KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Twitter

Herkese fikir ve bilgiyi anında ulaştırma misyonuyla ortaya çıkan Twitter, sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. 2006 yılında bütün büyük bilişim şirketlerinin yer aldığı San Francisco'da Jack Dorsey, Biz Stone, Noah Glass ve Evan Williams tarafından kurulan Twitter, 24 milyar Dolar gibi bir değere sahiptir.

Kullanıcılarına 140 karakterlik metin yazıp paylaşma şansı veren ve bu etkileşimler ile iletişimi kuvvetlendiren Twitter, 2015 verilerine göre 350 milyon aktif kullanıcıya sahiptir.

TWİTTER'IN EN ÇOK TAKİP EDİLEN 10 KULLANICISI

1-Katy Perry: 74,358,300
2-Justin Bieber: 66,653,600
3-Barack Obama: 63,237,300
4-Taylor Swift: 62,409,100
5-YouTube: 54,389,400
6-Rihanna: 50,187,900
7-Lady Gaga: 49,948,100
8-Justin Timberlake: 48,386,600
9-Ellen DeGeneres: 46,594,500
10-Twitter: 44,954,300

TWİTTER JARGONU

Trending topic (TT): Sol taraftaki en çok konuşulan 10 konunun listelendiği alana Trending Topic denir. Her ülkenin kendi TT listesi vardır ayrıca Dünya genelinde en çok konuşulan 10 konuyu gösteren bir liste de vardır.

Friday Follow (FF): Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi içindir. Sadece cuma günleri yapılır.

Retweet (RT): Başka bir twitter kullanıcısının tweetini sizin takipçileriniz de görsün diye retweet tuşuna basıp sizin profilinizde görünmesidir.

Direct Message (DM): Başka bir twitter kullanıcısının size atmış olduğu postayı işaret eder, bir nevi e-mail işlevi görür.

Twitter Haberleri

 • 21 milyar dolarlık anket sonuçlandı

  İş-Yaşam, 08 Kasım 2021

  21 milyar dolarlık anket sonuçlandı

  Ünlü iş insanı Elon Musk elindeki Tesla hisselerinin yüzde 10'unun satıp satmaması gerektiğini Twitter kullanıcılarına sordu ve açtığı anketin sonucuna uyacağını belirtti. Ankete 3.5 milyon kişi katılırken, bunların yüzde 57.9'u Musk'ın hisseleri satması gerektiğini bildirdi. Anketin sonuçlanmasının ardından Musk'tan henüz açıklama gelmedi. Ünlü milyarder sözünü tutarsa 21 milyar dolarlık hisse satacak. Tesla hisseleri bu haberin etkisiyle açılış öncesi işlemlerde yüzde 4 düştü

 • Hisse satışı için Twitter anketi açtı

  Borsa, 07 Kasım 2021

  Hisse satışı için Twitter anketi açtı

  Elon Musk ABD'de basşlayan vergi tartışmaları üzerine elindeki Tesla hisselerinin yüzde 10'unu satıp satmaması gerektiğini Twitter üzerinden açtığı anketle 62.6 milyon takipçisine sordu. Elon Musk anketten 'evet' sonucu çıkarsa 21 milyar dolarlık Tesla hissesini elinden çıkaracak

 • EGM: 30 kişi için yasal işlem başlatıldı

  Gündem, 03 Kasım 2021

  EGM: 30 kişi için yasal işlem başlatıldı

  Emniyet Genel Müdürlüğü, Twitter'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kast edilerek "#ölmüş" etiketi altında hakaret ve manipülatif paylaşımlarda bulunan 30 kişi hakkında yasal işlemler başlatıldığını duyurdu.

  537 milyon dolar zarar açıkladı

  Teknoloji, 27 Ekim 2021

  537 milyon dolar zarar açıkladı

  Twitter üçüncü çeyrekte gelirlerini yüzde 28 arttırsa da firmanın söz konusu dönemdeki net zararı 537 milyon dolar oldu

  Twitter’a damga vurdu!

  Teknoloji, 20 Ekim 2021

  Twitter’a damga vurdu!

  Twitter’da bu yılın 8 ayında otomobillerle ilgili 64 milyondan (saatte 11 binden) fazla tweet atıldı, bunun 20 milyonunu elektrikli araçlarla ilgili tweet’ler oluşturdu.

 • Sosyal medyada bu hataları yapmayın!

  Teknoloji, 13 Ekim 2021

  Sosyal medyada bu hataları yapmayın!

  Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki sosyal medya kullanıcıları, tüm bilgilerini online dünyaya gönüllü olarak vererek dijital ortamı aktif olarak zenginleştiriyor. Bununla birlikte sosyal medyayı kullanırken yabancılardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmek ya da her hesap için aynı şifreyi kullanmak gibi kişisel gizliliği ve güvenliği riske atacak birçok hata yapılıyor. İşte sosyal medyada yaygın olarak yapılan 5 güvenlik hatası...

 • F1’de Türkiye’nin favorisi...

  Teknoloji, 08 Ekim 2021

  F1’de Türkiye’nin favorisi...

  Nefesler tutuldu, Formula 1 için geri sayım başladı. Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan bu önemli etkinlik öncesi Twitter, F1 hayranları için dikkat çeken özellikleri, sayfaları, hesapları ve emojileri duyurdu. Tüm 2021 F1 sezonu boyunca atılan tweet’leri analiz eden sosyal ağ, Türkiye’nin favorisini de açıkladı.

 • Facebook'ta ortalık karıştı

  Teknoloji, 04 Ekim 2021

  Facebook'ta ortalık karıştı

  Tüm dünyada saatlerdir Facebook, Instagram ve Whatsapp'a erişim sorunu yaşanırken, Facebook'un alan adının (domain) satışa çıkarıldığı iddia edildi. Bu iddiayla ilgili görseli paylaşan Twitter'ın kurucusu ve CEO'su Jack Dorsey’in ise alan adı için ne kadar ücret istendiğini sorduğu 'tweet'i saniyeler içinde viral oldu.

  Twitter'dan Taliban Sözcüsüne kısıtlama

  Dünya, 03 Ekim 2021

  Twitter'dan Taliban Sözcüsüne kısıtlama

  Twitter, Taliban yetkililerine ait hesapları engellemeye ya da kısıtlamaya başladı.

  Trump, Twitter hesabı için mahkemeye başvurdu

  Dünya, 03 Ekim 2021

  Trump, Twitter hesabı için mahkemeye başvurdu

  ABD medyasında yer alan haberlere göre eski ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatları, Trump'ın kapatılan Twitter hesabını açmasını için federal mahkemeye başvurdu

 • Twitter Bahşiş nedir? Nasıl kullanılır?

  Teknoloji, 24 Eylül 2021

  Twitter Bahşiş nedir? Nasıl kullanılır?

  Twitter üzerinden para veya Bitcoin ile bahşiş gönderme dönemi resmen başladı. İlk olarak iOS kullanıcılarına açılan ve yakın zamanda Android’e de gelecek olan Twitter Bahşişler nasıl çalışıyor?

 • Twitter Reactions özelliğini durdurdu

  Teknoloji, 17 Eylül 2021

  Twitter Reactions özelliğini durdurdu

  Twitter, ilk olarak Türkiye’de test etmeye başladığı ‘tweet’lere emojilerle tepki verme özelliği ‘Reactions’ı 'birkaç teknik sorunu düzeltmek için duraklattığını' açıkladı.

 • Rusya'dan Twitter ve Telegram'a ceza

  Teknoloji, 14 Eylül 2021

  Rusya'dan Twitter ve Telegram'a ceza

  Rusya'da bir mahkeme, teknoloji şirketleri Twitter, Facebook ve Telegram'a idari ihlal nedeniyle 35 milyon ruble para cezası verdi.

  Twitter ilk kez Türkiye'de deniyor!

  Teknoloji, 09 Eylül 2021

  Twitter ilk kez Türkiye'de deniyor!

  Twitter, ‘tweet’lere emojilerle tepki verme özelliği ‘Reactions’ı ilk olarak Türkiye’de test etmeye başladığını duyurdu. İşte Twitter Reactions özelliği ile gelen yenilikler...

  Twitter'da en çok neler konuşuluyor?

  Teknoloji, 07 Eylül 2021

  Twitter'da en çok neler konuşuluyor?

  Twitter, Ocak 2020-Haziran 2021 arasındaki milyonlarca tweeti inceledi ve insanların Twitter'da ne tür sohbetler yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için önceki 18 ayın (Temmuz 2018- Aralık 2019) tweetleriyle karşılaştırdı. 2021 Trendler Raporu, sohbetlere hâkim olan altı trendi öne çıkardı: Refah (Wellbeing), Yaratıcı Kültür (Creator Culture), Günlük Merak (Everyday Wonder), Tek Gezegen (One Planet), Teknolojik Hayat (Tech Life) ve Kimliğim (My Identity).

 • Onun hikayesi de tutmadı!

  Teknoloji, 01 Eylül 2021

  Onun hikayesi de tutmadı!

  Sosyal ağ LinkedIn, geçen yıl kullanıma açtığı “hikaye” özelliğini bu ay kapatacağını duyurdu. Kararın gerekçesinde ise “Kullanıcılar videoların kaybolmasını değil, profilinde yaşamasını istiyor” denildi. Geçen ay bir diğer popüler sosyal ağ Twitter da Fleets adı ile sunulan hikaye formatına son vermişti.

 • Rusya'dan sosyal medya şirketlerine ceza

  Teknoloji, 26 Ağustos 2021

  Rusya'dan sosyal medya şirketlerine ceza

  Rusya'da bir mahkeme, teknoloji şirketleri Twitter, Facebook ve WhatsApp'a şahsi bilgilere yönelik yasayı ihlal nedeniyle 36 milyon ruble para cezası verdi.

 • 14 yıl önce bugün başladı

  Teknoloji, 23 Ağustos 2021

  14 yıl önce bugün başladı

  Bugün, Dünya Hashtag günü. Sosyal medyada olmazda olmaz haline gelen hashtah’ler 2007 yılının 23 Ağustos günü Twitter'da doğdu. Twitter’ın açıkladığı verilere göre Türkiye hashtag kullanımını en çok artan ilk 5 ülke arasına girdi. İşte Türkiye’de öne çıkan Hashtag’ler...

  Nijerya hükümeti, Twitter yasağını kaldırıyor

  Dünya, 11 Ağustos 2021

  Nijerya hükümeti, Twitter yasağını kaldırıyor

  Nijerya hükümeti, 4 Haziran'da uygulamaya koyduğu Twitter yasağını kaldıracağını duyurdu.