Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Rölativite Nasıl Yazılır? TDK ile Rölativite Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    RÖLATİVİTE NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Rölativite kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Rölativite nasıl yazılır? İşte, Rölativite kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    RÖLATİVİTE DOĞRU YAZILIŞI

    rölativite

    RÖLATİVİTE KELİMESİNİN ANLAMI

    Bağıntılılık anlamına gelir. Özel görelilik teorisi, klasik mekaniğe zıt olan iki varsayım üzerine dayanır: Fizik kuralları bir diğerine bağlı olan düzgün hareket içinde bütün gözlemciler için aynıdır.  Göreceli hareketine ve ışığın kaynağına bağlı kalmaksızın. Bu kelime genellikle röletivite şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı rölativite şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Relativite teorasine göre vakum içindeki ışık hızı bütün gözlemciler için aynıdır.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • röletivite
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa