KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türkiye

Birinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması'nın ardından İtilaf Devletleri, İstanbul, İzmir ve diğer tüm toprakları işgal etti ve durumdan oldukça rahatsız olan Türk halkı da Türk Ulusal Hareketi'ni başlattı. Çanakkale Savaşı'ndaki askeri başarısıyla öne çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak Misak-ı Milli sınırları içinde kalan tüm ülke topraklarını korumayı amaçlayan Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.

4 yıl süren Kurtuluş Savaşı'nın ardından Türk halkı, ülkedeki tüm düşman kuvvetleri kovdu ve bağımsızlığa adım attı. Savaşın zaferle sonuçlanmasının ardından yeni cumhuriyetçi siyasi sisteme geçiş yapılmaya başlandı. 1 Kasım 1922'de saltanat kaldırıldı ve 623 yıllık Osmanlı Devleti tarihten silinerek yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri atıldı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası alanda Osmanlı'nın devamı olarak kabul edildi ve 29 Ekim 1923'te Ankara'da resmi olarak cumhuriyet ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan kurucu Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve modern bir devlet olması için birçok devrim yaptı.

1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile meclis tarafından Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadı verildi ve tüm Türk halkı da soyadı ile tanışmış oldu.

26 Haziran 1945'te kurulan Birleşmiş Milletler'in kurucularından olan Türkiye, 1948'de Avrupa ekonomisinin yeniden inşa edilmesi için Marshall Planı ve OEEC'ye dahil oldu.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 81 şehir bulunmaktadır. Ülke temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ülkenin başkanıdır fakat genelde sembolik olarak yer alır. Cumhurbaşkanları beş yılda bir yapılan seçimlerle göreve gelir.

Günümüzde Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım başbakandır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrağı kırmızı rengin üzerinde ay ve yıldızdır. Bayraktaki kırmızı rengi şehit kanını ifade eder.

Türkiye Haberleri

 • Atina'da Oruç Reis telaşı

  Dünya, 11 Ağustos 2020

  Atina'da Oruç Reis telaşı

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz'deki meşru çalışmalarının "Yunan kıta sahanlığının ihlali" olduğunu öne sürdü. Türkiye'nin diyalog çağrılarına kayıtsız kalan Dendias, "Türkiye'yi Yunan kıta sahanlığından derhal çekilmeye çağırıyoruz." ifadesini kullandı

 • Bulgaristan-Türkiye sınırındaki yangın kısmen kontrol altına alındı

  Dünya, 10 Ağustos 2020

  Bulgaristan-Türkiye sınırındaki yangın kısmen kontrol altına alındı

  Bulgaristan-Türkiye sınırına yakın 100 bin dekarlık alana yayılan yangın kısmen kontrol altına alındı.

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

  Gündem, 10 Ağustos 2020

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz'de anlaşmayı bozan ve güveni sarsan tarafın Yunanistan olduğunu belirterek, "Yunanistan'ın şu ana kadar Avrupa Birliği'ni arkasına alarak Türkiye karşıtı yaptığı lobi faaliyetlerinin gerçek yüzünü Avrupalılar zannediyorum şimdi daha net bir şekilde görmüşlerdir" dedi

  Rusya, 3 şehre daha Türkiye uçuşlarını başlatıyor!

  Dünya, 09 Ağustos 2020

  Rusya, 3 şehre daha Türkiye uçuşlarını başlatıyor!

  Rusya Federal Havacılık Ajansından (Rosaviatsiya) yapılan yazılı açıklamada, Rusya'dan Antalya, Dalaman ve Bodrum'a tarifeli ve charter uçuşların yarından itibaren başlayacağı aktarıldı.

  Türkiye'den Lübnan halkının yanındayız mesajları!

  Dünya, 04 Ağustos 2020

  Türkiye'den Lübnan halkının yanındayız mesajları!

  Lübnan'ın başkentindeki Beyrut Limanı'nda patlayıcıların bulunduğu bir depoda büyük bir patlama meydana gelmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Beyrut'ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı

 • Almanya, Türkiye'de seyahat uyarısını kısmen kaldırdı!

  Dünya, 04 Ağustos 2020

  Almanya, Türkiye'de seyahat uyarısını kısmen kaldırdı!

  Son dakika... Almanya, Kovid-19'dan dolayı Türkiye'ye yönelik uyguladığı seyahat uyarısını Aydın, Antalya, İzmir ve Muğla için kaldırdı. Kararın ardından paylaşımda bulunan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Almanya’nın seyahat uyarısını turizm bölgelerimiz için kaldırmasını memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı

 • Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak askeri tatbikatı devam ediyor!

  Dünya, 03 Ağustos 2020

  Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak askeri tatbikatı devam ediyor!

  Türkiye ve Azerbaycan hava ve kara kuvvetlerinin Azerbaycan'daki kapsamlı ortak askeri tatbikatı sürüyor.

 • Rus turistler 4 ay sonra Türkiye'de!

  Dünya, 01 Ağustos 2020

  Rus turistler 4 ay sonra Türkiye'de!

  Türkiye ile Rusya arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle durdurulan tarifeli uçuşlar, yeniden başladı. Yaklaşık 4 aylık aranın ardından ilk Rus turistler, THY'nin Moskova uçağıyla sabah saatlerinde İstanbul'a geldi.

  Türk F-16'ları Azerbaycan'da

  Dünya, 31 Temmuz 2020

  Türk F-16'ları Azerbaycan'da

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk ve Azerbaycan hava ve kara kuvvetlerinin başlattığı geniş kapsamlı ortak askeri tatbikatta yer alacak Türk F-16 uçaklarının Azerbaycan'a geldiği ifade edildi.

  Yunanistan'dan Türkiye ile görüşme açıklaması

  Dünya, 30 Temmuz 2020

  Yunanistan'dan Türkiye ile görüşme açıklaması

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Petsas, İtalya ile yaptıkları gibi Türkiye ile de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin görüşme gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Türkiye ile özellikle gerginlik dönemlerinde iletişim kanallarının açık olması gerektiğini belirten Petsas, "İtalya ile yaptığımız gibi deniz yetki alanlarının belirlenmesini Türkiye ile de konuşmak istiyoruz" diye konuştu

 • MSB: Türkiye-Azerbaycan tatbikatı devam ediyor

  Dünya, 30 Temmuz 2020

  MSB: Türkiye-Azerbaycan tatbikatı devam ediyor

  Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye ile Azerbaycan'ın düzenlediği tatbikata ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, "Azerbaycan- Türkiye Fiili Atışlı Ortak/Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı, Bakü/Azerbaycan ve Nahçıvan'da eş zamanlı olarak Türkiye'den kara havacılık unsurlarının da katılımıyla devam ediyor" denildi.

 • Yunanistan'dan Türkiye açıklaması!

  Dünya, 28 Temmuz 2020

  Yunanistan'dan Türkiye açıklaması!

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, İspanyol mevkidaşı Arancha Gonalez Laya ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Dendias, "Baskı veya tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğa hazırız. Türkiye ile tek sorunumuz, kıta sahanlığı ve deniz yetki alanlarının belirlenmesidir." dedi.

 • Türkiye'den Ukrayna'nın doğusundaki ateşkese destek

  Dünya, 26 Temmuz 2020

  Türkiye'den Ukrayna'nın doğusundaki ateşkese destek

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ukrayna'nın doğusunda 27 Temmuz'dan itibarıyla kalıcı ve kapsamlı ateşkese ilişkin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Üçlü Temas Grubu bünyesinde sağlanan uzlaşıyı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

  Rusya'dan Türkiye'ye uçuşlar başlıyor!

  Dünya, 24 Temmuz 2020

  Rusya'dan Türkiye'ye uçuşlar başlıyor!

  Son dakika... Rusya yönetimi, Türkiye ile uçuşların 1 Ağustos'ta karşılıklı olarak başlayacağını duyurdu

  "Türkiye, kötü günde Azerbaycan'ın yanında oldu"

  Dünya, 23 Temmuz 2020

  "Türkiye, kötü günde Azerbaycan'ın yanında oldu"

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan'ın saldırılarına karşı Türk yetkililerden gelen destek mesajlarının kardeş Türk halkının kötü günde Azerbaycan'ın yanında olmasının açık örneği olduğunu ifade etti. Bayramov, göreve atandıktan sonra diplomatik misyon temsilcilerinden ilk olarak Türk Büyükelçisi ile görüşmesinin tesadüf olmadığını dile getirdi.

 • Türkiye’ye bir sürpriz, bir hayal kırıklığı
 • En çok yatırımı Türkiye'ye yaptı

  Para, 22 Temmuz 2020

  En çok yatırımı Türkiye'ye yaptı

  EBRD yılın ilk yarısında toplam 5.1 milyar euroluk yatırım yaptığını bildirdi. Yatırımlardan en büyük payı 1 milyar euro ile Türkiye aldı

 • Türkiye NAVTEX ilan etti, Yunanistan hareketlendi

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Türkiye NAVTEX ilan etti, Yunanistan hareketlendi

  Sismik Araştırma gemisi Oruç Reis'in Meis Adası'nın güney ve doğusunda sismik araştırma faaliyetlerini yapacağı belirtilmesinin ardından Güney Kıbrıs'ta bulunan Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, acil olarak ülkesine geri döndüğü belirtildi

  Aliyev: Türk halkına olan sevgim sır değil

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Aliyev: Türk halkına olan sevgim sır değil

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın gerçekleştirdiği saldırılarda Azerbaycan'a destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, "Türk halkına olan sevgim sır değil." ifadelerini kullandı