Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    1.

    Seçimi Cumhur İttifakı kazanmadı, Millet İttifakı kaybetti.

    AK Parti’nin en yıpranmış zamanında, Erdoğan’ın en yorgun vaktinde, iktidarın 21. yılında, ülkenin ekonomide, bürokraside, yargıda en sıkıntılı günler yaşadığı dönemde seçimi kazanamıyorsanız, suçu kendinizde arayacaksınız.

    2.

    "Türkiye’nin iktidar sorunundan daha büyük muhalefet sorunu vardır" dendiğinde buna kulak asmadınız. Millet iktidarı çok başarılı bulduğundan değil, sizi çok başarısız gördüğünden oy vermedi muhalefete. Bu güveni oluşturamadınız, milleti inandıramadınız.

    3.

    İktidar cephesinde eleştirdiğiniz ne kadar yapısal ve etik hatalar varsa aynısını kendiniz yaptınız.

    Tek adamlık, ekipçilik partinizde hakim oldu. Tabanınızı, teşkilatınızı, seçmeninizi, fikir verenleri dinlemediniz.

    4.

    6 lider olarak yankı odasına girdiniz, bir masa etrafında oturup yanlış aday seçtiniz, yanlış ittifak yapısı kurdunuz, yanlış politikalar ürettiniz, yanlış liste hazırladınız.

    Sonra bunu teşkilatlarınıza dayatıp morallerini bozdunuz. Bunun da doğru siyaset tarzı olduğunu düşündünüz.

    5.

    Seçimi kaybetmenize neden olan en ölümcül üç hatanızı bir türlü kabul etmediniz:

    -Adayınız yanlıştı

    - HDP ile yakınlaşma büyük hataydı

    - Ortak liste doğru değildi.

    6.

    Eleştirdiğiniz iktidarın ayrıştıran dilini, karşıtlık stratejisini, gerilim siyasetini, korku politikasını aynen kopya ettiniz, benzerini kendiniz yaptınız.

    Yeni bir dil, yeni bir siyaset üretemediniz.

    7.

    Milletle inatlaştınız... Tüm anketlerde adayın yanlış olduğunu, muhalefetin güven vermediğini, sorunları çözme konusunda şüpheleri olduğunu dile getirdi millet. Bunları gidermek için bir şey yapmadınız, inadına istemediği adayı seçtiniz, karmaşık yapılar kurdunuz, 7 yardımcılı Cumhurbaşkanı yapısıyla güvensizliği iyice körüklediniz.

    8.

    Eleştirdiğiniz iktidar medyası ve trol ordusunu siz de kurdunuz. Sizi eleştiren yazarlara, yorumculara ambargo uyguladınız, toplantılarınıza almadınız. Kendi parti arkadaşınızı bile kurduğunuz medya düzeninde yıprattınız, karaladınız. Trolleriniz, medya tetikçilerinizle hasım gördüğünüz herkese itibar suikastı yaptınız.

    9.

    Depremzedeler Erdoğan'a oy verdi diye hakaret edenlere inat, ikinci turda hemen deprem bölgesine gitmeniz gerekirken, ortak adayınız Babala TV Youtube kanalına çıkmayı tercih etti. Kadıköy, Bakırköy meydanlarına dev ekranlar kurup bunu halka izlettirerek seçim kazanacaklarına inandılar.

    10.

    İlk turda seçim akşamı ittifak sözcülüğünü iki belediye başkanına bırakarak büyük hata yaptınız. Onların ortamı geren açıklamaları, yalancı zafer havası yaratmaları, Ajansı, YSK’yı, şahısları suçlu ilan eden tutumları büyük tepkiye neden oldu.

    11.

    Seçim gecesi hep birlikte vatandaşın karşısına çıkmadınız. Millete "Mesajınızı aldık gereğini yapacağız" demediniz. Ortak adayınız seçimi kaybettiği halde, centilmence rakibini tebrik edeceğine, yine onu suçlamayı tercih etti. Millet bu davranışları sevmez.

    12.

    Sürekli olarak iktidarda hata yapan bürokratlara, siyasilere istifa çağrıları yaptınız. İstifanın erdeminden bahsettiniz. Özeleştiri yapmamalarını kınadınız.

    Kaybeden, büyük hatalar yapan, başaramayan her sorumluluk sahibinin yapması gereken şeyin istifa olduğunu hatırlama zamanıdır.

    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00
    Yazı Boyutu

    Diğer Yazılar