Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Kadir Kaymakçı Hakem yoksa maç da yok!

    UEFA’nın resmi dergisi ‘UEFA Direct’in son sayısında ‘Hakem Ol’ başlıklı bir yazı var. UEFA’nın gençleri hakem olmaya teşvik etmek için ilk kez başlattığı kampanyanın sloganı bu: ‘Hakem Ol!’

    UEFA Genel Sekreteri Theodore Theodoridis derginin başyazısında, “Hakemler ve özellikle de coşkulu, enerjik, kendini adamış yeni hakemler olmadan futbol olmazdı” diyor. Oyuncular ve futbolda rolü olan herkes gibi, hakemlerin de temel motivasyonunun futbola sevgileri olduğunu belirtip ekliyor: “(Hakemler) Maçı, aksiyonun tam ortasından, sahadan, görmekten daha iyi bir görüş yeri olmadığının bilincindeler...”

    UEFA hakem komitesi, birçok üye federasyonun genç hakemleri daha yüksek seviyelere ulaşmadan işe alma veya elde tutma konusunda zorluklarla karşılaştığını, bunun da futbol için ciddi bir tehdit haline geldiğini ve üst düzey maç görevlilerinin sayısı üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini söylüyor.

    UEFA’nın ulusal federasyonlarla ortak 40 bin hakem aradığı şu günlerde ülkemizde ‘futbol aşkı’yla dolup taşan Ankaragücü başkanı Faruk Koca tarafından, ‘futbolun en iyi izleneceği yer’de, sahanın ortasında, bir hakeme, Halil Umut Meler’e yumruk atıldı! Yere düştüğünde futbolu ‘deliler’ gibi seven bir güruh tarafından tekmelenen Meler’in hakemliği bıraktığı söyleniyor; tam da UEFA’nın gençlere ‘Hakem Ol’ diye çağrı yaptığı günlerde!

    HER YIL HAKEMLERİN YÜZDE 15’İ MESLEĞİNİ BIRAKIYOR

    Bir dönem Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu danışmanlığı da yapan UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, maç sayılarının artmasıyla birlikte Avrupa futbolunda şu anda yaklaşık 277 bin yetkiliye ihtiyaç olduğunu belirtiyor: “Ancak oyunun taban seviyesinde yürütülmesi için yeterli sayıda hakem konusunda neredeyse 40 bin hakem eksiğimiz var. Hakemlik mesleği can çekişiyor! Kaliteli hakem bulmakta zorluk çekiyoruz. Şiddet ve benzeri nedenlerden dolayı her yıl hakemlerin yüzde 15’i mesleklerini bırakıyor. Hakeme şiddete karşı sıfır tolerans istiyoruz!”

    Eski futbolcu yeni UEFA yetkilisi Zvonimir Boban, ‘Hakem Ol’ kampanyasının futbolun geleceği için büyük önem taşıdığını söylüyor: “Hakemler sahadaki oyunun korunmasında en önemli rolü oynuyor. Bu yüzden gençleri hakem olmaya teşvik etmeliyiz. Hakemlik gençlere saha içi kadar saha dışında da kullanacakları paha biçilmez yaşam becerileri kazandırabilir.”

    UEFA’nın futbol oyununun ‘merkez’inde yer alan hakemlik müessesini güçlendirmek için proje üstüne proje geliştirirken biz her hafta sonu statlarda hep bir ağızdan hakemlere küfürler edip, TV ekranlarında, sosyal medyada bütün oyunu hakem üzerinden değerlendiriyoruz! Ceza sahasındaki 9 kusurlu hareketi tespit için kılı kırk yararken saha dışında gözümüze soka soka yapılan bin bir türlü kusurlu hareketi görmezden geliyoruz.

    EKRANLARDA ‘HAKEM ASMACA’ OYNANIYOR

    Kendi takımlarının, futbolcularının, teknik direktörlerinin yetersizliklerini, hatalarını görmezden gelen taraftarlar, yöneticiler el ele verip başarısızlıklarının yükünü hakemleri sırtına yüklüyorlar her hafta.

    Hakemler arasında ‘derin yapılanmaya’ dikkat çekenler, ‘temiz eller’ operasyonu yapılması gerektiğini söyleyenler, tabancası olsa hakemi vuracağını açıklamaktan çekinmeyenler, hakemi odaya kilitleyenler, camialarından birilerinin hakem tokatlayabileceğini işleri oraya gittiğini vurgulayanlar için galibiyetler kendi ‘başarıları’ mağlubiyetler hakemlerin kabiliyetsizliği...

    Kendileri de bir zamanlar hakemlik yapan ‘yorumcular’ ileri-geri oynata oynata hakemlerin ‘kafalarının içinde tilkilerin’ nasıl dolaştığını sokuyor taraftarın gözüne ekranlarda; çok değil birkaç yıl önce TV'lerde kendi isimleriyle oynanan ‘hakem asmaca’ oyununun başrolünde Oscar'lık performanslar sergiliyorlar arsızca.

    Türkiye'de futbolla ilgili her şey mükemmel bir hakemler bozukmuş gibi!

    Dün gece Halil Umut Meler’e atılan yumruk ve tekmelerin ardından en ufak bir mahcubiyet duymadan insanların gözünün içine baka baka olayı kınayıp, “Biz uyarmıştık” diye ahkam kesenleri izlerken The Godfather filminde Don Corleone’nin oğlu Michael'a “Sana ilk kim anlaşma teklifiyle gelirse hain odur” sözleri geldi aklıma.

    O yumruğu kınayan herkesin, hepimizin Meler'in yüzünde parmak izi var... Yöneticisinden teknik direktörüne, gazetecisinden federasyonuna, taraftarına kadar Halil Umut Meler yerde yatarken üstünde tepinenler aslında futbolun tüm paydaşları.

    BİR YUMRUĞUN EKONOMİK KAYBI MİLYARLARCA LİRA

    Habertürk TV’de genel yayın yönetmenimiz Yavuz Barlas, konunun ekonomik yönüne dikkat çekiyordu. Borsaya açık kulüplerin hisselerindeki düşüş, ‘marka değerini’ yerle bir eden yumruk yüzünden zaten eriye eriye kuşa dönmüş yayın ihalesinde ortaya çıkacak maddi kayıp milyarlarca lirayı buluyor.

    Doğrusu Yavuz dışında çok da fazla insanın konunun bu tarafını umursadığını sanmıyorum ne yazık ki!

    Dünyanın dört bir yanında ajanslar ‘yumruk’ konusun haber yapmış diye “Dünyaya rezil olduk” diyordu dün birleri ekranda! Bu rezillikten en küçük bir payı bile kendine çıkarmadan hem de...

    Hakemlere şiddet konusunda bir ‘salgın’ olduğu ortada.

    Halil Umut Meler’in yüzünde patlayan yumruk aslında buzdağının görünen yüzü... Alt liglerde saha içinde silahla futbolcu kovalayan kulüp yöneticilerinin olduğu, dayakçı küfürbaz taraftarların tutukları kulüplerin yöneticileri tarafından karakolda alındığı sahip çıkıldığı bir ülkeyiz sonuçta... Siyahi oyuncuya muz sallayan taraftar için basın toplantısı düzenleyip “Midesi bozukmuş o yüzden muz yiyor ırkçılık gibi bir niyeti” yok diyen adam eminim dün geceki yumruğu şiddetle kınamıştır.

    F.BAHÇE-G.SARAY DERBİSİNDE TÜM BUNLAR UNUTULUR

    İngiltere’de bir Team Grassroots adlı futbolda şiddetle ilgili çalışmalar yapan bir kurum geçtiğimiz yıllarda bir kampanya başlatmıştı. ‘Hakem yoksa maç da yok’ başlıklı kampanyanın amacı yöneticilerden futbolculara, teknik direktörlerden taraftarlara herkes için bir farkındalık yaratmak o da şu: Gerçekten hakem yoksa maç da olmaz! Günün sonunda maçları yönetecek hakem olmazsa Ankaragücü diye bir takım da gerek yok, onun yönetecek başkana da...

    Ama maalesef hepimiz biliyoruz ki bu olaydan hiçbir şey çıkmayacak. Çok değil iki hafta sonra iki Fenerbahçe-Galatasaray derbisi oynanacak peş peşe. Tüm bu yumruklar tekmeler unutulacak. Dün geceden beri Faruk Koca’yı kınayanlar da hep bir ağızdan hakemlere sallayacaklar yine!

    Ondan sonra da bir sonraki yumruğa kadar 'oyna devam!'