KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türk Telekom

Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi, PTT'nin telekomünikasyon ve posta servislerinin ayrılmasının ardından 24 Nisan 1995 tarihinde Türkiye Devleti tarafından kurulan telekomünikasyon ve posta şirketidir. 175 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Türk Telekom, Türkiye'nin en büyük entegre telekomünikasyon şirketidir. 2015 tarihinde yeni bir yapılanmayla müşterilerin hızla değişen iletişim ve teknoloji ihtiyaçlarına en güçlü ve en doğru şekilde cevap verebilmek için müşteri odaklı bir yapıya geçiş yapmıştır.

24 Nisan 1995 tarihinde PTT'nin posta ve telekomünikasyon hizmetlerini bırakmasının ardından iki farklı şirket olarak devam etmişlerdir. 2005 yılı Kasım ayında özelleştirme dahilinde şirketin %55'i Suudi merkezli Oger Telekom şirketine 21 yıllığına 6 milyar 550 milyon dolara devredilmiştir.

Yapılan bu devir işlemi Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihalesi olmuştur, fakat bu rekor 2013'te İstanbul 3. Havalimanı ihalesinde kırılmıştır.

Devir işlemi sesnasında kablo televizyon yayını ve kablo internet hizmeti Türksat'a, deniz haberleşmesi ve seyir güvenliği hizmetleri de Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne aktarılmıştır.

%30'luk hisse dilimi ise Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'na aittir. Geriye kalan toplam %15'lik hisse ise halka arz edilmiştir. Mayıs 2008 itibariyle hisseler Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

Türk Telekom, toplumun bilgiye erişiminde önemli adımlar atmış ve internet kullanımını teşvik edici hizmetler sunmuştur. Bu misyonuyla oluşturduğu "İnternetle Hayat Kolay" projesi, Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterilmiştir.

Türk Telekom Haberleri

 • TT'nin şirketinden dünyaya teknoloji ihracı

  Teknoloji, 16 Temmuz 2021

  TT'nin şirketinden dünyaya teknoloji ihracı

  Türk Telekom grup şirketi Argela’nın ABD’deki iştiraki Netsia ile Tayvan’ın en büyük operatörü Chunghwa Telecom, ‘Yazılım Tanımlı Fiber Genişbant Erişim Sistemi’ (SEBA) teknolojisi üzerine bir iş birliği yaptı. Netsia’nın sunduğu yenilikçi sanallaştırılmış ve mikro hizmet tabanlı mimariye sahip SEBA+ çözümü Chunghwa Telecom’un laboratuvarlarına başarıyla entegre edildi.

 • Evdeki girişimcilere özel paket

  Girişimcilik, 09 Temmuz 2021

  Evdeki girişimcilere özel paket

  Türk Telekom, Evdeki Girişimci kampanyasıyla kendi işini kurmak isteyen girişimcilere evde internete ek olarak eğitim, cihaz güvenliği ve depolama ürünlerini aynı pakette sunduğunu bildirdi. Yapılan açıklamaya göre, Evdeki Girişimci Kampanyası ile evde internet müşterileri Wix Web Sitesi Paketi, Türk Telekom Akademi Kariyer Plus, Dijital Depo 500 GB ve McAfee Total Protection Cihaz Koruma 3 Lisans servislerinden yararlanabiliyorlar

 • Bir ‘cell’ daha geldi!

  Teknoloji, 14 Haziran 2021

  Bir ‘cell’ daha geldi!

  Vestel ile Türk Telekom, mobil iş birliği projesi VESTELCELL için güçlerini birleştirdi. İki şirket, VESTELCELL ismi ile yeni bir faturalı mobil hizmeti hayata geçirdi.

  Arçelik’ten 5G atağı

  Teknoloji, 11 Haziran 2021

  Arçelik’ten 5G atağı

  Arçelik, Türkiye'nin ilk özel kablosuz ağını kurmak için Nokia ve Türk Telekom ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Arçelik’in üretimin dijitalleşmesi çalışmalarının önemli bir adımı olacak iş birliği kapsamında kurulacak olan 5G’ye hazır Nokia ve Türk Telekom’un özel kablosuz ağı, Arçelik’in video tabanlı üretim süreçleri analizini, iç mekan konumlandırmasını ve AGV performansını destekleyecek.

 • Eğitim platformuna 'egzersiz'i ekledi

  Teknoloji, 07 Haziran 2021

  Eğitim platformuna 'egzersiz'i ekledi

  Türk Telekom’un ortak olduğu oyunlaştırılmış eğitim platformu MentalUP, yeni eklenen “Fitness” özelliğiyle 100’den fazla eğitici zekâ oyunu ve 200’den fazla egzersizi tek uygulamada birleştirdi.

 • 18 ton elektronik atığı dönüştürdüler

  Teknoloji, 04 Haziran 2021

  18 ton elektronik atığı dönüştürdüler

  Türk Telekom çalışanları son 3 yılda yaklaşık 18 ton elektronik atığı toplayarak geri dönüşüme kazandırdı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında yaptığı açıklamada, "Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan atıklarla 1107 metreküp depolama alanı, 11 bin 250 metreküp su, 1 milyon 848 bin 485 kWh enerji tasarrufu sağlandı ve 65 bin 418 kilo sera gazının doğaya salınımı engellendi" dedi

 • İşe alımlarını dijitale taşıdı

  Teknoloji, 13 Mayıs 2021

  İşe alımlarını dijitale taşıdı

  Türk Telekom, yeni işe alım sistemi Santral ile insan kaynakları alanındaki süreçlerini tamamen dijital ortama taşıdığını duyurdu. Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Emre Vural, "Santral ile işe alım talebinden işe başlamaya kadar tüm adımlarımız dijitalleşti, yeni sürecimiz ile şimdiden 30 bine yakın özgeçmiş yetenek havuzunda toplandı” dedi.

  'Teknoloji ile engelleri kaldırıyoruz'

  Teknoloji, 10 Mayıs 2021

  'Teknoloji ile engelleri kaldırıyoruz'

  Engelliler Haftası kapsamında değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Telefon Kütüphanesi projesi ile görme engellilerin sesli kitap ve sanat eserlerine ücretsiz erişebilmelerine imkân sağlarken, İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma gibi uygulamalarıyla da görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırdıklarını, Günışığı projesi ile de az gören çocukların eğitimine destek verdiklerini söyledi.

 • Artık bu beceriler şart!

  Teknoloji, 05 Mayıs 2021

  Artık bu beceriler şart!

  Türkiye’de pandemi ile birlikte değişen çalışma yöntemlerine dikkat çeken Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Emre Vural, “İstanbul’dan Anadolu’ya, büyükşehirlerden yazlıklara, kasabalardan köylere internet akışını hızlı bir şekilde aktardık. Türkiye’nin ekonomisi bizim sağladığımız iletişim omurgası üzerinden ilerliyor. Bu dönemde bunu ayakta tuttuk” dedi. Emre Vural, pandemi dönemi ve sonrası için kariyer planlaması yapan gençlere de şu kritik tavsiyelerde bulundu...

 • Türk Telekom ilk çeyrekte yüzde 20.4 büyüdü

  İş-Yaşam, 06 Mayıs 2021

  Türk Telekom ilk çeyrekte yüzde 20.4 büyüdü

  Türk Telekom, 2021’in ilk üç ayında yüzde 20,4 büyüme ile 7,6 milyar TL gelir elde ederek yıla güçlü bir başlangıç yaptı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105 artarak 1,36 milyar TL seviyesine ulaşan net kârıyla Türk Telekom 2020’deki üstün finansal performansını sürdürdü. Son on iki ayda net 2,2 milyon abone kazanan Türk Telekom’un toplam abone sayısı da 50,6 milyona ulaştı. Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, "2021 öngörümüzü yukarı yönlü revize etmek için sağlam bir zemin oluştu. Mevcut koşullarda, yaklaşık yüzde 16 gelir büyümesi, yaklaşık 15,4 milyar TL FAVÖK ve yaklaşık 8 milyar TL yatırım harcaması öngörüyoruz." dedi

 • Tam kapanmada ücretsiz sunacak

  Teknoloji, 04 Mayıs 2021

  Tam kapanmada ücretsiz sunacak

  Türk Telekom, pandemi nedeniyle evde geçirilecek süre boyunca müşterilerine Tivibu, e-dergi ve Muud gibi dijital servislerinden çeşitli ücretsiz erişim imkânları sağlayacağını duyurdu.

  Sosyal mesafe takibi için uygulama

  Teknoloji, 29 Nisan 2021

  Sosyal mesafe takibi için uygulama

  Türk Telekom, Covid-19 önlemleri kapsamında Safe Steps teknolojik çözümünü geliştirdi. Kapalı alanlarda çalışanların sosyal mesafesini ayarlamalarını ve geçmişe dönük temas takibini yapmalarını sağlayan uygulama, bileklik ve kolye gibi giyilebilir ürünler aracılığıyla şirketlerdeki iş güvenliği çalışmalarına destek sağlıyor.

  Pandemi teknolojide neleri değiştirdi?

  Teknoloji, 16 Nisan 2021

  Pandemi teknolojide neleri değiştirdi?

  Pandemi ile birlikte iş yaşamından, eğitime; oyundan, sosyalleşmeye hayatı eve sığdırmaya çalışan tüketicilerin teknoloji tercihleri nasıl değişti? İnternet hizmetinde en çok istenen özellik ne? Hangi yeni cihazlar evlere girdi? Türk Telekom Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, pandemi ile birlikte  teknolojide kullanıcıların değişen tercihlerini ve bu alanda satış noktalarında attıkları adımları değerlendirdi.

 • Ramazan’da 10 GB hediye internet verecek

  Teknoloji, 14 Nisan 2021

  Ramazan’da 10 GB hediye internet verecek

  Türk Telekom, Ramazan kampanyaları ile mobil müşterilerine 10 GB internet ve dakika hediye edeceğini duyurdu. Numarasını taşıyan veya yeni hat alan bireysel faturalı hat müşterilerine yönelik kampanya 31 Mayıs’a kadar sürecek.

 • Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na teknoloji desteği

  Teknoloji, 10 Nisan 2021

  Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na teknoloji desteği

  56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Türk Telekom’un iletişim ve teknoloji sponsorluğunda  11 Nisan Pazar günü Kapadokya’dan bisikletçilerin pedal çevirmesi ile başlayacak. 1388 kilometrelik tur, 18 Nisan Pazar tarihinde Kuşadası’nda son bulacak.

 • Sizinki kaç GB?

  Teknoloji, 30 Mart 2021

  Sizinki kaç GB?

  Pandemi ile artan uzaktan eğitim ve evden çalışma Türkiye’nin internet kullanımını da zirveye taşıdı. Toplam internet trafiğinde yüzde 58’lik artış yaşanırken, artık ortalama bir kullanıcıya cepte 10 GB, evde ise 177 GB ancak yeter hale geldi.

  10 yılda en çok o dinlendi

  Teknoloji, 30 Mart 2021

  10 yılda en çok o dinlendi

  Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında görme engelliler için hayata geçirdiği Telefon Kütüphanesi uygulaması 10. yılına girdi. Kütüphane Haftası kapsamında paylaşılan bilgiye göre Telefon Kütüphanesi’ndeki içerikler bugüne kadar 13 milyon dakika dinlenirken, en çok beğenilen ve dinlenen Dostoyevski’nin Suç ve Ceza isimli kitabı oldu.