KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Microsoft

1970'lerde Bill Gates ve Paul Allen adlı iki genç kişisel bilgisayarların geleceğe açılan bir kapı olduğunu gördü.
1975'te Gates ve Allen Microsoft adında bir ortaklık kurdu. Yeni başlayan çoğu şirkette olduğu gibi Microsoft da işe küçük atılımlarla başladı. İleride her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olacağını öngörüyorlardı.

MS-DOS'un doğuşu

Haziran 1980'de IBM, "Chess" kod adlı bir proje için Microsoft ile temas kurdu. Bunun üzerine Microsoft, bilgisayar donanımını yöneten veya çalıştıran ve bilgisayar donanımı ile sözcük işlemci gibi programlar arasındaki boşluğu kapatan bir yazılıma, yeni bir işletim sistemine odaklandı.şletim sistemi, bilgisayar programlarının çalışması için bir temel oluşturacaktı. Bu yeni işletim sistemlerine "MS-DOS" adını verdiler. MS-DOS çok etkili olmuştu, ancak çoğu insan için anlaşılması oldukça zordu. İşletim sistemi geliştirmenin daha iyi bir yöntemi olmalıydı.

Windows 1.0 ve Windows adının ortaya çıkışı

Microsoft ,yeni bir işletim sisteminin ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Projenin kod adı Arabirim Yöneticisi'ydi ve piyasaya çıktından sonra da bu adın kullanılması düşünülüyordu, ancak daha sonra Windows'un kullanılmasına karar verildi, çünkü bu ad yeni sistemin temel bir özelliği olan kutular ve bilgisayar "pencereleri" için çok uygundu. İlk açıklamadan iki yıl sonra, 20 Kasım 1985'te Microsoft, Windows 1.0'u piyasaya sürdü. Artık MS-DOS komutları yazmak yerine, bir fareyi hareket ettirerek ve tıklatarak ekranlar ya da "pencereler" arasında gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyordunuz. Windows 1.0 MS-DOS dosya yönetimi, Paint, Windows Writer, Not Defteri, Hesap Makinesi ve günlük faaliyetlerinizi yönetmenize yardım eden takvim, kart dosyası ve saat gibi çeşitli programlarla piyasa sürüldü.

Windows 2.0–2.11 ve Daha çok pencere, daha fazla hız

9 Aralık 1987'de Microsoft, masaüstü simgeleri ve genişletilmiş belleği olan Windows 2.0'ı yayımladı. Geliştirilmiş grafik desteğiyle pencereler üst üste gelebiliyordu, ekran düzeni kontrol edilebiliyor ve çalışmayı hızlandıran klavye kısayolları kullanılabiliyordu. Bazı yazılım geliştiricileri, bu sürüm için ilk Windows tabanlı programlarını geliştirdi. 1988'de Microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Bilgisayarlar, ofis çalışanları için günlük hayatlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştı.

Windows 3.0 ile grafiklerin ortaya çıkışı

22 Mayıs 1990 tarihinde, Microsoft tarafından Windows 3.0'ın ve hemen ardından, 1992 yılında, Windows 3.1'in tanıtımı yapıldı. İlk iki yıl bu iki sürüm toplam 10 milyon kopya satarak o güne kadar en çok kullanılan Windows işletim sistemi oldular. Bu başarı, Microsoft'un planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Sanal Bellek görsel grafikleri geliştirdi. 1990'da Windows, daha sonra yayımlanacak sürümlerine benzemeye başladı. Artık Windows daha iyi bir performansa, 16 renkli gelişmiş grafiklere ve simgelere sahipti.  Windows, büyük kutularda uzun kullanma kılavuzlarıyla satılan disketlerle yükleniyordu. Windows 3.0'ın popülerliği yeni Windows yazılım geliştirme setinin (SDK) yayımlanmasıyla arttı; bu set yazılım geliştiricilerinin program geliştirmeye daha fazla, cihaz sürücüleri geliştirmeye daha az odaklanmasını sağlıyordu. Windows, evlerde ve ofislerde daha çok kullanılmaya başladı ve artık Solitaire, Hearts ve Mayın Tarlası gibi oyunlar da içeriyordu.

Windows NT

Windows NT 27 Temmuz 1993'te piyasaya sürüldüğünde, Microsoft önemli bir dönemece ulaşmış oluyordu: 1980'lerin sonunda başlayan sıfırdan gelişmiş yeni bir işletim sistemi oluşturma projesi. Bill Gates, "Windows NT, şirketlerin işyerinde bilgisayar gereksinimleri için kullandıkları çözümlere yönelik temel bir değişimi temsil ediyor" diyordu. Windows 3.1'in aksine Windows NT 3.1 32 bit işletim sistemiydi, böylece en son teknoloji ürünü mühendislik ve bilim programlarını destekleyen stratejik bir iş platformu haline geliyordu.

Windows 95- Kişisel bilgisayarların devri başlıyor

24 Ağustos 1995'te Microsoft, Windows 95'i piyasaya sürdü ve bu işletim sistemi ilk beş haftada 7 milyon kopya sattı. Bu, Microsoft'un çıkışıyla ilgili en çok reklam yaptığı işletim sistemiydi. Bu devir faks/modemler, e-posta, yeni çevrimiçi dünya ve baş döndürücü multimedya oyunlarıyla eğitim amaçlı yazılımlar devriydi. Windows 95 , Başlat menüsü, görev çubuğu ve her pencerede simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ilk işletim sistemiydi. 1995 yazında, Internet Explorer'ın ilk sürümü yayımlandı. Tarayıcı, World Wide Web'de alan kapmak için yarışanları bir araya getirdi.

Windows 98

25 Haziran 1998'de yayımlanan Windows 98, tüketiciler için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü.
Bilgisayarlar iş yerlerinde ve evlerde yaygınlaştı, çevrimiçi olabileceğiniz Internet kafelerse çoğalmaya başladı. Windows 98, "Daha iyi çalışan, daha rahat kullanılan" bir işletim sistemi olarak tarif ediliyordu.

Windows Me

Evde kullanım için tasarlanan Windows Me, önceki sürümlerle karşılaştırıldığında sayısız müzik, video ve ev ağı özellikleri ve güvenilirlik üzerine geliştirmeler sunuyordu. İlk kez boy gösterenler: Kişisel bilgisayarınızın
yazılım yapılandırmasını sorunun oluştuğu zamanın öncesine ayarlayan Sistem Geri Yükleme. Movie Maker,
kullanıcıların dijital olarak ev videoları düzenlemesini, kaydetmesini ve paylaşmasını sağlıyordu. Microsoft Windows Media Player 7 teknolojisiyle, dijital medya bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve yürütülebiliyordu.

Windows 2000 Professional

Windows NT Workstation 4.0'a yönelik bir yükseltmenin çok ötesinde olan Windows 2000 Professional, iş için
kullanılan tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation 4.0'ın yerini almak üzere tasarlanmıştı.

Windows XP

25 Ekim 2001'de, kullanışlılığı ve Yardım ve Destek hizmetlerini temel alan yeniden tasarlanmış bir görünümle
Windows XP piyasaya sürüldü. 25 dilde sunulmuştu. 1970'lerin ortalarından Windows XP'nin yayımlanmasına kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyar kişisel bilgisayar satıldı. Windows XP, sonraki yıllarda Microsoft'un en çok satan ürünlerinden biri olacaktı. Hem hızlı, hem de sağlamdı. Başlat menüsü, görev çubuğu ve Denetim Masası'nı kullanmak daha kolay hale gelmişti. Bilgisayar virüsleri ve korsanları daha bilinir hale gelmiş, ancak güvenlik güncellemeleri bunların neden olduğu korkuları azaltmıştı. Kullanıcılar, şüpheli ek ve virüsler hakkındaki uyarıları anlamaya başlamıştı. Yardım ve Destek'e daha çok önem verilmişti.

Windows Vista

Windows Vista, 2006 yılında, o güne kadarki en güçlü güvenlik sistemiyle piyasaya sürüldü. Kullanıcı Hesabı
Denetimi, zararlı olabilecek yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engelliyordu. Dizüstü bilgisayar
satışları ve güvenlik ihtiyaçları artarken Windows Vista Ultimate'ta BitLocker Sürücü Şifrelemesi bilgisayarınız
için daha iyi veri koruması sağlıyordu. Git gide daha fazla sayıda insan bilgisayarlarını dijital medyaları için
merkezi bir konum olarak görmeye başladığından Windows Vista aynı zamanda Windows Media Player için sunulan geliştirmelere de sahipti. Burada kullanıcılar televizyon izleyebiliyor, fotoğraf görüntüleyip gönderebiliyor ve videolar düzenleyebiliyordu. Windows Vista'da tasarım büyük bir rol oynuyordu, görev çubuğu gibi özellikler ve pencerelerin etrafındaki kenarlıklar yeni bir görünüme kavuşmuştu. Arama yeni bir boyut kazandı ve insanların bilgisayarlarındaki dosyaları daha hızlı bulmasına yardımcı oldu. Windows Vista'nın her biri farklı özelliklerin karışımına sahip yeni sürümleri tanıtıldı. Bu işletim sistemi, 35 dilde sunulmuştu. Yeniden tasarlanan Başlat düğmesi, ilk kez Windows Vista'da kullanıldı.

Windows 7 - Windows Dokunma teknolojisiyle tanıştı

Windows 7, 2000'lerin sonlarının kablosuz dünyası için yayımlandı. Bu dönemde dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha çok satılıyordu ve kafelerdeki ortak kablosuz noktalarla evdeki özel ağlara bağlanmak yaygınlaşmıştı. Windows 7, pencerelerle çalışmanın yeni yollarını (Yaslama, Peek, Sallama gibi) içeriyordu; bunlar hem işlevselliği artırdı hem de arayüzün kullanımını daha eğlenceli hale getirdi. Bu, aynı zamanda kullanıcıların web'e göz atmalarına, fotoğraflar arasında gezinmelerine ve dosya ve klasörleri açmalarına imkan sağlayan Windows Dokunma özelliğinin sahneye çıktığı sürümdü.

Windows 8

Windows 8, yonga kümesinden tutun kullanıcı deneyimine kadar baştan yaratılan bir işletim sistemi ve hem dokunarak hem de fare ve klavyeyle sorunsuzca kullanılabilen yepyeni bir arabirime sahip. Hem eğlence için bir tablet hem de işleri halletmek için tam özellikli bir bilgisayar işlevi görüyor. Windows 8 ayrıca yeni bir görev çubuğu ve pürüzsüz dosya yönetimi ile tanıdık Windows masaüstüne yönelik geliştirmeler içeriyor.

Windows 10

Windows 10 ile Microsoft Windows 8'de yaptığı ve kullanıcılar tarafından hiç hoş karşılanmayan Metro arayüzünü kaldırmıştır. Başlat menüsü dahil olmak üzere birçok açıdan Windows 7 ile benzerlik taşıdığından hem tanıdıktır hem de kullanımı kolaydır. Hızlı şekilde başlar ve hemen kaldığı yerden devam eder, güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olması için daha fazla yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve sahip olduğunuz yazılım ve donanım ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Microsoft sadece işletim sistemi alanında değil birçok alanda hizmet vermektedir. Bunlardan başlıcaları;

Office

Bing ve MSN

Surface(Tablet Laptop)

Nokia Lumia (Akıllı Telefon)

Xbox(Oyun Konsolu)

Mouse,Klavye

Outlook

Skype

Azure(Çevrimiçi Bulut Hizmeti)

Onedrive(Bulut Hizmeti)

Windows Server gibi birçok hizmeti bulunmaktadır.

Microsoft Haberleri

 • Dünyada yüzde 170, Türkiye’de yüzde 292 arttı!

  Teknoloji, 13 Eylül 2021

  Dünyada yüzde 170, Türkiye’de yüzde 292 arttı!

  Dünya genelinde Microsoft Exchange sunucularındaki güvenlik açıklarını hedefleyen saldırıların sayısının yüzde 170 arttığı açıklandı. ABD'deki Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın da son dönemde aktif olarak kullanıldığı uyarısı yaptığı bu güvenlik açıklarını hedefleyen saldırılardaki artış oranı, Türkiye’de ise yüzde 292 oldu.

 • Onun hikayesi de tutmadı!

  Teknoloji, 01 Eylül 2021

  Onun hikayesi de tutmadı!

  Sosyal ağ LinkedIn, geçen yıl kullanıma açtığı “hikaye” özelliğini bu ay kapatacağını duyurdu. Kararın gerekçesinde ise “Kullanıcılar videoların kaybolmasını değil, profilinde yaşamasını istiyor” denildi. Geçen ay bir diğer popüler sosyal ağ Twitter da Fleets adı ile sunulan hikaye formatına son vermişti.

 • Microsoft'tan aşı zorunluluğu

  Teknoloji, 04 Ağustos 2021

  Microsoft'tan aşı zorunluluğu

  Google ve Facebook'un ardından Microsoft da ofise dönecek çalışanlarının aşı olmasını zorunlu tuttu

  Devler kâr ve gelirlerini artırdı

  Teknoloji, 28 Temmuz 2021

  Devler kâr ve gelirlerini artırdı

  ABD'li teknoloji devlerinden Apple, Microsoft ve Google'ın ana kuruluşu Alphabet, bu yılın nisan-haziran döneminde net kâr ve gelirinin arttığını duyurdu

  ABD'den Çin'e 'siber saldırı' suçlaması

  Dünya, 19 Temmuz 2021

  ABD'den Çin'e 'siber saldırı' suçlaması

  ABD'de Joe Biden yönetimi, Çin'i bilgisayar korsanlarıyla çalışmak, başta Microsoft e-mail sistemi olmak üzere dünyadaki resmi ve özel kuruluşlara siber saldırılar düzenlemekle suçladı.

 • ABD’ye yazılım geliştiren Türk şirkete yatırım

  Teknoloji, 01 Temmuz 2021

  ABD’ye yazılım geliştiren Türk şirkete yatırım

  Türk mühendislerin Türkiye’de kurup, ABD’ye taşığı yerli yazılım şirketi Logiwa, ABD’den 8.5 milyon dolarlık yatırım aldı. Amazon ve Walmart gibi e-ticaret platformları için yazılım entegrasyon çözümleri geliştirdiklerini söyleyen Logiwa’nın CEO’su Erhan Musaoğlu, “Tüm müşterilerimiz ve ‘server’larımız ABD’de ama Türkiye’den Türk mühendisleri tarafından yönetiliyor” dedi.

 • O da 2 trilyon barajını aştı!

  Teknoloji, 23 Haziran 2021

  O da 2 trilyon barajını aştı!

  Apple’ın ardından Microsoft da 2 trilyon dolarlık piyasa değerini geçti. Microsoft, bu barajı aşan ikinci ABD’li şirket olurken; Covid-19 pandemisi ile birlikte GAFAM’ın (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) toplam değeri de tam tamına ikiye katlanarak 8.6 trilyon doları aştı.

 • Minecraft dolandırıcıları işbaşında!

  Teknoloji, 22 Haziran 2021

  Minecraft dolandırıcıları işbaşında!

  Microsoft bünyesindeki popüler oyun Minecraft’ı taklit eden dolandırıcılık amaçlı yeni uygulamalar ortaya çıkarıldı. Siber güvenlik uzmanlarının keşfettiği bu kötü amaçlı uygulamalar, kullanıcıların bilgilerini çalıyor.

  MESS ve Microsoft'tan işbirliği

  Teknoloji, 12 Haziran 2021

  MESS ve Microsoft'tan işbirliği

  Microsoft Türkiye ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), MESS Teknoloji Merkezi MEXT çatısı altında bir iş birliğine imza attı. Yapılan açıklamaya göre, Microsoft’un dünyadaki ilk üretim teknolojileri deneyim alanı olan Microsoft Üretim Teknolojileri Merkezi, MESS tarafından kurulan dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi olan MEXT bünyesinde üreticilerin hizmetine açılacak. Microsoft Üretim Teknolojileri Merkezi'nin, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde hizmet ederek üretimde dijital dönüşümün merkez üssü olması bekleniyor

  10’un da fişini çekiyor!

  Teknoloji, 11 Haziran 2021

  10’un da fişini çekiyor!

  Microsoft’un 6 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemine sunduğu  yazılım ve güvenlik güncellemesi desteğine son vereceği tarihi açıkladı. İşte Windows 10’un fişinin çekileceği tarih...

 • "Ünlü roman 1984, 2024'te gerçek olabilir"

  BBC, 27 Mayıs 2021

  "Ünlü roman 1984, 2024'te gerçek olabilir"

  Microsoft Başkanı Brad Smith, insanların yapay zekaya karşı korunmaması halinde, George Orwell'in "1984" romanında tasvir ettiği hayatın "2024'te gerçek olabileceği" uyarısında bulundu.

 • İnternette bir devir sona eriyor!

  Teknoloji, 20 Mayıs 2021

  İnternette bir devir sona eriyor!

  Bir zamanlar, internet denilince ilk akla gelen tarayıcı olan Internet Explorer tarih oluyor. Microsoft 26 yıllık geçmişi olan Internet Explorer'ın fişinin çekileceği tarihi resmen açıkladı. İşte detaylar...

 • Microsoft, Nuance'ı 16 milyar dolara alıyor

  Teknoloji, 12 Nisan 2021

  Microsoft, Nuance'ı 16 milyar dolara alıyor

  Microsoft, ses tanıma teknolojileri geliştiren Nuance Communications şirketini 16 milyar dolara satın almak üzere yürüttüğü görüşmelerin son aşamasına geldi.

  500 milyonun daha verileri satışta!

  Teknoloji, 07 Nisan 2021

  500 milyonun daha verileri satışta!

  Facebook’taki 533 milyon kullanıcının ardından, 500 milyon Linkedin kullanıcısının kişisel verileri de internette satışa çıktı. Olayı ortaya çıkaran güvenlik araştırmacılarının ilk tespitlerine göre satışa sunulan bilgiler arasında, Linkedin kimlikleri, tam isimler, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet bilgisi, diğer sosyal medya profillerine bağlantılar, mesleki ünvanlar ve işle ilgili diğer veriler var.

  21.9 milyar dolarlık ihale kazandı

  Teknoloji, 01 Nisan 2021

  21.9 milyar dolarlık ihale kazandı

  Microsoft, ABD ordusuna artırılmış gerçeklik başlık seti kazanmak üzere ihale kazandı. 10 yıllık anlaşmanın bedelinin 21.88 milyar dolara ulaşması bekleniyor

 • Oyun tutkunlarına Microsoft'tan müjde!

  Teknoloji, 27 Mart 2021

  Oyun tutkunlarına Microsoft'tan müjde!

  Oyun tutkunları özellikle de pandemi sürecinde evde geçirilen zaman artmasıyla birlikte ücretsiz oyun fırsatlarını araştırıyor. Bu bağlamda Microsoft'un çalışması oyun tutkunlarının yüzünü güldürdü. İşte ücretsiz oyun hamlesi

 • 10 milyar doları gözden çıkardı!

  Teknoloji, 23 Mart 2021

  10 milyar doları gözden çıkardı!

  Pandemi ile birlikte oyun dünyasının buluşma noktası haline gelen Discord için potansiyel alıcılar sıraya girdi. Bu alıcılar arasında yer alan ABD’li teknoloji devi Microsoft ise Discord için 10 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkardı. İşte Discord cephesinde yaşanan gelişmeler...

 • Binlerce e-posta sunucusu tehlike altında

  Teknoloji, 14 Mart 2021

  Binlerce e-posta sunucusu tehlike altında

  Sayısı ondan fazla gelişmiş tehdit grubunun e-posta sunucularına sızmak için Microsoft Exchange güvenlik açıklarını suistimal ettiği fark edildi. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 115’ten fazla ülkede 5 binden fazla sunucuda bulunduğu tespit edilen güvenlik açıkları için Microsoft yamalar yayınladı. Uzmanlar uyarıyor: Bunların büyük bir çoğunluğu casusluk alanına odaklanan gruplar. Gittikçe daha fazla sayıda saldırgan, bu güvenlik açıklarına er ya da geç erişim sağlayacaktır. Yamaları en kısa sürede yükleyin.”

  Beyaz Saray’ın gözü bu yamada!

  Teknoloji, 05 Mart 2021

  Beyaz Saray’ın gözü bu yamada!

  ABD’li teknoloji şirketi Microsoft, e-posta sunucularını korsanlara karşı korumak için acil yama geliştirdi. Siber korsanların ABD'nin devlet kurumlarına sızmak için kullandığı güvenlik açığına karşı geliştirilen yama, Beyaz Saray’ın yakın takibinde.