Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Nagehan Alçı YRP aday çıkardı, Murat Kurum ne yapacak?
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Yeniden Refah Partisi’nin İstanbul adayı cumartesi günü Genel Başkan Fatih Erbakan tarafından açıklandı.

    Günlerdir bu ismin Necmettin Erbakan’ın kızı Elif Erbakan olacağı yönünde neredeyse kesin gibi sunulan kulisler dolaşıyordu.

    Ancak öyle olmadı.

    Ben geçen hafta bu köşede aday olabilecek iki isim yazdım: Elif Erbakan ve Mehmet Altınöz.

    Partinin aynı zamanda genel başkan yardımcısı Altınöz aday gösterildi.

    Sanılmasın ki kıran kırana bir mücadele içinde olan ya da birbirleri ile rekabet halinde isimlerden bahsediyoruz. Öyle değil. Mehmet Altınöz Necmettin Erbakan’ın kızı Elif Erbakan’ın eşi, yani Erbakanların damadı.

    Kısacası aday ya Erbakan Hoca’nın kızı ya da damadı olacaktı, damatta karar kılındı. Zaten Mehmet Altınöz adaylık için ismi zikredilince sahneye eşi Elif Erbakan ile birlikte çıktı.

    İşin tuhafı ben Altınöz ismini müzakerelerin iç dinamiklerini bilen AK Parti çevrelerinden neredeyse adaylığı kesin olarak işitiyordum hatta Altınöz’ün kendisine adaylık çalışmaları için bir ofis hazırladığını da duymuştum, bunu da yazdım ancak YRP’nin üst düzey isimlerinden birini aradığımda Elif Erbakan isminin çok daha fazla öne çıktığını, partinin yetkili kurullarında görüşüldüğünü, Fatih Erbakan’ın da buna sıcak baktığını, Elif Hanım’a talebin iletilip ona göre konunun netleşeceğini söyledi.

    Parti içi dengeler ve hiyerarşi

    Anladığım kadarıyla bu isim yalnızca bana değil medyadan birçok kişiye bu netlikle konuştu zira son günlerde neredeyse kesin bir dille YRP’nin adayının Elif Erbakan olduğu yazıldı.

    Ancak zannediyorum parti içi dengeler ve hiyerarşi neticesinde Altınöz aday gösterildi.

    Peki YRP bu noktadan geri döner mi? 20 Şubat'a kadar bir şey değişir mi?

    Çok net bir şekilde buraya not düşeyim: Hayır, dönmez.

    YRP çok iddialı, üye sayısı olarak Türkiye’de 3. Parti olduğunu söylüyor, teşkilatlarına çok güveniyor ve ‘AK Parti belediye meclis üyelikleri dışında bir şey önermedi, adil bir teklif yapmadı’ diyor.

    YRP’nin en çok rahatsız olduğu konu

    Burada YRP’nin en çok rahatsız olduğu noktalardan biri AK Parti’nin henüz süreç netleşmeden İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarını açıklamış olması. Kendileri ile müzakere ederek aday belirlenmesini, ittifak istiyorlarsa buna uygun hareket edilmesini beklemişler.

    Öte yandan AK Parti’deki hava ise bunun tam tersi.

    YRP’nin çok talepkar olduğu, kendilerinin müzakereye açık oldukları halde karşı tarafın imkansız isteklerde bulunduğunu düşünüyor AK Parti çevreleri.

    Açıkçası bana Elif Erbakan kulisini veren YRP yetkilisi aynı konuşmada MHP ile kıyas yaparak ‘onlar yüzde 10 ise biz de son yaptırdığımız anketlerde yüzde 5,7’yiz bu durumda MHP’ye önerilenin en az yarısı da bize önerilmeliydi’ demişti.

    Aday gösterilen Mehmet Altınöz müzakerelerde başka bir parti üzerinden kıyas yapıldığı iddialarını reddediyor ancak YRP’deki genel havaya bakıldığında isteklerini maksimumda tuttukları açık.

    AK Parti neden rahat?

    Fakat her ne kadar İstanbul’da kıran kırana bir seçim olacak dense de AK Parti’yi son derece rahat görüyorum. YRP’nin kendisine rakip çıkmasının YRP’nin mayısta yakaladığı oy miktarını düşüreceği kanaatinde. Cumhur İttifakı içinde olmasının çarpan etkisi yaptığına inanıyor.

    Öte yandan meydanlarda hiçbir şekilde Fatih Erbakan’a yönelik olumsuz bir dil kullanılmayacak.

    Hedef, tabanı Ekrem İmamoğlu karşıtlığı üzerinden Murat Kurum’a sevk etmek.

    AK Parti’nin rahatlığında DEM’in Başak Demirtaş’ı engellemesine rağmen yerine partinin güçlü bir ismi olan Meral Danış Beştaş’ı koymuş olmasının da payı var. DEM tabanının en az yarısının Beştaş’a gidebileceği düşünülüyor.

    Türkiye’de siyasetin kutupları çok kristalize oldu. Cumhur İttifakı CHP, İYİ Parti ya da DEM tabanından bir oy beklentisi içinde değil.

    MHP’nin oylarını konsolide etmeye ve YRP’ye kayabilecekleri engellemeye odaklı.

    Bu nedenle AK Parti’nin kampanyası önümüzdeki günlerde daha muhafazakar ve milliyetçi bir tona evrilecek.