KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Ferrari

Ferrari, merkezi ve kuruluş yeri İtalya'nın Modena şehrinin yakınındaki Maranello'da olan İtalyan bir lüks spor otomobili üreticisidir. 1929'da Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1947'de pist dışına da yasal olarak uygun otomobil üretimine başlamıştır.

Ferrari'nin hikayesi, Enzo Ferrari'nin yaşam hikayesi olarak kabul edilir. Ferrari üzerine yayınlanan hemen hemen tüm belgeseller ve tanıtımlarda Enzo Ferrari'nin yaşam hikayesi anlatılır.

Enzo Ferrari, Modena şehrinde 1898 yılında dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı'nda babasını ve kardeşlerini kaybettikten sonra 1916 yılında, henüz 18 yaşındayken yalnız kaldı. Yarışçılık kariyeri de bu dönemlerde başladı.

1920 yılında Alfa Romeo'nun yarış pilotlarından biri oldu, ismi de bu dönemde bir efsane misali kulaktan kulağa yayıldı. Onun da öncülüğünde Alfa Romeo araba yarışçılığının bir numaralı ismi oldu. Enzo Ferrari'nin hız tutkusu ve daha önce hiç kimsenin ulaşamadığı hızlarda virajları dönebilme kabiliyetinin yanı sıra arabasının ergonomisinden motor aksamına her şeyiyle ilgilenmesi, onu araba yarışları tarihinin ölümsüzleri arasına soktu.

1929 yılında Scuderia Ferrari'yi Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurdu. 1932'ye kadar yarışmaya devam etti; ancak oğlu Dino Ferrari'nin doğumuyla yarışlardan ayrılarak, otomobil fabrikasının işlerine geçti. Bu dönemde araba motorlarının güçsüzlüğü ve hafif spor arabaların gelişmesi üzerine çalışmalara başladı.

FERRARİ DOĞUYOR

Enzo Ferrari'nin yarış otomobillerini yaratma becerisi onu Alfa Romeo'nun sportif direktörü yaptı. Ancak Enzo Ferrari'nin detaylarına bakmadan imzaladığı direktörlük kontratında, ayrılması durumunda 4 yıl başka bir yarış takımında çalışamayacağı ve tasarım yapmasının yasak olduğu kuralı vardı. Böylece kendi yarattığı, o güne kadar eşi benzeri görülmemiş otomobil ergonomisini geliştirmesine de izin verilmedi.

Direktörlükten ayrılmasıyla Auto-Avio Costruzioni'yi kurdu. Bu şirket bazı yarış takımlarına parçalar satıyordu. Doğduğu şehir Modena'da küçük bir araba üretimi atolyesi kurdu ve burada sadece kendinin kullanması için bir araba yapmaya çalıştı. Ancak II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtalya zor günler geçirmekteydi. Modena'nın bombalanmasıyla, tasarımına yeni başladığı arabayı da bitiremeden Maranello'ya taşınmak zorunda kaldı. Yıllar sonra Ferrari Modena 360, Enzo Ferrari'nin kütüphanesinde kalan basit bir ön tasarımı baz alarak Pininfarina tarafından yapılacaktır.

Maranello'ya kaçışı sonrasında, burada tekrar bir atolye kuran Enzo Ferrari, 1946'da dünya otomotiv tarihin en çok "düşlere giren" ismi Ferrari'yi kurdu.

Ferrari 1951 yılında İngiltere Grand Prix'sinin yanı sıra Le Mans'da da 14 zafer kazandı. 1960 ve 1965 yılları arasında 6 yıl üst üste Le Mans'ı kazanması da Ferrari'yi otomobil yarışçılığının en büyük ismi yaptı. Ancak gelişen dünya ekonomisi sürecinde profesyonelce işleyen şirketlerin hızına erişemedi.

FORD FERRARİYİ FİAT'A KAPTIRIR

Ford, Ferrari'yi satın almak üzere 1963'te 18 milyon dolarlık bir teklif sundu. Enzo Ferrari hemen hemen her konuda anlaştı, ancak Ford'un yarış takımını kontrol etme isteği Enzo Ferrari tarafından reddedildi ve anlaşma bozuldu. Bu da Ford'un o dönemde yarışlara girmesine sebep oldu. 1969'da oldukça güç durumda kalan Enzo Ferrari şirketin hisselerin yarısını Fiat'a vererek, yönetimden bir adım geri çekildi. Fiat daha sonraki süreçte de hisse alımına devam ederek günümüzde şirketin %90'ının sahibi olmuştur.

Ford'un Ferrari tarafından hazırlıkları yapılmış, birçok masrafa girilmiş projesinin iptal olması ardından; Ford "Ferrari" projesine "Ford GT40" ismi altında devam etti. İki yıl deneme sonrasında, Ferrari'yi yarışlarda geçmesi de Amerikan otomobil yarışçılığının en büyük günlerinden biri olarak kabul edilir. Fiat ayrıca Alfa Romeo, Maserati gibi otomobil markalarına da sahiptir.

1969, Ferrari'nin tarihindeki en önemli yıllardan biridir. Bu yıl Enzo Ferrari tasarımcı dostu Battista Farina'nın oğlu Sergio Pininfarina'ya, çizdiği muhteşem çizgiler doğrultusunda şans tanıdı. Prototip olarak sunulan 1969 Ferrari 512s, 1967 Ferrari 206 Dino'nin daha ince ve modern çizgilerle yaratılmış halidir. Üretime geçen 1971 Ferrari BB ile Ferrari dünya otomobil dünyası arenasına tekrar girdi.

1984 yılı, Pininfarina'nın otomotiv dünyasını yeni bir çağa başlatmasına şahit oldu. Tüm zamanların en güzel tasarımlarından biri olarak gösterilen Ferrari Testarossa satışa sunulur sunulmaz yüksek fiyatına rağmen lüks otomobillerde satış rekorları kırdı. Testarossa, halen günümüz spor arabalarının çizgilerini örnek aldığı efsanevi bir otomobil haline dönüştü.

ÖZEL ÜRETİM İLK FERRARİNİN SAHİBİ MARADONA

1988'de Enzo Ferrari, Ferrari'nin 40'ıncı yılı için üretilen F40'ın sunulmasından bir yıl sonra vefat etti. Enzo Ferrari en çok beğendiği Ferrari'nin F40 olduğunu söylemiştir.

Ferrari F40'ın ilk sahibi, dünya tarihinin en büyük futbolcularından biri olarak gösterilen Diego Armando Maradona'dır. AC Milan başkanı Silvio Berlusconi, Napoli'nin Maradona ile Serie A şampiyonu olması ve 1987'de İtalya Kupası'nı alması üzerine Maradona'ya transfer teklifinde bulundu. Napoli başkanı Corrado Ferlaino da, Maradona'yı Napoli'de tutabilmek için ona Ferrari tarafından üretilen tek siyah renk F40'ı hediye etti. Maradona da hâlâ günümüzde kararını Ferrari yüzünden verdiğini söylemektedir.

Enzo Ferrari'nin 1988'de 90 yaşında ölümünün ardından eski sportif direktör Luca Cordero di Montezemolo başkan olur.

FERRARİNİN SATIŞ POLİTİKASI

Scuderia Ferrari yakaladığı trendi kullanmasını iyi bilerek talep gördüğü dönemlerde kısıtlı araç üreterek araçlara olan rağbeti artırma yoluna gitmiştir. Bu sayede herkes araca sahip olamıyor ancak bir sonraki modele talep artıyordu. Bu sayede fiyat politikası yükselme eğilimi gösterir oluyordu. Bu teknik genel olarak bütün az üretim yapan otomotiv şirketleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak Ferrari nin buna ek olarak yaptığı diğer bir husus ise, araçlarını ikinci ele düştüğü zaman aracı kurumlar vasıtasıyla değerinin üstünde fiyatlara toplamasıdır. Bu yolla Ferrari marka araçlar değer kaybetmeyen araçlar olarak anılmaya başlanmıştır. Doğal olarak buda marka imajı için her üreticinin arayıp da bulamadığı bir katkı demektir. Bu sayede değerine değer katan marka halen avrupa da ve tüm dünyada elindeki araçları satmak isteyen tüm Ferrari kullanıcılarından aracı alarak bu marka otomobillerin ikinci elde piyasanın serbest ellerine düşmesini engellemektedir. Bu yüzden avrupa kaynaklı oto ikinci el sitelerinde eski model veya düşük fiyatlı Ferrari modeline rastlamak zordur, zira bütün satılan araçlarını Ferrari titiz bir çalışma ile her zaman takip altında tutar.

Ferrari Haberleri

 • Ferrari ve FIA, kadın pilot yetiştirecek

  Motor Sporları, 11 Haziran 2020

  Ferrari ve FIA, kadın pilot yetiştirecek

  Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ile Formula 1 takımlarından Ferrari, geleceğin kadın pilotlarını yetiştirmek için birlikte çalışacak

 • Yatırımcıyı Mercedes ile tavlıyor

  İş-Yaşam, 02 Haziran 2020

  Yatırımcıyı Mercedes ile tavlıyor

  Borsa İstanbul'da manipülatörler yatırımcıyı kandırıp yönlendirmek için lüks yaşam reklamı yapıyor. Yatırımcıya manipülasyonla yükseltilmiş küçük şirket hissesi, kendisine Ferrari alan manipülatörlere şimdi de Mercedes reklamı ile yatırımcı tavlayanlar eklendi. Manipülatör sosyal medyayı kullanarak borsadan kazandığı para ile lüks Mercedes aldığını göstermek için uzun uzun yayın yaparak otomobilin tüm güzelliğini aktarıyor. Oyunun içindeki takipçilerinin 'Reis' diye hitap ettiği manipülatöre güvenilir insan havası veriliyor. Muhtemelen arkadaşı olan kişiler de ona teşekkürler ederek onun tavsiye ettiği hisselerden para kazandığını söylüyor. Bu yöntemi 'bul kareyi al parayı' oyuncuları kullanıyordu. Rahim Ak'ın haberi

 • Millete hisse kendine Ferrari

  İş-Yaşam, 16 Mayıs 2020

  Millete hisse kendine Ferrari

  Borsa İstanbul'da 17 Mart'tan bu yana yüzde 100'ün üstünde yükselen hisselerin organizatörü olduğu söylenen manipülatörün kendine Ferrari siparişi verdiği öğrenildi. Piyasalardaki bozulma nedeniyle herkesin kaybettiği ortamda tek kazançlı çıkan borsa manipülatörünün özellikle Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal medyadaki ekibiyle küçük yatırımcılara hisse senedi tavsiyesinde bulunduğu biliniyor. Tabii ki dedikodu mekanizması da diğer önemli alan. Faizin enflasyonun altına inmesi, altın ve dövizin ise tarihi yüksek seviyelere gelmesi ile kendini enflasyona karşı korumaya almaya çalışan küçük yatırımcılara çeşitli spekülasyonlarla küçük şirketlerin hisselerini aldıran bu organizatörlerin 2 aylık süreçte büyük servet sahibi oldukları kazandıkları parayı şu anda ucuz olan gayrimenkul ve lüks otomobillere yatırdıkları borsa çevrelerinde konuşuluyor. Rahim Ak'ın yazısı

  Vettel, Ferrari'den ayrılıyor

  Motor Sporları, 12 Mayıs 2020

  Vettel, Ferrari'den ayrılıyor

  Kariyerinde dört Formula 1 şampiyonluğu bulunan Alman pilot Sebastian Vettel, Ferrari takımından 2020 sezonu sonunda ayrılacak

  Ferrari, Gilles Villeneuve'ü andı

  Motor Sporları, 08 Mayıs 2020

  Ferrari, Gilles Villeneuve'ü andı

  Formula 1 takımlarından Ferrari, eski sürücülerinden Gilles Villeneuve'ü ölümünün 38. yıl dönümünde andı

 • Şnorkelden solunum cihazı yapacak

  Otomobil, 17 Nisan 2020

  Şnorkelden solunum cihazı yapacak

  Koronavirüs salgını nedeniyle üretime ara veren ve sağlık ekipmanı geliştirmeye yönelen otomotiv sektöründe, birçok marka maske ve solunum cihazı üretiyor. Bunlarda İtalyan spor otomobil üreticisi Ferrari de, farklı bir çözüme giderek su sporlarında kullanılan şnorkeli, solunum cihazına çevirdiğini duyurdu. Ferrari'nin 3 boyutlu yazıcılardan ürettiği ekipmanların İtalya'daki hastanelere dağıtılacağı belirtildi

 • İtalyan sporcu üretim tarihini erteledi

  Otomobil, 13 Nisan 2020

  İtalyan sporcu üretim tarihini erteledi

  İtalyanların spor otomobil üreticisi Ferrari, daha önce 14 Nisan olarak duyurduğu fabrikanın açılış tarihini Mayıs ayına ertelediğini bildirdi. Koronavirüs salgını kapsamında iki tesisindeki faaliyetlerine Mart ayı ortasında ara veren şirket, 3 Mayıs'ta yeniden üretime başlayacağını açıkladı

 • Koronavirüs fabrika kapattırdı!

  Motor Sporları, 15 Mart 2020

  Koronavirüs fabrika kapattırdı!

  Ferrari, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Formula 1 fabrikasını geçici olarak kapattığını duyurdu

  F1'de Ferrari'ye karşı ortak bildiri!

  Diğer, 04 Mart 2020

  F1'de Ferrari'ye karşı ortak bildiri!

  Formula 1 takımlarından 7'si, 2019'da kullandığı motorlar teknik incelemeye alınan Ferrari ile Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) arasında yapılan ve içeriği açıklanmayan anlaşmaya karşı ortak bildiri yayımladı

  'ÖTV'de matrah güncellenebilir'

  Otomobil, 10 Şubat 2020

  'ÖTV'de matrah güncellenebilir'

  Fiat Chrysler Automobiles (FCA) markalarından Alfa Romeo ve Jeep'in Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü, göreve gelmesinin ardından ofisinin kapılarını ilk kez Habertürk'e açtı. Premium otomobil satışları ve kendi markalarının geleceği hakkında önemli bilgiler veren Süslü, 2020'de toplam pazarın yüzde 20 büyümesini öngördüklerini söyledi. Süslü, "Gelişmeler, pazarın tahminimizin üzerinde olabileceği de gösteriyor. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında bir güncelleme olabilir. Burada bir beklentimiz var. Öte yandan ekonomi yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Faizler düşmeye devam ediyor. Yılın geri kalanında sağlıklı bir toparlanma olacaktır" dedi. Alfa Romeo ile Jeep'in Marka Direktörü ve Fer-Mas Şirket Müdürü Özgür Süslü Yiğitcan Yıldız'a konuştu...

 • Ferrari, Leclerc'in sözleşmesini uzattı

  Motor Sporları, 23 Aralık 2019

  Ferrari, Leclerc'in sözleşmesini uzattı

  Formula 1 takımlarından Ferrari, Monakolu pilotu Charles Leclerc ile 2024 sezonu sonuna kadar geçerli yeni sözleşme imzaladı

 • Elektrikli Ferrari 2025 sonrası gelecek

  Otomobil, 13 Aralık 2019

  Elektrikli Ferrari 2025 sonrası gelecek

  İtalyan sport otomobil üreticisi Ferrari, ilk elektrikli modelini 2025'ten önce piyasa çıkarmayı hedeflemiyor. Açıklamayı yapan markanı CEO'su Louis Camilleri, batarya teknolojilerinin istedikleri düzeye gelmemesi nedeniyle, yüzde yüz elektrikli bir Ferrari için acele etmediklerini bildirdi. Yapılan açıklamaya göre, yıl içinde ilk hibrit otomobili SF90 Stradale'in tanıtan Ferrari, 2022 yılında hibrit modellerin toplam satışları içindeki payının yüzde 60'ı bulmasını bekliyor

 • Adı Roma

  Otomobil, 15 Kasım 2019

  Adı Roma

  Spor otomobil üreticisi Ferrari, İtalya'nın başkenti olan Roma adını verdiği yeni modelini tanıttı. Yıl içinde tanıtılan beşinci Ferrari modeli olan otomobil, F8 Tributo ile Portofino modellerinin arasında konumlandırılıyor. 2+2 oturma düzeni ile satılacak modelin kaputunun altında 3.9 litrelik 612 beygir güç üreten V8 motor görev yapıyor. Otomobilin fiyatının ise 225 bin euro olması bekleniyor

  Sadece 1 kişi satın alabilecek!

  Otomobil, 28 Ekim 2019

  Sadece 1 kişi satın alabilecek!

  İtalyan spor otomobil üreticisi Ferrari'nin V8 motor ile donatılmış olan orta-arkadan motorlu yeni nesil üstü açılabilen spor otomobil F8 Spider, İstanbul’da tanıtıldı. Fer Mas Şirket Müdürü Özgür Süslü, "Dünya lansmanı Eylül ayında Maranello’da gerçekleştirilen F8 Spider’ı ülkemize 2020 yılının son çeyreğinde 1 adet getireceğiz. Önümüzdeki dönemde ise ön sipariş almayı sürdüreceğiz" diye konuştu

  Otomobil satışlarında yeni dönem

  Girişimcilik, 24 Eylül 2019

  Otomobil satışlarında yeni dönem

  Tarihinde hiç olmadığı kadar teknoloji dünyası ile iç içe geçen otomotiv sektöründe, iş yapış biçimleri de değişime uğruyor. Artık tüketiciye sunulan deneyimlerin ön plana çıktığı sektörde, irili ufaklı girişimler de çözüm geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Bunlardan 2 ay önce faaliyete geçen Minoto isimli yerli bir girişim de, bayilerin ellerindeki araçları gerçek fotoğrafları ve güncel fiyat bilgileri ile online platformunda yayınlıyor. Girişimin fikir babası ise sektörün tanıdığı bir isim olan ve daha önce Fer-Mas Otomotiv Genel Müdürlüğü yapan Ferhat Albayrak. Otomotiv pazarında ikinci el araçlar için büyük bir pazar yeri olduğunu kaydeden Albayrak, "Sıfır kilometre pazarında ise markaların ve bayilerin olduğu bir dünya var. Bu pazarda başlangıçta kimseyle etkileşime geçemiyorsunuz ve belirlediğiniz markaların stokunu görmek için çaba sarf ediyorsunuz. Çıkış noktamız burada başlıyor" dedi. Minoto CEO'su Ferhat Albayrak, 1.5 yıl içerisinde uçtan uça araç satış deneyimini oluşturacaklarının bilgisini verdi. Yiğitcan Yıldız yazdı...

 • Vettel'den sezonun ilk zaferi

  Motor Sporları, 22 Eylül 2019

  Vettel'den sezonun ilk zaferi

  Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Singapur Grand Prix'sini, Ferrari'nin Alman pilotu Sebastian Vettel kazandı

 • En hızlı 'üstü açığı' tanıttı!

  Otomobil, 09 Eylül 2019

  En hızlı 'üstü açığı' tanıttı!

  Yeni model atağına geçen Ferrari, iki yeni otomobilini tanıttı. F8 Spider ve 812 GTS modellerini sergileyen İtalyan üretici, 2022 yılına kadar yeni modellerini sergilemeye devam edecek. F8 Spider, 3.9 litrelik 8 silindirli motorundan 720 beygir güç üretirken, 812 GTS'in ise 12 silindirli motorundan 800 beygir güç elde ettiği belirtiliyor. Öte yandan, 812 GTS'in motor özellikleri ile pazardaki en güçlü üstü açılabilen otomobil olduğu kaydediliyor. Yakın gelecekte hibrit modeller tanıtacak Ferrari'nin, ürün gamındaki çeşitlilik ile gelirlerini yüzde 38 artırmayı hedeflediği bildirildi

 • Yağmur altında kazanan Verstappen

  Motor Sporları, 28 Temmuz 2019

  Yağmur altında kazanan Verstappen

  Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 11. ayağı Almanya Grand Prix'sini, Red Bull-Honda takımının Hollandalı pilotu Max Verstappen kazandı.

  Ferrari resmen tanıttı

  Otomobil, 16 Haziran 2019

  Ferrari resmen tanıttı

  Ferrari, ilk seri üretim PHEV (Plug-in Hibrit Elektrikli Araç) ve aynı zamanda dört tekerlekten çekişli ilk spor otomobil modeli olan SF90 Stradale'yi tanıttı. SF90 Stradale, 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasını ise 6.7 saniyede tamamlıyor