yüze eğitim yapılacak ve bir etkinlik saati 30 dakika olacak şekilde planlanacaktır." dedi

  MEB'den yüz yüze eğitim genelgesi! 81 ile gönderildi!

  Gündem, 19 Kasım 2020

  MEB'den yüz yüze eğitim genelgesi! 81 ile gönderildi!

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzasıyla 81 ile 'Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi' konusunda genelge gönderildi. MEB genelgesinde şu ifadelere yer verildi: "4 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze veya uzaktan olmak üzere hiçbir şekilde sınav yapılmayacaktır. Bu tarihten sonra sınavların; ölçme ve değerlendirmeye ilişkin usul ve esaslar kapsamında okul ortamında yüz yüze yapılması planlanmaktadır."

 • MEB'den uzaktan eğitim açıklaması

  Gündem, 17 Kasım 2020

  MEB'den uzaktan eğitim açıklaması

  Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanlığı'ndan koronavirüsle mücadele kapsamında uzaktan eğitimle ilgili açıklama geldi. Açıklamada, "Tüm eğitim faaliyetleri 31 Aralık 2020'ye kadar uzaktan olacak" dendi...

 • AÖL sınav yerleri belli oldu mu?

  Gündem, 17 Kasım 2020

  AÖL sınav yerleri belli oldu mu?

  Açık Öğretim Lisesi AÖL sınav yerleri belli oldu mu? AÖL 1. Dönem sınavlarıa hazırlanan açık öğretim öğrencileri bu sorunun cevabını merak edip araştırıyor. Peki, AÖL 1. dönem sınavları ne zaman? Merak edip araştıranlar için detayları haberimizde derledik.

 • Yeni yılda dağıtıma başlanacak

  İş-Yaşam, 14 Kasım 2020

  Yeni yılda dağıtıma başlanacak

  Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) 500-600 milyon TL’lik tablet alımı… Ofis, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol gereğince ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmak üzere 500 bin tablet alımı için ihaleye çıktı. İhale süreci tamamlandı. 4 firma ile sözleşme imzalandı: “Güney Koreli Samsung, General Mobile, iDATA ve Technopc.” Firmaların, tabletleri 25 Aralık’ta teslim etmesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gerekli kaynağın aktarılmasının ardından Ofis, firmalara ilk parti tablet siparişlerini iletecek. Yeni yıldan itibaren tabletlerin öğrencilere dağıtımına başlanabileceği belirtiliyor.

  Öğretmen atamaları ne zaman?

  Gündem, 11 Kasım 2020

  Öğretmen atamaları ne zaman?

  Öğretmen adaylarının heyecan içerisinde beklediği atamlarla ilgili son dakika gelişmesi gözleri önümüzdeki yıla çevirdi. 2021 öğretmen atamaları ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan son dakika açıklaması geldi. Peki, öğretmen atamaları ne zaman? Merak edilen detayları sizler için haberimizde derledik. İşte, öğretmen atamalarıyla ilgili son dakika açıklaması...

  Kasım ara tatili ne zaman?

  Gündem, 08 Kasım 2020

  Kasım ara tatili ne zaman?

  Kasım ara tatili ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ve velileri tarafından merakla araştırılıyor. Özellikle tatil planı yapan öğrenci ve veliler "Kasım ara tatili ne zaman?" Ara tatil hangi gün başlıyor?" sorularının cevabını merak edip araştırıyor. İşte, Kasım ara tatili ile ilgili MEB'den yapılan son dakika açıklaması...

 • MEB duyurdu! Öğretmen atamaları ne zaman?

  Gündem, 04 Kasım 2020

  MEB duyurdu! Öğretmen atamaları ne zaman?

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "2021'de atama yapacağız. Bu bütçede öğretmen ataması tabiiki var. Sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var. Bunun müjdesini inşallah olduğunda paylaşacağız" açıklamasında bulundu

 • Bakan Selçuk: Yatırım bütçesini yüzde 94 artırıyoruz

  Gündem, 03 Kasım 2020

  Bakan Selçuk: Yatırım bütçesini yüzde 94 artırıyoruz

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tekli eğitime geçiş ve okul öncesi eğitim hedefimiz, uzaktan eğitim, okullardaki deprem güçlendirme faaliyetleri ve meslek liselerinin atölye altyapısı gibi özel önem verdiğimiz alanlar için Milli Eğitim Bakanlığı yatırım bütçesini, 5,8 milyar liradan yüzde 94 artırarak 11,3 milyar liraya çıkartıyoruz" dedi.

 • MEB'den flaş yüz yüze eğitim açıklaması

  Gündem, 27 Ekim 2020

  MEB'den flaş yüz yüze eğitim açıklaması

  Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgını döneminde ölçme ve değerlendirme uygulamalarına ilişkin 81 il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Haftada 5 gün yüz yüze eğitim öğretim yapılan okullarda ölçme ve değerlendirme uygulamaları, salgından önce olduğu gibi yürütülecek.

  Özel eğitim okulları beş gün yüz yüze eğitime geçiyor

  Gündem, 24 Ekim 2020

  Özel eğitim okulları beş gün yüz yüze eğitime geçiyor

  MEB, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla beş gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı

  MEB'den özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin ailelerine destek

  Gündem, 24 Ekim 2020

  MEB'den özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin ailelerine destek

  Milli Eğitim Bakanlığı, 26 Ekim'de tam zamanlı yüz yüze eğitime başlayacak özel eğitim gereksinimli öğrencilerin ebeveynlerine destek amacıyla "veli eğitimi kursları" başlattı

 • Özel gereksinimli çocukları okul heyecanı sardı

  Gündem, 19 Ekim 2020

  Özel gereksinimli çocukları okul heyecanı sardı

  MEB'in yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında Mardin'deki özel gereksinimli öğrenciler de aylar sonra Covid-19 tedbirleri eşliğinde okullarına kavuştu

 • MEB bu belgeyi paylaşarak velileri uyardı!

  Gündem, 12 Ekim 2020

  MEB bu belgeyi paylaşarak velileri uyardı!

  Sağlık Bakanlığının Bilimsel Danışma Kurulu çalışmasıyla yayımladığı "Bilgilendirme Formu ve Taahhütname"nin velileri bilgilendirme amaçlı olduğu belirtildi.

 • MEB'den öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için özel eğitim seti

  Gündem, 10 Ekim 2020

  MEB'den öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için özel eğitim seti

  Milli Eğitim Bakanlığı, özgül öğrenme güçlüğü olan ya da olma riski taşıyan okul öncesi eğitim kapsamındaki çocukların gelişim alanlarını destekleyecek etkinliklerden oluşan set hazırladı

  Okullar ne zaman açılacak son dakika meb

  Gündem, 08 Ekim 2020

  Okullar ne zaman açılacak son dakika meb

  Okullar ne zaman açılacak? Soruları milyonlarca öğrenci ve veliler tarafından merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Ziya Selçuk okulların başlayacağı tarihi duyurdu. İşte MEB son dakika haberleri