Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    SEÇİME dört gün kalmış olmasına karşın, parti merkezlerinde yoğun bir çaba var…

    Bir yandan kendi seçmenini sandığa getirme konusunda sağlam tutarken, kendisine oy vermesi muhtemel seçmeni de yanına çekmenin yolunu arıyor.

    Diğer yandan da sandığa gitmeyen veya gittiği halde geçersiz oy kullanan 9 milyon 349 bin 455 seçmeni de sandığa götürmeye ve kendisine oy verdirmeye uğraşıyor.

    Bir yandan da seçim sonrası dağılan ve ATA İttifakı adayına giden 2 milyon 800 bin oyun ne kadarını yanına çekeceğiyle ilgileniyor.

    Bu kapsamda Cumhur İttifakı, adaylardan Sinan Oğan’ın desteğini almayı başardı...

    KILIÇDAROĞLU ÖZDAĞ BULUŞMASI

    Millet İttifakı da Oğan’a seçim sürecinde destek veren Zafer Partisi ve ittifak bileşenlerinin desteğini yanına çekme konusunda dün önemli mesafe kat etti.

    Her ne kadar Suriyelilerin geri gönderilmesi ve kayyum atama ile ilgili Millet İttifakı bileşenlerinden bazı itirazlar yükseliyor olsa da son tahlilde bir orta yol bulunup aşılması sağlanmış durumda.

    Her iki taraf da Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi lideri Özdağ arasında önceki gün ve dün gece yapılan görüşmelerde de bir noktada uzlaşı bulunduğunu belirtti.

    İki liderin dünkü buluşması öncesi kurmaylar arasında yapılan temaslarda da “gerektiğinde kayyum atanabilmesi” gibi itiraz edilen konular üzerinde de bir orta yolun bulunduğu vurgulandı.

    Hatay’da bulunan Kılıçdaroğlu’nun ittifak ortakları liderleri ile yaptığı görüşmelerde de uzlaşının sağlandığı bildirildi.

    Nitekim Zafer Partisi'nden dün akşam saatlerinde Kılıçdaroğlu ve Özdağ'ın, "saat 11.00'de Zafer Partisi Genel Merkezi'nde ortak açıklama yapacaklarına" ilişkin duyuru da uzlaşı olduğunun bir yansıması...

    GETİRİRKEN KAÇIRMAK

    Ancak şunu hemen belirteyim ki “yanına çekme” yarışının her iki tarafın ittifak ortakları ve sosyolojik tabanlarında burukluk yarattığı da aşikar...

    Cumhur İttifakı tarafında özellikle milliyetçi kesimde Oğan’ı yanlarına çekmek için bu denli yoğun çaba gösterilmesinden duyulan hoşnutsuzluk dile getirilirken, benzer bir durum Millet İttifakı’nda da vardı.

    Günlerdir üzerinde çalışılan ortak politikalar dururken, Suriyeliler ve terörle mücadele konusunda Millet İttifakı’nın sanki bir vaadi yokmuş da Özdağ ile bunlar olacakmış görüntüsü verilmesinden rahatsızlardı.

    Özellikle de çok daha aşırı milliyetçi bir dile kayılıyor olmasının ileride getireceği zararlara dikkat çekiliyordu…

    Bu rahatsızlıklarını söylemekten de kaçınmıyorlardı…

    GİTMEYENİ GETİRMEK

    Her şeye karşın her iki taraf da bu kesimden gelecek oy oranlarına odaklanmıştı; daha çok da sandığa gitmeyen ve geçersiz oy kullanan seçmene…

    Sayıları da küçümsenmeyecek oranda; toplam seçmenin %14,75’ine denk geliyor…

    CHP’nin bu alanda araştırma yapan bir ismi, geçmiş seçimleri baz alarak yaptıkları simülasyon ve listelerdeki oy kullanmayan isimlerden yola çıkarak genç nüfustaki katılımın üçte bir oranında kaldığını belirtti.

    Henüz itirazlar tamamlanmadığı için YSK milletvekili seçimlerini ancak bugün sonlandıracak; ardından yaşa göre katılım verisini açıklayacak.

    Dolayısıyla bugünden ancak geçmişe bakarak yapılmış öngörüde bulunulabilir…

    Bununla birlikte sandığa gitmeyen seçmen sayısında ise veriler açık.

    Sandığa katılımın en düşük olduğu iller üç mega kent dışında ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer alıyor…

    İSTANBUL’DA 1 MİLYON 56 BİN KİŞİ OY VERMEDİ

    Örneğin İstanbul’da sandığa gitmeyen seçmen sayısı 1 milyon 56 bin 301; gidenlerin de 140 bin 582’si geçersiz oy kullanmış.

    Ankara’da ise 375 bin 823 kişi sandığa gitmemiş, gidenlerin de 55 bin 414’ü geçersiz oy kullanmış.

    Bu durum Adana, Antalya, Diyarbakır, İzmir, Van için de söz konusu; bu illerdeki katılım oranı da 2018 seçimine göre oldukça geride…

    Katılımın %85 altında kaldığı il sayısı bunlarla birlikte 19 olurken, geçen seçime göre katılımın düştüğü illerin ağırlıklı bölümü de Doğu ve Güneydoğu’da bulunuyor.

    Bundan dolayı özellikle Millet İttifakı seçmen motivasyonunda en çok mega kentlerle ilgileniyor.

    MARKAJ SİYASETİ

    Hangi ilçede katılım oranı düşükse oralarda bire bir markaj siyaseti güdüyor…

    Hemen hepsi de katılımın artacağı düşüncesinde, buna ilişkin gerekçeleri de yurt dışında kullanılan oylardaki yükseklik.

    Nitekim dün yurt dışında kullanılan oylar 5 gün gibi kısa bir süre olmasına karşın ilk turdaki sayısına ulaştı, 1 milyon 650 bini geçti…

    Yurt dışında oy verme işlemi bugün de saat 22.00’ye kadar devam edecek…

    Partiler yurt dışı seçmeni baz alarak bir öngörüde bulunuyor ancak aynı yansımanın içerde olması için sokaklarda seçimin havası sezilmiyor.

    Bir yanda rehavet, diğer tarafta ise bezginliğin hakimiyetinin şu üç gün içinde kırılma oranı da seçmenin sandığa gitmesiyle eş değerli olacağa benziyor…

    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00
    Yazı Boyutu

    Diğer Yazılar