KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Sudan

Sudan Cumhuriyeti, Afrika'nın en geniş 3. ülkesidir. Ülkenin başkenti Hartum'dur ve ülkenin kuzeyinde Mısır, kuzeydoğusunda Kızıldeniz, doğusunda Etiyopya ve Eritre, güneyinde Güney Sudan, batısında Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad ve kuzeybatısında da Libya yer almaktadır.

Yerleşik hayat Sudan topraklarında yaklaşık milattan önce 5000'li yıllarda başlamıştır. yaklaşık olarak 1 milyon 886 bin kilometrelik yüzölçümüyle, dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Sudan, 2011 yılında Sudan ve Güney Sudan olarak ikiye ayrıldığında yüzölçümü olarak Afrika'nın en büyük ülkesi olma özelliğini Cezayir'e devretmiştir.

Ülkenin resmi dili Arapça'dır ve halkın çoğunluğu Arapça bilmektedir. Ancak halkın çoğunluğunun ana dili Arapça değildir. Ülkede Arapça'dan hariç olarak Nübyeec, Beja, Fur, Nuban ve Ingessana gibi diller de konuşulmaktadır.

Resmi din İslam’dır. Halkın % 90'i Müslüman,geriye kalan kısım ise animizm ve Kıpti ve Ortodoks Hıristiyan mezhebine mensuptur. Müslümanların çoğunluğu Sünni ve Sünnilerin bir kısmı Şafii ve öbür kısmı da Maliki'dir.

Sudan, 2011'den bu yana 15 eyalet ile yönetilmektedir. Aynı zamanda bu eyaletler, kendi içerisinde de belli başlı ilçelere ayrılmaktadır.

Sudan Haberleri

 • Sudan'da gemi battı: Yaklaşık 16 bin küçükbaş öldü

  Dünya, 13 Haziran 2022

  Sudan'da gemi battı: Yaklaşık 16 bin küçükbaş öldü

  Sudan'ın doğusundaki Sevakin şehrinden Umman'a ihraç edilmek üzere ayrılan, içerisinde yaklaşık 16 bin küçükbaş hayvanın olduğu gemi battı. Feci olayda binlerce küçükbaş hayvan öldü

 • Sudan Başbakanı Hamduk istifa etti

  Dünya, 03 Ocak 2022

  Sudan Başbakanı Hamduk istifa etti

  Son dakika haberi... Sudan'da askeri müdahalenin ardından yaklaşık 2 ay önce tekrar göreve iade edilen Başbakan Abdullah Hamduk, istifa ettiğini açıkladı.

 • Burhan: Sudan'da bağımsız teknokrat hükümeti kurulmalı

  Dünya, 04 Ocak 2022

  Burhan: Sudan'da bağımsız teknokrat hükümeti kurulmalı

  Sudan'da Başbakan Hamduk'un istifasının ardından değerlendirmelerde bulunan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, bağımsız bir teknokrat hükümeti kurulmasının gerekli olduğunu söyledi.

  Sudan'da darbe karşıtı protestolarda onlarca kişi öldü

  Dünya, 01 Ocak 2022

  Sudan'da darbe karşıtı protestolarda onlarca kişi öldü

  Sudan'da ordunun yönetime el koyduğu 25 Ekim 2021’den bu yana sivil yönetim talebiyle düzenlenen protesto gösterilerinde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 54 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  Sudan'da BM'ye ait gıda deposu yağmalandı

  Dünya, 30 Aralık 2021

  Sudan'da BM'ye ait gıda deposu yağmalandı

  Sudan'ın Kuzey Darfur eyaletinde silahlı gruplar Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'na ait (WFP) bir gıda deposunu yağmaladı. Olayın ardından hükümet tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 • Sudan'da seçim talimatı

  Dünya, 28 Aralık 2021

  Sudan'da seçim talimatı

  Sudan’da geçiş döneminin en üst iktidar organı Egemenlik Konseyi, ilgili kurumlara seçim süreciyle ilgili çalışmalara başlanması talimatı verdi

 • Sudan kaçırılan iki Türk'ü teslim etti

  Dünya, 11 Aralık 2021

  Sudan kaçırılan iki Türk'ü teslim etti

  Sudan güvenlik güçleri, ülkenin batısındaki Kuzey Darfur eyaletinde çalıştıkları elektrik santralinden eve dönüşlerinde kaçırılan iki Türk vatandaşını kurtarıp başkent Hartum'daki Türk Büyükelçiliği'ne teslim etti

 • Sudan'da iki Türk vatandaşı kaçırıldı

  Dünya, 08 Aralık 2021

  Sudan'da iki Türk vatandaşı kaçırıldı

  Sudan'da iki Türk vatandaşı kaçırıldı. Darfur Valisi kaçırılan iki Türk vatandaşı hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı.

  Sudan'da yönetim krizi sona erdi

  Dünya, 21 Kasım 2021

  Sudan'da yönetim krizi sona erdi

  Sudan'da Egemenlik Konseyi ile yeniden başbakanlığa getirilen Abdullah Hamduk arasında askeri müdahalenin ardından krizi sona erdirmek amacıyla siyasi anlaşma imzalandı

  Sudanlı komutan demokratik geçiş için tarih verdi

  Dünya, 08 Kasım 2021

  Sudanlı komutan demokratik geçiş için tarih verdi

  Sudan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu, sivil teknokrat hükümeti kurulması ve seçimlerin 2023'te gerçekleştirilmesi kararlarına bağlı olduklarını bildirdi.

 • Dört ülkeden Sudan'a 'sivil hükümete dön' çağrısı

  Dünya, 03 Kasım 2021

  Dört ülkeden Sudan'a 'sivil hükümete dön' çağrısı

  ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan, Sudan’da sivil hükümetin ve kurumlarının derhal geri dönmesini, olağanüstü halin (OHAL) sonlandırılmasını talep etti.

 • Dünya Bankası'ndan Sudan'a kötü haber

  Dünya, 28 Ekim 2021

  Dünya Bankası'ndan Sudan'a kötü haber

  Dünya Bankası, darbe girişiminin yaşandığı Sudan'daki operasyonlarına yönelik ödemeleri durdurduğunu duyurdu

 • Yaptıkları askeri darbeyi böyle savundu

  Dünya, 27 Ekim 2021

  Yaptıkları askeri darbeyi böyle savundu

  Sudan'da olağanüstü hal (OHAL) ilan eden ve hükümeti fesheden ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, askerin eylemlerinin darbe olmadığını savundu. Burhan, "Yaptığımız askeri bir darbe değil devrimin gidişatını düzeltmektir. Halkın özgürlük, barış ve adalet taleplerine karşılık vermek istedik" dedi

  Sudan'da Hartum Havalimanı kapatıldı

  Dünya, 27 Ekim 2021

  Sudan'da Hartum Havalimanı kapatıldı

  Ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın olağanüstü hal kararı sonrası sivil yönetim yanlılarının protesto gösterilerine sahne olan Sudan'da, Hartum Uluslararası Havalimanı'nın kapatıldığı bildirildi.

  Sudan'da tutuklanan başbakanın yeri belli oldu!

  Dünya, 26 Ekim 2021

  Sudan'da tutuklanan başbakanın yeri belli oldu!

  Sudan'da dün sabah evi kuşatılan ve tutuklanan Başbakan Abdullah Hamduk'un akıbetine ilişkin açıklama yapıldı. Sudan ordusu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Başbakan Abdullah Hamduk’un güvenliği için kendisiyle beraber olduğunu ve yakında evine döneceğini söyledi.

 • Sudan'da darbe karşıtı protestolar: Ölü ve yaralılar var!

  Dünya, 26 Ekim 2021

  Sudan'da darbe karşıtı protestolar: Ölü ve yaralılar var!

  Sudan'da dün sabah saatlerinde yaşanan darbe girişiminin ardından başlayan darbe karşıtı protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye, yaralıların sayısı ise 140’a yükseldi.

 • ABD, Sudan'daki gelişmelerden endişeli

  Dünya, 25 Ekim 2021

  ABD, Sudan'daki gelişmelerden endişeli

  Beyaz Saray, Sudan'daki darbe girişimine ilişkin gelen haberlerden endişe duyulduğunu belirterek gözaltına alınan Başbakan Abdullah Hamduk ve çok sayıda siyasetçinin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

 • Dışişleri'nden Sudan'daki darbe girişimine yönelik açıklama

  Dünya, 25 Ekim 2021

  Dışişleri'nden Sudan'daki darbe girişimine yönelik açıklama

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sudan'da yaşanan darbe girişimine yönelik haberlerin derin endişeyle karşılandığı ifade edildi.

  Sudan'da darbe girişimi: Başbakan tutuklandı, yeri bilinmiyor!

  Dünya, 25 Ekim 2021

  Sudan'da darbe girişimi: Başbakan tutuklandı, yeri bilinmiyor!

  Son dakika.... Sudan'da bir grup askerin Başbakan Abdullah Hamdukun evini kuşattığı ve zorunlu ikamete aldığı bildirildi. Ülkede internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşanıyor. Sudan Enformasyon Bakanlığı, "Başbakan Abdullah Hamduk, darbeyi reddettiği için tutuklandı ve bilinmeyen bir yere nakledildi" açıklamasında bulundu. Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Burhan, Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshederek olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.