Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Güntay Şimşek Protestolar eşliğinde Londra savunma fuarı…!
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı (Defence & Security Equipment International) Londra DSEI 2023’te önceki yıllara göre daha fazla ilgi söz konusu. Pandemi sonrası dikkate alındığında ve Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere dünyadaki diğer tartışmaları da göz önünde bulundurduğumuzda savunma ve güvenliğe neden bu kadar ilgi gösterildiği ortaya çıkıyor. Bu kadar ilginin bir de protestocular tarafından karşılığı vardı. Onlarda fuar kapısına dizilip barış sloganları ve pankartları eşliğinde protestolarını yapıyorlar.

    Londra DSEI şu an alanında dünyanın en büyük ilk 3 fuarından birisi. Burada platform araçları değil, onların teknolojileri, yenilikleri sergileniyor. Gelişmeler, yeni teknolojiler tanıtılıyor. Fuar kıyıda olduğu için deniz araçları ve üzerindeki teknolojiler de tanıtılıyor. İstanbul’da doğru düzgün fuar yapacak alan olmadığını bu manzarayı görünce bir kez daha anmış oldum. Acilen donanımlı bir fuar, sergi ve kongre merkezine kavuşmamız lazım. En uygun yerde hava, deniz, kara ve raylı sistem ulaşım imkanlarınla Atatürk Havalimanı. Umarım böyle bir vizyonu olan birisi çıkar ve bu ihtiyacımızın giderilmesine katkı sunar. Bir daha net bir şekilde yazıyorum. Türkiye’de ve İstanbul’da doğru düzgün fuar alanımız yok! Yok! Yok!!! Kaçan imkanları, fırsatları ve bu durumu 15 yıldır yazıyorum.

    Gelelim 24 yıllık DSEI’ye. Deniyor ki en önemli ve en büyük gelişim fuarlarından birisi. Bu yılki konsepti de “Bütünleşik Bir Güce Ulaşmak.” Siber, yapay zeka, elektromanyetik faaliyetler, kara, deniz, hava ve uzay çalışmaları artık birbirine entegre ediliyor. Yakınsama söz konusu. Neyin ne kadar etkili olacağı, asimetrik savaşların, saldırıların nasıl gelişeceği üzerine kafa yoran şirketler ve ürünleri sergileniyor.

    Dünyanın bütün önemli savunma ve güvenlik oyuncuları, Boeing ve Airbus gibi havacılık ve uzayın baş aktörleri de burada. Büyük ana üreticiler dahil 2.800’ün üzerinde savunma ve güvenlik tedarikçisi bu fuarda. Türkiye’den de 30 firma katılıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonu ve öncülüğünde ASELSAN, Canik, MKE, Repkon, Sarsılmaz, HAVELSAN, KALE, Nurol, ROKETSAN gibi şirketlerimiz dikkatimi çekti.

    Mesela CANiK şirketler grubunun yeni üyesi, geçen yıl İngiltere’den satın aldığı AEI Systems, kendi ülkesinde ilk kez CANiK çatısı altında uluslararası bir fuarda, orta kalibre top sınıfında yer alan ürün ailesini sergiliyor. Tanıtıyor. Böylece Türkiye'nin bu alanda farklı bir şekilde yer aldığını gösteriyor. Oldukça da dikkat çekiyor. İlk gözlemlerinden birisi bu. Bu konuya devam edeceğim, ama şimdilik bu kadar….