KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • 10 yılın rekoru kırıldı!

  Teknoloji, 14 Ocak 2022

  10 yılın rekoru kırıldı!

  Pandemi ile ivme kazanan küresel bilgisayar pazarında 2021, rekorlarla dolu bir yıl oldu. Yıllık gelir 250 milyar doları aşarken, yıllık sevkiyatlar ise 341 milyon adedi aştı. 2022’de daha da ivme kazanması beklenen pazarda, bu satışlar son 10 yılın rekorunu kırdı.

 • Efsanenin fişi çekildi!

  Teknoloji, 05 Ocak 2022

  Efsanenin fişi çekildi!

  2000’li yılların başlarında akıllı telefonların öncüsü olan BlackBerry, kendi işletim sistemini kullanan cihazlara destek vermeyi resmen sona erdirdi. iPhone’un  çıkışıyla birlikte pazarda adım adım havlu atan BlackBerry, 22 yılda 70’i aşkın model, efsane fiziksel tuş takımı ve BBM gibi ilklere imza atmıştı.

 • 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket

  Teknoloji, 03 Ocak 2022

  3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket

  ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, dünyada 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk halka açık şirket oldu.

  'Cep'te hangi markanın payı ne kadar?

  Teknoloji, 31 Aralık 2021

  'Cep'te hangi markanın payı ne kadar?

  Toplam 23 markanın boy gösterdiği Türkiye akıllı telefon pazarında hangi marka kaçıncı sırada? İşte BTK’nın IMEI’sini kayıt altına aldığı cihazların marka bazlı dağılımına göre Samsung, Apple, Oppo, Redmi, Huawei ve diğerlerinin Türkiye pazarındaki yeri... Necdet Çalışkan’ın haberi...

  Apple New York'taki mağazalarını kapattı

  Dünya, 28 Aralık 2021

  Apple New York'taki mağazalarını kapattı

  Apple, ABD'de Omicron kaynaklı koronavirüs vakaların artması sebebiyle New York'taki mağazalarını kapatma kararı aldığını duyurdu

 • Apple'dan kur indirimi!

  Teknoloji, 24 Aralık 2021

  Apple'dan kur indirimi!

  Apple, dolar kurundaki sert iniş sonrası tüm ürünlerinde fiyatları ortalama yüzde 26 indirdi. Yeni fiyatlara göre en düşük iPhone 13 modeli olan iPhone 13 mini’de başlangıç fiyatı 19 bin 999 TL’den 14 bin 799 TL’ye düştü. Apple, kurdaki hızlı yükseliş nedeniyle 26 Kasım ve 18 Aralık tarihlerinde iki kez zam yapmıştı. Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Vergisi bile 11 bin 703 TL!

  Teknoloji, 18 Aralık 2021

  Vergisi bile 11 bin 703 TL!

  Apple’ın son 3 haftada yaptığı toplam yüzde 85’lik zam sonrası iPhone 13 modellerinin satışından devletin aldığı vergi de uçtu. Artık 41 bin 999 TL’lik iPhone 13 Pro Max’in 11 bin 703 TL’si devlete gidecek. Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Gözler Apple’da!

  Teknoloji, 22 Aralık 2021

  Gözler Apple’da!

  Döviz kurlarında yaşanan hızlı yükseliş, yeni ekonomi önlemleri ile son 2 günde yerini hızlı düşüşe bırakınca, tüketicilerin indirim beklentileri de arttı. Bugün itibariyle dolar kuru 12.5 TL ile Apple’ın Türkiye’de yaptığı son 2 zam öncesindeki seviyede. Hal böyle olunca, gözler de şimdi 26 Kasım’dan bu yana yüzde 85 fiyat artışına giden Apple başta olmak üzere ürün fiyatlarına zam yapan markalara çevrildi. Necdet Çalışkan’ın haberi...

  Tüm çalışanlara 1000'er dolar

  Teknoloji, 19 Aralık 2021

  Tüm çalışanlara 1000'er dolar

  Apple omicron varyantıyla beraber koronavirüs vakalarının artmasıyla ofise zorunlu dönüş tarihini süresiz olarak erteledi. Tüm çalışanlarına evdeki çalışma ortamlarına katkıda bulunmak için 1000'er dolar bonus ödemeye karar verdi

 • İşte yeni iPhone fiyatları

  Teknoloji, 18 Aralık 2021

  İşte yeni iPhone fiyatları

  Döviz kurundaki sert yükseliş Apple fiyatlarına bir zamn kararını daha beraberinde getirdi. Kasım ayında zam gelen iPhone cihazlarına yeni yıla girmeden bir zam daha geldi. Apple, yeni iPhone fiyatlarını resmi sitesinde yayınladı. Peki yeni iPhone fiyatları ne kadar? İşte zamlı iPhone fiyatları

 • 1 iPhone kur farkına gitti!

  Teknoloji, 18 Aralık 2021

  1 iPhone kur farkına gitti!

  iPhone başta olmak Apple ürünlerine son bir ay içindeki ikinci büyük zam geldi. iPhone fiyatlarındaki 3 haftalık artış yüzde 85'i buldu. Türkiye’de iPhone 13 alabilmek için 3 hafta öncesine göre artık ek olarak 9 bin TL ile 19 bin TL arasındaki bir tutar daha ödemek gerekiyor. Bu süreçte asgari ücrete de yüzde 50’lik artış yapıldı ama Türkiye’de iPhone sahibi olabilmek için çalışılması gereken süreye en az bir ay daha eklendi... Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • Apple'dan bir zam daha

  Teknoloji, 18 Aralık 2021

  Apple'dan bir zam daha

  Apple ürünleri gece yarısı zamlandı. iPhone fiyatı başta olmak üzere Apple, yeni yıl öncesi tüm ürün gamında yüzde 40 ila 50 arasında zamlı tarifeyi yürürlüğe koydu. Buna göre Apple'ın en ucuz telefonu olan iPhone SE, 7 bin 499 TL'den 10 bin 499 TL'ye çıktı. iPhone Pro Max'ın en pahalı versiyonu ise 28 bin 999 TL yerine 41 bin 999 TL'den satılacak. Apple kasım ayı sonunda dolar kurunun aniden 9 TL'den 12 TL'ye sıçraması sonrası yüzde 30 civarı bir zam yapmıştı. Dolar/TL'nin son 2 haftada 12 TL'den 17 TL'ye gelmesiyle yapılan yeni zamla birlikte Apple ürün fiyatları son 1 ayda yaklaşık iki kat artmış oldu

  Apple'da 'miras' dönemi!

  Teknoloji, 14 Aralık 2021

  Apple'da 'miras' dönemi!

  Apple kullanıcıları, bundan böyle vefat etmeleri durumunda iCloud hesaplarına ve kişisel bilgilerime erişebilmeleri için “Varis” atayabilecek. Dijital Miras ve 7 günlük gizlilik raporu gibi özellikleri sunan iOS 15.2 yayınlandı. İşte iOS 15.2 yazılım güncellemesi ile gelen tüm yenilikler...

  Apple kuru 17 TL’ye çekti!

  Teknoloji, 09 Aralık 2021

  Apple kuru 17 TL’ye çekti!

  Geçen Kasım ayında  iPhone, iPad ve MacBook’lar başta olmak üzere Türkiye’deki tüm ürünlerinin fiyatlarını artıran Apple, Türkiye’deki App Store’da yer alan oyun ve uygulamaların fiyatlarına da zam için düğmeye bastı. Apple’dan yapılan açıklamaya göre dolar kurundaki artışa bağlı olarak önümüzdeki günlerde Türkiye'de App Store'daki uygulama ve uygulama içi satın alma fiyatları da artacak. Daha önce 10.99 TL olan 1 dolarlık uygulama, 16.99 TL’ye çıkarılacak. Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • İşte yılın en iyi oyun ve uygulamaları

  Teknoloji, 02 Aralık 2021

  İşte yılın en iyi oyun ve uygulamaları

  Apple, küresel editör ekibi tarafından seçilen yılın en iyi oyun ve uygulamalarını açıkladı. İşte 2021 yılının en iyileri arasına girerek 2021 App Store Ödülü’nü kazanan 15 oyun ve uygulama...

 • Elon Musk'tan 680 liralık düdük

  İş-Yaşam, 01 Aralık 2021

  Elon Musk'tan 680 liralık düdük

  Tesla, Cybertruck'tan esinlenerek tasarladığı 'Cyberwhistle'ı satışa çıkardı. Tasarımı dışında normal düdüklerden bir farkı olmayan Cyberwhistle için 50 dolarlık yani bu sabahki kurla yaklaşık 680 liralık fiyat etiketi belirlendi. Elon Musk ürünle ilgili yaptığı açıklamada "Aptal Apple Parlatma Bezine para harcamayın, onun yerine bizim düdüğümüzü alın" ifadelerini kullandı

 • Apple'dan dolar zammı

  Teknoloji, 26 Kasım 2021

  Apple'dan dolar zammı

  Apple, salı günü döviz kurunda yaşanan yükselişin ardından sitesinden durdurduğu ürün satışına zamlı tarifeyle yeniden başladı. iPhone telefonlara yüzde 25 ila 40 arasında zam yapan Apple'ın en ucuz iPhone telefonu 7 bin 499 TL oldu. iPhone 13 modellerinde ise bu fiyatlar 13 bin 999 TL ile 28 bin 999 TL aralığına çıkarıldı. Zamlı fiyat etiketleri iPad Pro'larda 32 bin TL'leri, yeni MacBook Pro'larda ise 82 bin TL'leri de gördü. Yapılan zam sonrası dikkat çeken bir diğer husus ise gönderim sürelerinin 3-6 hafta arasına çıkması oldu.

  İşte yeni iPhone fiyatları

  Teknoloji, 26 Kasım 2021

  İşte yeni iPhone fiyatları

  Döviz kurundaki yükseliş sebebiyle Apple ürünlerinde ciddi bir artış yaşandı. Satışları bir süredir durdurma kararı alan Apple, yeni iPhone fiyatlarını yayınladı. Peki yeni iPhone fiyatları ne kadar? İşte zamlı iPhone fiyatları