KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türkiye

Birinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması'nın ardından İtilaf Devletleri, İstanbul, İzmir ve diğer tüm toprakları işgal etti ve durumdan oldukça rahatsız olan Türk halkı da Türk Ulusal Hareketi'ni başlattı. Çanakkale Savaşı'ndaki askeri başarısıyla öne çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak Misak-ı Milli sınırları içinde kalan tüm ülke topraklarını korumayı amaçlayan Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.

4 yıl süren Kurtuluş Savaşı'nın ardından Türk halkı, ülkedeki tüm düşman kuvvetleri kovdu ve bağımsızlığa adım attı. Savaşın zaferle sonuçlanmasının ardından yeni cumhuriyetçi siyasi sisteme geçiş yapılmaya başlandı. 1 Kasım 1922'de saltanat kaldırıldı ve 623 yıllık Osmanlı Devleti tarihten silinerek yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri atıldı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası alanda Osmanlı'nın devamı olarak kabul edildi ve 29 Ekim 1923'te Ankara'da resmi olarak cumhuriyet ilan edildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olan kurucu Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve modern bir devlet olması için birçok devrim yaptı.

1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile meclis tarafından Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadı verildi ve tüm Türk halkı da soyadı ile tanışmış oldu.

26 Haziran 1945'te kurulan Birleşmiş Milletler'in kurucularından olan Türkiye, 1948'de Avrupa ekonomisinin yeniden inşa edilmesi için Marshall Planı ve OEEC'ye dahil oldu.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 81 şehir bulunmaktadır. Ülke temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı ülkenin başkanıdır fakat genelde sembolik olarak yer alır. Cumhurbaşkanları beş yılda bir yapılan seçimlerle göreve gelir.

Günümüzde Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı, Binali Yıldırım başbakandır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrağı kırmızı rengin üzerinde ay ve yıldızdır. Bayraktaki kırmızı rengi şehit kanını ifade eder.

Türkiye Haberleri

 • Türkiye'den Azerbaycan'a taziye mesajı

  Dünya, 30 Kasım 2021

  Türkiye'den Azerbaycan'a taziye mesajı

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Azerbaycan'da askeri uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Dışişleri ile Milli Savunma Bakanlığı da Azerbaycan'da askeri bir helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

 • BAE Veliaht Prensi Türkiye'de!

  Dünya, 23 Kasım 2021

  BAE Veliaht Prensi Türkiye'de!

  BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için bugün Türkiye’ye geldi. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yıllardır süren gerilimler ve yıpranan ilişkiler sonrasında bağların tekrar kurulması için yeni bir dönem başlıyor. 2013 yılından beri problemli olan ilişkiler, ağustos ayındaki karşılıklı adımlar sonrasında yeniden inşa evresine girmişti.

 • Dünyada yaz-kış saati uygulaması nasıl?

  Dünya, 23 Kasım 2021

  Dünyada yaz-kış saati uygulaması nasıl?

  Türkiye'de 2016 yılında saat diliminin sabitlenmesi kararının alınmasının ardından kış günlerinde gün ışığının azalması her yıl tartışmalara sebep oluyor. Peki dünyada yaz-kış saati uygulaması nasıl?

  Türkiye'de televizyon izleme süresi 4,5 saati aştı

  Gündem, 12 Kasım 2021

  Türkiye'de televizyon izleme süresi 4,5 saati aştı

  Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi (TİAK) Televizyon İzleme Raporu'na göre Türkiye'de, geçen yıl kişi başı ortalama televizyon izleme süresi dünya ortalamasının da üzerine çıkarak, 4 saat 33 dakika olarak gerçekleşti

  "Türkiye'nin garantörlüğünden vazgeçmemiz mümkün değil"

  Dünya, 22 Kasım 2021

  "Türkiye'nin garantörlüğünden vazgeçmemiz mümkün değil"

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının, Türkiye'nin garantörlüğünden vazgeçmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

 • ABD Dışişleri yetkilisinden 'Türkiye ile iş birliği' mesajı

  Dünya, 19 Kasım 2021

  ABD Dışişleri yetkilisinden 'Türkiye ile iş birliği' mesajı

  ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried, Ankara ve İstanbul ziyaretinin ardından "Türkiye ile iş birliğimizi derinleştirme konusunda kararlıyız." dedi. ABD'nin, Türkiye'nin F16'lara gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduğunu söyleyen Donfried, "Yakında Washington'a bu konuda görüşmeye devam edecek bir heyetin geleceğini biliyorum." dedi.

 • AP, Türkiye'deki Suriyelilere ek desteği onayladı

  Dünya, 18 Kasım 2021

  AP, Türkiye'deki Suriyelilere ek desteği onayladı

  Avrupa Parlamentosu Bütçe Komitesi, AB 2021 bütçesinde değişikliğe giderek Türkiye'deki Suriyeleri sığınmacıları desteklemek için 150 milyon avro ek kaynak sağlanmasını onayladı

 • Kardeşlik hikâyesi

  Kültür-Sanat, 17 Kasım 2021

  Kardeşlik hikâyesi

  Kore Kültür Merkezi'nin kuruluşunun 10'uncu yılı kutlamaları İstanbul'da da gerçekleştirildi

  Türkiye'de Bulgaristan seçimleri için kullanılan oy sayısı açıklandı

  Dünya, 15 Kasım 2021

  Türkiye'de Bulgaristan seçimleri için kullanılan oy sayısı açıklandı

  Türkiye'de yaşayan 91 bin 432 çifte vatandaş, Bulgaristan'daki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için 19 ilde kurulan 127 sandıkta oy kullandı

  KKTC'nin yeni başbakanı: Türkiye ile et ile tırnak gibiyiz

  Dünya, 14 Kasım 2021

  KKTC'nin yeni başbakanı: Türkiye ile et ile tırnak gibiyiz

  KKTC'nin yeni Başbakanı Faiz Sucuoğlu, ekonomi, Türkiye ile ilişkiler, Kıbrıs, Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili AA'ya değerlendirmelerde bulundu. Sucuoğlu, "Türkiye ve Anadolu ile et ile tırnak gibiyiz. Türkiye'deki bir üzüntü bizi burada hasta eder, Türkiye'deki bir sevinç bizi burada coşturur" dedi.

 • AB'den Türkiye'ye teşekkür

  Dünya, 12 Kasım 2021

  AB'den Türkiye'ye teşekkür

  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye'nin Belarus uçuşlarına getirdiği yolcu kısıtlamasına ilişkin yaptığı paylaşımda, Türk makamlarına ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne "desteği ve işbirliği" için teşekkür etti.

 • Türkiye'den Belarus'a uçuş kısıtlaması

  Dünya, 12 Kasım 2021

  Türkiye'den Belarus'a uçuş kısıtlaması

  Avrupa Birliği ile Belarus arasında göçmen krizi gerilimi sürerken, Belarus hava yolu şirketi Belavia, Türk hükümetinin kararıyla Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarının Türkiye’den Belarus’a taşınmayacağını açıkladı.

 • Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın ilk ziyareti Türkiye'ye

  Dünya, 11 Kasım 2021

  Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın ilk ziyareti Türkiye'ye

  Özbekistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeniden kazanan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, geçen hafta yemin ederek yeni dönemde görevine başladı. Mirziyoyev, ikinci Cumhurbaşkanlığı döneminde ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yapıyor. Mirziyoyev, bugün ve yarın İstanbul'da bir dizi ikili görüşme yapacak

  Türkiye ile Cezayir arasında iş birliği anlaşmaları

  Dünya, 10 Kasım 2021

  Türkiye ile Cezayir arasında iş birliği anlaşmaları

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in Cezayir ziyareti sırasında iki ülke arasında çeşitli alanlarda 6 anlaşma yapıldı.

  Türkiye'den Yunanistan'ın iddialarına yalanlama!

  Dünya, 10 Kasım 2021

  Türkiye'den Yunanistan'ın iddialarına yalanlama!

  Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan'ın Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri gözetiminde çok sayıda göçmenin Yunan kara sularına gönderildiği iddiasını paylaştığı video ile yalanladı. Açıklamada, 32 düzensiz göçmenin Türk Sahil Güvenlik botları tarafından kurtarıldığı belirtildi.

 • Bakan Çavuşoğlu, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı ile görüştü

  Dünya, 10 Kasım 2021

  Bakan Çavuşoğlu, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ile bakanlıkta bir araya geldi.

 • Türkiye kişi başına gelirde Küba'nın ligine mi indi?
 • Gates'in Türkiye tatiline ilişkin flaş iddia!

  Dünya, 03 Kasım 2021

  Gates'in Türkiye tatiline ilişkin flaş iddia!

  Geçtiğimiz günlerde doğum günü için Bodrum'a gelen Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in satın almak için "Türkiye'den yüzlerce dönümlük arsa baktığı" iddia edildi.

  BAE'den Türkiye'de etkilenen bölgeler için destek

  Dünya, 03 Kasım 2021

  BAE'den Türkiye'de etkilenen bölgeler için destek

  Birleşik Arap Emirlikleri, orman yangınları ve sel felaketlerinden etkilenen bölgelerde zararın giderilmesi için Türkiye'ye destekte bulunacağını açıkladı.