Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gastro Keşfet Olduğunuzdan daha genç görünebilirsiniz

    Doğum tarihimizi ve dolayısıyla da yaşımızı değiştirme şansımız yok. En iyi ihtimalle gönlümüzden geçen yaşı söyleyerek etrafımıza şaka yapabiliriz. Ancak görüntümüzün yaşımızın söylediği rakama uyması gerekmiyor. Olduğumuzdan daha genç görünmek mümkün. Bu da elbette ne yediğimizle çok ilgili.

    Doğru yiyeceklerle yaşlanmanın cilt, organlar ve sistemler üzerindeki etkisini azaltabiliriz. Ayrıca zamanın getirdiği hastalıklardan, kanser gibi risklerden ve zihinsel bozulmalardan da korunabiliriz.

    Genç kalmanın yolu antioksidan, probiyotik, elektrolit ve amino asitler açısından zengin yiyeceklerden geçiyor.

    • 1
     Yaban mersini 

     Yaban mersini

     Yulaf ezmesinin içine bir avuç yaban mersini katmak sadece renklendirmek ve tatlandırmaktan fazlasını yapabilir. Yapılan araştırmalara göre bu koyu renkli meyvenin yumurtalık kanserine karşı savaşma gücü var. Tek bir ısırık bile yumurtalık kanserine karşı koruyucu olabiliyor. Smoothie yaparken içine eklemek için harika bir neden.

    • 2
     Yeşil çay 

     Yeşil çay

     Yeşil çayın nelere iyi geldiği sorusunun cevabı fazlasıyla uzundur. Antioksidan ve faydalı bileşiklerle dolu olan bu çayın mide kanseri riskini azaltma özelliği var. Yapılan araştırmalara göre yeşil çay, midede kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyebilir. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olur, içindeki kateşin adı verilen bileşikler yaşam süresini uzatmaya yardımcı olur. Özellikle karın bölgesindeki sağ salınımını tetikleyerek yağ hücrelerinin karaciğerde enerjiye dönüştürülmesini sağlar.

    • 3
     Çilek 

     Çilek

     Sağlıklı beslenmede tüm taneli meyvelerin rolü büyüktür. Çilek ise bu ailenin en önemli üyelerinden. İçerdiği polifenoller sayesinde yaşlanmanın ilerlemesini yavaşlatabiliyor. Ayrıca çilek tüketimi genç bir görüntünün anahtarı olması da mitokondriyal işlevi sürdürmedeki etkisidir.

    • 4
     Kahve 

     Kahve

     Kahveye dair çok sayıda önyargı olsa da araştırmalar son derece açık. Düzenli kahve tüketenlerin ölüm oranının daha az olduğunu ortaya koyan son araştırma 3 yıllık bir gözlem süresine dayanıyor. Yüksek miktarda antioksidan içeren bir bardak kahve içerken kendinize iyilik yaptığınızı düşünebilirsiniz.

    • 5
     Mor patates 

     Mor patates

     Ülkemizde çok fazla bulunmayan mor patatesi aramak için çok geçerli nedenlerimiz var. Kanser riskini azaltmak, yaşam tarzına bağlı hastalıkları önlemek için içindeki antosiyan bileşikler oldukça önemli. Düzenli tüketilmesi, kanser teşhislerinin azalmasında rol oynuyor olabilir.

    • 6
     Ceviz 

     Ceviz

     Beyin besini olarak nam salan cevizin tek meziyeti merkezi sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamak değil. Kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi ve iyi kolesterolün arttırılması da cevizin maharetlerinden. Ayrıca salatanıza ekleyeceğiniz bir avuç cevizin kalk sağlığını da korumaya yardımcı olacaktır.

    • 7
     Antep fıstığı 

     Antep fıstığı

     Anadolu kültüründe oldukça önemli bir yeri olması, Antep fıstığının faydalarının güzel bir kanıtıdır. Yaşa bağlı görme bozukluklarına karşı savunmada etkilidir. E vitamini, lutein ve zeaksantin içeriği göz için oldukça önemlidir. Ayrıca sağlıklı yağlar, karotenoid bileşikleri sayesinde besinlerin emilimine yardımcı olur.

    • 8
     Badem 

     Badem

     Cilt sağlığı denilince akla ilk gelenlerden biri bademdir. E vitamini ve sağlıklı yağlar açısından zengin olduğu kadar biotin, bakır, tekil doymamış yağlar da içerir. İçten dışa parlamanızı sağlar.

    • 9
     Matcha çayı 

     Matcha çayı

     Japonların uzun yaşam sırlarının başında tükettikleri besinler geliyor ve Matcha çayı da bunlardan biri. Konsantre yeşil çay tozu olarak tanımlayabileceğimiz Matcha, psikomotor hızında ve odaklanmada önemli artış sağlıyor.

    • 10
     Greyfurt

     Greyfurt

     Acımtırak tadının tutkunları için harika bir haber: Greyfurt organları sağlıklı tutmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri. Spermidin açısından zengin olması sayesinde kan basıncını düşürmeye yardım eder, düşük tansiyon ve kardiyovasküler hastalık azaltarak erken ölümlerin önüne geçebilir.

    • 11
     Zeytinyağı 

     Zeytinyağı

     Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde fazlaca tüketilen zeytinyağının yaşam süresini uzatma şöhretinin gerçek olduğundan kimsenin şüphesi olmayacaktır. Düzenli zeytinyağı tüketerek koroner arter hastalığı, periferik arter ve kronik kalp yetmezliğine karşı koruyucu kalkan edinebilirsiniz.

    • 12
     Maca tozu

     Maca tozu

     Peru’ya özgü bir bitkiden imal edilen Maca tozunu internet üzerinde bulabiliyoruz. Cildin kendini yenilemesi için ihtiyaç duyduğu B6, niasin ve riboflavin açısında son derece zengin. Maca tozunu smoothie yaparken ekleyebilirsiniz.

    • 13
     Elma sirkesi 

     Elma sirkesi

     Kilo vermek isteyenlerin en büyük yardımcısı olan elma sirkesini düzenli tüketenler, bu mucize besin sayesinde kan şekerini de düzenlediklerini biliyorlar mıdır? Tip 2 diyabet hastaları için insülin duyarlılığı artırıyor.

    • 14
     Chia tohumu 

     Chia tohumu

     Son dönemin en popüler besinlerinden olan Chia tohumu, sağlıklı yağlar, Omega 3 ve lif açısından son derece zengin. Göğüs kanserinin ilerlemesini engelleyebilmesi ise içindeki a-linolenik yağ asitleri sayesinde mümkün oluyor. Tümör gelişimini yavaşlatıp kanser hücrelerinin büyüme hızını düşürebiliyor.

    • 15
     Kızılcık 

     Kızılcık

     Anadolu kültüründe şurubu yapılan kızılcık, ilerleyen yaşlarda takma dişlerle uğraşmaktan kurtarabilir. Kızılcık özü, dişlerdeki kireçlenmiş dokunun yarattığı aşınma miktarını azaltabiliyor ve daha güçlü olduğundan dişlerin kırılma ve çatlama olasılığına karşı koruyucu oluyor.

    • 16
     Somon 

     Somon

     Beyin sağlığı için en önemli besinlerden biri somundur. Omega 3 açısından zengin olduğundan cildin sağlıklı görünmesini de sağlıyor. Ayrıca içerdiği selenyum sayesinde cildin hem erken yaşlanmaya hem de cilt lekelerine neden olan UV ışınlarından etkilenmesini de önleyebiliyor.

    • 17
     Zerdeçal 

     Zerdeçal

     Kurkuminin iyileştirici özelliği sayesinde zerdeçal, iltihap azaltıcıdır. Osteoartriti önlemede etkilidir ve kilo vermeye yardımcı olur.

    • 18
     Domates 

     Domates

     Hemen her yemekte kullandığımız ve salatalarımızın vazgeçilmezi olan domates, içerdiği likopen sayesinde pek çok hastalıkla mücadelede destektir. Bol miktarda likopen tüketerek kanser, kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik rahatsızlıkların gelişme riskini azaltıyoruz.

    • 19
     Manuka balı 

     Manuka balı

     Marketlerde bulunmasa da internetin favorilerinden biri olan Manuka balı, eski uygarlıklardan beri ilaç olarak kullanılıyor. İçerdiği anti bakteriyel özellikler sayesinde iyileşmeye, doku yenilenmesine yardımcı olan bileşiklere sahip. Ayrıca çok da lezzetli.

    • 20
     Avokado 

     Avokado

     Osteoartrit rahatsızlığı bulunanlar için avokado çok önemli bir destek olabilir. Yapılan araştırmalar ağrı kontrolü ve kısa süreli iyileşme sağlayabildiğini gösteriyor. Osteoartrit ile mücadele edenlere avokado tavsiye edebiliriz.

    • 21
     Havuç

     Havuç

     Turuncu sebzeler karotenoidlerin fazla bulunduğu besinlerdir. Yaşlanma etkilerini geciktirmede oldukça faydalıdırlar. Karotenoid açısından zengin sebzelerin ciltteki kalojen üretimini arttırdığını biliyoruz. Kalojen ise sağlıklı bir cilt için temel gereksinimlerden. Havuç yerken cildinizi beslediğinizi düşünebilirsiniz.

    • 22
     Kombucha çayı 

     Kombucha çayı

     Son dönemin popüler çaylarından kombuchanın bu denli moda olmasının sağlıklı nedenleri var. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, zararlı bakterileri yok etme potansiyeli bulunuyor. Çok sayıda tehlikeli mikroorganizma kombuchaya duyarlı. Kış boyunca grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucunuz olacaktır.

    • 23
     Portakal

     Portakal

     Narenciye grubundan olan portakalın C vitamini içerdiğini hemen herkes biliyor. C vitaminin cildin renkli ve taze görünmesine yardımcı olduğunu da biliyor muyuz? Havuçtaki gibi karotenoid bulunması sayesinde kolajen üretimine destek olur.

    • 24
      Vişne suyu 

     Vişne suyu

     Yaşlandıkça uykuya geçmek zorlaşır. Insonmia gibi uykusuzluk hastalıkları sağlık açısından çok ciddi olumsuz etkiler yaratabilir. Vişne suyu üzerine yapılan araştırmalara göre triptofan seviyesini artırarak enflamasyonu azaltıyor ve böylece uyku kalitesinin iyileştirilmesinde önemli rol oynayabiliyor.

    • 25
      Zencefil 

     Zencefil

     Mide bulantısı, kırıklık gibi belirtiler varsa zencefil tüketebilirsiniz. Kemoterapi hastalarının mide bulantısını hafifletebildiği araştırmalarla kanıtlandı. Ayrıca anti-enflamatuar ve anti bakteriyel bileşikleri sayesinde pek çok mide rahatsızlığına çare olabilir.

    • 26
     Ginseng 

     Ginseng

     Süper bitki olarak nam salan ginseng, yaşlanmaya bağlı bilişsel düşüşü engelleyebilir. Antioksidan olarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve ayrıca trigliserid seviyesini de düşürür. Ginsengi çay olarak tüketebilirsiniz.

    • 27
     Keten tohumu yağı

     Keten tohumu yağı

     Keten tohumunun pek çok faydası bilinir ama doğurganlığa olan etkisi daha az duyulmuştur. E vitamini ile birlikte tüketildiğinde sperm sayısını ve canlılığını artırabiliyor. Ayrıca çok miktarda Omega 3 içerdiğinden son derece sağlıklıdır.

    • 28
      Tarçın

     Tarçın

     Tarçını salep üzerinde kullanmak lezzetli bir seçimdir ama daha fazla tüketmeyi tavsiye edebiliriz. Kan şekerini desteklemek konusunda yardımcı olabilen tarçın glikoz, LDL kolesterol ve toplam kolesterol seviyesini düşürebiliyor.

    • 29
     Balkabağı

     Balkabağı

     Balkabağı, beto-karoten açısından en zengin besindir. İçerdiği bol miktarda mikro besin sayesinde cildi güneşin zararlarından koruyabilir. Ebette güneş kremi kullanmaya devam edeceğiz ama balkabağı yiyerek güneşten gelen UV ışınlarına karşı cildimizi destekleyebiliriz.

    • 30
     Böğürtlen 

     Böğürtlen

     Nar gibi en yüksek antioksidan içeren meyvelerden biri böğürtlendir. İçindeki polifenol antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin yarattığı hasarı giderebilir ve yaraların iyileşme sürecine yardımcı olur.

    • 31
     Kabak çekirdeği 

     Kabak çekirdeği

     Manganez açısından son derece zengin olan kabak çekirdeğinin önemli faydalarından biri kolajen üretiminde kullanılan amino asitleri içermesidir. Bir avuç kabak çekirdeği saçlarınızı, cildinizi, tırnaklarınızı güçlendirecek ve cildin yaşlanma etkilerini azaltacaktır.

    • 32
     Brezilya cevizi

     Brezilya cevizi

     Tüm büyük kuruyemişler, oksidatif hasarlara karşı savaşan mükemmel mineral selenyum içerir. Güçlü kemikler için magnezyum, potasyum ve kalsiyum bulunan Brezilya cevizi, günlük besin ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabilir.

    • 33
     Bitter çikolata 

     Bitter çikolata

     Bitter çikolata, diğer çikolata türlerine göre daha fazla kakao içerir. Bu sayede menopoz sonrası metabolizmanın hızlandırılmasında önemli bir yardımcıdır. Yüksek miktarda kakaonun metabolik fonksiyonlarda ve kan akışında iyileşme gösterdiği kanıtlanmıştır.

    • 34
     Tahin 

     Tahin

     Hemen her mutfakta bulunan tahin kavanozunu daha sık elinize alın. Saçlarını ve cildi esnek tutar, kemik yoğunluğunu destekler, kalsiyum açısından zengindir. Susamdan yapılan tahin karaciğer için çok faydalı olan B vitamini ve metiyonin içerir.

    • 35
     Nar suyu

     Nar suyu

     Antioksidan denince akla ilk gelen nar olur. Nar suyu meme kanserini önlemede rol oynayabilir, nar suyu özütü ile kanser kök hücrelerine enjekte edildiğinde çoğalmayı durdurabilir ve tümör oluşmasını engeller.

    • 36
     Yumurta

     Yumurta

     Kahvaltıda tüketmeyi sevdiğimiz yumurta, bilişsel kabiliyetlerin azalmasını yavaşlatır. Kolin adı verilen bir mineral sayesinde yumurtanın Alzheimer hastalığına bağlı beyindeki değişiklikleri engelleyebiliyor. İçerdiği yüksek protein miktarı sayesinde yumurta güne başlamanın en iyi yoludur.

    • 37
     Limon suyu

     Limon suyu

     Pek çok cilt bakım ürününün yapımında limon suyu kullanılır. Bunun nedeni içerdiği C vitaminidir. Bağışıklığı artırmanın yanı sıra iltihaplanmayı ve pigmentasyonu azaltarak kolajen üretimini teşvik eder.

    • 38
     Mantar

     Mantar

     Mucize besin olarak bilinen mantar, yemeklerde ve özellikle makarnalarda sıkça kullanılıyor. İltihaplara karşı güçlü bir meşin olan mantardaki linoleik asit, hücrelerde enflamatuar aktiviteyi azaltabilir.

    • 39
     Kuru erik 

     Kuru erik

     Kuruyemiş karışımlarınıza kuru erik de ekleyin. Kemik sağlığı için önemli bir destekleyici olan K vitamini, aynı zamanda osteoporoz riskini de azaltır.

    • 40
     Elma

     Elma

     Kan damarlarında kolesterol birikmesini önlemeye yardımcı olan ve kalp hastalıkları riskini düşüren bir lif olan pektin, elmada bol miktarda bulunur. Çözünmeyen lifler sayesinde sindirim sistemini güçlendirir. Elmayı soymadan kabuğuyla yiyin çünkü lifin 3’te 2’si kabuğundadır.

    • 41
     Salatalık

     Salatalık

     Çok miktarda su içerdiği için cildi serinleten salatalık, cilt üzerinde anti-inflamatuar etkisi yaratır. Sindirim sistemi için de yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

    • 42
     Sarımsak

     Sarımsak

     İltihaplardan şikayet ediyorsanız sarımsak tüketiminizi artırabilirsiniz. Sarımsak içinde bulunan kükürt içeren bileşikler, iltihapları azaltabilir.

    • 43
     Ton balığı

     Ton balığı

     Yağsız bir et olduğu için diyetlerin vazgeçilmezi olan ton balığı, yaşlanmayı geciktirir. Doymamış yağ asitleri sayesinde kırışıklık görünümünü azaltabilir.

    • 44
     Ananas

     Ananas

     Yaşanma etkilerinin geciktirilmesinde manganez oldukça önemlidir. Ananasta bol miktarda bulunan manganez, cildin pürüzsüz ve taze görünmesini sağlar ve erken yaşlanmayı da önler. Yeterince manganez almamak, erken yaşlanmanın önemli nedenlerinden biridir.

    • 45
     Kuşkonmaz

     Kuşkonmaz

     Beyindeki yaşlanma sürecini yavaşlatmak, kuşkonmazın en önemli faydasıdır. Folat ve B12 vitamini kombinasyonu, yaşlanmaya bağlı bilişsel işlev azalmasını engelleyebilir.

    • 46
     Ispanak

     Ispanak

     Yaşlılığın önemli göstergelerinden biri de kas kaybıdır. Nitrat içererek kasları daha güçlü hale getirebilen ıspanak, porsiyon başına en fazla magnezyum oranına sahiptir. Kas ve sinir işlevini korumaya yardımcı olur. Pişirmek ıspanağın içindeki magnezyum miktarını artırır.

    • 47
     İstiridye

     İstiridye

     Çinko içermesi, istiridyeyi cilt onarımı için önemli bir besin yapıyor. Çinko ayrıca ciltteki yara iyileşme sürecine destek olur ve yaralardaki zararlı bakterileri öldürür.

    • 48
     Yoğurt

     Yoğurt

     Özellikle ev yapımı yoğurt, sayısız faydasıyla her yaşta bolca tüketilmelidir. Trigliserit seviyesini düşürerek kalp hastalıklarını önleyebilir.

    • 49
     Safran

     Safran

     Safran bir süper baharattır. Gözler için çok faydalı olduğu gibi retina sağlığını korumaya yardımcı olur ve yaşa bağlı retina hasarını önleyebilir.

    • 50
     Karalahana

     Karalahana

     Karadeniz bölgesinde çok fazla tüketilen karalahananın içinde yüksek miktarda K vitamini, potasyum ve lutein bulunur. Bu besinler kemik ve cilt sağlığını korumada önemli rol oynarlar. Ciltteki renk solmasını engeller ve kemikleri güçlendirerek kemik erimesi riskini azaltır.

    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa