KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • Apple çalışanlarından sendikalaşma kararı

  Teknoloji, 20 Haziran 2022

  Apple çalışanlarından sendikalaşma kararı

  ABD'nin Maryland eyaletinde, teknoloji devi Apple firmasının perakende çalışanları ülkede ilk kez sendikalaşma kararı aldı

 • Apple’a 768 milyon sterlinlik ‘eski telefonları bilinçli yavaşlatma’ davası

  BBC, 17 Haziran 2022

  Apple’a 768 milyon sterlinlik ‘eski telefonları bilinçli yavaşlatma’ davası

  Apple İngiltere’de milyonlarca müşterisine, eski telefonları gizlice yavaşlattığı gerekçesiyle tazminat ödemek zorunda kalabilir.

 • Apple'dan ikinci zam!

  Teknoloji, 07 Haziran 2022

  Apple'dan ikinci zam!

  Apple, Türkiye'deki fiyatlarına 3 ay aradan sonra bir kez daha zam yaptı. Türkiye'deki iPhone 13 fiyatları yüzde 17.5 ile yüzde 22.2 arasında zamlandı. En pahalı iPhone'un fiyatı 41 bin 800 TL'ye fırladı. İşte zamlı iPhone fiyatları...

  3 akıllı saatten birini o sattı

  Teknoloji, 01 Haziran 2022

  3 akıllı saatten birini o sattı

  Küresel akıllı saat pazarında yılın ilk satış rakamları belli oldu. Apple’ın yüzde 36’lık paya ulaştığı pazarda, en hızlı büyüyen ise Xiaomi oldu. İşte Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi, Garmin, Amazfit ve Fitbit’in pazar payları...

  Apple'dan çalışanlarına enflasyon zammı

  Teknoloji, 26 Mayıs 2022

  Apple'dan çalışanlarına enflasyon zammı

  Apple ABD'deki çalışanlarının maaşlarına yüzde 10 zam yapacağını açıkladı. ABD'de enflasyon nisan ayında yüzde 8.3 olarak açıklandı

 • iPhone’lar için kritik güncelleme!

  Teknoloji, 17 Mayıs 2022

  iPhone’lar için kritik güncelleme!

  Apple, iPhone 6s ve üstü iPhone modelleri için iOS 15.5 güncellemesini kullanıma sundu. 600 MB’yi aşan boyutla gelen iOS 15.5, iyileştirme ve hata düzeltmelerinin yanısıra toplam 27 farklı kategoride kritik açıkları da kapatan güvenlik güncellemelerini kapsıyor.

 • Saudi Aramco dünyanın en değerli şirketi oldu

  Para, 12 Mayıs 2022

  Saudi Aramco dünyanın en değerli şirketi oldu

  Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, dünyanın en değerli şirketi sıralamasında ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ı 2020’den beri ilk kez geride bırakarak liderliğe çıktı.

 • iPhone 13 Pro fiyatına Türkiye'de!

  Teknoloji, 11 Mayıs 2022

  iPhone 13 Pro fiyatına Türkiye'de!

  Xiaomi’nin yeni akıllı telefonları Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro, Türkiye’de satışa sunuldu. Xiaomi 12’de 21 bin TL olan Türkiye satış fiyatı Xiaomi 12 Pro’da ise 25 bin TL olarak açıklandı. Xiaomi, Türkiye için açıkladığı bu fiyatlarla, Apple'ın iPhone 13 serisi ile yarışır hale gelmiş oldu.

  Apple, iPod üretimini durdurdu

  Teknoloji, 10 Mayıs 2022

  Apple, iPod üretimini durdurdu

  ABD'li teknoloji firması Apple Inc, taşınabilir müzik cihazı iPod'ın üretimini durdurduğunu bildirdi

  3 günde 790 milyar dolar eridiler

  Borsa, 10 Mayıs 2022

  3 günde 790 milyar dolar eridiler

  Yüksek enflasyon nedeniyle Fed'in sert sıkılaşma adımları atmak zorunda kalacağı ve bunun bir resesyona yol açabileceği endişesi teknoloji devlerinin yer aldığı Nasdaq'ın son 3 işlem gününde yüzde 10.4 düşmesine sebep oldu. Bu esnada '5 büyük' Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet ve Meta'nın toplam piyasa değeri 789.6 milyar dolar eriyerek 7 trilyon 588 milyar dolara düştü

 • Kârı 25 milyar dolara ulaştı

  Teknoloji, 29 Nisan 2022

  Kârı 25 milyar dolara ulaştı

  Teknoloji devi Apple'ın ilk çeyrekte gelirleri yıllık yüzde 9 artarak 97.3 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde firmanın net kârı da yüzde 6 artarak 25 milyar dolara çıktı. Bu yılın ilk 3 ayında Apple'ın her saniye 3215 dolar kâr ettiği anlamına geliyor

 • 2022'de 200 bin telefonu yenileyecek

  Teknoloji, 27 Nisan 2022

  2022'de 200 bin telefonu yenileyecek

  Geçen ay 100 milyon dolarlık değerlemeye ulaşan yenilenmiş elektronik ürün marketi Easycep, 2022 yılı için 200 bin adet telefonu yenileme hedefi koydu. Şirketin kurucusu CEO’su Mehmet Akif Özdemir, “2023 yılında yurtdışına açılmayı planlıyoruz. Bu süreci tamamlayabilirsek, 2024-2025 yılı gibi ‘unicorn’ olabiliriz” dedi.

 • 22'si rekabet etti, pastayı 4'ü yedi!

  Teknoloji, 24 Mart 2022

  22'si rekabet etti, pastayı 4'ü yedi!

  Türkiye’de akıllı telefon pazarında 2021 yılını hangi marka kaçıncı sırada tamamladı? Samsung, Apple, Redmi, Oppo ve diğerleri Türkiye’de ne kadarlık paya ulaştı? İşte BTK tarafından kayıt altına alınan yeni cihazların marka bazlı dağılımı...

  AirTag takibinden nasıl korunulur?

  Teknoloji, 21 Mart 2022

  AirTag takibinden nasıl korunulur?

  Apple’ın kişisel eşyaları takip etmeyi sağlayan cihazı AirTag, işlevselliğinin yanısıra bir dizi takip olayı ile de gündemden düşmüyor. Siber güvenlik uzmanları AirTag’in nasıl çalıştığını, kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, bu ve buna benzer cihazların takibinden korunma yöntemlerini masaya yatırdı. İşte AirTag ile ilgili bilinmesi gerekenler…

  Yeni iPhone tanıtıldı

  Teknoloji, 09 Mart 2022

  Yeni iPhone tanıtıldı

  Apple, A15 Bionic çip ve 5G ile desteklenen yeni iPhone SE modeli tanıtıldı. En ucuz iPhone olarak duyurulan 3. nesil iPhone SE’nin (iPhone SE 3) modelinin Türkiye’deki başlangıç fiyatı ise 10 bin 999 TL olarak açıklandı.

 • iPhone fiyatları zamlandı!

  Teknoloji, 08 Mart 2022

  iPhone fiyatları zamlandı!

  2022 model iPhone SE başta olmak üzere yeni ürünlerini tanıtan Apple, Türkiye'deki iPhone fiyatlarına zam yaptı. İşte zamlı iPhone fiyatları...

 • Apple'dan Rusya'ya yaptırım!

  Teknoloji, 02 Mart 2022

  Apple'dan Rusya'ya yaptırım!

  Apple, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak Rusya'daki tüm ürün satışlarını durdurdu.

 • Telefonunuzu şarj ederken...

  Teknoloji, 14 Şubat 2022

  Telefonunuzu şarj ederken...

  Pil ömrünü uzatmak için nelere dikkat etmeli? iPhone kullananların bilmesi gereken 7 kritik özellik. Apple, iPhone kullanıcıları için ipuçlarını sıraladı: Eğer kılıfı varsa...

  Apple bir kez daha rekor kırdı

  Teknoloji, 28 Ocak 2022

  Apple bir kez daha rekor kırdı

  Apple tedarik zinciri sıkıntılarına rağmen yıllık yüzde 11 artışla 123,9 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı