KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Bosch

Bosch, Gerlingen, Stuttgart, Almanya merkezli bir elektronik ve mühendislik firmasıdır. Bosch, dünyanın en büyük otomotiv parçası sağlayıcısıdır. Şirket Robert Bosch tarafından 1886 yılında Stuttgart'ta kurulmuştur.

Alman sanayici Bosch motorlu araçlar için elektrik donanımı üreten dünya çapında başta gelen firmayı küçük bir tesisatçı dükkanından başlayarak kurdu. 20. yüzyılın başında hemen hemen her otomobile takılan manyetoyu geliştirerek dünya çapında ünlendi.

1884'te ABD'ye giderek burada Thomas Alva Edison ile birlikte çalışan ve ardından da İngiltere'ye giden Bosch, Ondan iki yıl sonra da 10.000 marklık bir sermaye ile Stuttgart'ta bir tesisat, ince tesviyecilik ve elektroteknik şirketi kurdu.

Bosch Grubu, Türkiye’de ilk kez 1910 yılında kurulan bir temsilcilikle faaliyetlerine başladı. Robert Bosch 13 Ekim 1910 tarihinde, Stuttgart’tan yazdığı bir mektupla, Bosch’un manyetolu ateşleme sistemlerinin Türkiye’deki satış yetkisini, başlangıçta bir senelik deneme süresi için Fritz Belart-Lanz’a veriyordu. Mektuba eklenmiş broşürde Bosch üretimi olan bisikletler, tekneler, otomobiller ve uçak motorlarında kullanılan yüksek ve düşük voltajlı manyetolara ilişkin bilgiler yer alıyordu.

1932 yılında Leipzig ticari fuarında Bosch, kırıcı delicisini sundu. Bosch hem vuruş yapım hem de dönebilen ilk elektrikli matkabın seri üretiminde başarılı oldu. Alet, şantiyelerdeki işi oldukça kolaylaştırdı ve kullanıcıları tarafından "hem kalın hem inceden" olarak adlandırıldı.

Her zaman teknikteki yenilikleri göz önünde bulunduran Bosch, Birinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra araştırmaya büyük paralar ayırdı ve işletmesini giderek büyüttü.

Bosch' un fabrikaları İkinci Dünya Savaşı'nda geniş çapta yıkıldılarsa da kendisi buna tanık olmadı. Şirketin kurucusu 1942 yılinda 80 yaşında Stuttgart'ta hayata veda etti. Fabrikaları yeniden inşa edildikten sonra üretim yelpazesine buzdolapları ve diğer elektrikli ev aletleri eklendi.