Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Abdurrahman Yıldırım Teknoloji hayalinden doğan fırsat

    Zeynep Aktaş’ın paylaşımlarından borsada sektör endekslerinin yılbaşına göre getirilerini görünce bizim de dünya modasına uyduğumuzu anladım.

    ➔ Bitişikte yer alan bu tablo günlük yükselişlere göre sıralanmış. Haftalık, aylık, üç aylık ve yılbaşına göre değer artışları veriliyor.

    ➔ İster üç aylık isterse de yılbaşı performanslarına göre hesap yapılsın, bilişim ve teknoloji endeksleri en yüksek primi yapan sektörler oldu.

    ➔ 32 şirketlik Bilişim Endeksi 2024’te 19 Mart itibariyle yüzde 80 yükseldi.

    ➔ Yine 34 şirketin yer aldığı Teknoloji Endeksi’nin primi yüzde 51’i buldu.

    ➔ Bilişim ve Teknoloji Endeksi borsada en yüksek prime sahip iki endeks. Onları üçüncü sırada BİST KOBİ Sanayi Endeksi yüzde 42’lik performansla izliyor.

    ➔ Bu dönemde BİST 100 Endeksi yüzde 15.5 düzeyinde arttığına göre teknolojik şirketleri genelin 3-4 katı prim yaptı.

    TEKNOLOJİ RÜZGARİ

    ➔ Bizim Borsa son yıllarda genelde dünyadan kopuk hareket ediyor.

    ➔ Fakat teknolojik performansta dünya ile paralel gittiğini söylemek mümkün.

    ➔ Bizdeki prim yüzde 80. Tabii TL bazında.

    Teknoloji hisseleri ile borsaları da ivmelendiren ve dünyanın üçüncü en değerli şirketi haline gelen Nvidia’nın primi de yüzde 80. Bir fark var ise o da bu performansın dolarla olmasındandır.

    ➔ Bu çerçevede dünyada esen teknoloji ve yapay zeka rüzgarının Türkiye kıyılarına ve borsasına da vurduğunu söylemek mümkün.

    HALKA ARZLARI TETİKLER

    ➔ Ancak Türkiye’nin teknoloji de durumu gelişmiş ülkelerle hele hele ABD ile karşılaştırılabilir gibi değil. Fark da kapatılabilir gibi görünmüyor.

    ➔ Onlar teknoloji hayali ile uçuşa geçtiler ve sonunda başardılar da.

    ➔ Biz ise yolun başındayız. Henüz hayal etme ve bu hayale, yurt dışının da tetiklemesiyle para yatırmaya meyilli olduğumuzu ortaya koyduk.

    ➔ Bu durum iyiye işaret. Borsadaki teknoloji şirketlerini değerlendirir. Bu şirketler değerlendikçe yenilerinin halka arzına yol açılır.

    ➔ Halka arzla kalıcı kaynak sağlayan teknoloji şirketleri büyüdükçe, kendilerine verilen kaynağı iyi kullandıkça borsa da büyür.

    ➔ Açıkçası teknoloji şirketlerine, borsa üzerinden fonlamayla daha hızlı büyüme yolu açıldı.

    BORSAYI DA BÜYÜTÜR

    ➔ Aynı zamanda borsanın da teknoloji şirketleri üzerinden büyümesinin yolu açıldı.

    ➔ Yeter ki dış konjonktürle gelen fırsatı heba etmeyelim ve dikkatli kullanalım. Bu şirketlere yatırım yapanların beklentilerini çok şişirip hüsran olmalarına yol açmayalım.

    ➔ Çünkü sermaye piyasası yoluyla teknolojik büyümeyi fonlama en idealidir ve büyüme karşılıklı olarak birbirini besler.

    ➔ Böylece de çok geride kaldığımız teknoloji alanını güçlendirebiliriz. Bugüne kadar Türkiye’nin rekabet gücünün yeterince artmamasının nedenlerinden biridir.

    ➔ Muhtemeldir ki borsanın dünyadan kopukluğunda şirketlerin ağırlıklı bir şekilde klasik firmalardan olmasının payı vardır.

    ➔ Artık her türlü büyümenin öncüsü teknolojidir. Yapay zeka, teknolojiyi çok daha yoğun kullandıracak, yeni dönemin temel aktörüdür.

    Dünya borsalarında yaşanan konjonktür bize altın tepsiyle bir fırsat sunuyor. Şans, teknolojinin hayalini kuran ve bu hayalin peşinden gidenlerden yanadır.