KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Youtube

15 Şubat 2005 tarihinde Steve Chen, Chad Kurley ve Jawed Karim adlı 3 eski paypal çalışanı girişimci tarafından hayata geçirilen Youtube, kurulduktan bir yıl sonra Google tarafından 1.65 milyar Dolara satın alınmıştır. Misyon olarak kullanıcının orijinal olarak oluşturulmuş videoları keşfetmelerini, izlemelerini ve paylaşmalarını sağlayan YouTube; kullanıcılara bağlantı kurmaları, bilgi vermeleri ve dünyadaki diğer kullanıcılara ilham kaynağı olmaları için bir forum imkanı oluşturmaktadır.

Bir rivayete göre video paylaşımdan yana yaşanan sıkıntıların dile getirildiği yemek masasında ortaya çıkan Youtube, diğer bir rivayete göre de 2004 yılında oynanan Süper Bowl'daki frikik videolarının bulunamamasıyla ortaya çıkmıştır.

Siteye yüklenen ilk video ise 2005 yılında kurucu Jawed Karim tarafından San Diego Hayvanat Bahçesi'nde çekilen "Me at the Zoo" adlı görüntü olmuştur.

Youtube Haberleri

 • Türkiye’de 15. yılını kutluyor

  Teknoloji, 01 Aralık 2021

  Türkiye’de 15. yılını kutluyor

  Google, 2006 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’de 15. yılını kutluyor. Türkiye’de 15. yılını kutlayan Google, Türkiye’de gelişimine katkıda bulunduğu dijital ekosistemin, toplam 1.4 milyon kişilik istihdam yarattığını açıkladı. Google tarafından desteklenen dijital ekonominin milli gelir içerisindeki payı yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye ulaştığı duyuruldu.

 • YouTube'dan nasıl para kazanılır?

  Kısayol, 25 Kasım 2021

  YouTube'dan nasıl para kazanılır?

  Dünyaca ünlü sosyal medya uygulaması YouTube, para kazanmak isteyen binlerce kişinin de hakkında en çok araştırma yaptığı konular arasında yer alıyor. Peki YouTube üzerinden nasıl para kazanılır? İşte merak edilen sorunun yanıtı...

 • İş Sanat'ın çevrimiçi sezonu başlıyor

  Kültür-Sanat, 14 Kasım 2021

  İş Sanat'ın çevrimiçi sezonu başlıyor

  İş Sanat yeni sezonunu, Maximum Uniq Hall’da orkestra şefi Rengim Gökmen yönetimindeki İstanbul Ensemble konseri ile açtı Seyircinin büyük beğenisini kazanan konserde solist olarak çellist István Várdai sahne aldı. Seyircili olarak canlı kayda alınan konser, 17 Kasım Çarşamba, saat 20.30’da İş Sanat'ın Youtube kanalında, ilk gösterimiyle yayında olacak. Konser aynı zamanda çevrimiçi sezonun da açılış konseri olacak.

  48 saatte 51 ‘kedi’ oyunu

  Teknoloji, 02 Kasım 2021

  48 saatte 51 ‘kedi’ oyunu

  308 oyun geliştiricisini buluşturan oyun geliştirici topluluğu ÜNOG Fall Jam’de 48 saatte 51 farklı kedi temalı (catlike) oyun tasarlandı. ÜNOG Kurucu Direktörü Sercan Muhlacı, “Oyunlarını geliştirerek Steam platformuna taşımak isteyenlere maddi destek sağlayacağız” dedi.

  YouTube Shorts Türkiye’de

  Teknoloji, 26 Ekim 2021

  YouTube Shorts Türkiye’de

  YouTube, içerik üreticilerinin ve sanatçıların reklamdan ücretli dijital ürünlere, ticari ürünlerden markalı içeriklere kadar, YouTube üzerinde ürettikleri içeriklerden gelir elde edebilecekleri yeni bir aracı YouTube Shorts Fonu Türkiye’de de kullanıma açıldı. İşte YouTuber’lar için başlangıç olarak her ay 100 ila 10 bin dolar arasında gelir elde edebilecekleri YouTube Shorts hakkında merak edilenler...

 • 1 milyarı geçti!

  Teknoloji, 28 Eylül 2021

  1 milyarı geçti!

  Kısa video paylaşımı odaklı sosyal medya platformu TikTok’un dünya genelinde aylık kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti. Bu sayı ile Çinli TikTok, Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram, Messenger ve WeChat’in yer aldığı milyarlık sosyal medya platformları listesine de adını yazdırdı.

 • Küçük esnafa vergi muafiyeti

  İş-Yaşam, 17 Eylül 2021

  Küçük esnafa vergi muafiyeti

  Hükümet, vergi başta olmak üzere ekonomiyle ilgili çeşitli konularda değişiklik içeren 56 maddelik yasa teklifi hazırlıyor. Teklifte yer alan düzenlemelerin başında terzi, berber, ayakkabı tamircisi gibi basit usulde defter tutan esnafa gelir vergisi muafiyeti tanınması geliyor. Ayrıca, düzenlemeler arasında Youtuber gelirlerinin vergilendirilmesine ilişkin de bir madde yer alıyor.

 • YouTube dünya nüfusunu aştı

  Teknoloji, 25 Temmuz 2021

  YouTube dünya nüfusunu aştı

  Dünyaca ünlü video paylaşım platformu YouTube, PlayStore üzerinden en çok indirilen uygulamaların başında yer alıyor. Son açıklanan rakamlara göre YouTube uygulaması indirme sayısı 10 milyarı geçti. Böylelikle YouTube uygulaması indirme sayısı, 8 milyar civarında olan dünya nüfusunu geçmiş oldu.

  YouTube kanalları televizyona geliyor

  Teknoloji, 17 Temmuz 2021

  YouTube kanalları televizyona geliyor

  Türk girişimciler, geleneksel televizyon kanalları ile YouTube’taki içerik kanallarını birleştiren AirTV ürününü tanıttı.

  Fahrettin Altun'dan Youtube'a sert tepki

  Gündem, 01 Temmuz 2021

  Fahrettin Altun'dan Youtube'a sert tepki

  YouTube, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Şehit Diplomatlar Sergisinde yaptığı konuşmayı, “nefret söylemi” olduğunu öne sürerek ÜlkeTV’nin hesabından kaldırdı. Altun bu karara sert tepki gösterdi: Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, her fırsatta terörün dili, dini, ırkı olmadığını söyleyeceğiz. Bir kere daha gördük ki her alanda olduğu gibi medya ve iletişim alanında da yerli ve milli platformlara ihtiyacımız var. Yaşasın Hakikat!

 • Artık bu videolar izleniyor

  Teknoloji, 22 Haziran 2021

  Artık bu videolar izleniyor

  YouTube tarafından hazırlanan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 20’den fazla ülkeden araştırma verilerini içeren YouTube Kültür Trendleri Raporu, pandeminin damga vurduğu 2020-2021 döneminin küresel video trendlerine olan etkilerini ortaya koydu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu dönemde hızlı bir yükseliş kaydeden video içerikleri...

 • AB mahkemesinden YouTube lehine karar

  Dünya, 22 Haziran 2021

  AB mahkemesinden YouTube lehine karar

  Avrupa Birliği (AB) mahkemesi, YouTube ve diğer çevrim içi platformların bazı durumlarda telif hakkı ihlalinde bulunan içeriklerden sorumlu olmadığına hükmetti.

 • Belçika'da iş arayanlara ''YouTuber olma'' kursu

  Dünya, 16 Haziran 2021

  Belçika'da iş arayanlara ''YouTuber olma'' kursu

  Belçika'da Brüksel-Başkent Bölgesi'nin mesleki eğitim kurumu, iş arayanlar için "YouTuber olma" kursları vermeye başlayacak

  Çocuklar internette neleri arıyor?

  Teknoloji, 14 Haziran 2021

  Çocuklar internette neleri arıyor?

  Pandemi nedeniyle çocukların hayatının da önemli bir şekilde etkilendiği 2020-2021 yıllarında, çocukların internette en çok aradığı başlıklar analiz edildi. ’Buna göre çocukların ilgileri “yazılım, ses ve video", "e-ticaret" ve "internet iletişim medyası" kategorilerinde artış gösterirken, “bilgisayar oyunları” kategorisinde azaldı. TikTok, YouTube ve WhatsApp  çocuklar arasında da en popüler uygulamalar haline gelirken, oyun ve çizgi filmlerde ise şu başlıklar öne çıktı...

  'Şefin Tavsiyesi' İş Sanat'ta

  Kültür-Sanat, 08 Haziran 2021

  'Şefin Tavsiyesi' İş Sanat'ta

  İş Sanat yaz dönemi projelerinden 'Şefin Tavsiyesi' başlıklı video dizisi ile aralarında güzel sanatlar, felsefe, gastronominin de yer aldığı, müziğin gelişimine eşlik eden disiplinlerin müzikle olan ilişkisine odaklanacak. İlk bölümü 8 Haziran tarihinde İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından ücretsiz olarak yayınlanacak Şefin Tavsiyesi, her hafta yeni bir içerikle seyircisi ile buluşacak.

 • İş Sanat'tan sanatseverlere 7 ayda 250 içerik

  Kültür-Sanat, 03 Haziran 2021

  İş Sanat'tan sanatseverlere 7 ayda 250 içerik

  İş Sanat’ın pandemi nedeniyle çevrim içi olarak 5 Kasım’da başlattığı “Dayanışma ve Umut Sezonu” 31 Mayıs’ta şef Serdar Yalçın yönetimindeki İstanbul Ensemble konseri ile tamamlandı. İş Sanat sezon boyunca sanatseverlere tamamı çevrim içi ve ücretsiz olarak YouTube kanalı ve internet sitesinden 250 içerik sundu. 561 sanatçının ve 100’e yakın sahne arkası personelinin işbirliğinde hazırlanan içerikler, 35 milyondan fazla izlenmeye ulaştı.

 • İşte şarj düşmanı uygulamalar!

  Teknoloji, 27 Mayıs 2021

  İşte şarj düşmanı uygulamalar!

  Akıllı telefonların şarjını en hızlı tüketen ve depolama alanlarından en çok yer kaplayan mobil uygulamalar belli oldu. İşte hemen hemen herkezin cebine bir şekilde giren o uygulamalar...

 • 282 bin Mısırlı ona hayran

  Kültür-Sanat, 21 Mayıs 2021

  282 bin Mısırlı ona hayran

  Türk oyuncuların yurt dışındaki tanınırlığının en belirgin göstergesi, şüphesiz sosyal medya hesaplarının yabancı takipçileri. Bu anlamda Naz Çağla Irmak'ın hayran portföyü oldukça ilgi çekici. Irmak'ın Türkiye'den çok Mısır'da hayranı bulunuyor. Genç oyuncunun 1 milyon 800 bin hayranının 282 bin 600'ü Mısırlı. 101 milyon 796 bin 153 nüfusa sahip Mısır'da her 360 Mısırlıdan biri Naz Çağla Irmak'ı takip ediyor

  'Evin Caz Hali'nin konuğu Eylül Ergül

  Kültür-Sanat, 20 Mayıs 2021

  'Evin Caz Hali'nin konuğu Eylül Ergül

  Eylül Ergül, Akbank Caz Festivali’nin 'Evin Caz Hali' konserleri kapsamında 27 Mayıs'ta Akbank Sanat Youtube kanalında müzikseverlerle buluşacak.