KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • 1 yılda 5 milyon dolarlık destek

  Girişimcilik, 23 Kasım 2020

  1 yılda 5 milyon dolarlık destek

  Kolektif House'un, Google'ın startup destek programı Google for Startups ile yaptığı iş ortaklığı kapsamında son bir yılda 50'den fazla girişime 5 milyon doların üzerinde destek sağlandığı açıklandı. Yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemde de ürün kredi desteklerinin artarak devam edeceği belirtildi

 • Arjantin First Lady'sinden Google'a 'hakaret davası'

  Dünya, 20 Kasım 2020

  Arjantin First Lady'sinden Google'a 'hakaret davası'

  Arjantin’in First Lady’si Fabiola Yanez; kadın düşmanı, kötü niyetli ve karalayıcı olduğu iddialarıyla Google’a dava açtı.

 • Pentagon’dan Twitter’a...

  Teknoloji, 18 Kasım 2020

  Pentagon’dan Twitter’a...

  Twitter, platformunda yaşanan güvenlik açıklarıyla mücadele etmek için daha önce Google ve Pentagon’a da çalışmış olan ünlü hacker’ı işe aldı. Twitter’ın güvenliğinden sorumlu biriminin başına getirilen, Peiter Zatko (takma adı “Mudge”), doğrudan Twitter CEO’su Dorsey’e rapor verecek.

  Google'dan 'rekabet' açıklaması

  Teknoloji, 14 Kasım 2020

  Google'dan 'rekabet' açıklaması

  Google, Rekabet Kurumu'nun verdiği 196 milyon TL'lik ihlal cezasıyla ilgili açıklama yaptı. Arama sonuçlarıyla değil reklam gösterimiyle gelir elde ettiğini belirten Amerikalı şirket, "Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. " dedi. Google, yanlış anlamaları gidermek için Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceklerini kaydetti

  Google’ın eski CEO’suna vatandaşlık verdi!

  Teknoloji, 13 Kasım 2020

  Google’ın eski CEO’suna vatandaşlık verdi!

  Güney Kıbrıs yönetiminin geçen ay son verdiği “Yatırım Yoluyla Vatandaşlık” programına son anda başvuru yapan Google eski CEO’su Eric Schmidt’in, vatandaşlığı onaylandı. 2.2 milyon Euro karşılığında kendisi, eşi ve kızına Kıbrıs vatandaşlığı alan Schmidt,  daha az vergi ödeme, Avrupa Birliği'ne serbestçe girme ve özellikle pandemi nedeniyle uygulanan bazı seyahat yasaklarını atlatma avantajlarına kavuştu!

 • Ücretsiz uygulamaya son veriyor!

  Teknoloji, 12 Kasım 2020

  Ücretsiz uygulamaya son veriyor!

  Fotoğraf ve videolarını Google Fotoğraflar ile ücretsiz ve sınırsız olarak depolayan kullanıcıları üzen haber Google’dan geldi. Google, “yüksek kalite” ayarında yedeklenen tüm yeni fotoğraf ve videoların 1 Haziran 2021’den itibaren, Google Drive ve Gmail gibi Google Hesabı ile birlikte sağlanan 15 GB'lık ücretsiz depolama alanında hesaba katılacağı duyurdu.

 • Borcunu ödeyemeyenin telefonuna kilit!

  Teknoloji, 11 Kasım 2020

  Borcunu ödeyemeyenin telefonuna kilit!

  Bankaya borcunu ödeyemeyen tüketicilerin akıllı telefonlarının uzaktan kilitleyen bir uygulama geliştirildi. Google’ın “Device Lock Controller” adlı bu uygulaması ile bankalar kredi taksitini ödemeyen kullanıcının telefonunu uzaktan kilitleyebilecek. Bu durumda akıllı telefonların sadece acil aramalar, gelen ve giden aramalar gibi sınırlı sayıda işlevi kullanılabilecek. Uygulama ilk olarak Kenya’da hayata geçirildi.

 • E-ticaret devine 28 milyar dolarlık soruşturma

  Teknoloji, 10 Kasım 2020

  E-ticaret devine 28 milyar dolarlık soruşturma

  Avrupa Komisyonu, e-ticaret pazarlarında rekabeti bozarak AB antitröst kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Amazon hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Dava Amazon aleyhine sonuçlanırsa, ABD'li şirkete 28 milyar dolarlık para cezası çıkabilir.

  Google'dan 3.5 saatlik savunma!

  Teknoloji, 04 Kasım 2020

  Google'dan 3.5 saatlik savunma!

  Rekabet Kurulu Google’ın kelime tabanlı reklam platformu Adwords ile Türkiye'de rekabet kurallarını ihlal edip, etmediği ile ilgili açılan soruşturmada ABD’li teknoloji devinin sözlü savunması aldı. Yaklaşık 3.5 saat süren sözlü savunma toplantısında Google, “Google’da yapılan sorguların yalnızca yüzde 16’sında metin reklamları gösteriliyor. Üstelik bu oran gittikçe de azalıyor” ifadelerini kullandı.

  İşte Twitter'ın son hali!

  Teknoloji, 30 Ekim 2020

  İşte Twitter'ın son hali!

  2020 yılının 3. çeyreğinde gelirleri yüzde 14 artan Twitter’ın kârı ise yüzde 22 azaldı. Öte yandan ABD’li senatörlerin sorularını yanıtlayan Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, verdiği yanıtlardan çok yeni sakalı ile dikkatleri üzerine topladı.

 • Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sürprizi

  Gündem, 29 Ekim 2020

  Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sürprizi

  Google, ana sayfasındaki Cumhuriyet Bayramı'na özel hazırlanan "doodle" ile Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Google yayınlaıdğı Doodle'da Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli demokratik simgelerinden TBMM yer aldı. İşte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na dair anektotlar...

 • 'Yeni işletim sistemi yapay zeka olacak'

  Teknoloji, 26 Ekim 2020

  'Yeni işletim sistemi yapay zeka olacak'

  Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) düzenlediği, yerli ve yabancı 110 konuşmacının yer aldığı Türkiye Yapay Zeka Haftası’nı (TR AI Week) 20 binden fazla kişi takip etti. Online etkinliğin açılışında yapay zekanın önemine dikkat çeken TRAI’nin kurucusu Halil Aksu “Yapay zeka, medeniyetimizin yeni işletim sistemi olacak” dedi.

 • Allah gecinden versin ama...

  Teknoloji, 22 Ekim 2020

  Allah gecinden versin ama...

  Öldükten sonra dijital hayatımızdaki izler ne olacak ve kim, nasıl takip edecek? İşte "Ben ölünce Facebook, Instagram, Twitter... hesabım da ölüyor mu?" sorusunun cevabını arayanlar için Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya devlerinin dijital miras ve mirasçı konusundaki yaklaşımları...

  ABD hükümeti Google'a dava açtı

  Teknoloji, 20 Ekim 2020

  ABD hükümeti Google'a dava açtı

  Tekonoloji firması Google, kendi ülkesinde flaş bir dava ile karşı karşıya kaldı. Edinilen bilgiye göre, ABD hükümeti Google'a antitröst davası açtı. Ülkedeki başkanlık seçimlerine az bir süre kala açılan dava, Başkan Trump'ın destekçilerine siyasi bir jesti olarak yorumlanıyor. Şirket bir süredir Cumhuriyetçi senatörlerin hedefinde bulunuyor

  Google imdadınıza yetişti!

  Teknoloji, 16 Ekim 2020

  Google imdadınıza yetişti!

  Google'dan aradığı şarkıyı bir türlü bulamayanlara dev hizmet! Bundan sonra kafanıza takılan ama bir türlü bulamadığınız şarkıyı, Google bulacak. Peki hum to search özelliği nasıl kullanılır? İşte ayrıntılar...

 • Sürücüsüz taksi yolcu almaya başladı

  Otomobil, 09 Ekim 2020

  Sürücüsüz taksi yolcu almaya başladı

  Uzunca bir süredir teknoloji ve otomobil şirketleri tarafından testleri gerçekleştirilen sürücüsüz otomobiller alanında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Google bünyesindeki otonom araç şirketi Waymo, sürücüsüz araçları ile taşımacılığa başladığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, ilk olarak ABD'nin Phoenix kentinde başlayacak hizmetin 80 kilometrekarelik bir alanı kapsayacağı bildirildi. Chrysler Pacifica marka araçların kullanılacağı sürücüsüz taksi hizmetinin ABD'nin diğer kentlerinde de başlaması bekleniyor

 • Google ilk ne zaman kuruldu?

  Teknoloji, 27 Eylül 2020

  Google ilk ne zaman kuruldu?

  Amerikan anonim şirketi ve en çok kullanıcıya sahip arama motoru olan Google yeni yaşını kutluyor. 4 Eylül 1998 yılında yani tam 22 yıl önce kurulan Google bugünü ana sayfasında paylaştığı bir Doodle ile kutladı. İşte Google hakkında merak edilenler...

 • Google'ın kurucusu kimdir?

  Gündem, 27 Eylül 2020

  Google'ın kurucusu kimdir?

  Google 22. doğum gününü hazırladığı bir doodle ile kullanıcılarına duyurdu. Peki, Google'ın kurucusu kimdir? Google ne zaman kuruldu?

  Yandex Türkiye ofisini kapatıyor!

  Teknoloji, 18 Eylül 2020

  Yandex Türkiye ofisini kapatıyor!

  2011 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Rusya merkezli arama motoru Yandex'in Türkiye'deki ofisini kapatma kararı aldığı öğrenildi. Şirket Türkiye'deki operasyonlarını Ekim ayından itibaren Rusya merkezli olarak sürdürmeyi planlıyor. Yandex, Türkiye'de arama motorunun yanı sıra e-ticaret, navigasyon, mobil uygulama ve reklamcılık alanlarında faaliyet gösteriyordu. Yandex'in Türkiye arama motoru pazarında Ağustos 2020 itibariyle yüzde 12.8'lik pazar payı bulunuyor. Yandex, Türkiye'deki ofisinin kapanacağı ile ilgili resmi açıklamayı da Twitter üzerinen duyurdu.