Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Serdar Ali Çelikler Mourinho çok pahalı abi ya!
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Mourinho'nun Ali Koç yönetimi ile resmi olarak anlaşmasının ardından Youtube kanalında yaptığımız yayında Mou'nun maliyetinin ekibiyle birlikte toplam 13- 14 milyon Euro aralığında olacağını söylemiştim. Bugün Ali Koç, Halk TV'de toplam maliyetin 12 milyon Euro olduğunu ifade etmiş. Sağlık ekibi ve Türk yardımcının maaşları ile total maliyet 13 milyon Euro olacak. Aziz Yıldırım 15'e anlaştığını ifade etmişti. Aradaki 3 milyon Euro'luk fark pazarlık gücü olabilir - Branco etkisi olabilir - Ali Koç'un ikna kabiliyeti olabilir bilemiyorum.

    Sonuçta 12 veya 15. Bu bedel bir teknik direktöre verilir mi? Soru buydu? Bu sorunun sorulacağını da; bazı harcamaların 'tanıtım bütçesi' kabilinden sayılması gerektiğini de bildiğimden Mou işi resmiyete bindiği gün bir dostumu aradım. Kendisinden şunu rica ettim: "F.Bahçe, Avrupa'da bir tanıtım kapmanyası yapmak istese. Mesela 'Dünyanın En Büyük Spor Kulübü' mottosunu tanıtım kampanyasında kullanmak istese ve çok önemli influencer hesaplar ile anlaşsa bunun maliyeti ne olur?"

    Kendisi 4 günlük bir kampanya süresi belirledi ve Türkiye'de olmayan bir takım yazılım programlarına sahip Avrupalı 2-3 ajans ile temasa geçti ve araştırmayı yaptırdı. İşte araştırmanın sonuçları:

    • Hesaplamada 4 gün belirlendi. Mourinho'nun Fenerbahçe ile anlaştığının açıklandığı 31 Mayıs Cuma günü + 1 Haziran Cumartesi günkü Şampiyonlar Ligi finali + 2 Haziran Pazar günkü imza töreni + 3 Haziran pazartesi günkü 'kariyerinin en uzun basın toplantısı.'

    • Bu 4 günlük takvimde, Mourinho - Fenerbahçe isimleri, özellikle ve ağırlıkla İngiltere akabinde İtalya ve İspanya olmak üzere sadece Avrupalı kullanıcı olmak üzere 90 milyon tekil görünteleme sağladı.

    • Sadece sosyal medya hesapları ve influence etkisi baz alınarak, Eğer F.Bahçe böyle bir tanıtım yapmak istese AVE değeri (Advertising value equivalency used in to measure the dollar value of media coverage of a PR campaign)

    Yani bir PR kampanyasının medya kapsamının dolar değerini ölçmek için kullanılan reklam değeri eşdeğerliği toplamı 2.3 milyon dolar olacaktı. Bu rakam Mourinho kullanılmadan harcanması gereken ücrettir.

    • Bir de buna Celebrity Effect dedikleri 'şöhretin kendi etkileme gücü' eklendiğinde ortalama bedel 5.5-7 milyon dolar arası bir değere ulaşıyor.

    • Araştırmada kullanılan programlar ise şunlar: Trendhero - Influencity - Upfluence - Hype Auditor..

    Özetle, Fenerbahçe, Mourinho'nun transferi ile ek bir bedel ödemeden sadece sosyal medyada ve 90 milyon Avrupalı'ya erişerek sadece 4 günlük yayınlar bazında, 5.5-7 milyon dolarlık bir reklam yapmış oldu.

    Bu rakamlara Guardian'da - La Gazetta Della Sports'da - Marca ya da A Bola'da yayınlanan haberler ve köşe yazıları dahil değildir. TV yayınları hiç değildir. Onları da kattığımızda Mourinho'nun F.Bahçe'ye kattığı tanıtım değerini varın siz hesap edin. Şimdi söyleyin Jose, gerçekten pahalı mı?