KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Google, AFP'ye telif hakkı ödeyecek

  Teknoloji, 18 Kasım 2021

  Google, AFP'ye telif hakkı ödeyecek

  Google, Fransız haber ajansı Agence France Presse'in (AFP) ürettiği haber, görüntü ve fotoğraflarını kullandığı takdirde ajansa telif hakkı ödeyecek

 • Google'dan sahne emekçilerine destek projesi

  Teknoloji, 01 Kasım 2021

  Google'dan sahne emekçilerine destek projesi

  Google, sahne emekçilerine dijital yetenekler kazandırmayı amaçlayan "Sahne 2.0" programını hayata geçirdi

 • 'Sahne 2.0'ye 275 bin dolar

  Kültür-Sanat, 01 Kasım 2021

  'Sahne 2.0'ye 275 bin dolar

  Pandemi dönemi, kültür sanat kurumlarının ve sahne emekçilerinin de teknolojik araçlarla çağı yakalamalarının, dijital yetenekler kazanmalarının ne kadar gerekli ve önemli olduğunu ortaya koydu. Google, pandemi döneminde sahne sanatları emekçilerinin izleyicilerine alternatif mecralar yoluyla da ulaşabilmelerine yardımcı olmak amacıyla yeni bir projeye destek sağlıyor. 275 bin dolarlık Google.org hibesiyle, Inogar ve Tiyatro Kooperatifi yürütücülüğünde hayata geçirilen 'Sahne 2.0' projesi, kamuoyuna duyuruldu

  Instagram'dan "şifre" uyarısı!

  Teknoloji, 01 Kasım 2021

  Instagram'dan "şifre" uyarısı!

  Dünya genelinde 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram’dan şifre tuzaklarına karşı uyarı geldi. “Instagram size asla DM göndermez” denilen uyarıda, kullanıcıların dikkat etmesi gereken güvenlik önlemleri sıralandı.

  Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sürprizi

  Gündem, 29 Ekim 2021

  Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sürprizi

  Google, ana sayfasındaki Cumhuriyet Bayramı'na özel hazırlanan "doodle" ile Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Google yayınladığı Doodle görselinde Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli demokratik simgelerinden TBMM yer aldı. İşte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında bilgiler...

 • 5 şirket 88 trilyon TL’ye bedel!

  Teknoloji, 27 Ekim 2021

  5 şirket 88 trilyon TL’ye bedel!

  Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft’dan oluşan GAFAM, son bir yılda değerlerine 2.2 trilyon dolar daha ekledi. Bu beşlinin toplam piyasa değerinin yüzde 32 arttığı son bir yılda, Google’ın değeri yüzde 73, Microsoft'un yüzde 47, Apple’ın yüzde 26 yükseldi.

 • Dakikada 143 bin dolar kâr etti

  Teknoloji, 27 Ekim 2021

  Dakikada 143 bin dolar kâr etti

  Google'ın çatı şirketi Alphabet 3. çeyrekte 18.9 milyar dolarla en yüksek çeyreklik kârına ulaştı. Bu, firmanın söz konusu dönemde her dakika 143 bin dolar kâr ettiği anlamına geliyor

 • YouTube Shorts Türkiye’de

  Teknoloji, 26 Ekim 2021

  YouTube Shorts Türkiye’de

  YouTube, içerik üreticilerinin ve sanatçıların reklamdan ücretli dijital ürünlere, ticari ürünlerden markalı içeriklere kadar, YouTube üzerinde ürettikleri içeriklerden gelir elde edebilecekleri yeni bir aracı YouTube Shorts Fonu Türkiye’de de kullanıma açıldı. İşte YouTuber’lar için başlangıç olarak her ay 100 ila 10 bin dolar arasında gelir elde edebilecekleri YouTube Shorts hakkında merak edilenler...

  Google'dan Afrika'ya 1 milyar dolar

  Teknoloji, 07 Ekim 2021

  Google'dan Afrika'ya 1 milyar dolar

  Google, hızlı ve ucuz internet erişiminin sağlanması ve dijital dönüşümü desteklemek için 5 yıl içerisinde Afrika'ya 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu

  ‘Sanki birileri bir anda kabloları çekti’

  Teknoloji, 05 Ekim 2021

  ‘Sanki birileri bir anda kabloları çekti’

  Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta yaşanan ve yaklaşık 7  saat boyunca süren erişim sorununu değerlendiren Türkiye merkezli siber mühendislik şirketi İnfrasis Siber Mühendislik’in Genel Müdürü Can Sobutay, “Facebook ve bağlı hizmetleri WhatsApp ve Instagram tamamen çöktü. Sanki birileri veri merkezlerinden bir anda ‘kabloları çekmiş’ ve onları internetten ayırmış gibiydi... Yaşanan kesinti; internetin birlikte çalışan milyonlarca uygulama ve servisten oluşan çok karmaşık ve birbirine bağımlı bir altyapı olduğunu nazikçe hatırlattı” dedi.

 • Google 23. yaşını kutluyor

  Gündem, 27 Eylül 2021

  Google 23. yaşını kutluyor

  Dünyaca popüler arama motoru Google, 23. yaşını kutluyor. Google doğum gününe özel anasayfasında bir doodle hazırladı. Peki, Google ne zaman kuruldu? Google'ın kurucusu kimdir? Ayrıntılar haberimizde...

 • Google Oyun Akademisi Türkiye'de

  Teknoloji, 22 Eylül 2021

  Google Oyun Akademisi Türkiye'de

  Google Türkiye, Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi işbirliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleriyle hayata geçen “Google Oyun ve Uygulama Akademisi” faaliyetlerine başladı. Teknoloji sektörüne özel nitelikli iş gücü yetiştirilmesi için destek sağlayarak Türkiye’nin dijital oyun ve uygulama ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan akademinin ilk yılında en az yüzde 50’si kadın olmak üzere 2000 mezun verilmesi hedefleniyor.

 • Ev arayanlar dikkat: Bu tuzağa düşmeyin!

  Teknoloji, 22 Eylül 2021

  Ev arayanlar dikkat: Bu tuzağa düşmeyin!

  Son dönemde kiralık ev fiyatlarındaki artışı fırsat bilen siber dolandırıcılar, uygun fiyatlı ev arayışında olan vatandaşları hedeflemeye başladı. Sahte ilanlarla kendilerine ait olmayan bir evi defalarca kiralayıp kapora isteyerek uygun fiyatlı ev arayışında olan vatandaşları dolandırmaya çalışan siber suçlulara karşı uyaran uzmanlar, dolandırıcı e-postalara, telefon görüşmelerine, sahte ilanlara, sahte web sitelerine ve sosyal medyadaki paylaşımlara karşı temkinli olunması gerektiğine dikkat çekiyor.

  Güney Kore'den Google'a 177 milyon dolar ceza

  Dünya, 14 Eylül 2021

  Güney Kore'den Google'a 177 milyon dolar ceza

  Güney Kore, işletim sistemi ve uygulama pazarlarında adil rekabet karşıtı faaliyetleri nedeniyle Google’a 177 milyon dolar ceza kesti.

  100 milyon barajını aştı

  Teknoloji, 14 Eylül 2021

  100 milyon barajını aştı

  Huawei’nin yaklaşık 3 ay önce yayınladığı kendi işletim sistemi HarmonyOS 2’nin kullanıcı sayısı 100 milyonu geçti. Çinli şirket, HarmonyOS geliştiricilerinin sayısının ise geçen yıla göre 10 kat artışla 1.3 milyonu aştığını duyurdu.

 • Taliban, ülkeden ayrılan yönetimin dijital ayak izi peşinde

  Dünya, 04 Eylül 2021

  Taliban, ülkeden ayrılan yönetimin dijital ayak izi peşinde

  Reuters, Afganistan’ın eski yetkilileri ve uluslararası ortakları tarafından bırakılan dijital ayak izine ilişkin korkular arttıkça Google’ın Afganistan hükûmeti yetkililerinin e-posta hesabını geçici olarak askıya aldığını yazdı. Reuters'ın haberi henüz kaynaklara dayanıyor.

 • Google Fransa'ya karşı harekete geçti

  Teknoloji, 01 Eylül 2021

  Google Fransa'ya karşı harekete geçti

  Google, Fransa Rekabet Kurumunun temmuz ayında "eser sahibinin haklarına komşu hakları ihlal ettiği" gerekçesiyle verdiği 500 milyon avro para cezası kararını temyize götüreceğini duyurdu

 • "2022'den önce ofise gelmeyin!"

  Teknoloji, 01 Eylül 2021

  "2022'den önce ofise gelmeyin!"

  ABD’li teknoloji devi Google, daha önce 18 Ekim olarak duyurduğu ofise dönüş tarihini yine erteledi. Google ve Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai tarafından çalışanlara gönderilen e-postada, Covid-19 pandemisinin belirsizlik yaratmaya devam ettiğinin altı çizilerek, “Küresel gönüllü ofise dönüş politikamızı 10 Ocak 2022'ye kadar uzatacağız” denildi.

  Google'dan Almanya'ya 1 milyar avroluk yatırım

  Dünya, 31 Ağustos 2021

  Google'dan Almanya'ya 1 milyar avroluk yatırım

  ABD'li teknoloji şirketi Google, bulut hizmetlerine yönelik Almanya'da 2 veri merkezine ve yenilebilir enerjinin genişletilmesine 1 milyar avro yatırım yapacağını duyurdu.