Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Hindiba Nasıl Yazılır? TDK ile Hindiba Doğru Yazılışı Nedir?

    Dilimize sahip çıkmak ve onu doğru kullanmak, önemli bir vatandaşlık görevidir. Bilindiği gibi, Türkçe, barındırdığı kelime sayısı ile en zengin diller arasında yer alır. Bitişik veya ayrı olmak üzere on binlerce kelime vardır. Durum böyle olunca, bazı kelimelerin doğru yazımı da unutulmakta ya da yanlış bilindiği için karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK), kelimelerin doğru yazımı ile ilgili paylaşırken Hindiba kelimesinin doğru yazılışı hakkında da bilgi vermiştir.

    HİNDİBA TDK DOĞRU YAZIMI

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Hindiba kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Hindiba nasıl yazılır? İşte, Hindiba kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    HİNDİBA NASIL YAZILIR?

    hindiba

    HİNDİBA KELİMESİNİN ANLAMI

    Birleşikgillerden, yaprakları haşlanarak salata gibi yenebilen, birkaç yıllık otsu bir bitki, güneğik, karakavuk (Cichorium endivia) anlamına gelir. Bu kelime genellikle hinduba şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı hindiba şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Hindiba, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • hinduba
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa