Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Abdurrahman Yıldırım Merkez'den tok ses, şahin duruş
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan’la gerçekleştirdiği ilk Para Politikası Kurulu’ndan faizin sabit tutulmasına karşılık net mesaj, tok ses ve şahin bir duruş çıktı. 8 Şubat’ta Enflasyon Raporu açıklanırken yüzde 45’e çıkan politika faizi artırımında sona gelindiği duyurulmuştu. Buna uygun faiz sabit tutulurken Merkez Bankası’nın açıklaması ön plana çıktı.

    FAİZ ARTIRIMINA KAPI ARALANDI

    ➔ Açıklama metnindeki şahinlik şu cümlelerle ifade edildi:

    “Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir.

    Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.”

    ➔ Önceki açıklamalardan farkı “para politikası gözden geçirilecek” yerine “para politikası sıkılaştırılacak” yani faiz artırılacak ifadesinin kullanılmasında.

    ➔ Ocak ayında faizi yüzde 45’e çıkardıktan sonra durduğunu açıklayan Merkez Bankası böylece gerektiğinde faiz artırımına kapıyı açacak.

    ➔ Faiz indirimi ise kalıcı düşüş sağlanana ve yıl sonu için tahmin edilen yüzde 36 oranına yakınsanana kadar gündemde olmayacak. Yani faiz düşüşü büyük ihtimalle bu yıl gündeme gelmeyebilir.

    TL’NİN DEĞERLENMESİNE VURGU

    ➔ Merkez Bankası’nın netliği ise faiz konusu yanında bir de enflasyon tahminini tutturmak için TL’nin değerlendirmesine net bir atıfta bulunması. Şu ifade Merkez Bankası metinlerinde ilk kez yer aldı:

    “Dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

    ➔ Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir.”

    ➔ Merkez Bankası enflasyonun düşürülmesinde TL’nin reel değerlenmesinin ana unsurlardan biri olduğunu ilk kez bu netlikte vurgulaması da çok yerinde.

    ➔ Çünkü tam da yerel seçim yaklaşırken “kurlar seçim sonrası artar” spekülasyonu yeniden gündeme girdi. Çünkü geçen yılki genel seçimlerde öyle olmuştu. Seçim öncesi kurlar tutulmuş, seçim sonrası denetimli artışa izin verilmişti.

    ENFLASYONUN ÜÇTE BİRİ KUR ARTIŞINDAN

    ➔ Bu kez durumun farklı ama bunu herkes bilmeyebilir. Yerel seçimlerde hükümet değişmiyor. Geciktirilmiş ve biriktirilmiş bir kur artışı yok. Ortada rasyonel bir ekonomi politikası var. Dış sermaye kanalları da açıldı. Türkiye riski düşüyor, kredi notu da artabilir.

    ➔ Dolayısıyla Merkez Bankası haklı olarak TL vurgusu yaptı. 8 Şubat’ta açıklanan Enflasyon Raporu’nda yayımladığı ve bitişikte yer alan “TÜFE yıllık enflasyonu ayrıştırması” tablosunda bu durum net olarak görünüyor.

    Yılsonu itibariyle yüzde 64.8 olan enflasyonun 20.3 puanı döviz kuru artışından kaynaklandı. Yani enflasyonun üçte biri kur kaynaklı.

    ➔ Bu sonuç bizi TL değerlenmeden enflasyon düşmeyeceğine götürür. Ya da TL değer kaybedip döviz kuru artacaksa enflasyon düşmeyecek aksine yükselecek demektir. Durum bu kadar nettir.