KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Google'dan rakip arama motorlarına Android izni

  Teknoloji, 08 Haziran 2021

  Google'dan rakip arama motorlarına Android izni

  Google, iki yıl önce AB rekabet düzenleyicilerine verdiği sözü genişleterek, rakip firmaların Avrupa'daki Android cihazlarda varsayılan arama motorları olmak için ücretsiz rekabet etmelerine izin vereceğini duyurdu. Buna göre, StatCounter verileri baz alınarak her AB ülkesindeki en popüler beş uygun arama motoru ekranın üst kısmında rastgele sırayla görüntülenecek, altta ise en fazla yedi arama motorunun gösterilecek.

 • Fransa'dan Google'a para cezası!

  Teknoloji, 07 Haziran 2021

  Fransa'dan Google'a para cezası!

  ABD merkezli teknolojisi şirketi Google'a Fransa Rekabet Kurumu tarafından yaklaşık 2020 milyon euro (268 milyon dolar) ceza verildi. Yapılan açıklamada göre, söz konusu cezaya ABD'li şirketin online reklamlarındaki tekel uygulamalarının neden olduğu bildirildi. Fransız yetkililer ile uzlaşan Google'ın haksız reklam yönlendirmeleri yaptığını ve değişiklik için harekete geçtiği kaydedildi

 • Fransa'dan teknoloji devine ceza

  Dünya, 07 Haziran 2021

  Fransa'dan teknoloji devine ceza

  Fransa Rekabet Kurumu, Google’a reklam ağında rekabete aykırı davranmaktan 220 milyon avro para cezası verdi.

  Villa vurgunu!

  Teknoloji, 27 Mayıs 2021

  Villa vurgunu!

  Vatandaşlar, Covid-19 kısıtlamalarının esnetildiği bir yaz tatiline hazırlanırken siber dolandırıcılar da pandemiyi fırsat bilerek tatil için villa kiralamak isteyenleri hedeflemeye başladı. Bilinen online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayarak indirimli ve ucuz ilanlarla tatil planı yapmak isteyenleri dolandırmaya çalışan siber suçlulara karşı uyarıda bulunan uzmanlar, “Şüphe uyandırmamak için fiyatlar makul aralıklarda tutuluyor ve inanılmaz fiyatlar gösterilmiyor. Bir villa başka bir sitede 20.000 TL’ye mal olurken dolandırıcılar aynı villayı 12.000 TL’ye sunuyorlar” diyor.

  Google'dan Anneler Günü Doodle'ı

  Gündem, 09 Mayıs 2021

  Google'dan Anneler Günü Doodle'ı

  Dünyanın en popüler arama motoru Google, Anneler Günü için özel bir Doodle hazırladı. Türkiye'de ve dünyanın pek çok ülkesinde her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü dolayısıyla hazırlanan doodle, büyük ilgi görüyor. Peki Anneler Günü ilk ne zaman kutlanmaya başladı? Anneler Günü neden mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanıyor? İşte Anneler Günü'nün tarihçesi...

 • Bodrum'da markete akın!

  Teknoloji, 03 Mayıs 2021

  Bodrum'da markete akın!

  Türkiye’de tam kapanma önlemleri öncesi özellikle İstanbul’dan yazlık bölgelere olan toplumsal hareketlilik, Google’ın verilerine de yansıdı. Bodrum, Çeşme, Kuşadası gibi yazlık bölgelerde, marketlerdeki başta olmak üzere toplumsal hareketlilik, İstanbul'u katladı. İşte Google'ın o verileri... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Google üzerinden saldırıyorlar!

  Teknoloji, 30 Nisan 2021

  Google üzerinden saldırıyorlar!

  Hacker’ların web sitesi iletişim formlarını kötüye kullandıkları ve Google URL’leri üzerinden kötü amaçlı yazılımları yaymayı hedefledikleri yeni bir siber saldırı kampanyası başlattıkları belirlendi. Siber güvenlik uzmanları, şirketlerin ve müşterilerin bilgilerinin zarar görmemesi için alınması gereken 5 önlemi sıraladı.

 • Bu işten günde 615 milyon dolar kazanıyor!

  Teknoloji, 28 Nisan 2021

  Bu işten günde 615 milyon dolar kazanıyor!

  Koronavirüs pandemisi ile artan internet tüketimiyle rekor üstüne rekor kıran şirketlerin başında gelen Google, 2021 yılının ilk 3 ayında elde ettiği dudak uçuklatan finansal sonuçlarını açıkladı: Günde ortalama 615 milyon dolar gelir, 200 milyon dolar net kâr!

  Google ve Apple'a uyarı

  Teknoloji, 28 Nisan 2021

  Google ve Apple'a uyarı

  Avustralya'nın rekabet kurumu, dünyanın en büyük uygulama mağazalarını işleten Google ve Apple'ın sektörden gelen endişeleri giderecek adımlar atmamaları halinde uygulama mağazalarını bağlayacak yeni düzenlemelere tabi kalabilecekleri uyarısında bulundu.

  Twitter resmen Türkiye’de!

  Teknoloji, 23 Nisan 2021

  Twitter resmen Türkiye’de!

  Sosyal medya düzenlemesi kapsamında geçen ay temsilci atayacağını duyuran Twitter, Türkiye’de resmen şirketleşti. Dün Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Limited Şirketi’nin kuruluşunu tescil ettiren sosyal ağın Türkiye temsilcisi ise San Francisco’da yaşayan Kevin Cope oldu.

 • Dünya Günü 2021 Google'da Doodle oldu

  Gündem, 22 Nisan 2021

  Dünya Günü 2021 Google'da Doodle oldu

  Dünyanın en büyük arama motoru Google, 22 Nisan tarihine özel "Dünya Günü 2021" adlı doodle ana sayfasında yayınladı. İlk olarak Ulusal UNESCO Dünya Konferansında ortaya çıkan Dünya Günü fikri çevreci bir hareketi vurguluyor.

 • YouTube Kids Türkiye’de!

  Teknoloji, 21 Nisan 2021

  YouTube Kids Türkiye’de!

  Dünyanın 2015 yılında kullanmaya başladığı YouTube’un çocuklara özel uygulaması YouTube Kids, 6 yıl gecikmeli olarak Türkiye’ye geldi. İşte bugünden itibaren artık Türkiye’de de iOS, Android ve web üzerinden erişilebilen YouTube Kids’in özellikleri...

 • Zoom Phone Türkiye’de

  Teknoloji, 19 Nisan 2021

  Zoom Phone Türkiye’de

  40'tan fazla ülkede yerel telefon hizmeti sunan ve kurumların telefon sistemi gereksinimlerini video iletişim platformu Zoom'da birleştirmelerine olanak tanıyan Zoom Phone, Türkiye'de kullanıma sunuldu.

  Yaşadığınız yer 37 yıl önce nasıldı?

  Teknoloji, 17 Nisan 2021

  Yaşadığınız yer 37 yıl önce nasıldı?

  Google Earth servisine gelen güncelleme ile artık sadece belirli bölgelerin değil Türkiye dahil dünyanın herhangi bir noktasında zamanı geri sarmak mümkün olacak. Google Earth Timelapse ile yaşadığınız şehir, ilçe, semtin 1984 yılından bugüne nasıl değiştiğini görebileceksiniz. İşte milyonları ekran başına kilitlemesi beklenen Google’ın o yeni özelliği...

  İzinizi bırakmayın!

  Teknoloji, 17 Nisan 2021

  İzinizi bırakmayın!

  Arama motorunda merak ettiğimiz bir şeyi ararken, sosyal medya hesabımızdan durum güncellerken, ya da cep telefonumuza bir uygulamayı yükleyip kullanırken dijital ayak izlerimizi de bırakmış oluyoruz. Uzmanlar, internet kullanımının yoğunlaştığı ve veri ihlallerinin arttığı bu dönemde, kullanıcılara dijital ayak izlerini azaltmaları yönünde uyarıyor.

 • Rekabet Kurulu'ndan Google'a dev ceza

  Teknoloji, 14 Nisan 2021

  Rekabet Kurulu'ndan Google'a dev ceza

  Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik soruşturma kapsamında müteselsilen 296 milyon 84 bin 899 TL idari para cezası verildi..

 • Google'dan Sadri Alışık'a özel doodle

  Gündem, 05 Nisan 2021

  Google'dan Sadri Alışık'a özel doodle

  Dünyanın en büyük arama motoru Google, 5 Nisan 2021 tarihine özel Türk Sinemasının unutulmaz isimlerinden biri olan Sadri Alışık'ın doğum günü için Doodle hazırladı. Peki Sadri Alışık kimdir, nereli? Sadri Alışık neden vefat etti? İşte Sadri Alışık hayatı hakkında bilgiler

 • Ofise dönüyorlar

  Teknoloji, 01 Nisan 2021

  Ofise dönüyorlar

  Pandemi nedeniyle çalışanlarına uzaktan çalışma imkanı tanıyan Amazon, sonbahar itibarıyla ofise dönülmesini planladığını açıkladı. Google ise nisan ayında ofisten çalışılmaya başlanacağını, eylül ayında ise tüm çalışanların haftada 3 gün ofisten çalışmaya başlamasını beklediğini bildirdi

  Çocuklar için Instagram geliyor

  Teknoloji, 19 Mart 2021

  Çocuklar için Instagram geliyor

  Instagram’ın 13 yaşın altındaki çocuklar için özel bir Instagram uygulaması geliştirdiği ortaya çıktı. “Instagram Çocuk” uygulamasının başında ise daha önce Google için YouTube Kids uygulamasını geliştiren iPavni Diwanji’nin olacağı belirtildi. İşte Instagram Çocuk uygulaması ile ilgili ortaya çıkan ilk detaylar...