Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Tümdengelim Nasıl Yazılır? TDK ile Tümdengelim Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Tümdengelim kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    TÜMDENGELİM TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Tümdengelim kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Tümdengelim nasıl yazılır? İşte, Tümdengelim kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    TÜMDENGELİM NASIL YAZILIR?

    tümdengelim

    TÜMDENGELİM KELİMESİNİN ANLAMI

    Tümel bir önermeden tikel bir önermeye, yasalardan olaylara, etkenden etkiye geçme yolu olarak geçen tümdengelim kelimesi talil ve dedüksiyon kelimeleri ile eşanlamlıdır. Bu kelime genellikle tümden gelim şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı tümdengelim şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Tümdengelimin amacı; hipotezler yoluyla bir kuramın geçerliliğine ilişkin kanıtlar elde etmektir.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • tümden gelim
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa