KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Twitter

Herkese fikir ve bilgiyi anında ulaştırma misyonuyla ortaya çıkan Twitter, sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. 2006 yılında bütün büyük bilişim şirketlerinin yer aldığı San Francisco'da Jack Dorsey, Biz Stone, Noah Glass ve Evan Williams tarafından kurulan Twitter, 24 milyar Dolar gibi bir değere sahiptir.

Kullanıcılarına 140 karakterlik metin yazıp paylaşma şansı veren ve bu etkileşimler ile iletişimi kuvvetlendiren Twitter, 2015 verilerine göre 350 milyon aktif kullanıcıya sahiptir.

TWİTTER'IN EN ÇOK TAKİP EDİLEN 10 KULLANICISI

1-Katy Perry: 74,358,300
2-Justin Bieber: 66,653,600
3-Barack Obama: 63,237,300
4-Taylor Swift: 62,409,100
5-YouTube: 54,389,400
6-Rihanna: 50,187,900
7-Lady Gaga: 49,948,100
8-Justin Timberlake: 48,386,600
9-Ellen DeGeneres: 46,594,500
10-Twitter: 44,954,300

TWİTTER JARGONU

Trending topic (TT): Sol taraftaki en çok konuşulan 10 konunun listelendiği alana Trending Topic denir. Her ülkenin kendi TT listesi vardır ayrıca Dünya genelinde en çok konuşulan 10 konuyu gösteren bir liste de vardır.

Friday Follow (FF): Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi içindir. Sadece cuma günleri yapılır.

Retweet (RT): Başka bir twitter kullanıcısının tweetini sizin takipçileriniz de görsün diye retweet tuşuna basıp sizin profilinizde görünmesidir.

Direct Message (DM): Başka bir twitter kullanıcısının size atmış olduğu postayı işaret eder, bir nevi e-mail işlevi görür.

Twitter Haberleri

 • Twitter'dan yeni özellik

  Teknoloji, 12 Ağustos 2020

  Twitter'dan yeni özellik

  Twitter'da kullanıcılar artık tweetlerine kimin cevap verebileceğini seçebilecek

 • Twitter'da devlet bağlantısına etiket!

  Teknoloji, 07 Ağustos 2020

  Twitter'da devlet bağlantısına etiket!

  Sosyal ağ Twitter devlet destekli medya hesaplarına yönelik olarak yeni bir etiketleme sistemine başladı. İlk olarak ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya’da devreye alınan uygulamayla ilgili hesabın bağlı olduğu ülke ve bu hesabın bir devlet temsilcisi veya devlete bağlı medya kuruluşu tarafından işletilip işletilmediği hakkında bilgiler sunulacak. Daha ilk gününden tartışmaları alevlendiren bu etiketler, belirli resmi devlet temsilcileri, devlete bağlı medya kuruluşları ve bu kuruluşlarla yakından ilişkili kişiler tarafından kontrol edilen hesaplara uygulanacak

 • Sosyal ağları kim ‘hack’liyor?

  Teknoloji, 31 Temmuz 2020

  Sosyal ağları kim ‘hack’liyor?

  Twitter’da birçok tanınmış ve doğrulanmış kullanıcı hesaplarının ‘hack’lenmesi akıllarda soru işareti oluşturdu. Gerçekleşen ‘hack’lenme olayı, koordineli bir sosyal mühendislik saldırısı olarak öne çıktı. Sosyal medya platformlarındaki ‘hack’lenme olaylarının arka planında iç tehditlerin yattığına dikkat çeken uzmanlar, alınması gereken acil önlemlerin olduğuna dikkat çekiyor.

  Trump'ın oğluna Twitter'dan kısıtlama!

  Dünya, 28 Temmuz 2020

  Trump'ın oğluna Twitter'dan kısıtlama!

  ABD Başkanı Donald Trump'ın oğlu Trump Jr'ın twitter üzerinden paylaştığı bir video sebebiyle hesabına 12 saatlik kısıtlama getirildi. Twitter tarafından yapılan açıklamada, Trump Jr'ın Kovid-19 konusunda yanlış yönlendirici bilgilerle ilgili politikayı ihlal ettiği belirtildi.

  36 hesaba eriştiler!

  Teknoloji, 23 Temmuz 2020

  36 hesaba eriştiler!

  Twitter, geçen haftaki meydana gelen tarihinin en büyük güvenlik skandalıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Sosyal ağ, saldırıda hacker'ların 36 hesabın özel mesajlarına eriştiğini duyurdu.

 • Sosyal medya düzenlemesinde "batılı "ince strateji

  Teknoloji, 22 Temmuz 2020

  Sosyal medya düzenlemesinde "batılı "ince strateji

  TBMM'ye sunulan sosyal medya düzenlemesiyle ilgili yürütülen çalışmaların arka planı ortaya çıkmaya başladı. Almanya örneği iki yönlü olarak işletildi. Düzenlemenin çerçevesi, büyük ölçüde Almanya’daki uygulamalardan hareketle oluşturuldu. Yine Almanya ve Batı ülkeleri örneğinden yola çıkılarak söz konusu düzenlemelere uymayan (Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube) sosyal ağ platformları için tepkilere yol açabilecek “yasak” vurgusuyla tanımlanan yaptırım getirmek yerine ince bir strateji ile 5 aşamalı bir formül öngörüldü. Beşinci aşamada, (hakim kararıyla) sosyal ağın niteliği dikkate alınarak, yüzde 90 oranına kadar bant genişliği daraltılacak. Böylece, yasal yönden “yasak” getirilmemiş olacak ama bant genişliği yüzde 90 daraltılacağı için ilgili sosyal medyaya erişim de fiilen mümkün olmayacak.

 • Linkin Park şikayet etti, Twitter Trump'ın tweetini sildi!

  Dünya, 19 Temmuz 2020

  Linkin Park şikayet etti, Twitter Trump'ın tweetini sildi!

  Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın bir paylaşımında yer alan videoyu, Amerikalı rock grubu Linkin Park'ın şikayeti üzerine platformdan kaldırdı.

 • 130 hesap hedef alındı

  Teknoloji, 17 Temmuz 2020

  130 hesap hedef alındı

  Twitter, Elon Musk, Bill Gates ve Barack Obama gibi isimlerin hesaplarının ele geçirildiği hacker saldırısında yaklaşık 130 hesabın hedef alındığını açıkladı

  Şifrenizi sıfırlamaya gerek yok ama...

  Teknoloji, 17 Temmuz 2020

  Şifrenizi sıfırlamaya gerek yok ama...

  Twitter’daki tarihi güvenlik skandalının ayrıntıları netleşmeye başladı. İlk belirlemelere göre yetkisiz erişim ile 130 ünlü kişi ve/veya kurumun Twitter hesabı hedef alındı. Twitter, “Şifrenizi sıfırlamanıza gerek yok” dese de, uzmanlar hem Twitter hesap güvenliği hem de sosyal medya dolandırıcılıklarına karşı kullanıcıların şu hususlara hususlara dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor...

  Mavi tik yalan oldu!

  Teknoloji, 16 Temmuz 2020

  Mavi tik yalan oldu!

  Twitter’ın iç sistemlerine erişimi olan çalışanlarını hedefleyen saldırı ile sosyal ağın 14 yıllık tarihinin en büyük güvenlik skandalına imza atıldı. Yaşanan olayla Twitter’ın onaylanmış (mavi tikli) ve de milyonlarca takipçisi olan ünlü isimlere ait hesaplarının bile güvenliğinin ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğu ortaya çıkınca, şirketin hisseleri de çakıldı. Yapılan ilk tespitlere göre saldırı sonrası iki saatlik zaman diliminde, en az 367 kişi saldırganlara 120 bin dolarlık para transferi gerçekleştirdi.

 • "Trump Twitter'da kalacak!"

  Dünya, 16 Temmuz 2020

  "Trump Twitter'da kalacak!"

  Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, Twitter'da dün ünlü isimlerin hesaplarına yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmede bulundu. McEnany, "Trump Twitter'da kalacak. Dünkü saldırılar esnasında başkanın Twitter hesabında bir güvenlik sorunu oluşmadı." açıklamasında bulundu.

 • MSB paylaştı! Kıbrıs Barış Harekatı'ndan kareler

  Gündem, 16 Temmuz 2020

  MSB paylaştı! Kıbrıs Barış Harekatı'ndan kareler

  Milli Savunma Bakanlığı, 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'na ilişkin fotoğrafları paylaştı.

 • İşte Türkiye'nin örnek aldığı uygulamalar

  Teknoloji, 16 Temmuz 2020

  İşte Türkiye'nin örnek aldığı uygulamalar

  HAVELSAN Genel Müdürlüğü’nden çok kısa bir süre önce ayrılan, Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, sosyal medya düzenlemesinin gündemde olduğu bir dönemde, bu alana ilişkin çok çarpıcı bir rapor hazırladı. Raporda, Türkiye’nin bu düzenleme için örnek aldığı belirtilen iki ülke, Almanya ve Fransa’daki uygulamalara da işaret edildi. Raporda, Almanya’da 2017 yılında Federal Meclis Bundestag’ın bir yasayı kabul ettiği anımsatılarak, söz konusu yasanın sosyal medya platformuna sahip teknoloji şirketleriyle ilgili düzenlemeleri içerdiği belirtildi. Buna göre yasalara açıkça aykırılık taşıyan içerikler 24 saat içinde kaldırılıyor. Düzenlemelere uymayanlara ağır yaptırımlar uygulanıyor. Bireyler için 5 milyona euroya kadar, şirketler için de 50 milyon euro para cezası söz konusu. Fransa’da, 2020 yılında yapılan düzenleme uyarınca 24 saat içinde ırk, din, cinsel yönelim ve cinsiyet temelli nefret söyleminin yanı sıra cinsel taciz kapsamına giren içeriklerin kaldırılması isteniyor. Terör ve çocuk istismarı alanlarındaki içeriklerin kaldırılmasına yönelik öngörülen süre bir saat. Yasalara uymayan sosyal medya şirketlerine 1.25 milyon euro para cezası veriliyor.

  Bitcoin Elon Musk Bill Gates Jeff Bezos ve Apple hacklendi!

  Dünya, 16 Temmuz 2020

  Bitcoin Elon Musk Bill Gates Jeff Bezos ve Apple hacklendi!

  Twitter'da hack şoku! Dünyaca popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter'da Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates, Elon Musk, Michael Bloomberg ve Jeff Bezon gibi isimler ile Uber ve Apple gibi kurumsal hesapların da bulunduğu bir çok hesap hacklendi. Twitter'dan da son dakika açıklaması geldi.

  İnterneti ikiye bölen skandal iddia!

  Teknoloji, 13 Temmuz 2020

  İnterneti ikiye bölen skandal iddia!

  Bir sosyal medya kullanıcısının ABD’li e-ticaret sitesi Wayfair ile ilgili ortaya attığı çocuk kaçakçılığı iddiası, internetin gündemine bomba gibi düştü. Reddit’teki bir kullanıcının ortaya attığı iddia, doğru veya yanlışlığı kontrol edilmeden sosyal medya üzerinden yapılan pek çok manipülatif paylaşım ile çığ gibi büyüdü. Peki 4 gün önce ortaya çıkan bir paylaşım nasıl bu kadar hızla yayıldı? Türkiye’ye nasıl yansıdı? Konu ile ilgili olarak Trendyol'dan da şu açıklama geldi: "Sosyal medyadaki iddialarda yer alan ürünlerle ilgili yaptığımız incelemelerde, belirtilen fiyatlardan hiç satış yapılmadığı ve bu durumun veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığı gözlenmiştir."

 • Milyon dolarlık Elon Musk vurgunu!

  Teknoloji, 09 Temmuz 2020

  Milyon dolarlık Elon Musk vurgunu!

  Kripto para dünyasında eşantiyon dolandırıcılığını yeni aracı  Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu Elon Musk oldu. Siber dolandırıcılar, Elon Musk’ın adı kullanılarak 2 milyon dolarlık bitcoin vurgunu yaptı. Peki ünlü kişilerin isimlerinin kullanıldığı bu kripto para eşantiyon dolandırıcılığı nedir? Bu tuzağa düşmemek için nelere dikkat edilmeli?

 • Twitter BAE destekli sahte Orta Doğu uzmanlarının hesaplarını kapattı

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Twitter BAE destekli sahte Orta Doğu uzmanlarının hesaplarını kapattı

  Twitter, Türkiye ve Katar'ın aleyhine yayın yapan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli "sahte Orta Doğu uzmanlarının" hesaplarını kapattı

 • Trend oldu!

  Teknoloji, 02 Temmuz 2020

  Trend oldu!

  MHP Genel Başkanı Bahçeli ve parti yönetiminin sosyal medya hesaplarını "dondurma kararı" almasının ardından Twitter’da başlatılan hesap kapatma trendi hızla yayılıyor. Peki Twitter’de hesap nasıl kapatılıyor? Devre dışı bırakılan hesaplar nasıl tekrar aktif hale getiriliyor? 30 günlük süre geçince ne oluyor? İşte Twitter’da hesap devre dışı bırakma ile ilgili bilmeniz gerekenler...