Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Kadir Kaymakçı Tanıştığımıza memnun oldum TikTok!

    Martin Scorsese, 81 yaşında, birçok sinemasevere göre yaşayan en büyük yönetmen o! Son filmi Killers of The Flower Moon gelecek ay sahiplerini bulacak Oscar ödüllerine En İyi Film, En İyi Yönetmen dahil 10 dalda aday! Bu Scorsese’nin 10. adaylığı…

    The Guardian’dan Steve Rose’a verdiği röportajda son filmiyle ilgili gelen güzel eleştirilerden çok mutlu olduğunu ama bir an önce yeni bir şeyler yapmak için çalışmaya başlamak istediğini söylüyor: “Dinlenmeye ihtiyacım olduğunu söylüyorlar. Gerçekten buna ihtiyacım var mı? Zaman bir mesele… Varlık yokluk bir mesele... Hadi bakalım!”

    Rose çoğu meslektaşının emekli olduğu bir yaşta onun geriye doğru yaşlandığını söylüyor… Bugünlerde harıl harıl Hz. İsa’yla ilgili yeni filmi için çalışıyor usta yönetmen. Yetmezmiş gibi bir de 24 yaşındaki kızı Francesca sayesinde bir TikTok yıldızı olmuş durumda.

    Son iki filmi 3 saatin üzerinde olan Scorsese kızıyla süreleri 13 saniye ile 5 dakika arası videolar çekiyor. Bir şekilde TikTok’ta olmaya ‘zorlandığını’ söylüyor. Bundan şikayetçi mi asla! Gençlerle arasında bir bağ oluşturuyor. “İnsan olarak, organizma olarak kim olduğumuzu, kalplerimizin neden oluştuğunu bulmaya çalışıyorum” deyip sanırım çoğumuzun unuttuğu bir şeyin onu hala gencecik tuttuğunu vurguluyor: “Hala merak ediyorum.”

    Ve bu merak 81 yaşında usta yönetmeni TikTok’la tanıştırıyor...

    25 SANİYEDE THE SOPRANOS EFSANESİYLE TANIŞMA

    Televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden The Sopranos geçtiğimiz günlerde 25. Yaşını ‘kendine’ bir TikTok hesabı açarak kutladı! Evet Tony ve ailesin de artık TikTok yıldızı... Dizinin ilk bölümünde başlayarak tüm bölüleri 25 saniyelik videolar halinde TikTok’a yükleniyor. Sopranolar kendilerini hiç tanımayan bir kuşakla bu şekilde tanışıyorlar.

    Ve bu tanışma her şeyi anında bir ‘ternd’e dönüştüren TikTok’ta ‘Mafya Eşi Estetiği’ akımıyla karşılık bulmuş durumda. Uygulamadan şimdiden bu ‘estetikle’ ilgili yüz binlerce ‘like’ alan yüzlerce video paylaşılmış durumda.

    Kırmızı ojeli tırnaklar, kırmızı rujlar, kabarık saçlar, kürk mantolar, büyük güneş gözlükleri ve takılar, takılar...

    New Jersey’de yaşayan ve TikTok’ta kendisini ‘Mafya Eşi Estetiği CEO’su olarak tanıtan 29 yaşındaki Sarah Arcuri, 2022’den beri bu tür videolar paylaştığını söylüyor ancak ‘akımın’ patlaması 2024’le birlikte olmuş durumda.

    Birçok kullanıcı bu yeni trende örnek olarak Edie Falco’nun The Sopranos’ta canlandırdığı Carmela Soprano’nun görüntülerini birbiriyle paylaşıyor.

    Birçok insan ‘Mafya eşi estetiği’ akımını The Sopranos mu patlattığını düşünüyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan dizinin yayınlandığı HBO kanalının sözcüsü Jason Mulderig, bu trendin The Sopranos’un kültür üzerindeki kalıcı etkisinin bir kanıtı olduğunu vurguluyor...

    Birçoklarına göre TV dizilerine ‘roman’ gibi bakılmasının yolunu açan, yaklaşık 86 saatlik 86 bölümü 32 dakikaya sıkıştırılan The Sopranos 25. yaşında TikTok’la böyle tanışıyor.

    22 YIL SONRA YENİDEN LİSTE BAŞI OLAN ŞARKI

    Tam 22 yıl önce 2001’i 2002’ye bağlayan gece Oxford’da şimdi adını hatırlamadığım eski kilise yeni gece kulübünde Sophie Ellix-Bextor’un ‘Murder on the Dancefloor’ şarkısıyla dans ederek yeni yıla giriyordum. O günden sonra bu şarkıyı kaç kez dinledin derseniz 'sıfır' diyebilirim!

    Ancak son bir aydır sosyal medyada önüme düşen onlarca videoda bu şarkıyla karşılaşıyorum.

    Aralık ayının son günlerinde Prime Video’da yayınlanan yılın en çok konuşulan filmlerinden ‘Saltburn’de çalan şarkıyı asıl patlatan TikTok videoları olmuş. Kullanıcılar filmin sonunda Barry Keoghan’ın bu şarkı çalarken yaptığı hareketleri taklit ederek video çekmeye başlayınca da şarkı global bir fenomene dönüşmüş.

    Şarkı ilk yayınlandığı günden 22 yıl sonra listelerde 2. sıraya yükselmiş. TikTok’ta patlayan şarkı 31 Aralık 2023 günü Spotify’da 1.5 milyondan fazla dinlenerek rekor kırmış. 2022 yılbaşı güne göre platformun dinleyici sayısını yüzde 340 arttırmış,

    Şarkının etiketi TikTok’ta 100 milyona yakın izlenmiş. 450 bine yakın videoda kullanılmış. Bugün 5 çocuk annesi Sophie Ellis-Bextor bu durum için “Çılgınca” yorumunu yapıyor.

    14 yaşındaki oğlunun şarkıyı TikTok’ta duyduğunu anlatıyor Ellis-Bextor, “En büyük oğlum arkadaşlarının New York’ta bu şarkı çalınırken çekilmiş videolarını yolluyor. 11 yaşındaki oğlum şarkının biraz abartıldığını düşünüyor. Bütün bunlar çılgınca ve sihirli...”

    Sophie Ellis-Bextor, TikTok’un ‘sihriyle’ böyle tanışıyor.

    Martin Scorsese'nin, Tony Soprano'nun arz-ı endam eylediği TikTok diskosunu daha ne kadar görmezden gelebilirim bilmiyorum. Sanırım artık benim de TikTok’la tanışmamın zamanı geldi...