Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Abdurrahman Yıldırım Fed: Trump'a köstek Biden'a destek mi?
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Fed faiz oranlarını beklendiği gibi mevcut seviyesinde bıraktı. ABD merkez bankasının yüzde 2 enflasyon hedefine doğru ilerleyişinin yavaşlamasına rağmen 2024 sonuna kadar üç faiz indirimi beklentisini masada tutmaya devam etti. Başkan Powell’in tam bir güvercin tutum takınması dahil edildiğinde finansal piyasalar belki de Fed’den daha fazlasını isteyemezdi.

    ➔ Yapılan yorumlarda ise Powell’ın basın toplantısında kullandığı ultra güvercin dilin piyasalara girmek için fırsat bekleyen “gelişmeleri kaçırma korkusu” içindeki yatırımcıları tanımlayan FOMO’lara (İngilizce “Fear Of Missing Out” kelimelerinin baş harfleri) büyük bir fırsat tanıdığı belirtildi.

    Karar öncesinde pek çok kişi, yıl başından bu yana enflasyonda görülen yükselişin Fed'i faiz indiriminden vazgeçmeye zorlayacağından endişe ediyordu.

    ➔ Ancak Fed hem karar metni hem Powell’ın açıklamalarıyla işlerin yolunda gittiğini net bir şekilde ifade etti.

    ➔ Diğer yandan başta ABD olmak üzere gelecek aylarda dünyada 77 genel seçim yapılacak. Uzmanlara göre yine başta ABD olmak üzere bunların pek çoğu beklenmedik gelişmelere neden olabilir.

    İkinci çeyreğin sonunda ortam Fed’in beklediği gibi olmaz ve faiz indirimine gitmezse finansal piyasalara sonbahar erken gelebilir.

    POWELL’IN TUTUMU

    ➔ Başkan Powell piyasaları korkutmadan konuştu.

    ➔ Şahin ifadeleri kullanmaktan özellikle kaçındı.

    ➔ Genel mesajı “Enflasyon doğru yolda, yıl içerisinde faiz indirimi hala mümkün, ekonomi gayet güçlü” diye üç başlıkta toplanabilir.

    ➔ İstenen ama piyasalar tarafından beklenmeyen bu tutum karşısında Haziran ayında faiz indirimi ihtimali artarak yüzde 68’e çıktı.

    ➔ Doların büyük paralara göre değerini ölçen Dolar Endeksi faiz indiriminin güçlenmesiyle yüzde 0.42 düştü.

    ➔ ABD borsaları yüzde 1 civarında artışla günü kapattı, Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500 rekor kırdı.

    ➔ Fed’in şahinleşeceği ihtimaliyle düşüşe geçen altın fiyatları toparladı ve onsu 2.188.85 doları görerek yeni rekor kırdı. Altın dün yüzde 1.35 prim yaptı.

    ➔ Son dönemde hızlı yükselen Bitcoin yine aynı korkuyla sert bir şekilde gerilerken kayıplarını telafi etti. 68.131 dolardan 60.900’e inen kripto para sonra 67.886 değerine çıktı. Önceki gün yüzde 8 düşen Bitcoin yüzde 8 arttı.

    BASIN TOPLANTISINDA NE DEDİ?

    ➔ “Enflasyon geçen yıl düzenli olarak düşmesine rağmen hala yüksek bir oranda bulunuyor.

    ➔ Politika faizinin bu tür bir döngü için muhtemelen zirvede olduğuna inanıyoruz.

    ➔ Ekonominin beklendiği gibi genel olarak gelişmesi halinde, bu yılın bir noktasında politika kısıtlamasını geri çevirmeye başlamanın uygun olacağına inanıyoruz.

    ➔ Ayarlarımızı başta enflasyon olmak üzere pek çok konuyu dikkate alarak yapacağız

    ➔ Toplantıdan toplantıya konuları değerlendireceğiz

    Son iki ayda görülen artış enflasyonun yüzde 2'ye doğru bazen inişli çıkışlı bir yol izleyerek kademeli şekilde düşmesi genel hikayeyi fazla değiştirmedi.

    ➔ Şirketler yeterince çalışan bulmakta zorluk çekiyor

    ➔ İstihdam konusunda yaşanacak beklenmedik bir gevşeme para politikaları konusunda değişikliğin işareti olabilir.

    Enflasyonu hedeflediğimiz yüzde 2 seviyesine çekeceğiz. Zaten önemli ölçüde de geriledi. Ancak hedefimize inmek biraz daha zaman alacak.

    ➔ Faiz kararı için daha fazla ekonomik rakamı izlememiz gerekecek

    ‘GÜÇLÜ İSTİHDAM TEK BAŞINA ENGEL DEĞİL

    ➔ Şu an için ekonomik rakamlarda herhangi bir değişim görmüyoruz. Ama özellikle istihdam konusunda yaşanacak beklenmedik bir değişiklik işi kolaylaştırabilir.

    ➔ Tüm dünyada faizlerin geçmişte olduğu gibi sıfır seviyelerine inmesi artık oldukça zor.

    Ancak yeni bir seviye belirlenecek, bunu göreceğiz.

    Çok güçlü istihdamın olması tek başına faiz indirimine büyük bir engel sayılmaz. Ama işi kolaylaştırmıyor.

    ➔ Maaş artışları hala yüksek seviyelerde ancak yavaş yavaş sürdürülebilir seviyelere inmeye başladı.

    Tarih bize faizleri vaktinden önce indirmeye kalktığınızda yeniden yükseltmek zorunda kalabileceğinizi gösteriyor. Bu nedenle sabırla bekleyip kararımızı sabırla alacağız.

    ➔ Faiz indirimi konusunda şu ana kadar sürdürdüğümüz bekle ve gör stratejimizin bize herhangi bir zarar verdiğini düşünmüyoruz.

    ➔ CBDC (Merkez bankası dijital para birimi) konusu hakkında çok fazla seçenek var. Hangi yönde ilerleyeceğimizi belirlemek için başta teknik olmak üzere gelişmeler hakkında biraz daha bilgi edinmemiz gerekiyor. Kişisel olarak ABD'nin bu konuda öncülük yapması gerektiğini düşünüyorum.”

    ARTIK FAİZİ DÜŞÜRMEMEK İÇİN İYİ BİR NEDEN ARANACAK

    ➔ Fed tam bir güvercin çıktı, çünkü biraz daha yüksek enflasyon ve daha fazla ekonomik büyüme ön görürken bile faiz indirimlerini masada bıraktı.

    Parasal otorite koşulları zorlayarak da olsa faizleri düşürmek istiyor. Bu anlaşıldı. Fed elini iyice açık etti. Bundan sonrası artık faizleri düşürmemek için iyi bir nedenin ortaya çıkmasına bağlı.

    ➔ Yatırımcılar, piyasaları ve risk iştahını destekleyen genel tutumu ve bu yıl üç faiz indiriminin gündemde kaldığını görerek rahatladı.

    Peki yükselişe geçen enflasyon karşısında şahinleşmesi beklenirken piyasalardaki güvercinlerle birlikte uçuşa geçen Fed iyi yaptı mı? Borsalar ve piyasalar rekor kırarken parasal otorite enflasyonun düşmesini nasıl bekleyecek?

    ➔ Enflasyon Fed'in yüzde 2'lik hedefine yaklaşmadan ve GSYH büyümesi trendin üzerindeyken faiz indirimine gitmek oldukça riskli bir yol.

    PİYASALAR DAHA UZUN SÜREYLE DAHA ÇOK OYNAR

    ➔ Ancak Amerikan müesses nizamı ve Fed, Trump’ın ikinci kez başkanlık koltuğuna uzanmasından öylesine kormuş olmalı ki, örtük bir işbirliği içinde hareket ediyorlar.

    Fed’in yapması gerekenin tersine hareket etmesini seçim öncesinde piyasaların fişini çekerek Trump’ın eline yeni bir koz vermek istemeyişine yoruyoruz.

    ➔ Anketlerde zaten önde olan Trump’ın meydanlarda çıkıp “Ben gelince faizleri sıfıra indireceğim, bak görün piyasaları nasıl düzelteceğim” tarzında konuşmasına malzeme olmaktan kaçınıyorlar.

    ➔ Ne de olsa Trump Başkan Powell’ı görevden alacağını açıklamıştı ve Fed’e müdahaleleri olmuştu.

    Ancak Fed ve Başkan Powell, Trump’ın hışmından kaçarken bu kez de seçim öncesinde mevcut başkanı destekler bir duruma düştü gibi geliyor bana.

    ➔ Öyle anlaşılıyor ki piyasaların fişini çekmek daha sonraya, mümkünse seçim sonrasına bırakılması amaçlanıyor.

    ➔ Fed’in elini gören piyasalar artık daha uzun süreyle daha çok oynar ve yüksekten uçuşuna devam edebilir.

    ➔ Üstelik korkusuzca. Ne de olsa Fed koruyucu olarak yeniden yanlarına geldi ve birlikte uçuyorlar.