KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • O şimdi milyarder!

  Teknoloji, 12 Ağustos 2020

  O şimdi milyarder!

  Apple'ın piyasa değerinin yükselmesiyle firmanın 9 yıldır CEO'luğunu yürüten Tim Cook ilk defa 1 milyar doların üzerinde bir servete ulaştı. 847 bin 969 adet hissesi bulunan Cook yönetiminde Apple'ın piyasa değeri 9 yılda yüzde 434 yükselerek 1.9 trilyon dolara yaklaştı

 • Dünyanın en büyükleri açıklandı

  İş-Yaşam, 12 Ağustos 2020

  Dünyanın en büyükleri açıklandı

  Fortune, dünyanın büyük 500 şirketini belirleyen listesini yayımladı. 1990 yılından bu yana yapılan listede Çin, 133 şirketle ilk kez ABD'yi (121). 1990 yılında yapılan ilk listede hiç Çinli şirket bulunmuyordu. Listenin en karlısı 88 milyar dolar ile Saudi Aramco olurken onu 81 milyar dolarla Warren Buffett'ın Berkshire Hathaway şirketi ve 55 milyar dolarla Apple takip etti. Microsoft ve Google'ın kârları da 30 milyar doları aştı. En fazla zarar eden 18 milyar dolar ile Meksikalı enerji şirketi Pemex oldu. Nissan, Deutsche Bank, SoftBank da 5 milyar doların üzerinde zarar yazdı. İşte listenin ilk 100 şirketi ve geçen yıl elde ettiği gelirler

 • Huawei'yi solladı

  Teknoloji, 06 Ağustos 2020

  Huawei'yi solladı

  Akıllı telefon pazarında Samsung'u geçerek dünyanın en büyüğü olan Huawei'ye Avrupa pazarında Xiaomi sürprizi geldi. Redmi Note 8 ve 9 serisiyle orta segmentte tercih edilmeye başlanan ve geçen seneye göre satışlarını yüzde 65 artıran Çinli Xiaomi, ABD'nin Google yasağı sonrası küresel satışlarda zorlanan Huawei'yi geçerek Avrupa'da 3. sıraya oturdu

  Hiç bu kadar indirmemiştik!

  Teknoloji, 03 Ağustos 2020

  Hiç bu kadar indirmemiştik!

  Koronavirüs salgını ile artan mobil internet ve oyun tüketimi, uygulama mağazalarına yeni bir rekor kırdırdı. 2020 yılının ikinci çeyreğinde dünya genelinde uygulama indirme sayıları tüm zamanların rekorunu kırdı. Yılın ilk yarısında ise kullanıcıların uygulamalar için harcadığı tutar yine ilk kez 50 milyar doları aştı.

  iPhone 12 çıkacak mı?

  Teknoloji, 02 Ağustos 2020

  iPhone 12 çıkacak mı?

  Apple, Eylül ayında tanıtmayı planladığı yeni iPhone modellerinin bu yıl piyasaya sunulmasının birkaç hafta gecikeceğini duyurdu. Gecikme ile ilgili resmi açıklama bizzat Apple’ın finans biriminden sorumlu başkanı (CFO) Luca Maestri’den geldi.

 • 'Korona' ihya etti!

  Teknoloji, 01 Ağustos 2020

  'Korona' ihya etti!

  Dünyayı sarsan koronavirüs salgını, teknoloji devlerini kelimenin tam anlamıyla ihya etti. Son 4 ayda Amazon, Microsoft, Alphabet (Google) ve Facebook’tan oluşan 5 teknoloji devi, değerlerine 2.5 trilyon dolardan fazla bir değer kattı. Bu 5’linin 4’ü 1 trilyon dolarlık barajı aşarken, Apple ise 2 trilyon dolar için gün saymaya başladı. Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • iPhone 12 bekleyenlere kötü haber!

  Teknoloji, 01 Ağustos 2020

  iPhone 12 bekleyenlere kötü haber!

  Apple, Eylül ayında tanıtmayı planladığı yeni iPhone modellerinin bu yıl piyasaya sunulmasının birkaç hafta gecikeceğini duyurdu. Gecikme ile ilgili resmi açıklama bizzat Apple’ın finans biriminden sorumlu başkanı (CFO) Luca Maestri’den geldi.

 • Telefon fiyatları nasıl değişti?

  Teknoloji, 28 Temmuz 2020

  Telefon fiyatları nasıl değişti?

  Türkiye'de e-ticaret  kanallarının Haziran-Temmuz ayları arasındaki akıllı telefon satış fiyatları üzerine yapılan analize göre en çok fiyat artışı Apple iPhone 11 Pro Max’te yaşanırken; en çok düşüş ise Xiaomi Mi 10 256 GB’de görüldü.

  Şifrenizi sıfırlamaya gerek yok ama...

  Teknoloji, 17 Temmuz 2020

  Şifrenizi sıfırlamaya gerek yok ama...

  Twitter’daki tarihi güvenlik skandalının ayrıntıları netleşmeye başladı. İlk belirlemelere göre yetkisiz erişim ile 130 ünlü kişi ve/veya kurumun Twitter hesabı hedef alındı. Twitter, “Şifrenizi sıfırlamanıza gerek yok” dese de, uzmanlar hem Twitter hesap güvenliği hem de sosyal medya dolandırıcılıklarına karşı kullanıcıların şu hususlara hususlara dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor...

  13 milyar euroluk karara iptal

  Teknoloji, 16 Temmuz 2020

  13 milyar euroluk karara iptal

  Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, dünyanın en değerli şirketlerinden merkezi ABD'de bulunan Apple'a İrlanda'daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 13 milyar avronun üzerinde vergi borcu çıkaran AB Komisyonu kararını iptal etti.

 • AB mahkemesinden 13 milyar euroluk Apple kararı!

  Dünya, 15 Temmuz 2020

  AB mahkemesinden 13 milyar euroluk Apple kararı!

  Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, dünyanın en değerli şirketlerinden merkezi ABD'de bulunan Apple'a İrlanda'daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 13 milyar euronun üzerinde vergi borcu çıkaran AB Komisyonu kararını iptal etti.

 • iPhone'lara zam!

  Teknoloji, 01 Temmuz 2020

  iPhone'lara zam!

  Apple Türkiye’de iPhone fiyatlarında yeni bir artışa gitti. En pahalı iPhone modelinin fiyatı 16 bin 349 TL’ye çıktı. Yapılan zamlar iPhone ile de sınırlı kalmazken, MacBook Air, Mac Pro, iPad, Apple Watch ve AirPods da fiyat artışlarından nasibini aldı. İşte model model zamlı iPhone fiyatları ve Apple ürünleri...

 • En yenilikçi artık o!

  Teknoloji, 24 Haziran 2020

  En yenilikçi artık o!

  2005 yılından bu yana açıklanan “En Yenilikçi 50 Şirket” listesinin 2020 yılı sonuçları açıklandı. Zirvenin geçen yılki sahibi Google tahtından olurken, en büyük çıkışı ise 42 sıra birden yükselen Çinli Huawei yaptı.

  Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Teknoloji, 23 Haziran 2020

  Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Çocuklar bu yaz tatilinde daha çok eve kapanıp, daha çok akıllı cihazlarda vakit geçiriyor. Ancak siber zorbalar da boş durmuyor; Facebook’undan YouTube’una; sosyal medyasından, online video sitelerine sakıncalı içerik ve tehlikeli yöntemlerle çocukları tuzaklarına düşürmeye çalışıyor. Peki “Acaba çocuğum telefonda, tablette, internette ne yapıyor?” diye endişe duyan ebeveynler ne yapmalı? İşte çocuklarınızın gizliliğini ve mahremiyetini sağlayabileceğiniz uygulamalar, bunların yapabildikleri ve yapamadıkları... Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Apple Mac'lerde kendi çipini kullanacak

  Teknoloji, 23 Haziran 2020

  Apple Mac'lerde kendi çipini kullanacak

  Apple bu yıl teslim edilecek yeni Mac'lerde kendi üretimi olan çipleri kullanacağını açıkladı. Apple CEO'su Tim Cook bunun yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti

 • iPhone'lara iOS 14 ayarı!

  Teknoloji, 22 Haziran 2020

  iPhone'lara iOS 14 ayarı!

  Apple'ın iPhone'lar için geliştirdiği mobil işletim sistemi iOS'un yenisi iOS 14 resmen tanıtıldı. İşte iPhone kullananları yine sevindirecek, Android kullananlara ise yine ‘Bizde zaten var’ dedirtecek olan iOS 14'ün özellikleri, çıkacağı tarihi ve yüklenebileceği cihaz modelleri...

 • Apple'a AB'den soruşturma

  Teknoloji, 16 Haziran 2020

  Apple'a AB'den soruşturma

  AB Rekabet Kurumu Apple'ın App Store ve Apple Pay ürünleri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmalardan birisi Spotify tarafından geçen yıl gündeme getirilen bir şikayet sonucu başlatıldı. Apple şikayetlerin 'temelsiz' olduğunu belirtti

 • Çinli markanın yeni 'orta'sı Türkiye'de

  Teknoloji, 12 Haziran 2020

  Çinli markanın yeni 'orta'sı Türkiye'de

  2019 yılında ulaştığı toplam 125.5 milyonun üzerinde satışla dünya akıllı telefon pazarında Apple'ın ardından 4. büyük oyuncu olan Çinli Xiaomi, yeni orta sınıf telefonu Redmi Note 9'u Türkiye'de satışa sundu. İşte Redmi Note 9'un özellikleri ve Türkiye fiyatı...

  Apple bir barajı daha aştı!

  Teknoloji, 11 Haziran 2020

  Apple bir barajı daha aştı!

  ABD'li teknoloji devleri arasındaki 1 trilyon doların ardından 1.5 trilyon dolarlık ilk şirket olabilme yarışının kazananı da belli oldu. Bir teknoloji devi daha 1 trilyon dolar barajını aştı. 5 büyük teknoloji şirketinin toplam değeri ise 6 trilyon doları da geride bıraktı. Necdet Çalışkan'ın haberi