Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Self-Service Nasıl Yazılır? TDK ile Self-Service Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    SELF-SERVİCE NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Self-Service kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Self-Service nasıl yazılır? İşte, Self-Service kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    SELF-SERVİCE DOĞRU YAZILIŞI

    self-service

    SELF-SERVİCE KELİMESİNİN ANLAMI

    Türkçede seçal olarak karşılığı bulunan yabancı kökenli kelimedir. Yaygın olarak kullanılır. Geniş anlamı kafeterya, lokanta, büyük mağaza vb. yerlerde yemeği alma, parayı kasaya ödeme gibi bazı hizmetlerin alıcı tarafından yerine getirilmesi şeklindedir. Bu kelime genellikle self service, self servis, selfservis şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı self-service şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Self-service hizmet veren bir kahvaltı mekanına gittik.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • self service
    • self servis
    • selfservis
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa