KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Twitter

Herkese fikir ve bilgiyi anında ulaştırma misyonuyla ortaya çıkan Twitter, sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. 2006 yılında bütün büyük bilişim şirketlerinin yer aldığı San Francisco'da Jack Dorsey, Biz Stone, Noah Glass ve Evan Williams tarafından kurulan Twitter, 24 milyar Dolar gibi bir değere sahiptir.

Kullanıcılarına 140 karakterlik metin yazıp paylaşma şansı veren ve bu etkileşimler ile iletişimi kuvvetlendiren Twitter, 2015 verilerine göre 350 milyon aktif kullanıcıya sahiptir.

TWİTTER'IN EN ÇOK TAKİP EDİLEN 10 KULLANICISI

1-Katy Perry: 74,358,300
2-Justin Bieber: 66,653,600
3-Barack Obama: 63,237,300
4-Taylor Swift: 62,409,100
5-YouTube: 54,389,400
6-Rihanna: 50,187,900
7-Lady Gaga: 49,948,100
8-Justin Timberlake: 48,386,600
9-Ellen DeGeneres: 46,594,500
10-Twitter: 44,954,300

TWİTTER JARGONU

Trending topic (TT): Sol taraftaki en çok konuşulan 10 konunun listelendiği alana Trending Topic denir. Her ülkenin kendi TT listesi vardır ayrıca Dünya genelinde en çok konuşulan 10 konuyu gösteren bir liste de vardır.

Friday Follow (FF): Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi içindir. Sadece cuma günleri yapılır.

Retweet (RT): Başka bir twitter kullanıcısının tweetini sizin takipçileriniz de görsün diye retweet tuşuna basıp sizin profilinizde görünmesidir.

Direct Message (DM): Başka bir twitter kullanıcısının size atmış olduğu postayı işaret eder, bir nevi e-mail işlevi görür.

Twitter Haberleri

 • EURO 2020 ile takipçi sayısını 600'e katladı

  Teknoloji, 19 Temmuz 2021

  EURO 2020 ile takipçi sayısını 600'e katladı

  EURO 2020’de mücadele eden futbolcular arasında sosyal medyada en çok takipçi kazanan isimleri araştırdılar. Buna göre  Şampiyonadan önce 15 bin takipçisi olan ve 90 bin yeni takipçi kazanan Mikkel Damsgaard, takipçisini yüzde 605 artışla en çok yükselten isim oldu. İkinci sırada yer alan Joakim Maehle ise takipçi sayısını yüzde 198 artırarak 36 binden 107 bine çıkardı. Üçüncü sıradaki Belçikalı Jeremy Doku da 74 bin olan takipçisini 199 bine yükseltti.

 • Bu emojileri çoğu kişi yanlış kullanıyor!

  Teknoloji, 17 Temmuz 2021

  Bu emojileri çoğu kişi yanlış kullanıyor!

  Dijital dünyanın evrensel dili haline gelmesiyle birlikte, son yıllarda emojilerin de bir günü oldu. Bugün, 17 Temmuz Dünya Emoji Günü olarak kutlanıyor. Günümüz dünyasında günlük mesajlarda emojiler neredeyse vazgeçilmez hale geldi. Kelimeler yetersiz kaldığında, duygular da artık bir emoji ile tamamlanıyor. Ama aslında sık sık emojileri yanlış kullandığımızı ve yanlış yorumladığımızı biliyor muydunuz? Twitter, en çok yanlış kullanılan 10 emojiyi topladı. İşte o emojiler...

 • Twitter'dan "Fleets" kararı

  Teknoloji, 14 Temmuz 2021

  Twitter'dan "Fleets" kararı

  Twitter'ın bir yıldan az bir süre önce getirdiği yenilik olan Fleets özelliği, kullanım azlığı nedeniyle 3 Ağustos itibarıyla kaldırılıyor.

  Sosyal ağlara damga vurdu!

  Teknoloji, 09 Temmuz 2021

  Sosyal ağlara damga vurdu!

  Twitter’da EURO 2020 tweetlerine Morata, Chiellini, İngiltere ve penaltılar damgasını vurdu. Portekizli yıldız Ronaldo, Instagram’da rekor kırdı. İşte EURO 2020'nin Twitter, Facebook ve Instagram'daki yansımaları...

  Trump, Facebook, Twitter ve Google'ı mahkemeye veriyor

  Dünya, 07 Temmuz 2021

  Trump, Facebook, Twitter ve Google'ı mahkemeye veriyor

  Eski ABD Başkanı Donald Trump, 6 Ocak'taki kongre baskınından sonra kendisine sansür uyguladığı gerekçesiyle Facebook, Twitter ve YouTube'un sahibi Google şirketlerine dava açacağını duyurdu.

 • Hindistan'da Twitter tartışması büyüyor

  Dünya, 30 Haziran 2021

  Hindistan'da Twitter tartışması büyüyor

  BBC'nin haberine göre, Çocuk Haklarının Korunması Ulusal Komisyonu, Twitter'ı çocuk pornosuna teşvikten şikayet etti.

 • Google sürekli olarak duruyor!

  Teknoloji, 22 Haziran 2021

  Google sürekli olarak duruyor!

  Android cihaz kullanıcıları, bugün “Google sürekli olarak duruyor” hatası ile karşı karşıya kaldı. Sorunun neden kaynaklandığı henüz resmi olarak açıklanmazken, yaşanan hata mesajı hem Google hem de Twitter’da da gündem oldu. İşte  “Google sürekli olarak duruyor” hatası ile ilgili bilinenler ve çözüm yolları...

 • Türkiye'den 23 milyonu aşkın Tweet!

  Teknoloji, 16 Haziran 2021

  Türkiye'den 23 milyonu aşkın Tweet!

  Twitter, Ocak 2020’den bu yana platformunda Covid-19 ile ilgili paylaşılan tweetlerin verilerini paylaştı. Buna göre Türkiye’de pandemi döneminde Covid hakkında 23 milyondan fazla Tweet atıldı. Bu dönemde Covid ile ilgili en çok paylaşılan ‘hashtag’ler ise #evdekal, #evdehayatvar ve #HayatEveSığar oldu.

  Twitter aleminde yeni gündem: Unmention

  Teknoloji, 15 Haziran 2021

  Twitter aleminde yeni gündem: Unmention

  Twitter kullanıclarının sıklıkla şikayet ettiği mention'lanma özelliğiyle ilgili dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağının harekete geçtiği iddia edildi. Teknoloji çevrelerinin ortaya attığı iddiaya göre Twitter, istenmeyen mention'ları engelleyecek unmention özelliği için koları sıvadı...

  En çok şikayet edilen sosyal ağ o!

  Teknoloji, 10 Haziran 2021

  En çok şikayet edilen sosyal ağ o!

  Sosyal medya kullanıcıları en çok hesaplarına giriş yaparken sorun yaşıyor. Hesapların çalınması, sahte hesapların kapatılmaması öne çıkan diğer şikayet konuları olurken, Türkiye’de sosyal medya platformları hakkında yapılan şikayetler yüzde 262 arttı. Online şikayet platformu Şikayetvar’ın verilerine göre Türkiye’de en çok şikayet edilen uygulama ise Discord oldu. 

 • ‘Troller’ ile nasıl mücadele edilir?

  Teknoloji, 09 Haziran 2021

  ‘Troller’ ile nasıl mücadele edilir?

  Sosyal ağlarda siber zorbalığa yol açabilen trollere karşı nelere dikkat edilmeli? Bir trol nasıl anlaşılıyor? Kullanıcıları bezdiren trollerle nasıl başa çıkılır? İşte siber güvenlik uzmanlarından öneriler...

 • Twitter, Nijerya Devlet Başkanı'nın hesabını askıya aldı

  Dünya, 02 Haziran 2021

  Twitter, Nijerya Devlet Başkanı'nın hesabını askıya aldı

  ABD merkezli sosyal paylaşım uygulaması Twitter, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin resmi hesabını, isyancılara karşı 'soykırım' tehdidinde bulunduğu şikayetleri üzerine askıya aldığını duyurdu.

 • Bu sefer hisse yükseltti

  İş-Yaşam, 02 Haziran 2021

  Bu sefer hisse yükseltti

  Elon Musk Baby Shark şarkısını paylaştı. Şarkının yapımcısının büyük ortaklarından Samsung Publishin'in hisselerindeki yükseliş yüzde 10'u buldu

  Twitter'dan 'mavi tık' kararı!

  Teknoloji, 21 Mayıs 2021

  Twitter'dan 'mavi tık' kararı!

  Twitter, ‘mavi tık’ olarak bilinen doğrulanmış hesaplarla ilgili yeni kurallarını duyurdu. Kimler mavi tık alabilecek? Hesap doğrulama için hangi adımları izlemek gerekecek? İşte Twitter’ın yenilenen hesap doğrulama uygulaması...

  Yeni özelliğini Türkiye’de test ediyor

  Teknoloji, 13 Mayıs 2021

  Yeni özelliğini Türkiye’de test ediyor

  Twitter, direkt mesajlarda (DM) sohbet etmeyi daha kolay hale getirmek için DM’lere sesli mesaj özelliğini getirdi. Sosyal ağın bu yeni özelliği Türkiye ve Nijerya’da uygulanmaya başlandı.

 • Bahşiş toplayacak

  Teknoloji, 07 Mayıs 2021

  Bahşiş toplayacak

  Sosyal ağ Twitter, kullanıcıların platformu insanların bahşiş gönderip alması için Bahşiş Kutusu (Tip Jar) özelliğini hataya geçirdi. Peki "Bahşiş Kutusu" nasıl kullanılabilecek? İşte ayrıntıları...

 • Trump'ın Twitter'a 'her yolu' kapalı

  Dünya, 07 Mayıs 2021

  Trump'ın Twitter'a 'her yolu' kapalı

  Sosyal medya platformu Twitter, daha önce hesabını kapattığı ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın yaptığı açıklamaları yayımlayan bir hesabı askıya aldı.

 • Twitter'da o dert artık bitiyor!

  Teknoloji, 06 Mayıs 2021

  Twitter'da o dert artık bitiyor!

  Twitter’ın Android ve iOS sürümlerine gelen güncellemeyle artık kullanıcılar sosyal ağa fotoğraf yüklerken, o fotoğrafı kırpıp, uygun boyutlara getirmek zorunda kalmayacak. Twitter’da paylaşılan fotoğraflar artık tam boyutlu olarak görüntülenecek.

  O özellik Twitter'a da geldi

  Teknoloji, 04 Mayıs 2021

  O özellik Twitter'a da geldi

  Twitter’in sohbet odası özelliği Spaces resmi olarak kullanıma sunuldu.  Bugünden itibaren 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm Twitter kullanıcıları, sohbet odaları oluşturabilecek. İşte Twitter Spaces kullanım rehberi ve de gelecek yeni özellikler...