KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Siemens

Siemens şirketinin temeli olan Siemens&Halske Telgraf Yapım Şirketi 1847'de, Werner von Siemens ve Johann Georg Halske tarafından Berlin'de kuruldu. Werner von Siemens'in kardeşi olan Sir William Siemens 1850'de Siemens&Halske'nin Londra bayiliğini almıştır.

Şirketin yönetimi Almanya'nın Berlin ve Münih kentlerindedir.Holding uluslararası alanda üç ana sektörde faaliyet göstermektedir: endüstri, enerji, ve sağlık. Tüm dünya çapında, Siemens ve alt firmaları 190 ülkede tahmini olarak 480.000 kişi çalıştırmaktadır.

Siemens, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ile sağlık sektörü çözümleri alanlarında küresel bir lider olarak faaliyet göstermektedir.

Siemens'in daha geniş anlamda iş alanları; Enerji Üretimi, Rüzgâr Enerjisi ve Yenilenebilir Enerjiler, Enerji Üretimi Servisleri, Enerji Yönetimi, Bina Teknolojileri, Ulaşım, Dijital Fabrika,  Proses Endüstrileri ve Sürücüler, Financial Services(İşletmeler arası finansal çözümler), Sağlık Sektörü, Real Estate(Emlak) şeklindedir.

Türkiye ve Siemens arasındaki işbirliği, 1800'lü yılların ortalarından itibaren, Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin ülkeye telgraf sistemi getirme kararı vermesiyle başlamıştır.

Siemens'in Türkiye'de yaptığı bazı önemli girişimler şunlardır:

1907'de Elektrik ve haberleşmede Siemens&Halske'nin ağırlığı arttı. Siemens&Halske'nin Viyana bürosuna bağlı olarak çalışan İstanbul'da Konstantinopel bürosu açıldı.

1914'de Türkiye'nin ilk elektrik santrali olan Silahtarağa'da Siemens&Halske cihazları kullanıldı.

1927'de İstanbul'da Galata'da Elektro - Siemens radyolarını satmak için Radyo Türk Anonim Şirketi kuruldu.

1950'de kurulan Çukurova Elektrik, Türkiye'nin en önemli elektrik işletmelerinden biriydi. Seyhan üzerindeki barajın elektrik işleri Siemens'in sorumluluğundaydı. Siemens'in, Türkiye'de telekomünikasyon alanındaki varlığı 1950'li yıllarda PTT'yle gerçekleştirilen teleks projesiyle başladı.Siemens, Devlet Demiryolları'nın yeni devrin muhabere sistemini kurdu. 1950'lerin ortalarında başlayan proje takip eden on yıl boyunca devam etti. Yine 1950'lerde Türkiye'nin çeşitli yerlerinde uluslararası üsler kurulmaya karar verilmesiyle Sinop ve Çiğli'deki üslerin tesisat işlerini Siemens gerçekleştirdi.

1954 yılında Siemens, Türkeli'nde Türkiye'de asansörlerini üretmeye başladı.

1959'da Siemens ve Koç ortaklığıyla Simko doğdu.

1960'da Siemens ve PTT'yi buluşturan teleks iletişim projesi gerçekleşti.

1960'larda Sirkeci-Halkalı hattının elektrifikasyonu ve sinyalizasyonu yapıldı. Otomatik fren tertibatı o yıllar için büyük bir yenilikti.

1961 yılında Türkiye'nin ilk sanayi bölgesi olarak inşa edilen Pilot Sanayi Bölgesi'nde (Bursa OSB) Siemens ürünleri ve mühendisliğiyle çok başarılı çalışmalara imza atıldı.

1967'de Siemens, Ankara'nın trafik sinyalizasyonunu gerçekleştirdi.

1969 yılında kurulan Tofaş Fabrikası'nda Siemens ürünleri ve mühendisliğiyle çok başarılı çalışmalara imza atıldı.

1970'de Siemens, Türk turizmi açısından büyük önem taşıyan ören yerlerini aydınlatma çalışmalarına Efes'ten başlayarak bir ilke imza attı. Simko, Türkiye çapında TV vericileri kurdu, yayınların ülke geneline ulaşmasına öncülük etti.

1971'de Keban Barajı'nın jeneratörlerinden dördünün yapımını Siemens üstlendi.

1973'de Boğaz Köprüsü ve çevre yollarının elektrifikasyonu Siemens tarafından gerçekleştirildi.

1976'da Siemens, Türkiye'deki dördüncü Bölge Müdürlüğü'nü Bursa'da açtı. Elbistan Termik Santrali'nin kumanda, tesisat ve ölçü ayar sistemlerini Siemens kurdu.

1980'de Batı Anadolu Koaksiyal Kablo Projesi Siemens- SİMKO tarafından alındı. Zamanın ilk geniş bantlı koaksiyal kablo projesiydi. Konya Tramvay Projesi'ni Siemens yürüttü. Şükrü Saraçoğlu, Ali Sami Yen, Halkapınar İzmir Stadı, Alsancak, Trabzon Avni Aker, Adana stadyumlarının ışıklandırılması SİMKO tarafından yapıldı. Türkiye Elektrik Kurumu'nun havai transmisyon projesi ihalesinde 154 noktayı Siemens aldı.

1986'da Boğaziçi Köprüsü'nün her iki tarafından da 20'şer çiftlik fiber optik kablo çekildi.

1990'da Siemens, Türkiye'de GSM sektörünün altyapı sağlayıcılarından biri oldu. İskenderun'daki Sugözü Termik Santrali'ni 1990'ların sonunda Türkiye'ye kazandırdı.

1994'te 154 kV ve 380 kV XLPE kablolarının üretimi Türkiye'de bir ilk olarak Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirildi.

1998 yılında başlayan Bursaray'ın A ve B etaplarının proje yönetimi tamamen Siemens Türkiye tarafından gerçekleştirildi.

1999'da Marmara Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin orta ve alçak gerilim sistemlerinin teslimatını Siemens Türkiye üstlendi.

2003 yılında Siemens, Güney Doğu Anadolu'nun en büyük sulama projesi olan Yaylak Projesi'nde yer aldı.

2005'te Türkiye'nin ilk Formula 1 projesinde altyapıyı oluşturan Siemens Türkiye, Siemens dünyasında da bir ilke imza attı.

2008'de Siemens A.Ş. Alke konsorsiyumu İnegöl OSB'de İnegöl Atık Su Arıtma Tesisi'nin proses tasarımı, elektrik ve otomasyon tesisi kurulumunu gerçekleştirdi. İDO'nun yeni şehirhatları vapurlarında Siemens'in günümüzün en yeni teknolojisi olan dizel elektrik tahrik sistemi teknolojisi kullanıldı.

2011'de Siemens OSRAM ve İ.Ü. işbirliği ile Beyazıt Kulesi aydınlatma çalışması gerçekleştirildi.

2013'de Siemens'in, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) için üreteceği 7 adet Velaro çok yüksek hızlı tren setinden ilki Devlet Demiryolları'na teslim edildi.