Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Art Arda Nasıl Yazılır? TDK ile Art Arda Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    ART ARDA NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Art Arda kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Art Arda nasıl yazılır? İşte, Art Arda kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    ART ARDA DOĞRU YAZILIŞI

    art arda

    ART ARDA KELİMESİNİN ANLAMI

    Türkçe’deki “art arda” ifadesi, birbirini takip eden, aralarında çok az veya hiç ara olmadan gerçekleşen olayları veya durumları tanımlamak için kullanılır. Bu ifade, genellikle süreklilik, seri halindeki olaylar veya durumlar ve birbiri ardına gelen şeyler için kullanılır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Dükkanı soymaya çalışan hırsızları kaşla göz arasında yakalayan polisler, zanlıları yere yatırıp art arda dizdi. “Sizi kim gönderdi ulan buraya?” diye bağırırken çok korktum, sinirden oracıkta soyguncuların kafasına sıkacak gibiydi.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • ardarda 
    • ard arda 
    Yazı Boyutu
    Habertürk Anasayfa