KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Güney Kore'den Google'a 177 milyon dolar ceza

  Dünya, 14 Eylül 2021

  Güney Kore'den Google'a 177 milyon dolar ceza

  Güney Kore, işletim sistemi ve uygulama pazarlarında adil rekabet karşıtı faaliyetleri nedeniyle Google’a 177 milyon dolar ceza kesti.

 • 100 milyon barajını aştı

  Teknoloji, 14 Eylül 2021

  100 milyon barajını aştı

  Huawei’nin yaklaşık 3 ay önce yayınladığı kendi işletim sistemi HarmonyOS 2’nin kullanıcı sayısı 100 milyonu geçti. Çinli şirket, HarmonyOS geliştiricilerinin sayısının ise geçen yıla göre 10 kat artışla 1.3 milyonu aştığını duyurdu.

 • Taliban, ülkeden ayrılan yönetimin dijital ayak izi peşinde

  Dünya, 04 Eylül 2021

  Taliban, ülkeden ayrılan yönetimin dijital ayak izi peşinde

  Reuters, Afganistan’ın eski yetkilileri ve uluslararası ortakları tarafından bırakılan dijital ayak izine ilişkin korkular arttıkça Google’ın Afganistan hükûmeti yetkililerinin e-posta hesabını geçici olarak askıya aldığını yazdı. Reuters'ın haberi henüz kaynaklara dayanıyor.

  Google Fransa'ya karşı harekete geçti

  Teknoloji, 01 Eylül 2021

  Google Fransa'ya karşı harekete geçti

  Google, Fransa Rekabet Kurumunun temmuz ayında "eser sahibinin haklarına komşu hakları ihlal ettiği" gerekçesiyle verdiği 500 milyon avro para cezası kararını temyize götüreceğini duyurdu

  "2022'den önce ofise gelmeyin!"

  Teknoloji, 01 Eylül 2021

  "2022'den önce ofise gelmeyin!"

  ABD’li teknoloji devi Google, daha önce 18 Ekim olarak duyurduğu ofise dönüş tarihini yine erteledi. Google ve Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai tarafından çalışanlara gönderilen e-postada, Covid-19 pandemisinin belirsizlik yaratmaya devam ettiğinin altı çizilerek, “Küresel gönüllü ofise dönüş politikamızı 10 Ocak 2022'ye kadar uzatacağız” denildi.

 • Google'dan Almanya'ya 1 milyar avroluk yatırım

  Dünya, 31 Ağustos 2021

  Google'dan Almanya'ya 1 milyar avroluk yatırım

  ABD'li teknoloji şirketi Google, bulut hizmetlerine yönelik Almanya'da 2 veri merkezine ve yenilebilir enerjinin genişletilmesine 1 milyar avro yatırım yapacağını duyurdu.

 • Post-pandemi: Google’dan evden çalışanlara maaş kesintisi

  Dünya, 12 Ağustos 2021

  Post-pandemi: Google’dan evden çalışanlara maaş kesintisi

  Google, pandemi sonrasında ofise dönmek istemeyen çalışanların, maaşlarında düşüşe gitmeyi düşünüyor.

 • Giden orman hiç gelmedi!

  Teknoloji, 31 Temmuz 2021

  Giden orman hiç gelmedi!

  “Türkiye’deki son yangınlar öncesinde ilgili bölgelerde yapılaşma ve orman varlığı ne durumdaydı?” diye merak ederek, dünyanın tüm uydularından çekilen fotoğraflarla oluşturulan Google’ın en popüler servislerinden Google Earth’e başvurduk. İşte Bodrum, Marmaris, Fethiye... gibi bölgelerde ormanların yapılaşmaya yenik düştüğü 1984 yılından bugüne yaşanan çarpıcı değişim... Necdet Çalışkan’ın haberi...

  Kripto para reklamlarına izin

  Kripto Para, 04 Ağustos 2021

  Kripto para reklamlarına izin

  Google'ın yeni politikası ile 2018'de yasaklanan kripto para reklamlarına yeniden onay çıktı

  Microsoft'tan aşı zorunluluğu

  Teknoloji, 04 Ağustos 2021

  Microsoft'tan aşı zorunluluğu

  Google ve Facebook'un ardından Microsoft da ofise dönecek çalışanlarının aşı olmasını zorunlu tuttu

 • Google kendi işlemcisini geliştirecek

  Teknoloji, 03 Ağustos 2021

  Google kendi işlemcisini geliştirecek

  Google, akıllı telefonları için Tensor isimli kendi işlemcisini geliştireceğini açıkladı

 • Rusya'dan Google'a 3 milyon ruble para cezası

  Teknoloji, 29 Temmuz 2021

  Rusya'dan Google'a 3 milyon ruble para cezası

  Google’ın Rusya’daki şahsi bilgilerin korunmasına yönelik yasayı ihlal etmesi nedeniyle şirketin mevzuata uymadığı hükmüne varan Rus mahkemesi, Google'a 3 milyon ruble para cezası verdi. Ülkede benzer ihlallerden ötürü Linkedin adlı internet sitesi 2016’da yasaklanmış, Facebook ve Twitter’a ise geçen yıl toplam 8 milyon ruble para cezası verilmişti

 • Rusya'dan Google'a para cezası

  Dünya, 29 Temmuz 2021

  Rusya'dan Google'a para cezası

  Rusya'da bir mahkeme, teknoloji şirketi Google'a şahsi bilgilere yönelik yasayı ihlal nedeniyle 3 milyon ruble para cezası verdi.

  Google'dan aşı zorunluluğu açıklaması

  Dünya, 29 Temmuz 2021

  Google'dan aşı zorunluluğu açıklaması

  ABD merkezli teknoloji şirketi Google, çalışanlarına ofislere dönmeden önce aşı yaptırma zorunluluğu getirdi.

  Aşı şirketleri damga vurdu!

  Teknoloji, 23 Temmuz 2021

  Aşı şirketleri damga vurdu!

  Dünyanın en yenilikçi şirketleri araştırmasının 2021 yılı sonuçları açıklandı. Teknoloji şirketlerinin ağırlıkta olduğu 50 şirketlik listede, bu yıl Covid-19 salgını sonrası aşı ve ilaç geliştiren şirketlerin hızlı yükselişine tanıklık edildi. En yenilikçi 50 şirketin 10’u aşı ve ilaç firmalarından çıktı.

 • Hesabınızın ele geçirilmemesi için...

  Teknoloji, 14 Temmuz 2021

  Hesabınızın ele geçirilmemesi için...

  Sosyal ağ Instagram’da hesabı ele geçirilmiş olma ihtimali olan kullanıcılar için “Güvenlik Kontrolü” özelliği kullanıma açıldı. Instagram, bu yeni özellik ile birlikte, hesap güvenliği için ipuçları da paylaştı.

 • Çocuğunuza akıllı saat alırken dikkat!

  Teknoloji, 09 Temmuz 2021

  Çocuğunuza akıllı saat alırken dikkat!

  Çocuklarını takip etmek isteyen aileler, son yıllarda akıllı saatlere daha fazla yönelmeye başladı. Takip işlevinin yanısıra pek çok özelliği bir arada sunan ve çocuklara özel geliştirilen akıllı saat almayı düşünenler nelere dikkat etmeli? İşte hem almadan önce hem de kullanırken güvenlik açısından bilmeniz gerekenler...

 • Trump, Facebook, Twitter ve Google'ı mahkemeye veriyor

  Dünya, 07 Temmuz 2021

  Trump, Facebook, Twitter ve Google'ı mahkemeye veriyor

  Eski ABD Başkanı Donald Trump, 6 Ocak'taki kongre baskınından sonra kendisine sansür uyguladığı gerekçesiyle Facebook, Twitter ve YouTube'un sahibi Google şirketlerine dava açacağını duyurdu.

  Artık bu videolar izleniyor

  Teknoloji, 22 Haziran 2021

  Artık bu videolar izleniyor

  YouTube tarafından hazırlanan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 20’den fazla ülkeden araştırma verilerini içeren YouTube Kültür Trendleri Raporu, pandeminin damga vurduğu 2020-2021 döneminin küresel video trendlerine olan etkilerini ortaya koydu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu dönemde hızlı bir yükseliş kaydeden video içerikleri...